Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
387 odpovědí na toto téma

#101 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 September 2014 - 12:07:58

 

Na tvém místě bych byl rád, že nemusím být při stříhání tak opatrný.

 

A jinak bych se držel staré dobré rady: Funguje ten krám? Tak se v něm nešťourej!

 

 

 

 

Pravdu máš, takový závěr jsem si včera také udělal. A to právě při stříhání prvního negativu.  Takhle je to vždy 4 x 3 snímky, on ten 13tý by byl vždycky nějak obtížně skladovatelný  ;-)

 

Mimochodem, nato, že jsem tam nacvakal rychlo snímky, abych pochytil první dojmy, byl výsledek velmi příjemný...  :)


  • 1

#102 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 12 September 2014 - 16:13:09

Měl bych dotaz na zkušené Pentaconisty :

Jaké jsou zkušenosti s používáním Flektogonu 50/4 bez sluneční clony ? Předpokládám, že by se hodila. Ale když, tak jakou clonu na to použít ?  Že se závitem M86 to bych věděl.

Je na to nějaká original, nebo jak to řešíte ?

 

Děkuji


  • 0

#103 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 12 September 2014 - 18:30:38

Teď koukám, že to tu Tess řešila před třemi lety. Ale nějak mi to vlákno v ničem moc nepomohlo. Jen že tam někdo uvedl že má clonu originál. Ale z toho vím stejně prd, když nevím kde bych to hledal.


  • 0

#104 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 12 September 2014 - 18:56:05

Teď koukám, že to tu Tess řešila před třemi lety. Ale nějak mi to vlákno v ničem moc nepomohlo. Jen že tam někdo uvedl že má clonu originál. Ale z toho vím stejně prd, když nevím kde bych to hledal.

 

Tak se k tomu asi vyjádřím já. Originál sluneční clona na Flektogon 40/5 je asi to nejlepší, když se ti podaří sehnat. Závit nemá 86mm, ale je našroubovaná na redukci 86/95 a je hranatá, tím pádem to nevinětuje. Nejdříve jsem si tedy koupila nějakou sluneční clonu kovovou kulatou z ebay se závitem 95mm a k tomu redukci 86/95. Ale než mi to došlo z číny, tak se mi podařilo sehnat originál sluneční clonu, takže jsem tu kovovou vlastně ani nevyzkoušela. Měla jsem na tom svém Flektogonu dost ošoupané MC vrstvy, takže sluneční clona byla dost často nezbytností. Mohla bych se ti podívat, možná bych jednu z nich doma ještě objevila. Když jsem si pořídila Broniku, tak jsem musela prodat Pentacon six i s objektivy, ale sluneční clonu si nový majitel nekoupil. ;)    


  • 0

#105 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 12 September 2014 - 20:23:43

Tak to poprosím, kdyby ses podívala. Kupodivu redukci 86/95 mám doma  :-P

 

Děkuju za světlou chvilku v propršeném dni  :)


  • 0

#106 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 12 September 2014 - 20:47:09

A když už - kdyby se někomu doma válely zadní krytky, slibuju, že je nenechám zahálet  :rolleyes:


  • 0

#107 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 September 2014 - 21:58:15

Dobrý večer.

 

Nemáte prosím někdo, nejlépe český, manuál k měřícímu hranolu na P6?

 

Nebo mohl by jste mi někdo říct, jak s ním pracovat?

 

Nějak se nechytám..... děkuji.


  • 0

#108 ShaneSVK

ShaneSVK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 October 2014 - 08:11:25

Dobrý večer.

 

Nemáte prosím někdo, nejlépe český, manuál k měřícímu hranolu na P6?

 

Nebo mohl by jste mi někdo říct, jak s ním pracovat?

 

Nějak se nechytám..... děkuji.

Dobry rano, tady je odpoved v anglictine, http://www.pentacons...om/metering.htm

 

Kdyby byl nejaky problem dej vedet, popisu to kdyz bude trosku casu i slovensky/cesky


  • 0

#109 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 October 2014 - 10:19:29

Děkuji... nějak jsem to z toho snad dobře pochopil...

 

Jen nechápu, proč kolečko s clonovými čísly na hranolu "cvaká" jen od č. 2 do č. 8. ....na 11 - 32 se točí plynule...


  • 0

#110 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 October 2014 - 13:51:03

Je to odvislé od toho, s jakou základní světelností byly vyráběny objektivy v DDR pro P-six. Čili od 2,8 do 8 (Fernobjektiv 8/500)


  • 0

#111 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 9 October 2014 - 09:46:33

Zdravím Pésixáky, pořídl jsem si k P-6 všechny objektivy které jsem chtěl 50/80/180, ale teď vyvstává otázka z jiného soudku:

 

V čem svůj six takto přepravujete do "akce"?, respektive jakou fotobrašnu z dnešní produkce na něj použít?

 

Díky!


  • 0

#112 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 9 October 2014 - 10:20:42

na P6 jedině  brašnu či kufr z let  70tých ! :-)


  • 0

#113 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 9 October 2014 - 10:31:58

pardon.   z let 70.


  • 0

#114 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 9 October 2014 - 10:57:23

skus googlit > hire porter nepal


  • 0

#115 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 October 2014 - 16:21:33

Já bych zašel do bazaru a otestoval použité brašny. Na záklaďák stačí ta originální. Ty starší jsou sice stylové, ale řežou do ramen. Můj six s 180mm objektivem a sluneční clonou přesně sedl do brašny, co jsem měl a drží to tam i krytku, co jinak padá. Na záklaďák stačí ta originální. K tomu se mi tam ještě vlezou další věci, jako filmy, expozimetr, dálkoměr a tak. Být to o trochu širší, vešly by se tam další objektivy. Značka lowepro, lehce použitá, stálo to tři stovky.

 

Kdybych měl na prodejně na výběr, zvolil bych batoh.


  • 0

#116 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 10 October 2014 - 07:00:45

Psix s těmito doplňky už je pro jedno rameno dost těžký. Mysli na stáří. Já to dnes cítím na krční páteři.
Šel bych do batohu. Mají variabilně uspořádatelné prostory kam se toho hodně vejde.
Je sice méně pohotové při potřebě něco vyndat ale brašna u boku taky nebyla to pravé.
  • 0

#117 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 10 October 2014 - 09:20:09

Nedávno jsem se  toulal po horách.   Nohy  staré,  slabé,   ramena jakbysmet...  abych nemusel  co  chvilku  sundávat  a otvírat batoh,  což  je otravné a  časově  náročné,  zejména trpělivost  doprovodu je  takovými prostoji značně  zkoušena,  přišil jsem si  v předem  odměřených a vyzkoušených místech na  nosný popruh větší  staré fotobrašny,  do které jsem  naskládal jen potřebné pro "reportážní" focení na tůře,  dvě pevné karabiny,  pomocí nich brašnu zavěsil na břuch,  na  oka na "přední části" nosných popruhů batohu Tamrac Expedition,  ve které  bylo  nacpáno  mrtě moc včetně oděvů a potravy pro tůru....   Velmi pohodlné,  pohotové, chůze vzpřímená bez přepadávání, manipulace s čudlíky bez  ohýbání ztuhlého hřbetu,  je  kam si  odložit  ruce  při  zevlování, nakonec tento "pultík" se hodí i  pro mazání chlebů paštikou :-) 


  • 1

#118 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 10 October 2014 - 09:42:22

Díky za rady.

Kufr by byl ideální do auta, nebo pro toho Nepálce... 

 

Je fakt, že P-six do brašny je docela těžký, batoh bude pro něj určitě ergonomičtější. Reportáže nefotím, takže i tu pohotovost brašny bych asi ani nevyužil. Zkusím tedy mrknout i na batohy. jediná věc co mi na batohu vadí jsou zpocená záda :-).

 

 

Ještě mě napadá možnost číslo 3, koupit futrály na objektivy a používat stávající nefotobatoh  Futrál na tělo se záklaďákem už mám.


  • 0

#119 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 10 October 2014 - 09:50:53

mrkni  na  Tamrac  Expedition 5x,  5585.   mám i  8...  oba mají  velice  dobře  řešené  polstrování zad  s větráním,  ani  v  krutých vedrech to není utrpení. 

dají  se  koupit  za  velmi  dobré  částky  i  mírně jeté  -  projdi si íbej či  bazary.   Jestli chceš,  mohu zapůjčit  pro  víkendové vyzkoušení (ale nevím, odkudpak jsi,   když tak  napiš  zprávu. 


  • 0

#120 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 12 October 2014 - 16:32:01

Jo ten Tamrac Expedition vypadá dost bytelně a účelně, ale vypadá k tomu Pentaconu moc moderně. Nicméně účel je asi to hlavní, začnu sledovat trochu i bazary, díky za tip!


  • 0

#121 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 16 October 2014 - 19:31:06

Lze do Sixe nacpat 220 film nebo už je to moc tlustý váleček?


  • 0

#122 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 16 October 2014 - 19:37:26

220 nema kryci papir, takze ...

 

 

.

priznavam ze jsem to kdysi zjistil pri zavadeni filmu v pinholce :D


  • 0

#123 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 16 October 2014 - 19:38:23

Do Sixe 220 lze. Po 12tém snímku se musí páčkou pod natahovací kličkou uvolnit převíjení a počítání snímků. Pozor do Pentacon Sixu. Ne do Praktisixu.
  • 0

#124 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 31 October 2014 - 14:17:06

Nedávno jsem se  toulal po horách.   Nohy  staré,  slabé,   ramena jakbysmet...  abych nemusel  co  chvilku  sundávat  a otvírat batoh,  což  je otravné a  časově  náročné,  zejména trpělivost  doprovodu je  takovými prostoji značně  zkoušena,  přišil jsem si  v předem  odměřených a vyzkoušených místech na  nosný popruh větší  staré fotobrašny,  do které jsem  naskládal jen potřebné pro "reportážní" focení na tůře,  dvě pevné karabiny,  pomocí nich brašnu zavěsil na břuch,  na  oka na "přední části" nosných popruhů batohu Tamrac Expedition,  ve které  bylo  nacpáno  mrtě moc včetně oděvů a potravy pro tůru....   Velmi pohodlné,  pohotové, chůze vzpřímená bez přepadávání, manipulace s čudlíky bez  ohýbání ztuhlého hřbetu,  je  kam si  odložit  ruce  při  zevlování, nakonec tento "pultík" se hodí i  pro mazání chlebů paštikou :smile:

 

Ted koukam, ze nejsem sam, co dosel na podobnou vec. :-) I s tema karabinkama. Nosim v tom OM-ka, ale souhlas s pohodlim a pripravenosti. Krajeni salamu / mazani pastiky a odkladani mapy taky v poradku.


  • 1

#125 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 1 November 2014 - 15:14:54

Předělával někdo sixe na 6x4,5? Mám zde jedno tělo, co mu nejde počítadlo. Nechci vymýšlet už vymyšlené.


  • 0

#126 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 November 2014 - 19:00:20

tiež nad tým rozmýšľam, ale ešte som sa k tomu nedostal.


  • 0

#127 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 1 November 2014 - 22:52:50

Dobře a když by se předělával, tak by jsi volil jaký rozměr?? 6x4.5 , 6x4 ??????? Volil by jsi i předsklopení zrcádka????


  • 0

#128 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 November 2014 - 09:32:22

Formát by bol 6x4,5, a nad predsklopením zrkadla som nerozmýšľal. Do mechaniky zrkadla a závierky by som nešahal, naťahovanie a sklopenie by bolo tak ako je, len prevíjanie filmu by bolo manuálne ako je u Flexaretu podľa okienka na zadných dvierkach.


  • 0

#129 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 4 November 2014 - 11:00:19

Kdyby někoho šikovného zajímalo, jak rozebrat a případně opravit svůj Pentacon Six nebo Praktisix, zde je zdokumentovaný postup:

 

http://sepulnation.r...rava_Praktisix/

 

Fotky jsou pro Praktisix, nicméně Pentacon je velmi podobný, jen má více šroubků.


  • 0

#130 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 4 November 2014 - 11:28:26

Co si budeme namlouvat. Stařičký Praktisix vydrží více jak jeho mladší bráška. Největším problémem je drhnutí plátének. V mém případě mají pláténka již dvě zadělané díry po vypálení ze sluníčka a pláténko začíná propouštět silné světlo. Oprava není zase tak složitá. Jistě by ji mnohý z nás zvládl. Zrovna tak i mnohé jiné opravy. Jednu z častých příčin způsobuje zatuhlé mazivo. Již mnohokrát mě napadlo nafilmovat opravy, aby se dala šance oprav samodomo i ostatním temnokomorníkům.


  • 1

#131 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 4 November 2014 - 12:31:44

Taky jsem musel řešit propálené plátno. Osvědčilo se mi díru zalepit směsí Chemoprenu a černých sazí. Ten Chemopren by měl být verze Extrém, protože ten nikdy neztvrdne, ale zůstane flexibilní. Po roce s tím zatím nemám nejmenší problém.

 

Osobně zatím fotím především na Pentacon Six TLs, který dělá portrétní formát 4x4.5cm (přesně 38 x 45 mm). To je sice málo, ale ten foťák je skvělý v tom, že posun filmu se dělá manuálně přes spodní koflík. Posun se ale asi po 4.5 cm zasekne, takže se nedá posouvat dál, to jde až po domáčknutí spouště, ale chtěl bych ten mechanismus obejít abych mohl přetáčet jak dlouho bych chtěl. Tato verze Pentaconu má na zadní straně i průhledné okénko, takže po vyjmutí vymezovacího rámečku na 4x4.5 cm by se dal používat normálně na 6x6. Navíc by mi to umožňovalo na jedno políčko dělat i vícenásobné expozice, což na normálním Praktisixu ani Pentaconu nejde, pokud se nepletu. Nicméně je to pouze zatím v říši snů, ještě jsem takovou modifikaci nedělal. Každopádně jde ale do Pentaconu vložit vymezovací rámeček na jakýkoli formát. Třeba i těch 6x4.5, pokud si ho vyrobíte.


  • 0

#132 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 6 November 2014 - 23:38:28

Na díru jsem použil herkules a tuž. Tedy přesněji kapku herkulesu jsem rozmíchal s kapkou tuže a pak dva dny čekal až na plátně zaschne. Drží cca 15 let. Jenže co s prosvítající závěrkou?

Vymezovací rámeček nejde dát. Je málo místa mezi filmem a závěrkou.


  • 0

#133 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 26 November 2014 - 16:40:29

Lze do Sixe nacpat 220 film nebo už je to moc tlustý váleček?

 

Ona se dá ještě někde sehnat 220ka? Pokud jo, tak šup info sem...


  • 1

#134 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 27 November 2014 - 19:10:51

 

Lze do Sixe nacpat 220 film nebo už je to moc tlustý váleček?

 

Ona se dá ještě někde sehnat 220ka? Pokud jo, tak šup info sem...

 

 

Třeba tady: http://www.macodirec...lme-p-2476.html

 

Mají tam i čtyřstovku v 220.


  • 0

#135 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 31 January 2015 - 18:03:53

tak po malých zkušenostech z minulého týdne opravdu mohu potvrdit náchylnost P6 na chlad, teploty kolem 0-2°C dávají obdélníkové snímky. s krásnými mezerami na stříhání do aršíku :-)


  • 0

#136 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 31 January 2015 - 23:53:48

Hochuchlapče  six bude vždy náročný na chlad. Pláténko běhá ve vodících lištách. To je mazáno tukem, který samozřejmě při nižších teplotách tuhne. Pokud chceš používat six v zimních podmínkách musíš dát vnitřní mechaniku vyprat a následně znovu namazat. Starý tuk oxiduje a stává se z něho po letech něco jako zatvrdlý med. Soudobá maziva pro jemnou mechaniku jsou mnohem lepší. Odhaduji, že vyčištěný, seřízený a vhodně namazaný six může pracovat i do mínus patnáct stupňů.


  • 1

#137 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 1 February 2015 - 13:37:54

áá jasný díky za upřesnění, no s něčím takovým jsem počítal, tu výměnu maziva udělají normálně třeba i Pazdery nebo u Škody? .. nebo si na zimu koupit jiný foťák :-)


  • 0

#138 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 1 February 2015 - 14:16:22

Nech sixe vyčistit třebas u Pazdery a uvidíš. Já jsem se sixem fotografoval spousty let a možná ještě více a nikdy mě nezklamal. Tedy mluvím o Praktisixu. Skla má velmi dobrá. Jsou sice modernější mašinky, ale cenově někde úplně jinde. ------foťák kvalitu fotografie nedělá!!!!!!!!!!!!!!

  JEST-LI BUDEŠ VYČIŠTĚNÍ DĚLAT SÁM, TAK NEPOUŽÍVEJ SILIKONOVÝ OLEJ, ani tuk !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  • 1

#139 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 2 February 2015 - 15:33:26

Ok díky, spíš Sixe svěřím do rukou odborníků, kdybych to promazával sám tak by to asi dobře neskončilo :)

mě právě Pentacon Six taky vyhovuje, mám k tomu 50, 80 a 180, .. jediná nevýhoda je, že flektogon se světelností 4 už dává docela temný obrázek na matnici, ale dá se na to zvyknout. Oproti Praktice MTL5, kterou ještě vlastním mi výstup přijde nebe a dudy, nevím jestli to je jen objektivy (Helios 44M mi přijde oproti CZJ hrozně neostrý, Pentacon 29mm je ale uplně ok) nebo i velikostí formátu negativu. Vlastně ještě jsou ve hře samozřejmě moje ruce a hlava na 12 snímků se prostě člověk víc snaží.

 

 

 

...foťák kvalitu fotografie nedělá!

naprostá pravda, s tím by nesouhlasili snad jen prodejci fototechniky


  • 0

#140 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 2 February 2015 - 20:37:23

.................citace ze srazu fotografů: drahý foťák na velkém pupku je kompenzace krátkosti penisu..............
TÍMTO JSEM NECHTĚL NIKOHO URAZIT. DOTČENÝM SE MOC OMLOUVÁM. TEMNÁ JE PRO INFORMACE, NIKOLIV PRO URÁŽKY. SÁM SE

SNAŽÍM O KŮLTURNOST VEBU.
  • 0

#141 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 2 February 2015 - 20:37:52

:D

.

jsme prozrazeni

 

.................citace ze srazu fotografů: drahý foťák na velkém pupku je kompenzace krátkosti penisu..............


  • 0

#142 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 2 February 2015 - 21:17:42

zrušeno. Omlouvám se.
  • 0

#143 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 3 February 2015 - 11:46:43

Hochuchlapče  six bude vždy náročný na chlad. Pláténko běhá ve vodících lištách. To je mazáno tukem, který samozřejmě při nižších teplotách tuhne. Pokud chceš používat six v zimních podmínkách musíš dát vnitřní mechaniku vyprat a následně znovu namazat. Starý tuk oxiduje a stává se z něho po letech něco jako zatvrdlý med. Soudobá maziva pro jemnou mechaniku jsou mnohem lepší. Odhaduji, že vyčištěný, seřízený a vhodně namazaný six může pracovat i do mínus patnáct stupňů.

 

-15 nemůžu potvrdit, ale kolem nuly běhá SIX servisovaný panem Blažkem v Novém Jičíně parádně, to už mi spíž zamrznou prsty než závěrka...

 

Co se týče funkce závěrky při nízkých teplotách tak zajímavé info má na stránkách p. Baier (v němčině) - http://www.baierfoto...lohntsichs.html. Pro neněmčináře zkráceně: Pokud je stroj nově promazaný, lze u krátkých časů předpokládat zpomalení cca o jednu clonu, tedy místo 1/125 budu v mrazu nastavovat 1/250, místo 1/250 to bude 1/500. Delší časy počínaje šedesátinou by údajně měly chodit přesně.


  • 0

#144 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 February 2015 - 12:13:54

I u nově promazaného přístroje však nemusí závěrka udávat časy podle nastavení. Proto je dobré se seznámit se skutečností a podle toho upravit i nastavování v reálu.

Tuhle mám naměřené časy u dvou těl Praktisix. Je na nich znát, že už jsou to starci a nedávají takový výkon jako za mlada. Zajímavé, že ten starší typ je na tom možná o něco lépe.  Ale pokud na to beru ohled, měly by být výsledky dobré. Tabulku s výsledky se snažím brát sebou a koriguji podle ní naměřené hodnoty.

 

Možná mi, podle toho naměřeného, zkušenější poradí jak by se hodnoty krátkých časů daly ještě nějak napravit ? 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#145 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 3 February 2015 - 14:08:43

U všech Sixů, které mi prošly rukama a které byly panenské, tedy nenavštívené žádným opravářem natož napadeny kutilem, stačilo v 90 procentech vyfoukat a upustit kapičku pravého hodinářského maziva na potřebná místa. Stopětadvacetina byla potom téměř vždy už OK. Zato ale jsem neviděl panenského Sixe, který by měl zcela přesně krátkou tisícinu, vždycky byly asi tak o 20 - 30 procent delší, 1/500 a delší hodnoty už byly zpravidla OK, ale sekunda byla zasejc téměř vždy o něco málo kratší.


  • 0

#146 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 February 2015 - 20:39:38

.................citace ze srazu fotografů: drahý foťák na velkém pupku je kompenzace krátkosti penisu..............

Škrtám tě ze seznamu kamarádů!

:mrgreen:


  • 0

#147 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 4 February 2015 - 08:32:45

tím pro/přemazáním bych rád vyřešil hlavně to že mám obdélníkové snímky. viz:

https://www.flickr.c...03/15809445033/

...i když jasně, jednu výhodu to má, krásně se negativ stříhá do aršíku pro 4x3 snímky.

 

časy tedy stačí používat o jeden krok delší od času 1/60... jestli jsem to správně pochopil. i když taky asi záleží na stavu konkrétního kusu.

 


  • 0

#148 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 4 February 2015 - 09:20:25

Dámy a pánové, prosím o radu, týká se Psixu. Fotím hlavně kinofilm, ale neodolal jsem, když se mi dostal do rukou kosmeticky velmi pěkný Pentacon six + Biometar 80mm/2.8
Udělal jsem s tím nejaké pokusy, naučil se magii natahování a převíjení a třetí film vypadá jakž takž. Ale spokojený nejsem. Četl jsem hodně chvály na Psixové skla, ale teď nevím... Mám nejaký nepovedený kus? Například tenhle chlap má fotky ze sixe krásně ostré (většinou): https://www.flickr.c...l-pentaconsix  

Vážení černokněžníci, skoukněte, prosím,  tyto dva pokusy a dejte mi nejaké moudra jak bych mohl zlepšit výstup z Psixe. Děkuji.

https://www.flickr.c...00/16439206391/
https://www.flickr.c...00/16255062827/

technická pozn:  Fomapan100, R09 1:50, bylo to na stativu, clona 8


  • 0

#149 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 4 February 2015 - 11:05:32

.................citace ze srazu fotografů: drahý foťák na velkém pupku je kompenzace krátkosti penisu..............

Škrtám tě ze seznamu kamarádů!
:mrgreen:


Moc se omlouvám. V textu mělo být velikost foťáku. Tím pádem by vyšel smysl úplně jinak.
  • 0

#150 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 4 February 2015 - 11:07:40

I u nově promazaného přístroje však nemusí závěrka udávat časy podle nastavení. Proto je dobré se seznámit se skutečností a podle toho upravit i nastavování v reálu.
Tuhle mám naměřené časy u dvou těl Praktisix. Je na nich znát, že už jsou to starci a nedávají takový výkon jako za mlada. Zajímavé, že ten starší typ je na tom možná o něco lépe.  Ale pokud na to beru ohled, měly by být výsledky dobré. Tabulku s výsledky se snažím brát sebou a koriguji podle ní naměřené hodnoty.
 
Možná mi, podle toho naměřeného, zkušenější poradí jak by se hodnoty krátkých časů daly ještě nějak napravit ?


Zajímalo by mě, jak jsi při měření postupoval. Já si dokážu představit měření jen na osciloskopu. Jinak nevím.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních