Prach a škrábance

#1 cvms

cvms

Publikováno 17 srpen 2011 - 17:17:01

Jak děláte, aby na zvětšeninách nebyl vidět prach? Zatím mám na fotkách vždycky spoustu bílých fleků v místech, kde se nalepil prach a nevím, jak tomu nejlíp zabránit. Na filmu se zdálo, že žádný prach není, sklíčka zvětšováku se snažím utřít tak, aby tam taky nebyl, ale vždy se tam nějaké to smítko nalepí a dělá kazy. Existuje na to nějaký trik (čím sklíčka utřít?) nebo to chce prostě ještě víc pečlivosti?

#2 mickael

mickael

Publikováno 17 srpen 2011 - 17:34:04

Prach je v komore vecny nepritel. Je dobre mit zvetsovak po dobu, kterou ho nepouzivas, zakryty. Dale cim vic tkanin a jineho zdroje prachu v komore, tim hur. Tomu se ne vzdy da v domacich podminkach predchazet. Nicmene, ze zkusenosti dela nejvetsi problem prach na film nalepeny pri suseni, pokud jsi si jisty, ze toto neni pricina tvych problemu, tak muj postup je takovy, ze dukladne utru skla mikrovlaknovou hadrickou na optiku, nasledne i negativ (ale jinou), opravdu opatrne. Pak ofukovaci balonek. Dam negativ do ramecku, zavru a vlozim do zvetsovaku. Rozsvitim zvetsovak a pootevru si ramecek, tehdy je prach videt nejlip. Jsou li tam prachova zrnicka, procedururu opakuju.
Obvykle se nedokazu vyvarovat naprosto bezprasneho negativu, stejne se nekde neco pri peclive kontrole objevi. Proto je dobre naucit se retusovat prachova smitka (na RC to jde hur). Potrebujes kvalitni stetec, barvu, a trenink.
Co pomuze celkem dost eliminovat prach na zvetsenine (ackoliv se na negativu nejaky vyskytuje) je difuzni zvetsovak, typicky barevna hlava. U kondenzoroveho typu je problem bolestnejsi. U kinofilmu se mi osvedcily kovove ramecky, odpadaji tim dalsi plochy, kde by se prach drzet mohl. U svitku uz je problem s pruhybem filmu a musi se bojovat se skly, ackoliv diky mensimu zvetseni uz to neni tak kriticke.

#3 hidejoshi

hidejoshi

• Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E

Publikováno 17 srpen 2011 - 20:27:06

Nespěchat. Prach nejlíp uvidíš pod šikmým světlem proti tmavému pozadí. Samozřejmě čím větší zvětšení, tím je prach větší nepřítel. Neustále zaprašování sklíček mne tak deprimovalo, že mám jen horní sklíčko a dole mám rámečky. Balonkem na klystýr... nebo klistýr... sfouknu prach z filmu, vložím do na začátku očištěného rámečku. Zkontroluju to proti světlu. Šoupnu to do stroje. Osvítím podle zkoušky...... proces.... A po chvilce v ustalovači si na to hned posvítím, neboť není větší potupy než po dvou hodinách vylézt z komory z nedosvícenýma, nebo zaprášenýma, nebo inak ponděnýma fotkama. Ale to poznání, čili know how, přišlo až časem. Díky oprávněné kritice a troše toho studia.

#4 tomas.kontakt

tomas.kontakt

• Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E

Publikováno 18 srpen 2011 - 10:12:56

než začnu pracovat, jak při negativním procesu, tak při pozitivním procesu, nejdříve rozprašovačem na kytky projdu komoru tam a zpět a "pomlžím" prostor - prach zvlhne a sedne na zem. Během práce tak jednou za půl hodiny rozprašovačem popráším podlahu - od doby co to dělám, nemám s prachem žádný problém..

#5 kelfik

kelfik

• LocationOstrov u Macochy

Publikováno 18 srpen 2011 - 11:57:14

Tohle praktikuju při sušení filmů a od té doby ani chloupek.Rozprašovačem postříkám i sebe (lehce). :-)

#6 Tilberien

Tilberien

• LocationLouny

Publikováno 18 srpen 2011 - 12:12:56

Jdu si koupit rozprašovač (nebo si koupím dva a ten druhý naplním zavostřovákem a budu stříkat jen do sebe. :) )

#7 tomas.kontakt

tomas.kontakt

• Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E

Publikováno 18 srpen 2011 - 12:24:15

jo zavostřovač používám taky - slivovici :-)

#8 kelfik

kelfik

• LocationOstrov u Macochy

Publikováno 18 srpen 2011 - 12:33:03

Já mám takovej úplně prťavej (rozprašovač) , byl v něm asi repelent, dělá úplnou mlhu. :)

#9 RHx

RHx

• LocationHK

Publikováno 18 srpen 2011 - 13:16:33

to já dávám do konvice vařit vodu
před vyndáním filmu ze smáčedla a jeho šikmým napnutím pod něj do van ve kerých běžně zvětšuju naleju vroucí vodu do různých nádobek na různý místa
v tu chvílu tam je tropický prales na chvílu
pak zároveň film schne a vlkost klesá
taky na filmu nic nemám a to je moje komora dřevěná se zaprášenou podlahou což není tedy ideální

#10 JLB

JLB

Publikováno 18 srpen 2011 - 21:09:15

Osvědčilo se mi sušit filmy ve sprcháči, nikde ani smítko. Problém zůstává při pozitivním procesu, sdílím komoru s kočkama :/ ...zajímavej nápad s rozprašovačem - díky

#11 RHx

RHx

• LocationHK

Publikováno 18 srpen 2011 - 21:46:10

no sprcha je vůbec ideální - omejt celou rodinu a dát se do volání filmů
ale mě už doma nechtěj:" máš svoji komoru vedle, tak máš jít tam"
proto vlhčím povětří uměle :-)

#12 anton

anton

Publikováno 19 srpen 2011 - 12:38:22

Ked som bol este DIGI dieta HiFi rodicov, tak som raz rano z fotenia krajiny prisiel domov a na fotkach v oblohe spina.
Reku asi sprach na chipe. Nemal som vtedy ziaden balonik, tak som v pivnici nasiel nejaky vacsi rozprasovac. Natlacil som ho vzduchom, sundal sklo a praaaask na chip. Ked som sa nan pozrel, skoro ma jeblo, v tej nadobke mal tatko nevyliaty zvysok postreku na volajaku haved.
Odvtedy som vlastne skoncil s DIGI, az teraz mi doslo, ze to bol velky impulz skoncovat s DIGI a zacat sa venovat ozajstnej fotografii.
:!:

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests

Publikováno 19 srpen 2011 - 13:24:03

určitě, osprchuj kočky, zdrhnou a nebudou dělat binec :!:

#14 Pentaxista

Pentaxista

Publikováno 19 srpen 2011 - 13:59:24

Kde to jde, zkuste Pronto proti prachu. Nevím, jak to dělá, ale "zasažený prach" se už nedostává do prostoru. Alespoň takový mám pocit.
(Já ho našplouchal i na obkládačky v komoře...)