Přejít na obsah


Fotka

Životnosť farebného fotopapiera


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 29 květen 2011 - 22:07:25

Zdravím,

mám možnosť zohnať za slušnú cenu farebný fotopapier Kodak Endura v rôznych variantoch vo formátoch 30x40 a 40x50 cm. Papier je však už niekoľko rokov po expirácii (odhadujem 4 a viac) a nebol skladovaný v chladničke. Balenia boli navyše načaté. Má zmysel zaoberať sa tým, alebo si radšej priplatiť a kúpiť rolu nového papiera? Cena je dobrá, ale zasa peňazí nemám nazvyš. Máte niekto skúsenosti s trvanlivosťou tohto papiera? ČB mám ešte z 80tych rokov a je relatívne OK, ale s farbou mám trochu obavy.
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 29 květen 2011 - 22:32:34

Ja bych do toho nesel a koupil roli noveho, cena je i tak velmi prizniva.... Ty papiry maji garantovanou zivotnost rok a pul a to jeste pri idealnim skladovani. Navic pak to trapeni v procesu, kdy nebudes presne vedet co ti zpusobuje problemy...to za to nestoji.
  • 0

#3 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 květen 2011 - 07:46:20

nová čerstvá role, bez diskuze!
  • 0

#4 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 30 květen 2011 - 08:21:16

Vďaka za radu. Možno zoberiem jednu krabičku na odskúšanie, tých pár eur oželiem. Som trochu sklamaný, že tá životnosť sa za 50 rokov nejako nezmenila (18 mesiacov píše aj Ing. Křivánek v svojej knihe). Viete mi poradiť, ktorý papier by bol najvhodnejší?
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 30 květen 2011 - 08:29:10

Dnes uz asi nebudes mit moc na vyber, bud Kodak endura supra, nebo fuji crystal archive. Ja delal doma na ten kodak a neshledal jsem zadny problem.
  • 0

#6 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 květen 2011 - 09:42:23

V roli se dá koupit i běžný minilabový papír Kodak Royal. Je levnější než Supra Endura.
  • 0

#7 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 květen 2011 - 12:24:35

onehdá jsem byl obdarován hromadou barevných papírů těchto velikostí, 2-3roky po expiraci. různé značky a typy. jakžtakž použitelné byly pouze ty nejméně prošlé a i tak byl porod na ně dostat použitelnou fotku - podložka táhla do šeda či béžova, barvy se tu a tam vyvolávaly nepravidelně a udělat 2 identické zvětšeniny stejným postupem bylo téměř nemožné. kdybych dělal prasolomografii, asi by byly k užitku. po pár dnech nervování v komoře jsem pochopil, proč ten dar byl zadarmo a proč se ten člověk radoval, že mu odnáším 10kg odpadu. tady více než jinde platí úsloví "nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci" :-) osobně bych koupil pár na zkoušku a podle té se rozhodl, třeba ti sednou. srovnání s čerstvým materiálem však podle mne nedopadne až tak výhodně.
  • 0

#8 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 30 květen 2011 - 22:08:46

Je otázka co je to za levné peníze . Na prvnotní osahání RA procesu by to snad stačit mohlo (2-3 roky po expiraci znamená u kodaků podložku barvy sépiové kosti s lehkým nádechem červené) , ale na seriózní práci rozhodně ne .
Výběr je zhruba takový :
Kodak Ultra endurav - tlustší podložka , bez zádového potisku
Kodak Supra endura - můj favorit - teplé podání barev , příznivá cena , kvalitní materiál
Fuji crystal archive - pro krajinkáře možná výhra , ale na portréty je podání bílé až příliš sterilní (že , Radžo ? :-) )
Konica DNP - zatím používám jen na náhledy , kvalitou přirovnatelný k následujícímu
Kodak royal digital - Občas mám problém najít filtraci , vadí mi zlatý potisk na zadní straně , ale to je tak asi vše . Náchylný na skladování , role 2 roky po expiraci nese patrné známky - zelený závoj .
  • 0

#9 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 31 květen 2011 - 05:54:36

Tak som si doniesol balíček papiera s dátumom 10-2001. Zväčšoval som z cca 50 ročného negatívu Agfacolor. Po piatich skúškach sa to začína podobať na obraz, ale ešte je tam dosť žltej a je to podexponované. Na viac som sa kvôli pokročilému času nezmohol. Podložka papiera má len veľmi mierny žltkastý nádych, na portréty by to vôbec nevadilo, skôr by to mohlo poškodiť tam, kde treba buď modrú, alebo bielu. Inak som pracoval s originálnou sadou Kodak Ektacolor, ale pri teplote 27 stupňov, vyvolávací čas 60 s (nemám ešte ohrievač misiek). Skúsim ešte dať negatív do skénera, pretože bol vyvolaný doma, a sám môže mať rozladené farby. Iný negatív som nemal po ruke.
  • 0

#10 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 31 květen 2011 - 09:30:38

60s při 27°C mi příjde až podezřele málo - u mě se při stejném času teplota pohybuje v rozmezí 35-42°C - ovšem je pravda , že u mě je nasazená domácí míchaná vývojka , co dosti lítá .
Test na zažloutnutí : do misky ponoř jen půlku neosvíceného proužku , standartní dobu vyvolej a pak celý proužek vyběl . Tím by si měl vidět , jak moc silný je závoj .
  • 0

#11 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 31 květen 2011 - 10:01:46

Dnes som dostal vyhrievaciu dosku pod misku a zároveň som zistil, že som rozrobil koncentrovanejšiu vývojku, ako mala byť. Tak sa pokúsim z nejakého normálneho negatívu vyrobiť večer jednu/dve snímky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních