Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
387 odpovědí na toto téma

#251 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 7 červenec 2016 - 10:16:03

Zdravím vás,

mám pár dotazů ohledně pentaconu, které mi nejsou jasné či se mi je nedaří dohledat. Předem díky, pokud si na ně udělá někdo čas:

 

- hranol pro měření expozice je jeden či více typů?

- narazil jsem na názvy pentacon six a pentacon six tl, jaký je mezi nimi rozdíl?

- průměr závitu pro objektivy pentaconu?

- reálná hmotnost těla fotoaparátu?

- "standartní" cena za tělo fotoaparátu v dobrém a plně funkčním stavu v ČR?

www.pentaconsix.com - zde najdeš odpovědi na skoro všechny dotazy


  • 0

#252 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 7 červenec 2016 - 10:41:56

1. hranol byl buď neměřící, nebo měřící - TTL, existovala v podstatě jediná varianta provedení

2. minimální, drobné rozdíly jsou v konstrukci, pozdější verze TL má kvalitněji vyřešen mechanizmus převíjení, např. odměřovací rolnička má čepová pouzdra jako u hodinek. Atd. atd.

3. Sixy mají bajonetové uchycení skel, průměr vnitřního otvoru je 60 mm

4. tělo bez hledáčku váží 940 g

5. původní cena poslední verze s MC objektivem byla 4250,- Kčs. V současnosti u nás cca 3 až 3,5 tisíce, myšleno v perfektním funkčním stavu. Na ebayi zhruba dvojnásobek


  • 1

#253 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červenec 2016 - 10:55:46

Díky! U toho průměru mi šlo o závit na filtry.
  • 0

#254 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 7 červenec 2016 - 11:03:52

58


  • 0

#255 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červenec 2016 - 12:04:18

Děkuji. Vám oběma.
  • 0

#256 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 11 červenec 2016 - 09:15:39

Přesouvám debatu sem z M645. Teď už to bude víc o sixu

Kukuraj: Ve vláknu o mamče jsi to napsal dobře. Připouštím jen variantu nákupu TL. Právě kvůli tomu, že je údajně trochu vylepšená. Jinak já mám v plánu fotit hlavně v divokých lesích a kopcích. S trochou nadsázky řečeno. A tam asi chování v bavlnce u fotoaparátu nemůže být řeč. Děsí mě představa, že se někam budu dva dny plahočit, dám sixe na stativ a ten se sekne... Tohle může řešit pojistka ve formě kinofilmu. Jinak mám možnost nákupu TL verze, údajně po servisu, za 4000Kč. I s objektivem 80-kou. Vypadá podle fotek pěkně.
  • 0

#257 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 11 červenec 2016 - 12:58:47

Počítej s tím, že když vyrazíš do divočiny v období s teplotou pod +5 st, může se přiblížit problém s trochu zatuhnutou mechanikou ... A sixe si hřát pod košilí není zrovna pohodlné pro chůzi po horách.


  • 0

#258 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 11 červenec 2016 - 23:46:29

Počítej s tím, že když vyrazíš do divočiny v období s teplotou pod +5 st, může se přiblížit problém s trochu zatuhnutou mechanikou ... A sixe si hřát pod košilí není zrovna pohodlné pro chůzi po horách.

Díky za upozornění, to jsem si neuvědomil.
  • 0

#259 kukuraj

kukuraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 červenec 2016 - 18:16:58

Hm, tak to uz nemuzu rict z vlastni zkusenosti. Ja nejradeji, pokud je min jak +10 nevychazim z domu :D


  • 0

#260 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 červenec 2016 - 06:44:29

Hm, tak to uz nemuzu rict z vlastni zkusenosti. Ja nejradeji, pokud je min jak +10 nevychazim z domu :D


Na oltář tvorby bychom neměli pokládat pouze své finanční zdroje, volný čas, mezilidské vztahy,probdělé noci, ale i obět nejvyšší a nejcenější - své vlastní zdraví. Abychom poté opuštěni, zapomenuti, s podlomeným zdravím, mohli v prázdných a chladných garsonkách sami před sebou stanout s čistým svědomím a prohlásit, že jsme pro svoji tvorbu udělali vše. :-)
  • 1

#261 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 červenec 2016 - 21:02:04

Když se po své báječné, velmi přátelské a pozitivní práci na pár týdnů v roce urvu na dovolenou a chcu fotit, tak nepotřebuju zážitky, co vše se mi může seknout... Takto jsem pár aparátů, co mne jednou vypekly, vyřadil do zapomenutého šuplíku. Včetně Pentax LX.

 

PSix může mít opticky OK výsledky, ale reputace spolehlivosti...mňo...katastrofa. A cena 3500 Kč za funkční PSix s objektivem je už jen kousek od Mamiye 645 Super se sklem, měřícím hranolem a kazetou (např. zlobay 191 €).

 

Pokud netrváte na 6x6, nebo retro zážitku a chcete to brát na dovolenou, vybírejte něco, co se moc neseká, A berte s sebou VŽDY alespoň jedno náhradní tělo. Jinak se vrátite občas z foto-dovolené kapánek vytočení. 


  • 1

#262 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 červenec 2016 - 13:11:41

Takže vďaka p. Vaitovi Pentagon Six je poskladaný a funguje. Je to paráda, len ešte sa musím naučiť trošku iné ovládanie ako pred tým. Skúšobný film Foma T200 sa mi podarilo podvyvolať, ale je možné aj to, že je podexponovaný, musím preveriť hranol. Ináč na Youtube som videl video, kde sa chlapík z Poľska chváli tým, že má jediný takýto foťák. Aby nevznikol omyl, touto myšlienkou som sa zaoberal už asi tri roky a až začiatkom tohto roku som sa pustil do práce na ňom a video som videl vtedy, keď som už mal takmer všetko hotové a bolo potrebné to už iba poskladať. Pokúsim sa urobiť nejaké video a dám to niekde na pozretie.


  • 0

#263 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 červenec 2016 - 18:13:01

Takže problém je asi vyriešený. Pri porovnaní hranola P Six a Pentaxa MZ3 som zistil, že hranol ukazuje o dve clony viac. Neviem prečo? Žeby to, že batéria je PX 625A, teda 1,5V (presne, merané merakom) a nie 1,35V. Žeby ten rozdiel 0,15V robil pri meraní rozdiel až dvoch clon:


  • 0

#264 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 červenec 2016 - 19:56:08

Musí tam být 1,35V baterka aby to ukazovalo přesně. Pokud se použije 1,5V tak to bude dávat podexpozici. nemá to můstkové zapojení expozimetru.


  • 0

#265 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 červenec 2016 - 22:22:18

Jano vďaka za upresnenie. Myslel som si to, ale aj tak ma prekvapuje, že súdruhovia z NDR nemysleli na takúto vec u "profi" foťáku, a pri tom u Prakticy, tri kusy ktoré mám, to nevadí. No nič, nastavil som tam 18 DIN a uvidíme, čo to urobí.


  • 0

#266 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 31 červenec 2016 - 11:05:34

Vykuchněte si tu PX625A(LR9), vložte do ní SR44 a pod ni diodu BAT83 do série. Pak to +- sedí. Mám to tak v Rollei 35. Popřípadě PR44 a není potřeba diody, ale vydrží to tak 2 měsíce. Nebo se dají koupit hotové redukce, ale stojí dost.

http://www.butkus.or...tt-adapt-us.pdf


  • 0

#267 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 31 červenec 2016 - 11:28:48

Pokud to neohrožuje životnost  expozimetru, což asi  ne, tak bych to bral  jako výhodu - rozšíření možné citlivosti  při měření - u citlivých filmů velmi výhodné, ne?. Jen to vědět a  počítat s  tím :-)


  • 0

#268 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 červenec 2016 - 12:38:29

Presne tak, o tej možnosti redukcie viem a rozmýšľal som nad tým, ale asi som zlenivel , a tak jednoduchšie je pre mňa nastaviť citlivosť o dve clony menej  (6DIN na ASA sa mi nechce prepočítavať) a občas  premerať baterku, aké ma napätie.


  • 0

#269 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 31 červenec 2016 - 22:02:35

Problém je v tom, že jak se ta alkalická baterie bude vybíjet, tak se bude měnit její napětí z 1,5V až k 0,9V a tedy na začátku to bude 2Ev míň a na konci to může být třeba 2Ev víc. SR44 má skoro konstantní vybíjecí charakteristiku, takže to bude po celou dobu furt třeba ty 2Ev (spíše 3Ev, má totiž 1,6V bez té diody BAT43).


  • 0

#270 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 srpen 2016 - 07:46:10

Tak, tak. Chce to stříbro-oxid baterii SR44. Má plochou křivku napětí při vybíjení - jako ta původní rtuťová.


  • 0

#271 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 2 prosinec 2016 - 19:30:53

Já ji taky měnil za Araxovou, je to jednoduché. Stačí si počínat normálně opatrně a citlivě. Přiměřeně velký šroubováček, a neco nekovového na vydloubnutí toho pružného rámečku nad stávající matnicí. A možná bude potebovat lehce přebrousit obvod nové matnice, jde tam celkem natěsno. A stačí ty plíšky po origo matnici, když ten přítlačný  rámeček lehce předpružíš přidržije matnici spolehlivě na místě. Co se týká ostření se šachtou, neměl by to být problém, ale já používám lupový nástavec a je to násobně příjemnější.

Poprosím o informáciu, ako má byť tá araxová matnica vložená do fotoaparátu. Šošovka s klinom má byť vo vnútri alebo otočená smerom hore? Ďakujem!


  • 0

#272 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 2 prosinec 2016 - 21:12:39

 

Já ji taky měnil za Araxovou, je to jednoduché. Stačí si počínat normálně opatrně a citlivě. Přiměřeně velký šroubováček, a neco nekovového na vydloubnutí toho pružného rámečku nad stávající matnicí. A možná bude potebovat lehce přebrousit obvod nové matnice, jde tam celkem natěsno. A stačí ty plíšky po origo matnici, když ten přítlačný  rámeček lehce předpružíš přidržije matnici spolehlivě na místě. Co se týká ostření se šachtou, neměl by to být problém, ale já používám lupový nástavec a je to násobně příjemnější.

Poprosím o informáciu, ako má byť tá araxová matnica vložená do fotoaparátu. Šošovka s klinom má byť vo vnútri alebo otočená smerom hore? Ďakujem!

 

 

Matnice patří matnou-drsnou stranou dolů, aby ostření probíhalo na spodní hraně, protože ta je stejně daleko jako rovina filmu. Opačně by to asi taky fungovalo, ale fotky by mohly být neostré. :)


  • 0

#273 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 2 prosinec 2016 - 21:26:03

Ďakujem za info, myslel som si to, ale ja sa radšej spýtam, ako by som tam dva razy šermoval zo skrutkovačom. Nerád by som tomu niečo spravil.


  • 0

#274 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 duben 2017 - 16:24:03

Zdravím, kúpil som nemerací hranol pre Sixa. Je dosť zaprášený, zvnútra, síce to nevadí pri fotení, ale aj tak by som to chcel vyčistiť. Už niekoľko dní behám po nete, ale nepodarilo sa mi nájsť nič. Na hranole som našiel len jednu skrutku pod polepom v tej úzkej časti tesne nad hľadákom.

Prosím poraďte, Ďakujem


  • 0

#275 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 duben 2017 - 18:28:59

Zdravím srdečné. Nejdřív vyšroubujete 2 červíky, pozor, bývají zalepené barvou, takže je dobré nejdřív do otvorů vpravit kapku denaturáku, načež pak okulár vytáhnete směrem k soběPřiložený soubor  2.JPG   57,22K   6 Počet stažení

Je třeba strhnout i přední část polepu, šroubky bývají ještě zakryté tenkým plechem, aby pak byly plochy hladké.Přiložený soubor  1.JPG   94,88K   6 Počet stažení

Nejvíc bordelu ale bývá v okulátu, a to hned za prvním obyčejným sklíčkem, které je kupodivu jednak supertenké a kupodivu velmi často bývá již z výroby defektní, nerovné, což dost podstatně znehodnocuje ostření. Dostává se k tomu ale dost blbě, je potřeba vydloubnout pojistnou pružinku na rubu okuláru...kdysi jsem tenhle grif měl jakžtakž nacvičen... ale dá se to zvládnout, jen to chce trochu trpělivosti. Optika  - čočky v okuláru jsou kupodivu již komplet plastový výlisek...


  • 1

#276 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 duben 2017 - 19:09:16

Srdečná vďaka p.Vait, ako vždy, Vaša rada je nenahraditeľná. Na tie farebné bodky som pozeral, aj so ich skúšal oškrabať, ale asi som nemal dosť trpezlivosti. Okulár zvonku som očistil, bol dosť zanesený, ale aj vo vnútri je prach, vidieť to pohľadom do hranolu zo spodnej strany. Hranol som kúpil za 5 eura a keby aj som to nevyčistil, dá sa s nim v pohode robiť, takže by sa nič hrozné nestalo.

Ešte raz srdečná vďaka, dúfam, že sa k tomu čoskoro dostanem a podarí sa mi to.

 

A ešte jeden dotaz, keď už som v tomto vlákne, ako a čím prilepiť plastový kryt na meracom hranole vľavo hore nad ručičkou expozimetra? povolil sa mi a behá hore-dole. Nechce sa mi hranol kvôli tomu rozoberať, momentálne je prilepený priehľadnou lepiacou páskou.


  • 0

#277 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 duben 2017 - 23:08:07

No - dneska bych to asi řešil kapičkou sekundového lepidla, přesně umístěnou např. špičkou jehly, Víc košer by bylo lepit to zevnitŕ, ale qůli tomu bysem dnes asi už rozborku a sborku netrénoval...


  • 0

#278 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 duben 2017 - 10:18:24

Aj ja som na to myslel, len som sa bál, či tá sekundovka nepoškodí ten plast. Už som niečo také videl (síce nie na fotoaparáte) po použití sekundovky ten plast zmatnel, a stal sa takmer nepriehľadný, skúsim teda. Ďakujem za radu.


  • 0

#279 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 květen 2017 - 08:20:48

neví někdo, jestli se na flektogon 50/4 dělal ddr nd filtr 86 mm? nějaké filtry mám a potřeboval bych tento, kvůli vf tessaru, před ním mám packarda a budu dělat držák

no a potřebuju to uclonit, abych pětinou mohl na sluníčko, tak bych srazil 2-4 clony a byl bych šťasten

případně jestli někdo nemá něco k prodeji

cestou cokin/řez bych nerad, taky je to pět stovek + přesná práce

 


  • 0

#280 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 27 květen 2017 - 09:02:44

Dělal. Panchromar a VEB Jenaer... Ten měl zajímavou vymoženost závit na objektiv byl 86mm, vepředu 95mm (pro clonu kvůli omezení vinětace). Ovšem v reálu jsem je nikdá neviděl.


  • 0

#281 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2017 - 10:48:08

= dělal, ale nedostupný

tak asi půjdu touhle cestou

https://www.foto-esh...-ND4-ELEMENTRIX

případně ten větší

a uvidím

nějaké filty na sixe mám 2x, redukci i clonu na flektogon taky, tak to nějak nakombinuju


  • 0

#282 JaHa

JaHa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 červenec 2017 - 13:06:25

Ahoj, má tu niekto skúsenosť s výmenou polepu na Psix? Moje sú dosť zodraté a rád by som ich vymenil, predpokladám, že originál polepy nezoženiem, chcem ich preto vystrihnúť z kože, len neviem, čím to lepiť aby to držalo? Ďakujem za odpoveď :)


  • 0

#283 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 červenec 2017 - 15:34:52

Během posledních 8 let se mi  velmi dobře osvědčily  buď hotové polepy (spolehlivě samolepicí)  či  formáty k vyřezání a drobné opravy   od  tohoto  pána:   http://www.cameraleather.com/

Nejlépe mu  napsat  na e-mail a zeptat se ho,  jestli může  na  psixe  polepy rovnou vysekat (možná má formy?),  spolupracoval velmi ochotně. 

co jsem se doslechl,  jeho materiál překupuje jakýsi polák  s patřičným nadržkem. 

Taky jsem v minulosti  asi dvakrát nakupoval  v  anglii, (a k tomu  uzavřenou pěnu k těsnění kamer)  taky to bylo bez chyby - hledej na íbeji

https://www.ebay.co....2047675.l2562. 

 

(úzkoprsí mi prominou, že tu  dělám reklamu cizáckým poctivým řemeslníkům,   čudlíkářům tak potřebným) .


  • 0

#284 JaHa

JaHa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 červenec 2017 - 18:55:36

Během posledních 8 let se mi  velmi dobře osvědčily  buď hotové polepy (spolehlivě samolepicí)  či  formáty k vyřezání a drobné opravy   od  tohoto  pána:   http://www.cameraleather.com/

Nejlépe mu  napsat  na e-mail a zeptat se ho,  jestli může  na  psixe  polepy rovnou vysekat (možná má formy?),  spolupracoval velmi ochotně. 

co jsem se doslechl,  jeho materiál překupuje jakýsi polák  s patřičným nadržkem. 

Taky jsem v minulosti  asi dvakrát nakupoval  v  anglii, (a k tomu  uzavřenou pěnu k těsnění kamer)  taky to bylo bez chyby - hledej na íbeji

https://www.ebay.co....2047675.l2562. 

 

(úzkoprsí mi prominou, že tu  dělám reklamu cizáckým poctivým řemeslníkům,   čudlíkářům tak potřebným) .

Veľmi moc ďakujem cením si to, skúsim im napísať :)


  • 0

#285 JaHa

JaHa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 červenec 2017 - 23:40:24

Nakoniec som našiel super stránku, kde ponúkajú aj na Psix je tam toho strašne veľa aj na iné foťáky + veľký výber, len mám teraz v hlave, či nezvoliť nejaký netradičný polep napr hnedý... čo myslíte, vyzeralo by to dobre, alebo ste už nejaký netradičný videli? :) http://hugostudio.com 


  • 1

#286 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 19 prosinec 2017 - 22:50:17

Dobrý den,

 

pročítal jsem si tady různá vlákna o pentaconu six a nikde jsem nenarazil na úplnou odpověď na mou otázku, která mi teď poslední dobou pořád vrtá hlavou. Pokud jsem nečetl dostatečně pozorně, tak se omlouvám, že otázku vznáším podruhé.

 

Mám obyčejný hranol (ne TTL) na pentacon six, ale nechce mi na mých pentaconech držet mám dva a na obou tělech nedrží. Dosedne, je skrz něho vidět, ale není tam na pevnou usazen. Při pohybu se mírně pohybuje, jakoby se odchlipuje. Není to nic strašného, i když mám trochu strach, že by při nějakém neopatrném pohybu mohl vypadnout a to by mě mrzelo.

 

Nevím, jestli je to mnou, nebo tím hranolem. Nevíte, kde by mohl být zakopané pes? Jinak hranol vypadá ve výborné kondici a pentacon sixové na své mládí jakž takž také.

 

Mnohokrát děkuji za odpověď.


  • 0

#287 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 19 prosinec 2017 - 23:20:54

derossi - Kvalita vystupni kontroly slicovani dilu v zemich RVHP, kde byl chronicky nedostatek vseho a i nepodareny kus se na pulte neohral, nebyla nejvyssi. Neznamena to, ze by tolerance nebyly dodrzovany vzdy, ale proste nekdy se na to kaslalo. U meho kousku hranol sel nasadit dobre, ale zase nesel, potvora, sundat. Duvodu muze byt vic. Jednak za ta desetileti pruziny starnou, druhak se tam uchycuje spina, tretak se osoupavaten kov, ctvrtak se v tom taky uz mohl nekdo vrtat...

 

Muzes zkusit kontaktovat nekoho, kdo ma ten samy typ fotaku a otestovat kompatibilitu s nim a jeho hranoly. Nebo nejaky bazar, pokud mas v okoli (netusim, kde vsude se vyskytujes, kdybys pobyval v Brne, mohli bychom to otestovat. Ale nekoho bliz Taboru jiste najdes.

 

Ovsem muze byt, ze jen nepouzivas dost sily pri dovcakavani hranolu na telo fotaku. Nez neco zacnes delat, zkus kouskem papiru zkontrolovat vule, kde ten hranol doseda k telu, jestli to treba neni nasisato, jestli je to u obou tel stejne...


  • 0

#288 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 prosinec 2017 - 10:35:09

Vypadnout by asi nemohl, to co popisujete, je asi vůle, ne? Zkusil bych ověřit, jestli jsou dotáhlé všechny 4 šrouby na těle, na kterých se hranol upevňuje, to by mělo pomoct. Pak se to dá ještě regulovat tloušťkou podložek, které jsou pod nimi. Pokud jsou ale tělo i hranol ze stejného období výroby, pak by to neměl být problém.


  • 0

#289 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 21 prosinec 2017 - 10:50:28

Právě by mohl vypadnout, protože nezapadne. Když bych foťák otočil vzhůru nohama, tak by po chvíli samovolně vypadl. Asi tedy bude problém ve stáří a opotřebovanosti, i když hranol vypadá dost zachovale. Zdá se mi totiž, jakoby by šroubky na těle byly příliš hluboko, takže se na nich nemůže hranol uchytit. Ale jak už jsem psal těla mám dvě a problém je u obou dvou.

 

Pane Vaite, když píšete ze stejného období, znamená to, že byly hranoly rozdílné? Každá část se totiž ke mně dostala různě, nemusí tedy být stejně staré. 


  • 0

#290 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 prosinec 2017 - 11:43:35

Nafoťte ty 4 šrouby. Jsou pod nimi podložky? Hlouběji klesnout šrouby nemůžou, páč ty podložky jim v tom brání


  • 0

#291 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 prosinec 2017 - 14:08:42

Davide, možná se zkus stavit u mě, mám tu dva Praktisixi, k tomu jeden hranol, předpokládám že ten je shodný s Pentacon sixem. A sedí mi v obou tělech dobře. Tak to můžeš porovnat.


  • 0

#292 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 21 prosinec 2017 - 16:49:33

Pentacon hranoly mezi Praktisixem a P-Sixem je možno bez problémů zaměňovat.


  • 0

#293 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 22 prosinec 2017 - 08:29:25

Pane Vaite, tak jsem to pokusil nafotit, ale nějak mi to s tím mobilem nejde :-) Spíš si ale myslím, že je něco v nepořádku s tím hranolem. Jak jsem psal mám těla dvě a ani na jedno nejde nasadit. Nafotil jsem jenom jedno, to druhé bylo u Vás v opravě asi před rokem. Mělo problém s posuvem filmu. Ty šrouby vypadají u obou těl stejně.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#294 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 22 prosinec 2017 - 08:31:17

Ahoj Luboši, díky, já se někdy stavím :-)


  • 0

#295 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 prosinec 2017 - 11:37:34

Tak vyfoť ten hranol - zespodu. A otvory ve dvou fázích - v základní a s posunutým vnitřním plechem. 

 

Jak vypadají na hranolu ty otvory pro šrouby, když posouváš při osazování s tím vnitřním plechem ? Jde ten posuv vnitřního plechu proti odporu, tedy proti pružině ?  Otevřou se ty otvory pro šrouby naplno ? A po dosazení hranolu na tělo se ty páčky vrátí, nebo zůstanou posunuté ?


  • 0

#296 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 prosinec 2017 - 11:00:43

Zdravím,

 

mám jednoho sixe, takovou chudinku se zalepeným plátnem závěrky, kterého jsem dostal k nějakému objektivu. Možná, že by i fotil,

ale patrně mu nefunguje volba časů 1/125 - 1/1000, závěrka jede vždy na asi 1/500s. Od 1/60 do 1s časy plus minus autobus sedí.

Pokud by to mohla být nějaká drobnost, lákalo by mě podívat se dovnitř. Nějaký tip, čím by to mohlo být?

 

Dále mám sixe, kterého jsem pořídil po servisu u pana Blažka a pár let s ním fotil. Pak jsem ho odložil, protože má tendenci nedovírat

druhou lamelu. V tom se ale vrtat nechci. Máte nějaký vhodný tip na opraváře?


  • 0

#297 JaHa

JaHa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 leden 2018 - 17:30:32

Ahoj,
dostal sa mi do rúk jeden starší Psix TL, po bežnej obhliadke som pár krát natiahol spúšť, časy od 1/125-1/500 sa zasekávali, ale ku koncu keď som natiahol samospúšť a potom zasa natiahol spúšť sa ulomil ten polmesiac pod páčkou, ktorou sa naťahuje (viď http://www.pentacons...m/loading_8.jpg ). Už pred tým bol v divnej polohe a pri naťahovaní sa páčka o neho zasekávala. Viete na čo slúži ten "polmesiac? Prípadne nejaký kontakt na servis, všimol som si že tu spomínate p. Vaita. Keby ste boli niekto ochotný a poslali mi na neho kontakt. Veľmi ďakujem :) 


  • 0

#298 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 leden 2018 - 19:56:49

Pošlete mi SZ.


  • 0

#299 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 17 duben 2018 - 12:23:46

Drobný sběratelský dotaz: Je kombinace Praktisix II + Meyer Primotar E historicky "korektní"? Nebo jinými slovy, bylo možné Praktisix II ve své době koupit s tímto objektivem?


  • 0

#300 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 17 duben 2018 - 13:08:04

Korektní je. ;)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních