Přejít na obsah


Fotka

Oprava měchu u zvětšováku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 pcp

pcp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 srpen 2011 - 08:23:49

Zdravím,
1) dostal jsem darem zvětšovací přístroj Opemus IIa, který bohužel několik let ležel ve sklepě. Měch je tedy popraskaný a při bližším zkoumání jsem zjistil, že na několika místech uniká světlo.
Je možné ho nějak "samodomo" opravit? Nebo se spíš vyplatí peníze vrazit do nového přístroje?

2) Je Magnifax 4 opravdu nejlepší amatérský přístroj, který se dá za rozumné peníze koupit? Je u něj nějak výrazný kvalitativní skok např. od Opemusu 5 (pomiňme formát).

díky.
  • 0

#2 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 srpen 2011 - 08:45:13

Zdravím,
1) dostal jsem darem zvětšovací přístroj Opemus IIa, který bohužel několik let ležel ve sklepě. Měch je tedy popraskaný a při bližším zkoumání jsem zjistil, že na několika místech uniká světlo.
Je možné ho nějak "samodomo" opravit? Nebo se spíš vyplatí peníze vrazit do nového přístroje?

2) Je Magnifax 4 opravdu nejlepší amatérský přístroj, který se dá za rozumné peníze koupit? Je u něj nějak výrazný kvalitativní skok např. od Opemusu 5 (pomiňme formát).

díky.

Ahoj,

ad 1 - pokud nejsou otvory v měchu moc velké a z nějakých důvodů chceš do opravy něco investovat, dá se použít tohle http://www.karavany-...lectrical-tape/, mám tím zapatlaný i měch u VF. Na absolutní světlotěsnost je potřeba více vrstev. Ono je taky důležitý, aby v okolí zvětšováku nebylo moc odrazných ploch, ze kterých by se různé parazitní světlo mohlo odrážet na desku zvětšováku a snižovat kontrast.

ad 2 - v současné době se dá koupit za rozumný peníz spousta zvětšováků. Osobně jsem měl Opemusa 5 a koupil jsem si Magnifax 4 (tuším) a dělá se mi s ním lépe. Z české produkce je to asi IMHO to nejlepší. Jediné, co mi na něm ze začátku vadilo je ostření na levé straně. Zatím jsem nepřišel na to, jak to přehodit. Ale je to jen o zvyku.
  • 0

#3 pcp

pcp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 srpen 2011 - 11:00:32

A ještě přidám jeden dotaz: jak jsou mezi sebou kompatibilní rámečky na negativy u jednotlivých verzí Opemusu? Ten šuplík vypadá dost podobně.
U Škody mají rámečky pro Opemus 3 a 5, ale paní mi neuměla poradit. Pokud by je šlo nějakým způsobem znásilnit a použít i ve dvojce, vzal bych je.
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 srpen 2011 - 12:04:48

Pokud na tom nejsi fakt vylozene finacne spatne, nebo pokud nechces zvetsovat ted hned z fleku, tak si kup novy zvetsovak :D

Byt tebou bych si poridil rovnou neco na 6x9 (jo, taky jsem si myslel, ze to nebudu potrebovat) a tim padem je Magnifax 3a nebo 4 nejlepsi volba.
  • 0

#5 pcp

pcp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 srpen 2011 - 12:19:37

Byt tebou bych si poridil rovnou neco na 6x9 (jo, taky jsem si myslel, ze to nebudu potrebovat) a tim padem je Magnifax 3a nebo 4 nejlepsi volba.


Asi to tak dopadne. Ten Opemus II jsem dostal za 0,- Kč i s odvozem a flexaretou, takže si není na co stěžovat. U nějakého Magnifaxu s barevnou hlavou stejně skončím, jen musím počkat na vhodnou příležitost.
  • 0

#6 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 listopad 2012 - 14:41:13

Zdravím. Tak jsem si zařizoval komoru a v nestřežený chvíli mi skočil kocour na desku zvětšováku, která přečuhovala přes stůl a odrazil se od ní jako na plovárně z prkna a milý zvětšovák se poroučel k zemi. Po základním průzkumu jsem neshledal nic, co by se nějak rozbilo nebo pohnulo. A PŘECE! Zvětšovák najednou není schopen zaostřit, měch je již úplně nahoře a přesto nelze doostřit. Ostré to je jen jedinou fintou a to, když objektiv otočím do zvětšováku. /Axomat 3/ Jenže pak jaksi nelze hýbat s clonou:)) Nejlepší je, že se naoko nic nestalo, objektiv nehrká, skla jsou jak byla , uvnitř též vše pevné, tak na to prostě čumím jak puk. Kde je nějaká chyba??
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 23 listopad 2012 - 18:43:54

neuhranul ho ten kocour?
  • 0

#8 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 listopad 2012 - 19:28:18

Je to záhada, prostě musím koupit novej zvětšovák:))
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních