Přejít na obsah


Fotka

kovové misky, bordel vo vývojke


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Mrhammeroid

Mrhammeroid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 srpen 2011 - 11:31:09

Zdravím.
Včera som skúšal asi štvrtý krát v živote pozitívny proces a asi po dvoch hodinách mi Fomafix rozleptal hliníkovú misku. Matne si spomínam, že niekde niekto povedal, že kovové misky sú nevhodné. Pre toto?

Tiež som mal odloženú vývojku v tmavej fľaši bez vzduchu, a po mesiaci sa v nej objavil nejaký biely sajrajt. Vyzeralo to ako väčšie lupiny z vlasov. Príde mi nepravdepodobné, že to by to bolo striebro. Má niekto tušáka o čo šlo? Vývojka je Fomatol LQN.

Ako hovorí Homer Simpson: "Som tu prvý deň" ;)

Ďakujem za Vaše pripomienky.
  • 0

#2 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 28 srpen 2011 - 13:56:14

Vítám tě ;) ...Ustalovač je kyselina...já jsem měl ilfordí ustalovač zavřený víčkem od piva a zachvíli bylo slušně zrezivělé. Tak se nedivim že ti to rozleptalo hliníkovou misku.. :) Ano pro tento důvod se to nepoužívá..

Já tedy používám starší plastové misky hnědooranžového vzhledu, plast tolik nereaguje na kyselé a zásadité látky jako kov, úplně inertní je sklo.
A s tou vývojkou to ti neporadím, tohle se mi nestalo s Fomadonem LQN.. ;)
Jinak přeji hodně úspěchů ve fotografických procesech :)
  • 0

#3 Mrhammeroid

Mrhammeroid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 srpen 2011 - 15:15:18

Vítám tě ;) ...Ustalovač je kyselina...já jsem měl ilfordí ustalovač zavřený víčkem od piva a zachvíli bylo slušně zrezivělé. Tak se nedivim že ti to rozleptalo hliníkovou misku.. :D Ano pro tento důvod se to nepoužívá..

Já tedy používám starší plastové misky hnědooranžového vzhledu, plast tolik nereaguje na kyselé a zásadité látky jako kov, úplně inertní je sklo.
A s tou vývojkou to ti neporadím, tohle se mi nestalo s Fomadonem LQN.. ;)
Jinak přeji hodně úspěchů ve fotografických procesech :)



To je zaujimave. ako podlozku pod miskami som mal kus linolea (linoleum - guma na podlahu) a rozliaty ustalovac na nom urobil celkom pekne mapy.

Este mi napadlo, ze vyvojka mi asi hodinu v miske bublinkovala, ako mineralka. Nuz, asi si predsa len zozeniem plastove misky...ak najdem vhodnu, kyselinam odolnu, komoru :)
  • 0

#4 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 28 srpen 2011 - 15:27:15

Počkej jestli odpoví někdo zkušenější, já mám sice něco přes rok temnokomornické praxe, ale tady jsem taky nováček :D

No podle toho jaké mapy, když necháš zaschnout Fomafix někde.. tak mě udělal žlutavý prášek..jako síra (a taky že Fomafix je Thiosíran amonný - nebo je tam toho většinová součást). Nebo mapy jako po rozleptání..?
  • 0

#5 Mrhammeroid

Mrhammeroid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 srpen 2011 - 15:30:59

No. mapy sa zacali tak, ze flak fomafixu sa zacal farbit na modro a textura toho linolea proste zmizla :D Musim ale povedat, ze to linoleum bolo otocene naopak, cize vrchna vrstva bola dolu. ale ved to je uz jedno
  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 srpen 2011 - 18:59:11

Zdravím.
Včera som skúšal asi štvrtý krát v živote pozitívny proces a asi po dvoch hodinách mi Fomafix rozleptal hliníkovú misku. Matne si spomínam, že niekde niekto povedal, že kovové misky sú nevhodné. Pre toto?

Tiež som mal odloženú vývojku v tmavej fľaši bez vzduchu, a po mesiaci sa v nej objavil nejaký biely sajrajt. Vyzeralo to ako väčšie lupiny z vlasov. Príde mi nepravdepodobné, že to by to bolo striebro. Má niekto tušáka o čo šlo? Vývojka je Fomatol LQN.

Ako hovorí Homer Simpson: "Som tu prvý deň" :D

Ďakujem za Vaše pripomienky.


Chcem sa opýtať, ten Fomatol LQN bol už rozrobený, alebo to bol koncentrát? Ak totiž bol rozrobený a čiastočne používaný, tak vydrží len niekoľko dní, aspoň si to myslím, ja ho totiž nepoužívam
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 srpen 2011 - 20:19:42

Ustalovač se chová jako "bělidlo" nebo "odbarvovač". A "žere" kdeco...
Když jsme si zasvinili v práci bílé oblečení a po pětinásobném průchodu prádelnou se to nezlepšilo (mnohdy zhoršilo), položila se látka s flekem do umyvadla, polilo se to ustalovačem (čerstvým, nepoužitým), zakrylo mikrotenovým sáčkem (aby se tekutina neodpařila) a ráno bylo po fleku. Pravda, po čase látka v místě "bělení" vypadla :D.
  • 0

#8 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 28 srpen 2011 - 21:32:34

Ustaľovač leptá aj betón! Kovy sú veľmi reaktívne, teda určite by som fotografickú chémiu nedával do kovovej nádoby.

Teraz som si spomenul - keď som začínal vyvolávať negatívy vo vývojnici, tak som kdesi čítal, že je výhodné prenášať cievku z roztoku do roztoku a nie vymieňať roztoky v tanku. Nenašiel som nič iné, iba prázdne konzervy na paštetu. Do toho cievka krásne vliezla. Vývojku som mal v tanku a do plechoviek som lial prerušovač a ustaľovač. Po pár filmoch tie plechovky vykazovali pokročilú koróziu.
  • 0

#9 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 07:33:53

Pokud byla vývojka taky v hliníkové misce hádal bych to bublinkování na vývin vodíku. Tím by se možná vysvětlila i ta sraženina následně ve vývojce.
  • 0

#10 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 29 srpen 2011 - 09:51:49

Vývojka je predsa alkalická, nemyslím si, žeby sa v takom prostredí tvoril vodík. To skôr v kyslých roztokoch prerušovača a ustaľovača. Ale k nejakej reakcii tam určite došlo. Možno ma niekto opraví, kto má hlbšie znalosti z chémie.
  • 0

#11 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 10:08:31

Právě proto, že je alkalická to možné je. Je to méně běžný způsob přípravy vodíku. Častěji se přes menší výtěžnost používá reakce zinku s kyselinou (nejčastěji chlorovodíkovou).
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 10:22:41

...úplně inertní je sklo.

seš si jist? dej louh do skla :D
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 10:25:14

... a ráno bylo po fleku. Pravda, po čase látka v místě "bělení" vypadla :D.


některé skvny se těžko odstraňují bez porušení podstaty látky... i na duši... :D
  • 0

#14 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 29 srpen 2011 - 10:28:13

...úplně inertní je sklo.

seš si jist? dej louh do skla :D


asi to do toho udělá díru :lol: , ale louh bude pořád louh - myslel jsem tím že nezmění vlastnosti roztoku např. ve skleněné misce - narozdíl od kovové misky :D
  • 0

#15 Mrhammeroid

Mrhammeroid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 11:57:36

Chcem sa opýtať, ten Fomatol LQN bol už rozrobený, alebo to bol koncentrát? Ak totiž bol rozrobený a čiastočne používaný, tak vydrží len niekoľko dní, aspoň si to myslím, ja ho totiž nepoužívam


No ten fomatol bol vo flasi asi mesiac, v nom bol sajrajt. Ten som vyhodil, pripravil som si novy pracovny roztok a ten v tej miske bublinkoval.
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 12:40:03

a nerobíš si z nás prču ? :D
  • 0

#17 Mrhammeroid

Mrhammeroid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 srpen 2011 - 12:43:04

a nerobíš si z nás prču ? :D


preco by som to robil?
  • 0

#18 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 srpen 2011 - 12:51:00

Vživote nikdy mi žiadna chemikália v miskách nebublinkovala. Je ale pravda, že vždy som používal plastové misky.
Ak to skutočne bublalo, tak tie misky vyhoď a kúp si plastové. Pravdepodobne tam bude prebiehať nejaká reakcia, ktorá ti degraduje vývojku aj ostatné používané roztoky.
Fomatol LQN som niekedy používal. Zarobený a použitý roztok mi vydržal bez skazenia vo fľaši aj pol roka a normálne pracoval. Bol už síce tmavý ako asfalt ale stále pracoval. Takže chybu by som videl v tých miskách.
  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 29 srpen 2011 - 13:10:40

To mě lehce bublinkovaly baryty v přerušovači :D
Jinak bych žádnou fotochemii do kovových misek nedával, snad kdyby se jednalo o kvalitní nerez. Hliník rozpoští i obyčejná soda (uhličitan sodný), louh (NaOH) docela zábavně rychle. Pokud si budete tahle "moudra" ověřovat, bacha na poleptání, ochranné brýle nasadit !
  • 0

#20 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 29 srpen 2011 - 17:50:43

Jedině červenohnědej bakelit! :D
  • 0

#21 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 srpen 2011 - 18:04:08

Jedině červenohnědej bakelit! :D


Ja mám všetky farby: bielu, červenú, šedú aj zelenú. :lol:
  • 0

#22 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 srpen 2011 - 18:05:59

Inak veľmi sa mi osvedčili misky Paterson.
Majú na sebe takú glazúru a špina z vývojky sa z nich dá úplne ľahko dostať.
Tu je link na shop: http://eshop.fomei.c...rafie/paterson/
  • 0

#23 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 31 srpen 2011 - 19:46:59

Vývojka je predsa alkalická, nemyslím si, žeby sa v takom prostredí tvoril vodík. To skôr v kyslých roztokoch prerušovača a ustaľovača. Ale k nejakej reakcii tam určite došlo. Možno ma niekto opraví, kto má hlbšie znalosti z chémie.


hlinik je amfoterny to znamena ze reaguje aj s kyselinami aj zasadami za vyvoja vodika...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních