Přejít na obsah


Fotka

Focení v dešti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 8 červen 2011 - 11:32:28

Jelikož se za cca 14 dní chystám na dovolenou do Skotska, kde jsou déšť a silný vítr poměrně frekventovanou záležitostí, zeptám se zkušenějších na tipy, jak přežít s 35mm bez rizika zaplavení na stativu, ale zejména v ruce. V minulosti jsem s tím měl vždy problém, deštník není použitelný, chybí jedna ruka. Máte na to nějaký trik, nějakou jeptišku, upravené pončo apod.?
  • 0

#2 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 červen 2011 - 11:47:57

A co nějaký měkký "podvodní" pouzdro ? Vyráběla to firma ikelite, nebo tak nějak, měl jsem to na miu2 a v dešti pohodě, pod vodou nanic, hydrostatickej tlak je potvora .-)
  • 0

#3 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 8 červen 2011 - 11:55:59

Já osobně jsem to jednou řešil obyčejnou igelitkou, ve které jsem vystřihl na dně otvor tak akorát velký pro objektiv, nasadil na sklo sluneční clonu clonu a ten otvor jsem izolepou zalepil ke sluneční cloně a bylo to v pořádku :lol:.

Jen to chce vybrat větší igelitku, která ti umožní hezkou manipulaci s ostřícím kroužkem a plus taky aby jsi ten foťák mohl pohodlně držet.
jedna nevýhoda je, že to není moc odolné (myslím tím vůči protržení). ale když s tím člověk zachází dobře, tak se mu to pěkně odmění.
PS: se zapařováním jsem se nesetkal :lol:.

Jinak existují dražší možnosti od těch pouzder pod vodu až po nějaké profi pláštěnky, ale s tím zkušenost nemám.
  • 0

#4 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 8 červen 2011 - 12:05:00

Z mé zkušenosti: Olympus OM hozený přes rameno a zakrytý rukou, jako když nosíš pušku. Ve větru, nebo opravdu silném dešti, pověsit na krk a strčit pod větrovku. Na objektivu pořádnou sluneční clonu.

Nebo mít neustále v kapse při ruce mjučko a v dešti slr nevytahovat :lol:
  • 0

#5 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 8 červen 2011 - 12:08:40

...a zapomněl sem na to nejdůležitější - Kšiltovku!
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 červen 2011 - 13:18:37

klobouk
mysli i na pršení za krk :lol:
mám někde sešitek asi padesátiletý "fotografujeme v zlom počasí"
jsou tam rady ohledně deště i expozice, mlhy apod. ale je někde doma
třeba někde visí na webu, autora si nevzpomenu
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 červen 2011 - 13:56:55

Strč si násadu deštníka zezadu do kabátu, pokud je vypasovaný, deštník bude držet a budeš krytý s oběma rukama volnýma.
  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 červen 2011 - 15:02:59

tak to rovnou todle ne? :lol:

http://www.ptakoviny...ce-destnik.html
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 červen 2011 - 15:21:29

:lol:
  • 0

#10 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 8 červen 2011 - 16:49:05

Strč si násadu deštníka zezadu do kabátu, pokud je vypasovaný, deštník bude držet a budeš krytý s oběma rukama volnýma.

Tohle už jsem já zkoušel a přišlo první velký fouknutí a deštník byl pryč :lol:
  • 0

#11 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 červen 2011 - 17:07:55

Strč si násadu deštníka zezadu do ...

huš sem se lek.

budeš krytý s oběma rukama volnýma.

zády ke zdi !
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 červen 2011 - 17:09:17

Strč si násadu deštníka zezadu do kabátu, pokud je vypasovaný, deštník bude držet a budeš krytý s oběma rukama volnýma.

Tohle už jsem já zkoušel a přišlo první velký fouknutí a deštník byl pryč :lol:


hlavně že tys to ustál a kabát na tobě zůstal. :lol:
  • 0

#13 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 9 červen 2011 - 11:22:31

Vážený kolego, s větry má problém nejeden z nás... :lol: ;) :D :D :D : Erik "Starý jezevec" Vložený obrázek
  • 0

#14 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 9 červen 2011 - 13:28:56

Strč si násadu deštníka zezadu do ...

huš sem se lek.

budeš krytý s oběma rukama volnýma.

zády ke zdi !


Přesně, dokopat tužku ke zdi a zády! Tady je to jako u Českých Drah ;) :lol:

Girmy - ten igelit na sluneční cloně je dobrý nápad, zkusím to. Podvodní (-nická) pouzdra řešit nebudu, mimoto na OM se obávám nevyrábí. Ale u Škody vlastně mívali Nikonos, ten by to mohl vyřešit
:D
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 červen 2011 - 18:14:32

Používám igelit z Foma papírů, je odolnější než igelitka. A mám dost velký, mám jich dost......
  • 0

#16 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2011 - 22:56:34

Tak to jsem fakt zvědavej jak to vymyslíš. Ve Skotsku jsem toho už nafotil celkem dost, ale tohle jsem nikdy uspokojivě nevyřešil. Nejspolehlivější byl nakonec asi ten dešník, jenom tak sevřenej v podpaždí, ale stejně jsem to pak vždycky nakonec vzdal a fotil bez něj, on ten děšť tam nikdy není moc intenzivní, spíš takové mrholení a to foťák přečkal bez úhony. Snažil jsem se alespoň co nejvíc chránit přední čočku objektivu. Větší problém než déšť se ale nakonec stejně ukázali "midges", nepříjemně kousající hejna muchniček, ty mrchy jsou fakt všude a jenom čekají na to, až se fotograf zastaví a začne tvořit. Pochopitelně nejraději mají krajináře s stativem. Nalítaly mi i do foťáku, když jsem měnil objektivy, koušou i za deště. Jediná doba kdy snad dají pokoj je sinější vítr. Ale i trojkombinaci déšť, vítr a midges jsem zažil. Rozhodně si vem sebou moskytiéru, nedělám si srandu. Ale přes všechen ten vopruz to Skotsko fakt stojí za to!
  • 0

#17 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 13 červen 2011 - 23:50:43

Tak to jsem fakt zvědavej jak to vymyslíš.
...
Větší problém než déšť se ale nakonec stejně ukázali "midges"...


To já taky :D

Jakou máš zkušenost s moskitiérami na hlavu? Většina lidí to považuje za nezbytnost a doporučuje koupit až na místě, kde jsou na malinké midgies dimenzovaná oka. Drží to nějak samo nebo potřebuješ čepici? S podobnými mrchami jsem se setkal na Islandu na březích jezera Mývatn, kde sice nekousaly, ale poletováním před obličejem přiváděly člověka k rychlému a neodvratnému šílenství. Slastně nevědomí jsme z auta vybalili piknik, abychom jej sbalili v rekordně krátké době asi po dvou minutách.
  • 0

#18 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 14 červen 2011 - 16:41:05

Do deště- viděl jsem nohavici z rybářských kalhot. Vypadalo to dobře. myslím že lze použít jakékoliv nepromokavé tubusové návleky.http://www.diyphotography.net/protect-your-camera-from-rain-using-an-old-pair-of-rain-trousers
  • 0

#19 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2011 - 22:18:39

Jakou máš zkušenost s moskitiérami na hlavu?


Nějak to poprvé neprošlo, tak ještě jednou:
Dává se to přes klobouk, na kšiltovce to moc nedrží. Koupil jsem to normálně u nás v Hudy sportu za cca 140Kč, ve Skotsku to fungovalo spolehlivě. Pak jsem měl ještě ( taky z Hudy) takový "navoněný" obojek proti komárům, který se dává na ruku nebo nohu, ten fungoval taky dobře, když jsem ho neměl, tak to bylo znát. Midges mají největší apetit ráno a v podvečer, což je jinde nejlepší doba na focení, ale ve Skostsku se díky kvalitě světla dá fotit i přes den, kdy je nebezpečí sežrání menší 8-)
  • 0

#20 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 15 červen 2011 - 09:05:10


Jakou máš zkušenost s moskitiérami na hlavu?


Nějak to poprvé neprošlo, tak ještě jednou:
Dává se to přes klobouk, na kšiltovce to moc nedrží. Koupil jsem to normálně u nás v Hudy sportu za cca 140Kč, ve Skotsku to fungovalo spolehlivě. Pak jsem měl ještě ( taky z Hudy) takový "navoněný" obojek proti komárům, který se dává na ruku nebo nohu, ten fungoval taky dobře, když jsem ho neměl, tak to bylo znát. Midges mají největší apetit ráno a v podvečer, což je jinde nejlepší doba na focení, ale ve Skostsku se díky kvalitě světla dá fotit i přes den, kdy je nebezpečí sežrání menší 8-)


Díky moc za rady, ten obojek pro lidi jsem neznal, dělal jsem si s přáteli srandu, že si koupím ten pro psa ;)
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 15 červen 2011 - 10:59:52

No já mám pro podobný případy hraničního focení starou omlácenou Ef jedničku a mockrát jsem s ní fotil ne v mrholení, ale v tvrdym slejváku. Mokrá, ale funkční, film suchej. Jasně, že ji mám pod kabátem, dokud přímo nefotím, ale pak to prostě tu chvilku musí vydržet. Když s tim mohli fotit reportéři ve vietnamský válce, pak v tom nevidim žádnej problém ani ve skotsku.
  • 0

#22 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 15 červen 2011 - 11:33:14

No já mám pro podobný případy hraničního focení starou omlácenou Ef jedničku a mockrát jsem s ní fotil ne v mrholení, ale v tvrdym slejváku. Mokrá, ale funkční, film suchej. Jasně, že ji mám pod kabátem, dokud přímo nefotím, ale pak to prostě tu chvilku musí vydržet. Když s tim mohli fotit reportéři ve vietnamský válce, pak v tom nevidim žádnej problém ani ve skotsku.


Vcelku logická úvaha, takový Capa fotil D-Day v příboji, blátě a krvi, akorát pak foťák odnesl do servisu nebo vyměnil. Můj osobní problém spočívá v tom, že se aparát snažím šetřit, protože nikdo už mi další nevyrobí a existuje jich jen konečný počet - takže ho nechci likvidovat jak z principu, tak proto, abych za dalších dvacet-třicet let nebyl nahraný, až už budou dobrá těla raritnějších typů, které jsem si bohužel oblíbil, jen za horentní částky pro sběratele do vitrínky :(
  • 0

#23 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 21 červen 2011 - 13:42:39

http://www.svetoutdo...jar-novinky.pdf - strana 26 :wink:... vypadá to zajímavě :lol:, ale ta cena :D 8-O
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 červen 2011 - 13:47:57

Můj osobní problém spočívá v tom, že se aparát snažím šetřit, protože nikdo už mi další nevyrobí a existuje jich jen konečný počet - takže ho nechci likvidovat jak z principu, tak proto, abych za dalších dvacet-třicet let nebyl nahraný, až už budou dobrá těla raritnějších typů, které jsem si bohužel oblíbil, jen za horentní částky pro sběratele do vitrínky :wink:


uff to zní vlastně zlověstně - dobrých aparátů je už na světě konečný počet ještě štěstí, že to byl oblíbenej koníček mas a častá profese a je jich dost - zatím
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních