Přejít na obsah


Fotka

Renesance české výtvarné fotografie?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
65 odpovědí na toto téma

#1 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 29 July 2011 - 09:22:12

Jozue vyslovil v jiném vlákně zajímavou myšlenku. Vnímá dnes jistou renesanci ČESKÉ fotografie. Máte také podobný pocit? Znáte soudobé české autory, kteří si zaslouží patřit do této kategorie? Velmi rád bych se seznámil s jejich tvorbou. Nesmírně mě zajímají také kritéria podle kterých si své oblíbené autory vybíráte. Pokusme se společně najít "novou vlnu české fotografie jednadvacátého století".
  • 0

#2 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 July 2011 - 09:48:12

Jozue vyslovil v jiném vlákně zajímavou myšlenku. Vnímá dnes jistou renesanci ČESKÉ fotografie. Máte také podobný pocit? Znáte soudobé české autory, kteří si zaslouží patřit do této kategorie? Velmi rád bych se seznámil s jejich tvorbou. Nesmírně mě zajímají také kritéria podle kterých si své oblíbené autory vybíráte. Pokusme se společně najít "novou vlnu české fotografie jednadvacátého století".


Díky Bzenčáku. Tak začínám, snad se na mě Vojta Sláma neurazí za zařazení do české fotografie když je brňák, ale pro mě jednoznačně je jedním z autorů, který sem patří. Takže http://www.vojtechslama.com/. Zejména soubor Vlčí med nebo Z deníku vlka stojí určitě za podívání. Jistá dávka melancholie, lehké ironie a výtvarného cítění je podle mého názoru tím spojovacím článkem.
  • 0

#3 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 29 July 2011 - 10:31:34

Vojtech Slama urcite, mel jsem se s nim moznost setkat, ukazoval nam jak dela portfolia, rikal jak to chodi v teto branzi... Dal bych sem zaradil Ivana Pinkavu http://www.ivanpinkava.com/ , ale toho vsichni urcite znate.
  • 0

#4 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 July 2011 - 10:37:23

Další fotograf mě napadá, Václav Jirásek http://www.vjirasek.com/. Jeho portréty focené na velký formát jsou fascinujíc, pár fotek zrovna visí ve Špálovce.
  • 1

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 29 July 2011 - 12:32:32

musím také přiložit polénko pro Vojtěcha Slámu, jeho Vlčí med se mi moc líbí. V knize Česká fotografie 20.století, nebo jak se ta bichle nedávno vydaná jmenuje, má také, ovšem pouze jeden, malý obrázek :wink:
  • 0

#6 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 29 July 2011 - 13:01:23

http://radekcermak.com/
  • 1

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 July 2011 - 13:12:47

Moderní česká fotografie tedy kráčí směrem konceptuálních čtvereců? :)
  • 0

#8 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 29 July 2011 - 13:32:38

Moderní česká fotografie tedy kráčí směrem konceptuálních čtvereců? :wink:

Usmev.
Hovorim si ze velmi fajne fotecky, a aha dalsi stvorec! Povedal by som ze vas koment "to zabil" ale niesom si isty do akej miery ste oboznameny s tymto bratislavskym zargonom... :0)
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 July 2011 - 13:40:29

Znám dobře :)
  • 0

#10 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 30 July 2011 - 10:11:41

Zdarec Jozue!
Nechcu být škarohlídem, či rovnou pesimistou, ale tři autoři žádnou novou vlnu netvoří ...
Dáme tomu ještě nějakej čásek?
Nebo prohlásíme rovnou, že se žádná renesance nekoná!
  • 0

#11 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 July 2011 - 10:59:37

nebo prohlásíme, v souladu s článkem pana igora, že pokud nemáme nějakou fárovou, která nám to naservíruje, poznáme leda kulový.
  • 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 30 July 2011 - 11:42:33

Vážení kolegové, žádnou renesanci české výtvarné fotografie v nejbližších
letech neočekávám. Měnící se estetická kritéria jednotlivých epoch vývoje
v oblasti fotografie nenabízejí v současné době unikátní cestu, která cíleně
vytyčí nový směr. Mnoho fotografických ikon své doby z hlediska dnešního
obrazového cítění nevyvolává již takovou kladnou emoci, jako v době své
vrcholné slávy. Obrovský posun techniky, přemíra obrazových dojmů, jež
nás každodenně obklopují ze všech stran, oslabuje citlivost diváka velmi
intenzivně natolik, že ztrácí vnitřní potřebu intenzivního vizuálního zážitku.
Určité východisko spatřuji v práci s obrazovým detailem, který nabízí pro
diváka intenzivní zdroj vizuální informace, která je schopna vyvolat velmi
silný a zapamatovatelný dojem. Navíc svým charakterem skladby obrazu
splňuje zároveň požadavek individuálního pohledu autora, který je velice
osobitý a nezaměnitelný. Vytváří zároveň podmínky k vzniku dnes již tak
málo vídanému zcela osobitému autorskému fotografickému rukopisu. Jen
velmi úzká skupina zcela individuálně tvořících autorů, stojících však zcela mimo medializovaný trh, uvedená kritéria naplňuje. "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#13 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 30 July 2011 - 13:07:59

Já myslím že renesance se nekoná.
je pravda že tudy proudí skrz (dlemého) dva proudy celoevropské/nebo možná celosvětové.

a to snový konceptualismus který je jinak hodně silný v Japonsku, Holandsku, Skandinávii a Polsku - ale to je takřka čistě digitálistická větev a v drtivé většině ženská. Velice často se prolíná s módní a portrétní fotografií. Často se snaží o trochu surrealismu, ale přiznejme si že mnohdy marně.
u nás bych k tomu řadil např. Karolínu Ketmanovou, Jitku Mornštajnovou, Terezu Vlčkovou. Ze zahraničí třeba Aiste Tirute nebo Iness Rychlik
Výskyt: v prvé řadě DevART

náhodná fotografie často (IMHO mylně) řazená jako součást street photo. jejím médiem je naopak film a je notně živena fenoménem LOMO
tady se jedná vpravdě o vlnu protože její sílaa spočívá v milionech fotografií desetitisíců bezejmených autorů na tisísch blozích.
Příkladem je např zmiňovaný I.Malijevský.
Výskyt: fotoblogy a především USA, Polsko, Německo

No a pak je tady ten "zpropadený street". Nepojmenovatelná změť cvaků z ulice které lidi vydávají za Street photography, nebo nedejbože sociální dokument. Ale podívejme se na dnešní cvaky z ulice a srovnejme si je s Pány Štreitem, Koudelkou, Salgadem... to není srovnatelné!

tak to vidím já.

(pozn: IMHO = In My Humble Opinion = Dle mého skromného názoru)
  • 0

#14 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 July 2011 - 13:16:44

mohu se zeptat ještě bokem, z čeho čerpáte informace / definice konceptualismu?
  • 0

#15 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 30 July 2011 - 13:23:41

mohu se zeptat ještě bokem, z čeho čerpáte informace / definice konceptualismu?

samozřejmě cucáno z palce :)
viz poslední věta před poznámkou

než je možno z definic čerpat, je třeba je prve definovat a to tak že:
1) definuje se a pak se čeká na přijetí/odmítnutí
2) definuje se a pak se vnucuje studentům
3) definuje se a toto je obhájeno věděckou prací která však může býti odmítnuta

tož tak
  • 0

#16 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 July 2011 - 13:38:16

ano, nicméně konceptualismus má již poměrně silné definiční a studijní zázemí. já uplně rostu, když někdo vidí blbou fotku a tak řekně že je konceptuální, případně postmoderní. aniž by tušil, co je co. aniž by si ve své tupé nadustosti připustil, že by se tím měl zabývat, pokud chce o něčem takovém mluvit (to teď nemluvím o diskusi zde).

pak bych prosil, bylo by jistě lepší říkat prostě "blbá" ne? protože to je výraz, který je srozumitelnější, rezistentní vůči nedorozumění. protože nedej pánbůh, někdo ti uvěří na první čistou, zjistí si co je konceptualismus, bude ho v těch fotografiích hledat a ony přitom třeba koncetuální vůbec nejsou. není tohle to nebezpečné plnění stránek písmenky? to co by se mělo sakra hlídat?

ypresi, máš tedy jasnou představu o tom, co je surrealistické - protože si troufáš identifikovat marné pokusy v tomto směru. víš tedy taky ve stejné míře, co je konceptuální?

jinak, abych nebyl jen negativní - sousloví "snový konceptualismus" se mi zdá velmi zajímavé a svým způsobem nosné.
  • 1

#17 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 July 2011 - 21:15:25

Zdarec Jozue!
Nechcu být škarohlídem, či rovnou pesimistou, ale tři autoři žádnou novou vlnu netvoří ...
Dáme tomu ještě nějakej čásek?
Nebo prohlásíme rovnou, že se žádná renesance nekoná!



Otázka? Opravdu si myslíš, že názory členů zdejšího internetového fóra (tedy dosti omezené skupiny v populaci, omezené počtem, nikoliv kvalitou :)) jsou dost reprezentativní na podepření jakékohokoliv obecnějšího tvrzení? Podle mého se vloupáváš do otevřených dveří, nic tím nezjistíš. Předpokládám, že máš technické vzdělání, domnívám se tak podle Tvé "touhy" po exaktních důkazech. Je jasné, že takové věci chtějí čas a obsáhlejší diskusi, než kterou nám umožňuje internet. Je třeba vidět věci v kontextu, nic víc. Za sebe necítím potřebu se k tématu ve fóru vyjadřovat více, než jsem se vyjádřil. Pokud tohle téma někoho zajímá, tak rád si s ním popovídám osobně.
  • 0

#18 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 July 2011 - 21:22:10

Vážení kolegové, žádnou renesanci české výtvarné fotografie v nejbližších
letech neočekávám. Měnící se estetická kritéria jednotlivých epoch vývoje
v oblasti fotografie nenabízejí v současné době unikátní cestu, která cíleně
vytyčí nový směr. Mnoho fotografických ikon své doby z hlediska dnešního
obrazového cítění nevyvolává již takovou kladnou emoci, jako v době své
vrcholné slávy. Obrovský posun techniky, přemíra obrazových dojmů, jež
nás každodenně obklopují ze všech stran, oslabuje citlivost diváka velmi
intenzivně natolik, že ztrácí vnitřní potřebu intenzivního vizuálního zážitku.
Určité východisko spatřuji v práci s obrazovým detailem, který nabízí pro
diváka intenzivní zdroj vizuální informace, která je schopna vyvolat velmi
silný a zapamatovatelný dojem. Navíc svým charakterem skladby obrazu
splňuje zároveň požadavek individuálního pohledu autora, který je velice
osobitý a nezaměnitelný. Vytváří zároveň podmínky k vzniku dnes již tak
málo vídanému zcela osobitému autorskému fotografickému rukopisu. Jen
velmi úzká skupina zcela individuálně tvořících autorů, stojících však zcela mimo medializovaný trh, uvedená kritéria naplňuje. "Starý Jezevec" Erik


Milý pane kolego, prakticky ve všem Vám dávám za pravdu. Záplava čehokoliv a technický pokrok vedoucí k rozmělnění jakéhokoliv pojmu či idee samozřejmě vyvolává protitlak, řekněme touhu se autorsky vymezovat. To samé se děje i v divácké obci, byť samozřejmě nejde, a z podstaty věci ani nikdy jít nemůže, o většinový jev. Souhlasím, vždy půjde o několik vyvolených autorů ale k tomu tak bylo i v minulosti. V tom je ta moje naděje, jde o jev, který je starý jako společnost sama. Já bych tomu dal trošku důvěry a dobré vůle.
  • 0

#19 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2011 - 00:57:59

Za mě už dlouho a dost neotřesitelně Ivan Pinkava, ten v současnosti nemá konkurenci. Hodně vysoko mám i Václava Jiráska. To mě překvapilo, že se shoduju s vezdejšími tipy.
  • 0

#20 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 1 August 2011 - 08:58:22

No vidite, ja ziju v ghettu, o Slamovi, ani Jiraskovi jsem dodnes neslysel. Slama se mi moc libi, klobouk dolu, krasny. Rad bych to videl na papire nekdy. Jirasek ma nejakou strasne slozitou a pro mne nepochopitelnou stranku, taxem se k fotkam neproklikal. Snad bude jina prilezitost, dekuju za zajimave tipy. Pinkava se mi nelibi. Respektuju ho, obdivuju technickou stranku jeho fotek, ale jeho pohledu na svet nerozumim. Uznavam ho jako velkeho mistra, jen se s nim dokonale mijim.
  • 1

#21 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 August 2011 - 09:04:12

Zdarec Jozue!
Nechcu být škarohlídem, či rovnou pesimistou, ale tři autoři žádnou novou vlnu netvoří ...
Dáme tomu ještě nějakej čásek?
Nebo prohlásíme rovnou, že se žádná renesance nekoná!



Otázka? Opravdu si myslíš, že názory členů zdejšího internetového fóra (tedy dosti omezené skupiny v populaci, omezené počtem, nikoliv kvalitou :lol:) jsou dost reprezentativní na podepření jakékohokoliv obecnějšího tvrzení? Podle mého se vloupáváš do otevřených dveří, nic tím nezjistíš. Předpokládám, že máš technické vzdělání, domnívám se tak podle Tvé "touhy" po exaktních důkazech. Je jasné, že takové věci chtějí čas a obsáhlejší diskusi, než kterou nám umožňuje internet. Je třeba vidět věci v kontextu, nic víc. Za sebe necítím potřebu se k tématu ve fóru vyjadřovat více, než jsem se vyjádřil. Pokud tohle téma někoho zajímá, tak rád si s ním popovídám osobně.


Drahý Jozue!
Tvrzení o renesanci české fotografie nedokážeš doložit z žádných veřejně ověřitelných zdrojů! Dokonce ani s upřimnou pomocí členů zdejšího fóra. Nic na tom nezmění tvé pokusy se z toho vykecat dalšími manipulacemi.

Jednoduše řečeno: zasíráš naše hlavy tvrzením ktré sis vycucal z palce.
Je nepravdivé a svědčí o tvé nepokoře a nevzdělanosti v oboru fotografie.
  • 0

#22 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 August 2011 - 09:37:06

Včéra sem si procházal svoje fotografie vytvožené za více jak 10 let práce. (na ty předtým sa radšejc nedívám).

Mosím otevřeně a upřímně podpořit názor, že:

.....se žádná renesance české fotográfie nekoná!!!

Na skřini v ložnicov v krabici mám o tym emperický důkaz!!!!!
  • 0

#23 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 10:12:17

Zdarec Jozue!
Nechcu být škarohlídem, či rovnou pesimistou, ale tři autoři žádnou novou vlnu netvoří ...
Dáme tomu ještě nějakej čásek?
Nebo prohlásíme rovnou, že se žádná renesance nekoná!



Otázka? Opravdu si myslíš, že názory členů zdejšího internetového fóra (tedy dosti omezené skupiny v populaci, omezené počtem, nikoliv kvalitou :lol:) jsou dost reprezentativní na podepření jakékohokoliv obecnějšího tvrzení? Podle mého se vloupáváš do otevřených dveří, nic tím nezjistíš. Předpokládám, že máš technické vzdělání, domnívám se tak podle Tvé "touhy" po exaktních důkazech. Je jasné, že takové věci chtějí čas a obsáhlejší diskusi, než kterou nám umožňuje internet. Je třeba vidět věci v kontextu, nic víc. Za sebe necítím potřebu se k tématu ve fóru vyjadřovat více, než jsem se vyjádřil. Pokud tohle téma někoho zajímá, tak rád si s ním popovídám osobně.


Drahý Jozue!
Tvrzení o renesanci české fotografie nedokážeš doložit z žádných veřejně ověřitelných zdrojů! Dokonce ani s upřimnou pomocí členů zdejšího fóra. Nic na tom nezmění tvé pokusy se z toho vykecat dalšími manipulacemi.

Jednoduše řečeno: zasíráš naše hlavy tvrzením ktré sis vycucal z palce.
Je nepravdivé a svědčí o tvé nepokoře a nevzdělanosti v oboru fotografie.


Plácáš nesmysly a navíc je podáváš ve formě, která připomíná osobní útok. Kolik fotografů dělá podle tebe vlnu? 8, 10, 15...nerozumím tvým kritériím a po pravdě řečeno ani o to nestojím. A tvůj názor na mě má asi stejnou cenu jako včerejší pšouk. Myslím, že tímhle způsobem vážně nemá cenu pokračovat v diskusi.
  • 0

#24 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 1 August 2011 - 11:21:15

...necítím potřebu se k tématu ve fóru vyjadřovat více...
...vážně nemá cenu pokračovat v diskusi.

Ale aj tak v diskusii pokracujes...
hmm...
Ked sa citis byt o tolko mudrejsi ako pan bzecnak (s technickym vzdelanim... :lol: ) preco teda neustupis?
Nezda sa ti ze diskusia do ktorej prilievas ohen len taha z ludi na tomto fore energiu?
Mne/zo mna teda hej...
Dakujem vsetkym za tie fajn linky s fajn fotkami. Len skoda ze ich tie kecy okolo pre mna zabijaju...
  • 0

#25 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 1 August 2011 - 11:22:44

bzecnak

bzencak... :lol:
pardon...
  • 0

#26 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 1 August 2011 - 11:37:59

Václav Tvarůžka
http://www.fstop.cz/e/tvaruzka/p2/
ačkoli poslední dobou už trochu vyměk

Filip Anděl
http://www.filipandel.dphoto.com/
ten mě teď tak napadl.. beztak ho nikdo neznáte, ale stojí za to
(nicméně žádná radikální nová vlna)

Michal Bílek
http://www.fstop.cz/e/bilek/p4/
a jeho (přeážně) kolínský štrýt je rozhodně fresh

Barbora Mráčková
se mi zdá slušný talent. zatím je "in progress"
http://www.barboramrackova.cz/

Lucie Michnová
http://michnova.com/
té rozhodně taky neujel vlak

..samozřejmě se dá jmenovat spousta dalších progresivních auotrů, ale kdyžtak "on request"


spoustě z tech fotek výše uvedených autorů třeba ani nerozumím, mnohé se mi nelíbí... ale nelze těm lidem upřít to, že jsou o krok dál nebo jinde, než je mainstream.

pozn. je možné, že těm fotografiím taky nebudete rozumět, ale chtěli jste novou ligu, tak tady ji máte :lol:
  • 1

#27 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 11:55:16

...necítím potřebu se k tématu ve fóru vyjadřovat více...
...vážně nemá cenu pokračovat v diskusi.

Ale aj tak v diskusii pokracujes...
hmm...
Ked sa citis byt o tolko mudrejsi ako pan bzecnak (s technickym vzdelanim... :lol: ) preco teda neustupis?
Nezda sa ti ze diskusia do ktorej prilievas ohen len taha z ludi na tomto fore energiu?
Mne/zo mna teda hej...
Dakujem vsetkym za tie fajn linky s fajn fotkami. Len skoda ze ich tie kecy okolo pre mna zabijaju...


Možná se vyjadřuju nejasně, tak bych chtěl stručně odpovědět na tvoje otázky, snad to objasní moje kroky. Necítím se být ani moudřejší ani hloupější než Bzenčák, nejde přece nikoho hodnotit na základě jeho reakcí v internetovém fóru. Maximálně může z mého subjektivního pohledu hodnotit jeho reakci. Nechtěl jsem v diskusi pokračovat, ale na osobní útok jsem odpovědět musel. Diskuse má smysl tehdy, pokud jsou zúčastnění schopni vzájemné tolerance a jisté dávky úcty. Nikoho přece nenutím ty moje názory číst, každý má možnost volby čemu bude věnovat energii. Doufám, že je to tak jasné, ale máš pravdu, důležité jsou fotky, ne už tolik ty řeči kolem. Doufám, že to tak stačí :lol:
  • 0

#28 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 11:57:39

Václav Tvarůžka
http://www.fstop.cz/e/tvaruzka/p2/
ačkoli poslední dobou už trochu vyměk

Filip Anděl
http://www.filipandel.dphoto.com/
ten mě teď tak napadl.. beztak ho nikdo neznáte, ale stojí za to
(nicméně žádná radikální nová vlna)

Michal Bílek
http://www.fstop.cz/e/bilek/p4/
a jeho (přeážně) kolínský štrýt je rozhodně fresh

Barbora Mráčková
se mi zdá slušný talent. zatím je "in progress"
http://www.barboramrackova.cz/

Lucie Michnová
http://michnova.com/
té rozhodně taky neujel vlak

..samozřejmě se dá jmenovat spousta dalších progresivních auotrů, ale kdyžtak "on request"


spoustě z tech fotek výše uvedených autorů třeba ani nerozumím, mnohé se mi nelíbí... ale nelze těm lidem upřít to, že jsou o krok dál nebo jinde, než je mainstream.

pozn. je možné, že těm fotografiím taky nebudete rozumět, ale chtěli jste novou ligu, tak tady ji máte :lol:


Díky za ty odkazy :lol:
  • 0

#29 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 August 2011 - 12:07:11

Drahý Jozue!
Tak si to shrňme: Mluvils obdivně o kvalitě fotografií pana M a nedokázal jsi nám slovně vysvětlit v čem ta kvalita spočívala.
Tvrdils také něco o obecnějším trendu v soudobé české fotografii a zase jsi nedokázal své tvzení doložit odkazem na teoretickou práci někoho, odkazem na fotky autorů ani jsi nám vlastně neřekl kolik autorů ty považuješ za onu vlnu. To přece musíš udělat ty. My se nad tvojím tvrzením zamyslíme a pokud tvé argumenty budou neprůstřelné a tvorba uvedených autorů opravdu "novovlnná", tak tvé tvrzení přijmeme. Jsme přece rozumní lidé.
Zatím tvou práci za tebe dělají jiní!
  • 0

#30 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 13:39:06

Drahý Jozue!
Tak si to shrňme: Mluvils obdivně o kvalitě fotografií pana M a nedokázal jsi nám slovně vysvětlit v čem ta kvalita spočívala.
Tvrdils také něco o obecnějším trendu v soudobé české fotografii a zase jsi nedokázal své tvzení doložit odkazem na teoretickou práci někoho, odkazem na fotky autorů ani jsi nám vlastně neřekl kolik autorů ty považuješ za onu vlnu. To přece musíš udělat ty. My se nad tvojím tvrzením zamyslíme a pokud tvé argumenty budou neprůstřelné a tvorba uvedených autorů opravdu "novovlnná", tak tvé tvrzení přijmeme. Jsme přece rozumní lidé.
Zatím tvou práci za tebe dělají jiní!


Víš bzenčáku, mě je v podstatě jedno jestli moje tvrzení někdo přijme nebo ne. Nejsme u soudu, abych ti musel skládat argumenty. Je to jen můj názor, který tady předkládám, každý má nějaký. Fakt nemám za potřebí někoho o mé pravdě přesvědčovat. Plnohodnotná úvaha na téma zda existuje nová vlna české výtvarné fotografie či nikoliv je úkol na esej uzavírající nějaký seriózní průzkum, ne na dohadování se ve fóru. Co se týče výtky, že nejsem schopen slovně popsat kvalitu fotek IM tak to prosím pěkně ani nechci. Hodnocení kvalitu uměleckého díla je prostě věc velmi subjektivní, můj názor jsem tu sdělil a to mi stačí. Obhajovat se nehodlám, opět se necítím být subjektem policejního vyšetřování. Znovu připomínám můj názor, že hodnotit umělecké dílo na základě jeho rozboru je blbost. Zda o problému existuje teoretická práce či nikoliv taky neřeší existenci či neexistenci jevu, opět by šlo o zprostředkovaný názor někoho. No a poznámka, že moji práci dělají jiní je taky trochu zcestná, přečti si svůj vlastní úvodní článek, kde vyzýváš všechny účastníky k diskusi. Za sebe jsem pár odkazů dodal. Nemám pocit, že bych tady stál před nějakou "radou moudrých", která laskavě zváží, zda mám právo hlásat svoje názory. Jsem nadmíru spokojený s tím, že se tady diskuse rozeběhla a že je v absolutní většině příspěvků velmi seriózní, za což všem účastníkům děkuji. Navíc to nevypadá, že jsem ve svém názoru osamocený. Já bych toto téma nechal běžet, přinejmenším se tady můžeme dočkat zajímavých odkazů. Tobě rozhodně děkuju za iniciativu tu diskusi otevřít, byť by byl původní záměr jakýkoliv. Tak asi tak.
  • 0

#31 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 1 August 2011 - 15:40:44


Jednoduše řečeno: zasíráš naše hlavy tvrzením ktré sis vycucal z palce.
Je nepravdivé a svědčí o tvé nepokoře a nevzdělanosti v oboru fotografie.


trochu silná káva na mňa.. To čo píše Jozue beriem ako jeho súkromný názor, podaný slušnou cestou (v tomto smere môj úprimný obdiv, som prchká povaha..) a reči o zasieraní, nepokore a nevdozdelanosti mi prídu..no..nie práve na mieste. A práve u Bzenčáka ma to udivuje o to viac.
  • 0

#32 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 1 August 2011 - 16:13:25

Filip Anděl
http://www.filipandel.dphoto.com/
ten mě teď tak napadl.. beztak ho nikdo neznáte, ale stojí za to
(nicméně žádná radikální nová vlna)

toto sa mi fakt paci...
  • 0

#33 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2011 - 16:28:14

Jo jinak si myslím taky, že žádná nová vlna se nekoná. I když zrovna tady na TK se občas opravdu svérázné pokusy o iniciování nových směrů objeví :)
  • 0

#34 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 16:44:30

Jo jinak si myslím taky, že žádná nová vlna se nekoná. I když zrovna tady na TK se občas opravdu svérázné pokusy o iniciování nových směrů objeví :)


Ten zde použitý termín "nová vlna" je klasickým příkladem tiché pošty. Já si myslím, že dochází k renesanci české výtvarné fotografie, tedy k její obrodě či znovuzrození, která navazuje na specificky české výtvarné cítění. Například fotografie členů brněnské skupiny Steiner mají, podle mého názoru, jistého společného jmenovatele, právě v estetickém cítění.
  • 0

#35 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2011 - 16:46:19

Jo jinak si myslím taky, že žádná nová vlna se nekoná. I když zrovna tady na TK se občas opravdu svérázné pokusy o iniciování nových směrů objeví :(


jo. na TK se občas objeví někdo, kdo dělá vlny, ať už sám, nebo v počtu indiferentním :) :( ale to není nic nového, to jsou samé staré vlny :)
  • 0

#36 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 August 2011 - 19:07:10

Například fotografie členů brněnské skupiny Steiner mají, podle mého názoru, jistého společného jmenovatele, právě v estetickém cítění.


No ano! A to cítění se něčím vyjadřuje. Specifickou skladbou prvků v obraze? Použitou formou? Co čtverec? Nebo že by to byl úhel pohledu? Zvláštní estetika periferie? Prvky rozpadu? Obdiv k retro pohledu? Co který autor používá nejčastěji a koho tím dál ovlivnil? Co z toho ty maníky spojuje, aby se o nich dalo mluvit jako o "nové vlně" a je to fakt nové? Nebo to už před nima někdo zkoušel? A co třeba...

... je fakt potřeba abych pokračoval dál?
  • 0

#37 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 19:25:04

Například fotografie členů brněnské skupiny Steiner mají, podle mého názoru, jistého společného jmenovatele, právě v estetickém cítění.


No ano! A to cítění se něčím vyjadřuje. Specifickou skladbou prvků v obraze? Použitou formou? Co čtverec? Nebo že by to byl úhel pohledu? Zvláštní estetika periferie? Prvky rozpadu? Obdiv k retro pohledu? Co který autor používá nejčastěji a koho tím dál ovlivnil? Co z toho ty maníky spojuje, aby se o nich dalo mluvit jako o "nové vlně" a je to fakt nové? Nebo to už před nima někdo zkoušel? A co třeba...

... je fakt potřeba abych pokračoval dál?


Pro mě za mě... dělej si co chceš :) navíc bych se držel tématu, to bylo znovuzrození české výtvarné fotografie, či její obroda. S teorií nové vlny jsi přišel ty, já ne. Ani vlastně nevím kolik fotografů dělá vlnu. Navíc jsi tvrdil, že dnes ve fotografické tvorbě nic specificky českého neexistuje, protože komerce uměleckou tvorbu v podstatě vytlačila. Já říkám, že to není pravda, protože ještě existují fotografové, kteří mají ve výtvarné fotografii co říct a v jejich tvorbě se dají vystopovat prvky českého výtvarného sentimentu, co se nám tu táhne už dvacátých let. Zaujetí každodenností a laskavá ironie například. To co tady vykopáváš je široké téma a podle mě nevhodné pro tenhle formát výměny názorů. Jsi kunsthistorik profesí nebo zájmem? Fascinuje mě kategoričnost tvého vyjadřování, ta tedy musí mít ale podklad.
  • 0

#38 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2011 - 20:13:47

michal bílek je muj spolužák z ITF :)) kde já ho ještě potkám
  • 0

#39 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2011 - 20:33:23

Pánové renesance se trošku děje ,prvotním znakem renesance je heslo "ad fontés" tedy ke kořenům(latináři prominou )a tuto tendenci je opravdu možné poslední dobou pozorovat,lidé pochopili,že digitální fotografie je nějaká a nedokáže v mnoha odvětvích tu klasickou a tu prvotní vytlačit či nahradit a začínají existovat vedle sebe.Na druhou stranu dojít ke zjištění že probíhá renesance ve fotografii muže znamenat že ona krásná doba tím muže i skončit
  • 0

#40 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 20:49:56

Pánové renesance se trošku děje ,prvotním znakem renesance je heslo "ad fontés" tedy ke kořenům(latináři prominou )a tuto tendenci je opravdu možné poslední dobou pozorovat,lidé pochopili,že digitální fotografie je nějaká a nedokáže v mnoha odvětvích tu klasickou a tu prvotní vytlačit či nahradit a začínají existovat vedle sebe.Na druhou stranu dojít ke zjištění že probíhá renesance ve fotografii muže znamenat že ona krásná doba tím muže i skončit


Já věděl, že se najde někdo s podobným názorem. :) díky. Cosi mi brání se na tu věc dívat optimisticky, jak známo každý tlak vyvolává protitlak. Přehršel nabídky rozjíveného postmodernismu prostě vyvolává touhu po něčem zásadnějším, původnějším, co má skutečně otisk autora. Není to masívní jev, ale rozhodně také ne okrajový.
  • 0

#41 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2011 - 22:23:50

Přátelé nic proti optimismu, jsem jeho velký šiřitel, ale neříkejte mi, že probíhá renesance české fotografie tím, že se začínáme vracet ke starým technikám :) To dneska dělá z hecu polovina náctiletých, co zkoušejí fotit, jednoduše proto, že je to sexy (ostatně i jako spousta z nás tady). Za mě by renesance měla jít hloubš, a proto si říkám, že se neodehrává a vlastně ani není potřeba, pokud tu byli a jsou zajímaví autoři. Prostě není dělat obrodu čeho. :(
  • 0

#42 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 August 2011 - 22:25:35

Přátelé nic proti optimismu, jsem jeho velký šiřitel, ale neříkejte mi, že probíhá renesance české fotografie tím, že se začínáme vracet ke starým technikám :) To dneska dělá z hecu polovina náctiletých, co zkoušejí fotit, jednoduše proto, že je to sexy (ostatně i jako spousta z nás tady). Za mě by renesance měla jít hloubš, a proto si říkám, že se neodehrává a vlastně ani není potřeba, pokud tu byli a jsou zajímaví autoři. Prostě není dělat obrodu čeho. :(


Já se tak ani nebavím o technice, jako spíše o výtvarném názoru.
  • 0

#43 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 August 2011 - 08:00:27

Fascinuje mě kategoričnost tvého vyjadřování, ta tedy musí mít ale podklad.


Ano Jozue, je to neuvěřitelné, ale i někdo jiný ten podklad opravdu může mít. Zvládnutý pojmový aparát je vždy důsledek dlouhodobého zájmu a soustředěného studia. Kdo jím nevládne, vlastně o sobě nepřímo říká, že je v oboru, dejme tomu jemně řečeno, třeba začátečník? Tohle slovo přece nemůže nikoho urazit. Fotografii mám velmi rád. Proto mě rychlé a povrchní soudy o ní popuzují. Tak se vám všem omlouvám za nepěkný konfrontační tón a kritická slova. Doufám, že se o fotografii budeme v budoucnu vyjadřovat s větší bázní a s vědomím, že i "plky" na temné mají jistou základní úroveň.
  • 0

#44 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 2 August 2011 - 08:10:45

Zvládnutý pojmový aparát je vždy důsledek dlouhodobého zájmu a soustředěného studia. Kdo jím nevládne, vlastně o sobě nepřímo říká, že je v oboru, dejme tomu jemně řečeno, třeba začátečník? Tohle slovo přece nemůže nikoho urazit. Fotografii mám velmi rád. Proto mě rychlé a povrchní soudy o ní popuzují. Tak se vám všem omlouvám za nepěkný konfrontační tón a kritická slova. Doufám, že se o fotografii budeme v budoucnu vyjadřovat s větší bázní a s vědomím, že i "plky" na temné mají jistou základní úroveň.


ty mě fakt jednou zlomíš v pase :( toto se jen tak nevidí :)
  • 0

#45 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 August 2011 - 10:18:27


Fascinuje mě kategoričnost tvého vyjadřování, ta tedy musí mít ale podklad.


Ano Jozue, je to neuvěřitelné, ale i někdo jiný ten podklad opravdu může mít. Zvládnutý pojmový aparát je vždy důsledek dlouhodobého zájmu a soustředěného studia. Kdo jím nevládne, vlastně o sobě nepřímo říká, že je v oboru, dejme tomu jemně řečeno, třeba začátečník? Tohle slovo přece nemůže nikoho urazit. Fotografii mám velmi rád. Proto mě rychlé a povrchní soudy o ní popuzují. Tak se vám všem omlouvám za nepěkný konfrontační tón a kritická slova. Doufám, že se o fotografii budeme v budoucnu vyjadřovat s větší bázní a s vědomím, že i "plky" na temné mají jistou základní úroveň.


Je skvělé, že máš fotku rád. Jsme na tom stejně a v tom jsme si dokonale rovni. Neznám tě, názor na tebe si můžu udělat jen ze způsobu tvého vyjadřování tady na fóru. Myslím, že bys s tím popuzováním měl něco udělat, třeba vzít foťák do ruky nebo zhluboka dýchat. Výzva k bázni a k úctě je v tomto případě jistě namístě, ale bylo by skvělé kdyby ses tím také řídil v diskusi. Máš nebezpečnou tendenci dělat předčasné závěry a lehce jimi manipulovat. Pro tvoji informaci, fotkou se zabývám asi tak 10 let, takže na začátečníka se určitě necítím. Stejně jako ne na mistra, zřejmě na rozdíl od tebe. Můžu diskutovat s každým, jen pocit, že se partner v diskusi vyvyšuje nad ostatní mi v tom brání. Ale zřejmě jsi fotografický pánbůh, jen jsi mi to na moji přímou otázku nebyl schopen vysvětilit.
  • 0

#46 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 August 2011 - 15:21:52

Neznám tě, názor na tebe si můžu udělat jen ze způsobu tvého vyjadřování tady na fóru. Myslím, že bys s tím popuzováním měl něco udělat, třeba vzít foťák do ruky nebo zhluboka dýchat.


Drahý Jozue! Je mi velmi líto, že tvůj zájem o mně nesahá nikam dál.
Na tomto webu je zaregistrováno osmnácet lidí. Jen pár z nich je ochotno finančně přispět na provoz a jen velmi malá hrstka je ochotna pro druhé něco zdarma udělat. Já se rozhodl foku podpořit i jinak než jen pouhýma řečma ve vláknech. To ti mohou také dosvědčit i účastníci temnokomornických srazů.
Pokud bys zaplatil pouhou stovku, dostal bys oprávnění nahlédnout i do statistik a tam bys zjistil i další informace. Třeba o nejčtenějších článcích na tomto webu a spoustu dalších statistických dat. Mám i pár fotek ve zdejší galerii...

http://www.temnakomo...=article&sid=84

http://www.temnakomo...=article&sid=70

http://www.temnakomo...=article&sid=64

http://www.temnakomo...=article&sid=48

http://www.temnakomo...=article&sid=44

http://www.temnakomo...=article&sid=42

http://www.temnakomo...=article&sid=36

http://www.temnakomo...=article&sid=35

http://www.temnakomo...=article&sid=34

http://www.temnakomo...=article&sid=29

http://www.temnakomo...=article&sid=31

Myslím, že máš co dohánět. Až budeš mít za sebou něco podobného, tak si začneme být rovni. Ju?
  • 0

#47 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 August 2011 - 16:04:32


Neznám tě, názor na tebe si můžu udělat jen ze způsobu tvého vyjadřování tady na fóru. Myslím, že bys s tím popuzováním měl něco udělat, třeba vzít foťák do ruky nebo zhluboka dýchat.


Drahý Jozue! Je mi velmi líto, že tvůj zájem o mně nesahá nikam dál.
Na tomto webu je zaregistrováno osmnácet lidí. Jen pár z nich je ochotno finančně přispět na provoz a jen velmi malá hrstka je ochotna pro druhé něco zdarma udělat. Já se rozhodl foku podpořit i jinak než jen pouhýma řečma ve vláknech. To ti mohou také dosvědčit i účastníci temnokomornických srazů.
Pokud bys zaplatil pouhou stovku, dostal bys oprávnění nahlédnout i do statistik a tam bys zjistil i další informace. Třeba o nejčtenějších článcích na tomto webu a spoustu dalších statistických dat. Mám i pár fotek ve zdejší galerii...

http://www.temnakomo...=article&sid=84

http://www.temnakomo...=article&sid=70

http://www.temnakomo...=article&sid=64

http://www.temnakomo...=article&sid=48

http://www.temnakomo...=article&sid=44

http://www.temnakomo...=article&sid=42

http://www.temnakomo...=article&sid=36

http://www.temnakomo...=article&sid=35

http://www.temnakomo...=article&sid=34

http://www.temnakomo...=article&sid=29

http://www.temnakomo...=article&sid=31

Myslím, že máš co dohánět. Až budeš mít za sebou něco podobného, tak si začneme být rovni. Ju?


Bzenčáku, sebeuspokojení je branou do pekla, na první pohled vypadáš dosti nafoukaně. Jestli máš být opravdu na co hrdý bys neměl posuzovat sám, samochvála jak známo smrdí. Můžeš si klidně odpustit ta adjektiva, znějí od tebe dosti pejorativně. Zatím jsem nevyužil placených služeb, pravda, jsem tady nový, proto tě neznám. Dobře, něco děláš navíc, fajn, ale to tě ještě nad nikoho nenadřazuje, víme? Z toho si před tebou na zadek opravdu nesednu. Trošku skromnosti a slušnosti navíc v komunikaci by ti určitě slušela a začal bys být partner, o kterého bych se určitě chtěl zajímat. Nafoukaný génius mě nebaví. Na druhou stranu oceňuje, že teprve teď jsi mi dal nějakou informaci. Tohle téma je ale o něčem jiném než o tobě a o mně, zbytečně tu kalíme vodu.
  • 0

#48 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 August 2011 - 16:53:12

Pojďme zakalit....
  • 1

#49 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 2 August 2011 - 17:14:04

Hoši, jde mi z Vás hlava kolem. Mám dojem, že jeden o voze, druhý o koze.
Nechcete si třeba dát na sebe kontakt a domluvit se nějak mezi sebou? Myslím si, že společnou notu byste určitě našli, pokud budete ale chtít. Takhle se Vám to ale nepovede.
A co tedy jsem nějak nepochopil (ale já toho nechápu víc), proč vlastně Bzenčák zakládal toto vlákno a to s úvodními slovy .... ...Nesmírně mě zajímají také kritéria ...... Pokusme se společně najít ….
aby již za necelých 24 hodin konstatoval, že "...tři autoři žádnou novou vlnu netvoří ... Dáme tomu ještě nějakej čásek? Nebo prohlásíme rovnou, že se žádná renesance nekoná!" .....

No, asi jsem úplně mimo, jak říkám, hlava mi to nebere.


A to jsem si myslel, že bych se mohl dozvědět o nějaké cestě jak rozpoznat, že se zrovna ta či oná tvorba sune tím "novým českým směrem". Má na mě při tom dýchat něco domácího, nebo třeba stačí, že autor není cizinec a jeho tvorba se mi líbí ? Tuším, že tak jednoduché to nebude :roll:
  • 0

#50 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 August 2011 - 19:59:15

Dva Martinove a takhle se "skadli" :roll:

Znam vas oba osobne a verim, ze kdybyste se videli nazivo, tak k tehle pitomine fakt nedojde :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních