Přejít na obsah


Fotka

Materialy a chemie do zacatku ...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#1 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 09:42:46

Ahoj vsichni ...

Procetl jsem tu uz hodne prispevku, ale presto bych nekoho rad poprosil o nejaky univerzalni navod pro zacatecnika ...

Mam fotak Zenza Bronica a tri kazety. Dve na 120, chtel bych pouzit filmy kolem 100 a 400 a pak wide135 (foti na 1 a 1/2 kinopole jakoze panorama) a tam bych chtel dat kino kolem 100 nebo 200 ... proste neco na krajinky.

Otazky zni:

1. Ilford nebo Foma? Jsem uplny zacatecnik. Je ten rozdil, alespon do zacatku nejak hodne znatelny? Foma bude asi stacit, ne?

2. Jakou chemii k tomu (vyvojka, ustalovac, smacedlo) ... zase, neco co bude pracovat dobre, ale je to na uvod, cili levnejsi nevadi :lol:



Diky za vase STRUCNE rady!

Přesunul jsem to do vhodnější části fóra / ToFF
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 srpen 2011 - 09:48:38

Já si myslím, že pro začátečníka je vhodnější spíš ten Ilford. Foma je dobrá, ale už musíš něco umět. Takže bych doporučil kombinaci, která ti dá vždycky výsledek a pak si vymýšlej. Ilford Fp4 jako míň citlivý film a Ilford HP5 jako ten citlivější. Vyvolávat obojí v Ilford ID11. Smáčedlo doporučím nějaké lepší a ustalovač je vcelku jedno, pokud ti nevadí trochu zápachu, tak klasický fomácký...

(a teď očekávej rady typu Foma 100 a rodinal :)
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 srpen 2011 - 09:51:42

Popmáro, ogaro, na to že si záčáteční a třímáš v prackách Bronicu, nu proč ne doba je taková :lol:

K věci:

Blbovzdorný film: Ilford FP4 /ISO 125
Ilford HP5/ISO 400
Kodak TriX/ido 400


Jaký proces máš na mysli pozitivní, nebo negativní?

Ber v úvahu, že každý ti doporučí podle sebe.

Negativní, jaký bych ti doporučil já:

vývojka: ID 11
přerušovač: voda
ustalovač: jakýkoliv (já nerad používám rycghlé ustalovače.

Jinak odpověď najdeš taká v Mamiakově školce. Hledej ve článcích na temné. Krásně vše vysvětleno jedním z guru temnékomory.
  • 0

#4 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 srpen 2011 - 09:52:36

Předběhl si mne ogaro zlatá :lol:
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 srpen 2011 - 09:53:15

Popomáro, a odkáď vlastně si?
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 1 srpen 2011 - 09:56:05

Ja by som sa tiež priklonil na začiatok k FP4 a HP5, vývojka ID-11, ustaľovač Fomafix.
  • 0

#7 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:12:25

Kuciiii ... tohle jsem presne potreboval ... :lol:

Aspon mam jasno ...

Bronicu mam proto, ze jsem chtel nejakej stredoformat a kamarad ji mel doma + motorovej grip a tri objektivy a vubec ji nepouzival. Sam mi nabidl, ze mi ji pujci, jinak bych si koupil flexaret :lol:

Chci fotit CB negativy a pak je zvetsovat a pak na baryt a pak tonovat a pak kolorovat atd. :lol:

Za vsechny rady moc dekuju.

Jeste par otazek ... kolik potrebuju te vyvojky? Asi bude stacit litr, ne? (mam plastimatku)

A dal ... co potom?

Kdyz uz jste se tak rozjeli, poradite mi takhle i s papirama atd.? Bratr mi dal zvetsovak (Meopta Opemus 6 + anaret 75, clonu nevim) ... a docela dost papiru Foma speed ruznych velikosti. Na prvni seznameni snad v poho, ne? A zase .. jakou chemii ...


Diky
  • 0

#8 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:14:52

a já se přikláním k výše uvedenému a hlavně k té Bronice - když už máš chuť fotit, tak jak koukám jsi si koupil hned kvalitní mašinu!! Děláš mi radost hochu :lol:
  • 0

#9 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:16:44

Nekoupil, ale mam ji :lol:
  • 0

#10 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:24:32

mno už skáš rovnou do papírů, ale fajn..
jak psal kraken výše - zavrtej se do klasikovy školky - ta Ti dá výborné rady a postupy do začátku..
http://www.temnakomo...e=article&sid=4
http://www.temnakomo...e=article&sid=5
http://www.temnakomo...e=article&sid=7
http://www.temnakomo...=article&sid=14
http://www.temnakomo...=article&sid=20

tady máš linky..

a papíry? Mno je to dle vkusu každého soudruha. Já jsem zařal na RCčkách Ilford a jsou výborné, baryty Ilford taktéž..
Po více pobraných zkošenostech jsem začal i Fomu a jsou taky výborné..

JINAK VELKÁ RADA - kup si multigradační filtry ke zvětšováku a začni dělat na multigrdační papíry. Mají obrovskou výhodu v tom, že si můžeš právě za pomoci oněch filtrů řídit kontrast..
OP6 je výborný + anaret dostačující. Časem určitě změníš za lepší, ale to má čas..
Chemie - pokud pojedeš na těch multigradačních papírech (fakt doporučuji), tak Ilford mutigradační vývojku + přerušovač + ustalovač (klidně stejná značka co na neg. proces)
  • 0

#11 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:37:01

Fajne ... zatim bych asi vyzkousel na tech fomaspeedech nez propadnou (jestli uz nejsou).

Jeste pro upresneni ... nejsem jelito. Mam sikovny ruce a hlavu celkem v poradku:) Kdysi jsem zvetsoval fotky, ale je to davno. Teorii mam celkem nastudovanou, takze vim jak by to melo fungovat. Jde mi ted hlavne o maximalne prakticke rady ... Presne tak, jak mi poradili s filmy a vyvojkou.

Ad OP6 ... jak se u nej pouzivaji multigradacni filtry? kam se zakladaji ...
Dale .. v tele zvetsovaku mam takovy suplik a v nem tabulku mlecneho matneho skla, je praskla ... Sezenu tonekde? Je to tam potreba? Mam totiz jeste jeden dil tela zvetsovaku a ten suplik nema ...
  • 0

#12 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:39:28

... snazim se porad v okoli meho bydliste najit nejakyho chlapika, co foti na analog, ale zatim to vypada, ze vsichni presli na digital. Ja to prave delam naopak :lol:
  • 0

#13 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:52:50

mno OP6 by měl mít na filtry šuplík. To prasklé sklo je ouplně obyč matné sklo - zaběhni ke sklenářovi a nech si ho fiknout podle originálu.
Mno a praxe - ta se dostaví s praxí
:lol:
Když máš zmáknutou teorii, tak šup šup fotit, vyvolávat a zvětšovat. To je nejlepší způsob :lol:

Víš úplně idální by bylo napsat odkud jsi a pevně věřím, že se nějaký ochotník z okolí najde, co Ti procesy vokáže...
Anebo přijeď v říjnu na sraz a tam budeš mít lidí na radu mooooc..
  • 0

#14 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:57:48

No ... nejak si nevybavuju, ze je tam jiny suplik nez tento, ale nejdriv si to poradne prohlidnu :lol:

Jinak jsem z Litomysle ... takze pokud je tu nekdo, kdo bydli v okoli nebo dokonce primo v Litomysli, rad se seznamim a pozvu na pivko :lol:
  • 0

#15 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 1 srpen 2011 - 10:59:45

jukni sem

http://www.temnakomo...me=Members_List
  • 0

#16 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 srpen 2011 - 11:39:55

Jeste par otazek ... kolik potrebuju te vyvojky? Asi bude stacit litr, ne? (mam plastimatku)

A dal ... co potom?

naq svitek do plastimatky se mi osvědčilo 600ml, to není ani málo ani moc

když řekneš odkud jsi, tak tě třeba někdo vezme do komory a předá di nouhau
  • 0

#17 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 srpen 2011 - 11:40:38

Fajne ... zatim bych asi vyzkousel na tech fomaspeedech nez propadnou (jestli uz nejsou).

Pro klid duše si sežeň jeden balíček čerstvých papírů. Může se stát, že ty darované už budou jen šednout a ty si budeš lámat hlavu, kde je problém.
  • 0

#18 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 srpen 2011 - 11:44:15

No ... nejak si nevybavuju, ze je tam jiny suplik nez tento, ale nejdriv si to poradne prohlidnu :lol:

Jinak jsem z Litomysle ... takze pokud je tu nekdo, kdo bydli v okoli nebo dokonce primo v Litomysli, rad se seznamim a pozvu na pivko :lol:

tak to jsi kousek...
jinak zkus pohledat i zde: http://www.temnakomo...iewtopic&t=5571 Litomyšl je spádová oblast

btw. nemáš tu Bronicu od Honzy Rollera?
  • 0

#19 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 srpen 2011 - 12:30:09

Tomas.kontakt ... nemam pristup ...

Ypress_bass ... bingo, Broni je Jenikovo ... :lol:
  • 0

#20 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 srpen 2011 - 08:59:22

Pratele ...

Muzete mi jeste doporucit nejake papiry (baryt, rc) a chemii k nim?
Tomas.kontakt doporucoval multigrade ...
Rad bych pouzil i ty fomaspeedy, co jsem dostal ... muze se na to pouzivat stejna vyvojka?

Budu ted delat nejakou objednavku u Ilford, jelikoz tam mam lepsi ceny a tak bych to vzal jednim vrzem :)

Dekuji ...
  • 0

#21 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 2 srpen 2011 - 09:22:10

Tak pokud budes objednavat v ilfordu...v tom pripade bych do uplneho zacatku asi zacal papiry X-PRESS RC, rozmer je na tobe, asi bych ale vzal 18x24, takovy prijemny kompromis mezi tim abys uz neco videl a aby nekrvacela penezenka. Jsou to kvalitni papiry, jednoduche na zpracovani a s celkem prijatelnou cenou. Barytu bych se na uplne prvni pokusy asi trosku bal...ono to neni nejak tezsi, jen o neco zdlouhavejsi a nekoho by to mohlo ze zacatku i odradit.

Co se tyce chemie, pokud jsme u ilfordu tak vyvojka ILFORD MULTIGRADE, ustalovac treba ilford rapid fixer. Tady se ale hodi poznamenat, ze je mnohem financne vyhodnejsi ustalovac od fomy, svou ulohu zvladne stejne dobre.

Na vsechny bezne dostupne cernobile papiry muzes pouzivat tu Ilford multigrade nebo treba Fomatol LQN.

U objednavky z ilfordu se obavam jine veci, nekdy jim to trva i pul roku, nez ty papiry dodaji...ja jsem se na to po nekolika zkusenostech uz vykaslal. Aby mi jeden den dosly papiry a pak jsem tri mesice cekal... :) ale ty x-presy maji snad vsechny skladem, tak by to melo byt v pohode. Problem je u barytu.
  • 0

#22 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 srpen 2011 - 09:26:23

Super ...

Takze vyvojka multigrade a o ustalovaci tu uz nekdo psal. Ze je mozne pouzit fomu a stejny jako na negativ, je to tak?
  • 0

#23 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 2 srpen 2011 - 09:34:52

Ano, treba ten fomafix. Na negativ i pozitiv. Ale dva samostatne roztoky, nedelat to tak, ze sleju z misky co mi zbylo po zvetsovani a jdu s tim volat negativ :)
  • 0

#24 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 2 srpen 2011 - 11:45:54

vono když to vezmu kolem a kolem, tak ustalovač od ilfordu, i když je při nákupu dražší, tak vychází možná pro práci levněji.. Já s ním udělám víc papírů, než s fomou...
Jak je psáno výše, tak stačí jeden ustalovač - naředit na neg. proces jednu lahev a na papíry druhou láhev...
Jinak doporučuji přerušovač od fomy, ten je za dobrý peníz a je dobrý...
Doporučené X pressky podtrhuji, jsou výborné!

Nákup chemie můžeš od tuzemských dodavatelů - ono tě pár korun rozdílu nezabije a máš to hned, špedicí až do kuchyně..
Já nakupuji u Škody http://www.fotoskoda.cz/ a je to bez problémů (nechci nějak protěžovat).. jinak těch é šopů je dost - stačí se povrtat na netu..
  • 0

#25 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 srpen 2011 - 12:07:53

Ja mam lepsi ceny u Fomei, takze to nebudu tahat z venku, vite? :roll:

Jeste mi doporucte nejake ne moc drahe smacedlo na filmy a sepiovy tonovac na papiry.

Diky
  • 0

#26 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 srpen 2011 - 12:19:49

Apropo ... nevite nekdo jestli nekdo c CR prodava papiry Forte?
  • 0

#27 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 2 srpen 2011 - 12:41:29

Ne moc drahe smacedlo je Fotonal za 70kč/250ml, nemam s nim ale osobni zkusenost, snad kolegove poradi. Nicmene vydrzi silene dlouho (spotreba cca 1ml na film).
Tonovac Fomatoner Sepia 180kč

Papiry forte už se nějakou dobu nevyrábí.

Taky mam sice u fomei lepsi cenu, ale jejich dodaci lhuty jsou mnohdy na pest, tak jim na to kaslu a delam na fomu :roll:
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 srpen 2011 - 12:49:06

Fotonal mi vždycky přišel jako nic moc jar. Jestli levné (spíš bych doporučoval drahé s antistatickým účinkem (nejde na to tolik prach), jsou tam další ochráné látky a navíc to nenechává na filmu borčus) tak leštidlo do myčky na nádobí...
  • 0

#29 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 2 srpen 2011 - 13:10:50

Popmar:

k těm xpresům a forte: kdybys četl bazárek :roll:
  • 0

#30 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 srpen 2011 - 08:30:50

Pouzivate nekdo na zakladani filmu do tanku 'darkroom bag'? Takovej ten pytel s rukavama?
  • 0

#31 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 4 srpen 2011 - 08:38:06

Ano používám ho. Vřele doporučuji. Můžete vyvolat i přímo na "place" a pokud nebudete spokojen s výsledkem, můžete to hned přefotografovat. Pořiďte si ten největší co můžete. V malém se potí ruce.
  • 0

#32 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 srpen 2011 - 08:59:15

No super ... a kde se to da sehnat? Nebo vyrobit? Nevim, co mam vlastne shanet ... jakej to ma ceskej nazev?

Diky
  • 0

#33 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 4 srpen 2011 - 09:17:26

http://www.fotoskoda...70-cm-fotorukav , ale tento je fakt malej. Jen na kino!
  • 0

#34 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 4 srpen 2011 - 09:21:24

Třeba tady: http://www.fotoskoda...70-cm-fotorukav

Já jsem si ten svůj šil sám. Prostě jsem navštívil metrový textil a z černých látek jsem vybral tu nejméně průsvitnou. I tak je potřeba víc vrstev, já jsem dal pro jistotu tři. Je s tím práce, nicméně alespoň si ušiješ přesně vyhovující rozměr. Navíc si myslím, že hlavně v letním počasí je to lepší řešení, než šusťák u kupovaného tovaru.
  • 0

#35 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 srpen 2011 - 10:01:34

Hmmm ...
A jak se s tim pracuje? Je to jenom latka nebo tam jsou nejake vyztuhy co drzi tvar? Videl jsem nekde, ze to nekdo mel a vypadalo to jako box a z toho vedly rukavy. To si dovedu predstavit, ale jenom latku? Neplete se do toho film a tank?:evil:
  • 0

#36 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 4 srpen 2011 - 10:17:30

Hmmm ...
A jak se s tim pracuje? Je to jenom latka nebo tam jsou nejake vyztuhy co drzi tvar? Videl jsem nekde, ze to nekdo mel a vypadalo to jako box a z toho vedly rukavy. To si dovedu predstavit, ale jenom latku? Neplete se do toho film a tank?:evil:

Jestli můžu doporučit, mrkni se na ebay
kupoval jsem podobný před rokem a naprostá spokojenost. 2 vrstvy látky, nabíjím v tom kazety 9x12 a filmy do vývojnice. Ta látka je trošku tužší a docela drží tvar.
  • 0

#37 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 4 srpen 2011 - 10:20:56

Můj výtvor vyztužený není, jde o to, aby samotný pytel byl dost veliký. A pozor na stehy, nejen kvůli světlu, ale i kvůli dotažení nití - pokud se někde vevnitř vytvoří přečuhující smyčka, může zachycovat o ní. Jinak Je tu ještě možnost pevné konstrukce, dřevěný skříňka(jistě může být skládací)s rukávy, říká se jí vyvolávací skříňka, ale znám ji jenom z obrázku.
  • 0

#38 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 srpen 2011 - 10:29:48

A zase z jineho soudku ...

Byl by nekdo ochotny mi poskytnout hodne zjednoduseny navod na pouzivani chemikalii?

1. Vyvojka Ilford ID11 - redeni/pocet vyvolanych filmu (je tam vic druhu redeni, co je nejvyhodnejsi)

2. Vyvojka Ilford Multigrade - redeni/opakovane pouziti

3. Ustalovac Fomafix - redeni pro filmy a papiry/opakovane pouziti


Diky
  • 0

#39 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:02:33

Počkej, tohle fórum není automat na odpovědi. Nesedí tu roboti. Na tvém dotazu je více než znát, že jsi byl líný cokoliv sám hledat...
  • 0

#40 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:08:18

Vyývojka 1D 11:

ředění 1:1 nebo 1:3 - po použití vylét - tak dostaneš stzandartizované výsledky. Při ředění 1:1 můžeš film vyvolat v daném množství vyvolat 2x s prodloužením času cca o 10%. Víc filmů bych takto nevolal. Při ředění 1:3 vyvolat pouze jeden film.

Ilford Multigrade:

ředění 1+9, tedy 100ml vývojky dolét do 1 litru. Vývojka se dá použít opakovaně jako tzv. nekonečné. Já to dělám tak, že při použití byrytovaných papírů se mi část vývojky vysaje do papírů.
Můj postup. Používám 2,5 litrů vývojky. Začnu vyvolávyt papíry mi vysají během seance cca 2 decky vývojky. Zbývá mi tedy 2.3 litrů pracovního roztoku. 3 deci vyleju, zbytek dám do 2l petky vytlačím vzduch a uložím do tmy. Při další senci si namíchám 0,5 l čerstvého roztoku a vliju to společně do misky. Vznikne mi tímto opět 2,5 litrů vývojky oživené čerstvým roztokem.
Doufám, že sem to vysvětlil zrozumitelně.

Fomafix - nemám zkušenost. Tedy pokud je to ten rychlý ustalovač od Fomy (na bázi thiosíranu amonného, tak s tím mám zkušenosti spíše negativního charakteru. Já použím umíchaný pomalý kyselý ustalovač na bázi thiosíranu sodného. Spousta lidí zde dělá na míchaný zásaditý TF2 a jsou spokojeni. Občas se tu dělá obchod s thiosíraném kde kilo vyjde okolo 50 Kč, ale myslím si, že by to tu klidně něekdo byl schopen TF2 umíchat. Pokud by se nikdo neozval, napiš, já ti ve volné chvilce nmíchnu a žašlu na adresu.
  • 0

#41 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:09:58

Jinak Pavlík má pravdu, zkus trošku hledat, dej si s tím krapet času a ono to pude.
  • 0

#42 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:09:59

Kraken je dneska nějakej hodnej, tak máš kliku :)
  • 0

#43 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:10:54

:evil:
  • 0

#44 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:18:08

Občas se tu dělá obchod s thiosíraném kde kilo vyjde okolo 50 Kč, ale myslím si, že by to tu klidně něekdo byl schopen TF2 umíchat. Pokud by se nikdo neozval, napiš, já ti ve volné chvilce nmíchnu a žašlu na adresu.

taky můžu...
  • 0

#45 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:28:07

Ale nejsem liny ... hledal jsem hledal ...

Jenze jsem naposledy skoncil hadanici, kolik filmu kdo vyvolal na jednu vyvojku ...

Diky pane Krakene!

Tak dalsi dotaz ... zase je to vec na kterou jsem cetl mnoho rozporuplnych nazoru. Jde kolorovat RC papir?
  • 0

#46 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:51:27

pokud už si chceš dát tu práci s kolorováním, tak použij baryt.
RC teoreticky kolorovat jde, ale je to jako dělat airbrush na škodu 120, která půjde za 2 roky do šrotu.
  • 0

#47 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 srpen 2011 - 11:54:56

Me jde spis o nejake testovani ... Tak abych hned neznicil baryt :evil:

RC budou asi min saknout i ze strany emulze, to je jasny ... ja jen, jestli to nekdo nezkousel ...
  • 0

#48 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 srpen 2011 - 18:50:43

Matné RC kolorovat jdou, vybírej spíše ty krabaté. Ale mezi námi, náhodou se ti povede a na ercéčku to nebude žádný zázrak.


RC je instantní paír s instantními výsledky.
  • 0

#49 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:31:01

Kolorovat RC jde, matný líp, lesklý hůř. Ale důrazně to nedoporučuji. On ten baryt není až tak drahej a navíc, až budeš umět nádherně kolorovat RC a zkusíš baryt, začneš od znova. Ono se to chová úplně jinak.
  • 0

#50 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 srpen 2011 - 20:04:23

Důležitý je, aby těch ledek nebylo moc. Lepší je dělat skorem potmě.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních