Přejít na obsah


Fotka

Rollei Vintage RC MG


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 červenec 2011 - 20:58:22

Milí kolegové!
Dnes jsem zvětšoval na Rollei Vintage 311 (24x30, RC, MC) svitkový Acros exponovaný se žlutozeleným fitrem a vyvolaný v DS-12 2+1 pro barevnou hlavu. "Pro kontrolu" jsem tentýž záběr nazvětšoval na Ilford Xpress a Ilford Multigrade IV RC De luxe.
(Pro úplnost: hlava 4ES, APO Componon 90mm, voláno v GD-L 1+4.)
Dojem? (Hodnotit se bude zítra na denním světle, ale myslím, že se to nebude až tolik lišit od následujícího.)
Rollei Vintage se chová prakticky stejně jako Foma baryt (!!!). Je dostatečně citlivý, reaguje "přeochotně" na filtraci, VELMI bohatá škála šedé. Černá je velmi hezká. První stopy obrazu se objevují znatelně později a provolání trvá 2 minuty. K "dotažení" je hodně výhodné volat 2,5-3 minuty. Povrch (na RCčko) překvapivě příjemný. Není to typický "lesk" - opravdu připomíná vypnutý sušený baryt. Za zmínku stojí, že vyžaduje bezpečné osvětlení s RUBÍNOVÝM filtrem. Firma na to výslovně upozorňuje a vyjmenovává filtry, které nelze použít (včetně "multigradačních"!). Použil jsem běžně dostupný filtr Kaiser a stařičký (ale "nevysvícený"!) filtr Foma, nic nedobrého se neudálo.
Ilford Xpress (v porovnání s předchozím papírem) je přece jenom tonálně "chudší", ale nemohu říci, že by "se nehodil". Mám ho docela rád :) .
Multigrade IV RC De luxe je "dobrý" - udělil bych mu opravdu trojku. Bohatá škála šedé, ale dost těžko zvládnutelná... Když měním gradaci, nemohu se zbavit pocitu, že gradační stupně jsou "nastaveny" jaksi chaoticky. U jiných papírů už dokážu odhadnout, jak se papír zachová při změně o půl, o jeden stupeň, apod. U MG IV RC De Luxe mi to moc nejde. Pravda, když se "trefím", je obrázek hezký.
Cenově (alespoň v Polsku) je nejdražší MG IV RC De Luxe - cca 31,- Kč, Xpress je ve stejném formátu a ze stejného balení za cca 20,- a Rollei Vintage za 22,- !
Tož tak, třeba to bude někoho zajímat.
  • 0

#2 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 srpen 2011 - 08:53:27

Rollei Vintage se chová prakticky stejně jako Foma baryt (!!!).

Vyslovil bych domněnku, že Rollei Vintage 311 je Fomou balený Fomaspeed Variant 311 RC a oštítkovaný jako Rollei. Na krabičce lze totiž najít "Exclusively made in European Community for Rollei-Film, Germany." A druhý "důkaz" by mohlo být číslo 311. Jiné důkazy pro to nemám...
  • 0

#3 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 srpen 2011 - 08:56:16

Tak mám i důkaz na náhledových (malých obrázcích) je logo Fomy vidět. http://www.macodirec...3050-p-478.html a lépe tady http://www.macodirec...050-pi-478.html
  • 0

#4 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:20:57

že by vývozní kvalita pro západní svět? :lol: je tam jasně vidět "produced by Foma"
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 srpen 2011 - 19:28:28

Ano, Foma se velmi pravděpodobně na produkci podílí. Na některých baleních je dokonce výslovně, daleko viditelněji "a hrdě" napsáno, že byly vyrobeny Fomou. Otázkou je, zda se jedná o "přebalený" u nás běžně dostupný materiál, nebo firmě Rollei (kdo to vlastně je?) Foma propůjčuje výrobní kapacity.
Ve stejný den jsem udělal asi 9 kontaktů (exponované filmy v obálkách) právě na zmiňovaý Fomaspeed Variant. Nelze srovnávat...
Ať tak či onak - Rollei Vintage zcela jistě patří k tomu výrazně lepšímu, co jsem (z RC MG) měl v rukách.
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 srpen 2011 - 14:53:46

Díky, pane Pentaxisto, už pár týdnů jsem nad těmi papíry přemýšlel, v posledních dnech dokonce intenzivně, páč ceny, za které se papíry s tímto obchodním označením dají koupit nyní přímo v e-shopu majitele značky Rollei, jsou víc než zajímavé (zvláště v 30x40), tudíž mi tato praktická recenze přišla setsakra vhod. Dík. J.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních