Přejít na obsah


Fotka

Vliv vyšší teploty vývojky na kvalitu negativů?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 28 červenec 2011 - 19:55:36

Chtěl bych se zeptat, zda teplota vývojky nějak negativně ovlivňuje kvalitu negativů. Když porovnám negativ volaný při dvaceti a pak třeba při čtyřiadvaceti, samozřejmě s kompenzací času, bude tam nějaký markantní rozdíl?
  • 0

#2 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 28 červenec 2011 - 19:58:42

Občas negativy při vyšší teplotě volám, a přijde mě, že roste zrno a kontrast.
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 128

Publikováno 28 červenec 2011 - 21:00:05

pokud čas pro 20 stupňů použiješ pro 24, tak film převoláš. Pokud budeš méně exponovat, tak ti vylétne kontrast nahoru. Pokud jsi to nechtěl, tak je to špatně.
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 28 červenec 2011 - 21:29:54

Tak to je jasné, mluvím o upravených časech...
Máme v řádu přes léto moc teplou vodu, bylo by pro mě jednodušší volat při vyšší teplotě. Volám to v automatu, ten si umí dochlazovat jen vodou z řádu, leda tam házet led. Nikdá jsem jinak než při přesných dvaceti nevolal :)
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 červenec 2011 - 21:55:00

Tak to je jasné, mluvím o upravených časech...
Máme v řádu přes léto moc teplou vodu, bylo by pro mě jednodušší volat při vyšší teplotě. Volám to v automatu, ten si umí dochlazovat jen vodou z řádu, leda tam házet led. Nikdá jsem jinak než při přesných dvaceti nevolal :)


si pořiď malý chlazení na pivo a trubkama prostě proháněj vodu ;)
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 28 červenec 2011 - 23:46:08

Ja vyvolávam v lete tiež pri 22 stupňov, samozrejme upravený čas. Z vodovodu mi tečie tak isto voda, ktorou nedokážen vychladiť vývojku na menej. Rozdiel som nespoznal.
  • 0

#7 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 128

Publikováno 29 červenec 2011 - 05:33:50

Tak to je jasné, mluvím o upravených časech...
Máme v řádu přes léto moc teplou vodu, bylo by pro mě jednodušší volat při vyšší teplotě. Volám to v automatu, ten si umí dochlazovat jen vodou z řádu, leda tam házet led. Nikdá jsem jinak než při přesných dvaceti nevolal :wink:

jsem právě moc nechápal tvojí otázku, jako že by jsi to nevěděl. Pokud voláš v automatu a rotačně, tak by jsem se tý vyšší teploty trochu bál. Jedině že by automat měl čudlík s přepnutím na 24 stupňů.
  • 0

#8 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 156

Publikováno 29 červenec 2011 - 08:52:33

Jen tak mimo: V létě já vyvolávám filmy nejraději.Z vodovodu mi teče voda kolem 19,5 -20 stupňů :wink:
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 29 červenec 2011 - 08:56:08

Tak to je jasné, mluvím o upravených časech...
Máme v řádu přes léto moc teplou vodu, bylo by pro mě jednodušší volat při vyšší teplotě. Volám to v automatu, ten si umí dochlazovat jen vodou z řádu, leda tam házet led. Nikdá jsem jinak než při přesných dvaceti nevolal :)

jsem právě moc nechápal tvojí otázku, jako že by jsi to nevěděl. Pokud voláš v automatu a rotačně, tak by jsem se tý vyšší teploty trochu bál. Jedině že by automat měl čudlík s přepnutím na 24 stupňů.


Nějak nevím jak to myslíš. Automat udržuje teplotu lázní na hodnotě, kterou mu zvolím. Časy jednotlivých lázní si taky volím sám. Takže co mu zadám, to udělá. Korigovat si tedy můžu naprosto cokoliv. Problém je jen v tom, že nám teď z vodovodu teče voda o 20 stupních a to je paradoxně problém. :) Pro pohodovou funkci je vhodné, aby byla teplota nižší tak o dva stupně, nebo alespoň o jeden pak si to jen dohřívá a všechno šlape jak má. Když je teplota stejná, tak se to furt snaží korigovat a to stojí čas a vodu navíc :) Protože se počítá spíše na proces citlivějšími barevnými materiály, snaží se to zkorigovat na +- 0,3 stupně C
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 29 červenec 2011 - 09:20:15

přešel bych tedy z 20 na 22°C s úpravou času, hádám to nebude problém pro žádný běžný negativní materiál s trixem volám i při 25° ( push)
záleží asi na konkrétním, ale kromě toho že bude trochu strmější (?) bys asi dva stupně na negativu nepoznal, nebo by to nemělo mít dramatickej vliv, maximálně pro stejnej výsledek na papíře dát trošku měkčí, řidší vývojku do misky
automat? to slovo zní zlověstně
ale asi ti to usnadňuje práci
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 29 červenec 2011 - 09:28:48

Zní to zlověstně, kolikrát jsem si říkal, jestli si tím nekazím karmu. Nakonec jsem si to zařadil do stejné kategorie typu pračka/myčka. I bez nich to jde, nicméně, už se ti do toho nikdy nechce. Práce s tím je moc příjemná a navíc naprosto dokonale opakovatelné. Líp se pak ladí proces, stačí si udělat pár poznámek a příště víš, že to vyjde skvěle. I manželka to oceňuje, páč vývojnici jen cvaknu do mašiny a můžu se dál věnovat rodině, přijdu si až pro hotový, vypraný negativ takřka kdykoliv se mi to hodí...

Včera jsem to při těch dvaadvaceti volal, uvidíme až to dnes nazvětšuji, zda bude znát nějaký rozdíl...
  • 0

#12 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 29 červenec 2011 - 10:44:24

Trosku mimo, ale to ATL nema vlastni chlazeni? Kdyz to ma CPP, tak se mi nezda, ze by to nemela "vyssi rada" ATL...
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 29 červenec 2011 - 11:11:36

Je to jako volitelné příslušenství, které prvomajitel nezvolil :) Takže se to chladí jen tím, že připustí novou vodu. Asi zauvažuju o návrhu Jirinola :)
  • 0

#14 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 29 červenec 2011 - 11:30:19

Ja to teda delam tak, ze kdyz volam v CPA s liftem (uz nikdy jinak :wink:), tak mam vsechnu chemii v pokojove teplote, coz je tech 20-22 stupnu. Namicham vyvojku, tu pripadne vychladim v lednicce na chvilku, at ma presne dvacet stupnu a pak uz jedu, ze ma prerusovac s ustalovacem o nejaky stupen vic me nedrazdi, ani jsem zadny problem nepozoroval. Vodu do masiny neleju a jedu jen rotaci. To bych se vzhledem k absenci vody a odpadu v komore zblaznil a hlavne je to tak mnohem rychlejsi, dojdu, vytahnu film z fotaku a do peti minut volam.... Ja bych se na to asi vykaslal a pres leto vzdycky tu vyvojku trosku zchladil, vsak az bude chladneji tak to zas bude v pohode.
Co se tyce volani pri vice stupnich, nemam s tim nejak dobre zkusenosti, nejak to "neni ono", v kombinaci s rotaci si nejsem jisty co by to delalo...
  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 128

Publikováno 29 červenec 2011 - 12:21:02

Tak to je jasné, mluvím o upravených časech...
Máme v řádu přes léto moc teplou vodu, bylo by pro mě jednodušší volat při vyšší teplotě. Volám to v automatu, ten si umí dochlazovat jen vodou z řádu, leda tam házet led. Nikdá jsem jinak než při přesných dvaceti nevolal :wink:

jsem právě moc nechápal tvojí otázku, jako že by jsi to nevěděl. Pokud voláš v automatu a rotačně, tak by jsem se tý vyšší teploty trochu bál. Jedině že by automat měl čudlík s přepnutím na 24 stupňů.


Nějak nevím jak to myslíš. Automat udržuje teplotu lázní na hodnotě, kterou mu zvolím. Časy jednotlivých lázní si taky volím sám. Takže co mu zadám, to udělá. Korigovat si tedy můžu naprosto cokoliv. Problém je jen v tom, že nám teď z vodovodu teče voda o 20 stupních a to je paradoxně problém. :-) Pro pohodovou funkci je vhodné, aby byla teplota nižší tak o dva stupně, nebo alespoň o jeden pak si to jen dohřívá a všechno šlape jak má. Když je teplota stejná, tak se to furt snaží korigovat a to stojí čas a vodu navíc :( Protože se počítá spíše na proces citlivějšími barevnými materiály, snaží se to zkorigovat na +- 0,3 stupně C

myslel jsem že naláduješ film do vývojnice, čudlíkem nastavíš teplotu a už se o nic nestaráš, když je to ten automat. Jinak při rotačním volání se mi vyšší teplota vývojky neosvědčila, hodně mi narostl kontrast i když jsem s válcem jen pomaličku koulel. Prostě trvalý pohyb nebylo ono. Proto jsem se vrátil k miskám a ve válci s rotátorem jsem jen ustaloval.
  • 0

#16 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 128

Publikováno 29 červenec 2011 - 12:27:25

ještě pro upřesnění, při dvaceti jsem rotačně nikdy nevolal, válec je děravý a po ponoření do temperovací lázně by do něj natekla voda.
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 29 červenec 2011 - 12:32:59

Automat je to v tom smyslu, že mu naprogramuješ kdy má použít jaký lázně, jak je mít dlouho ve vývojnici, jak rychle s tím kvedlat, jak a kdy proplachovat. A to pak všechno udělá sám :) Tady jsou nějaké pohyblivé obrázky (má to sice rozbitý, ale to neva)
  • 0

#18 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 128

Publikováno 29 červenec 2011 - 12:38:03

tak zas takový automat to není, co by ničil karmu :wink:
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 29 červenec 2011 - 13:17:53

:wink:
co to je?
to máš jako v komoře?
dyť je to velký jako lab :-)
no možná máš menší verzi, ale stejně ten robotickej náklon
podle mě by byl lepší automat kterej by netočil, ale překlápěl ve zvolených intervalech už proto, že by se s ním dalo dělat stend a člověk nebyl omezenej jen na pořád točení
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 29 červenec 2011 - 13:39:31

Je to takhle velký, proč myslíš, že jsem v pozitivním vláknu tak moc kňučel? :))) Nakonec jsem tomu udělal můj vlastní spodek, aby to alespoň nebylo tak vysoký a vešlo se mi to pod šikmý stropy...
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 313

Publikováno 29 červenec 2011 - 14:54:11

Má zkušenost s vyšší teplotou:
U vývojek, které vyvolávají nad 6-8minut při 24stC opravdu nelze zaznamenat rozdíly.
Naopak, zrno bývá "hezčí" (nevznikají nevzhledné "chuchvalce" - není na to čas).
Kontrast se (podle mě) nemění.
Příklad:
"Základní vyvolávací doba" při 20stC - 10min.
"Upravená vyvolávací doba" pro 24 stC - 7min. (=70%)
"Základní teplota" - 20stC
"Upravená teplota" - 24stC (=120%)
Celková délka překlápění při desetiminutovém vyvolávání (30"//10"/1') - 120" = 20% z celkové délky volání.
Celková délka překlápění při sedmiminutovém vyvolávání (30"//10"/1') - 90" = 21,4% z celkové délky volání.

Co se změnilo při 24stC?
Zvýšila se teplota, což má vliv na rychlost chemické reakce (přeměna krystalů bromidu na stříbro), ale prakticky nemá vliv na "prostupnost" želatiny (resp. emulze). Jinak řečeno, není významně vyšší přísun vyvolávače (ten je stejně vždy v přebytku) k bromidu a stejně tak se významně nemění "odsun" reakčních produktů.
Rychlejší reakce je kompenzována zkrácením vyvolávací doby.
Překlápění = "rychlejší omývání povrchu emulze" vývojkou (tzn. přísun vyvolávače a odvedení reakčních, tedy i brzdících!, produktů) je při volání při 20 i 24stC prakticky stejný.

Tak jsem to kdesi vyčetl...

Pozn.: Volání při teplotách 16-18stC (samozřejmě po úpravě vyvolávací doby) způsobí minimálně nižší kontrast a významně menší zrno. Protože želatina není příliš rozmočená, prostup vyvolávače k zrnu je pomalejší, stejně tak odvod zplodin.
Volání při vyšších teplotách (kolem 27stC) je pořád ještě připodobnitelné volání při 20stC, protože "cesta vyvolávače k zrnu" je díky nabobtnalé želatině delší, je pouze minimálně vyšší kontrast, ale proces se již špatně ovládá. (To platí zvláště pro "rychlé" vývojky.)
Obecně platí, že je dobře mít natrénováno při nalévání a vylévání roztoků a překlápění. Čím kratší jsou doby výměny, tím lépe. O stejné teplotě VŠECH lázní asi není třeba hpovořit.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních