Přejít na obsah


Fotka

Fotoaparát pro začátečníka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
65 odpovědí na toto téma

#1 MartinJ

MartinJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 září 2011 - 20:55:46

Zdravím...chtěl bych se optat jaký mi doporučíte analogový fotoaparat pro začatečníka ...fotím nějaký pátek na digitální zrcadlovku Canon 400D

...teď nedavno jsem seldoval portfolio jednoho fotografa který fotí pouze analogově a dost mě to cyhtlo .... chytlo mě to i kdysi dávno když sem vyhrabal starý fotoaparát Meopta Milona II do kterého jsme si koupil film a i dokonce chemikálie na vyvolání (pro chlápka který vyvolává) ale nějak sem se k tomu nedostal a těsně před skončení datumu "spotřeby" jsem se naštěstí stačil všeho zbavit ... :wink:

chtěl bych nějaký automat a přesto aby měl do budoucna nějaké ty vychytávky ..takže takovou poloprofesionální zrcadlovku ....

..dost se mi líbí funkcema Nikon FM3A který je ale dosti drahý :cry: ..možná bych šáhnul po levnějším Nikonu nebo Canonu

vím prd o tom jak kvalitní je Praktika,Zenit,Minolta a další výrobci ... takže bych rád nějaké doporučení ..dík za pochopení

Martin
  • 0

#2 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 22 září 2011 - 21:05:39

Myslim ze ak ta nadchla fm3a funkciami tak ti velmi dobre posluzi aj hocjaka starsia FM FE FA nikon zrkadlovka. Taka aku sa ti podari zohnat najlepsie rovno s objektivom ktory nutne potrebujes.
Ludia budu radit nikon, minoltu, pentax, olympus. Najlepsie osahat.
Este lepsie je kupit fakt kvalitny manualny objektiv ohniska ktore ti sadlo a ktomu dokupit drziak.
  • 0

#3 MartinJ

MartinJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 září 2011 - 21:13:53

za hezkou cenu se dá sehnat Nikon FM2 ... nevim zda má funkci automatu.... jinak mám doma dva objektivy se závitem M42 (CZJ Sonnar 135/3.5 a Pentacon 50/1.8) kterej bohužel nenasadim na Nikona ... osobně chtěl skla 35 a 50 ....
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 září 2011 - 05:45:29

Pročti si toto a budeš moudřejší:

http://www.temnakomo...iewtopic&t=5926
http://www.temnakomo...iewtopic&t=5541
http://www.temnakomo...iewtopic&t=4823
http://www.temnakomo...iewtopic&t=5084

Pokud chceš něco kompatibilního s objektivy, které máš, pak lze doporučit jedině Pentax. Osobně bych se poohlédl po ME Super nebo superA (superPROGRAM), jsou to spolehlivé a krásné strojky - mám jich několik :)

PS: Jak už zde bylo mnohokrát řečeno, nejlepší cestou je si případné kandidáty u někoho nejprve osahat neboť každému to v ruce sedí trochu jinak - i krátké seznámení často rozhodne co ano a co ne.
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2011 - 09:38:43

...
Pokud chceš něco kompatibilního s objektivy, které máš, pak lze doporučit jedině Pentax. Osobně bych se poohlédl po ME Super nebo superA (superPROGRAM), jsou to spolehlivé a krásné strojky - mám jich několik :)

pardon: EOS objektivy jdou použít na Pentaxu?
  • 0

#6 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 23 září 2011 - 09:40:05

pardon: EOS objektivy jdou použít na Pentaxu?

Na 400D ma tutove skla co nevykresli FF...
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2011 - 09:44:57

pardon: EOS objektivy jdou použít na Pentaxu?

Na 400D ma tutove skla co nevykresli FF...

jak to víš? :)
  • 0

#8 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 září 2011 - 09:50:03

Jiří, měl jsem na mysli samozřejmě zmiňované objektivy se závitem M42 (CZJ Sonnar 135/3.5 a Pentacon 50/1.8) :)
  • 0

#9 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 září 2011 - 14:15:53

Zdravím...chtěl bych se optat jaký mi doporučíte analogový fotoaparat pro začatečníka ...fotím nějaký pátek na digitální zrcadlovku Canon 400D

...teď nedavno jsem seldoval portfolio jednoho fotografa který fotí pouze analogově a dost mě to cyhtlo .... chytlo mě to i kdysi dávno když sem vyhrabal starý fotoaparát Meopta Milona II do kterého jsme si koupil film a i dokonce chemikálie na vyvolání (pro chlápka který vyvolává) ale nějak sem se k tomu nedostal a těsně před skončení datumu "spotřeby" jsem se naštěstí stačil všeho zbavit ... :)

chtěl bych nějaký automat a přesto aby měl do budoucna nějaké ty vychytávky ..takže takovou poloprofesionální zrcadlovku ....

..dost se mi líbí funkcema Nikon FM3A který je ale dosti drahý :lol: ..možná bych šáhnul po levnějším Nikonu nebo Canonu

vím prd o tom jak kvalitní je Praktika,Zenit,Minolta a další výrobci ... takže bych rád nějaké doporučení ..dík za pochopení

Martin


Co zkusit nějaký filmový autofocusový EOS (případně jinou AF zrcadlovku)? Většinou jsou dneska relativně levné (často do dvou tisíc včetně setového objektivu a občas asi i levněji) a půjde sdílet část objektivů mezi oběma fotoaparáty (tedy to platí jen pro toho EOSe). Možná to není dost "pravověrně analogové", ale funguje to a výsledkem jsou slušné obrázky na filmu a nakonec možná i nižší náklady :-).

Jinak ještě opačná rada - před nějakou dobou mne postihl GAS jak prase a pořídil si kompaktík Minolta Hi-Matic F - a musím říct, že ten foťák si mne dostal nejen svým vzhledem. Na druhou stranu nutno upozornit, že je to foťák "pro blbý" (jak říkal můj táta) a "kreativitu" je tam nutné dostávat jinak, než točením čudlíkama (ale kdo by chtěl mít něco tak zprofanovaného na vlastních fotkách, že jo :-)).
  • 0

#10 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 23 září 2011 - 16:39:13

:) Trochu to tady opepřím-a co takhle středoformátovou zrcadlovku? V podstatě ani nevíme,co fotíš? Jestli krajinu,akt,portrét...nebo od každého něco? :lol:
  • 0

#11 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 září 2011 - 04:56:11

Na co automat? :)
  • 0

#12 MartinJ

MartinJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 září 2011 - 12:49:57

teď jsem našel za zajímavou cenu Olympus OM-10 s adaptérem díky kterému jde nastavovat manuálně čas .... nevím zda má někdo s tímto strojem zkušensot ale vypadá zajímavě a jak sem psla ..je za ruzumnou cenu ....

...na odkazy juknu dostal sem se k netu po delší době tak to zkouknu ....

...jinak co se týče nových Canonů tak jefakt že je za pohodový ceny a neni problém na ně nasadit canon pevný skla který vlastním...ale nejem že se mi líbí kouzlo fotky z analogu ale i hranatej tvar a kov (vim že vzhled neni vše ale mě se prsotě líbí retro :D ) ....

...jinak nejraději fotim Koncerty,krajinky a s analogem bychchtěl fotit portréty jelikož mě u nich okouzlil šmrnc klasické fotografie ....
  • 0

#13 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 25 září 2011 - 15:37:00

:D Takže by se hodil jak kino,tak středoformát.... :lol:
  • 0

#14 MartinJ

MartinJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 září 2011 - 20:46:39

a nemáte někdo zkušensot s tim Olympem OM-10 ??
  • 0

#15 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 září 2011 - 22:29:18

já bych Ti i poradil, ale mám v tom trochu guláš. začal jsi s FM3A a teď se ptáš po OM10? :D

OM10 není špatný stroj, pokud za něj nedáš víc jak 300korun.. :lol:

sám nevíš, co chceš, takže jen jednoduchá rada - kup něco tak levně, abys to nejhůř za stejnou cenu později prodal :wink:
  • 0

#16 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 26 září 2011 - 06:58:44

:D Trochu to tady opepřím-a co takhle středoformátovou zrcadlovku? V podstatě ani nevíme,co fotíš? Jestli krajinu,akt,portrét...nebo od každého něco? :lol:


Beztak jestli fotí krajinky,tak na SF taky skončí.Já sem se k focení na analog dostal taky přes 400D.
Donutilo mě to vzít do ruky yashicu MAT,koupit filmy,chemii a znovu sehnat zvětšovák a všechno potřebné.No a pak už jsem sehnal pentax 67,což je zatím konečná.
I když jsem měl a ještě mám docela velké množství M42 skel nikdy mě kino nějak neoslovilo a množství vyfocených kinofilmů na AE1 spočítám na jedné ruce.
  • 0

#17 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 září 2011 - 09:25:58

Olympusy OM nejsou špatné stroje, OM-10 je je ten nejzákladnější typ, je dobré že je s adaptérem na nastavování časů, záleží i jestli je s tím i nějaký objektiv... Pokud to je na začátek, stejně je přes všechna možná porovnávání podle mne nejlepší koupit co se ti líbí, protože pak tomu odpustíš i menší nedosatky, kdežto když koupíš něco z čeho nejsi až tak nadšený, bude tě trápit kdejaká prkotina... A nějak se začít musí. Já jsem si na začátek koupil OM-20, protože se mi prostě líbila a byla za docela dobrou (tehdy před lety) cenu a mám ji dodnes, ač používám OM-2N. Prostě začít se musí s radostí, každá značka má svá plus a mínus a na to člověk příjde až když začne, každému vyhovuje něco jiného a tak jsou zkušenosti (včetně téhle) nepřenositelné. Líbí se ti OM-10 a je za fajn cenu? Kup si ji, naláduj film a začni fotit, řekl bych že problémy, se kterými se budeš nejvíc potýkat se nebudou týkat fotoaparátu:-)
  • 0

#18 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 září 2011 - 09:43:53

Na co automat? :lol:


A proč ne? Když už má jednoho EOSe, tak kompatibilita není k zahození a automatika se dá vypnout.
  • 0

#19 querida

querida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 0

Publikováno 18 srpen 2012 - 15:36:40

Zdravím všechny znalce,

delší dobu laškuji s analogovým fotografováním - ale až teď jsem pořádně sebrala odvahu a našla čas. Ráda bych nějakou studentskou, tj. cenově přijatelnou, středoformátovou zrcadlovku pro začátečnici (třeba Flexaret? nebo poraďte). Já vím, že to není nic extra, ale hledám prostě něco, abych si ošahala tento typ fotoaparátů. Zatím neočekávám nejlepší kvalitu snímků :). To snad přijde časem, projeví-li se ve mě špetka talentu k tomuto umění.

Nabídek je spousta i na aukru. Jenže vzhledem k tomu, že tomu zatím vcelku prd rozumím, tak bych ráda nějaký návrh od vás, ať již na typ fotoaparátu nebo na konkrétní nabídku - nemáte osvědčeného prodejce nebo ve skříni zapomenutý a pro vás již nevhodný přístroj, který by pro blbku jako já stačil? :) Beru kosmetické chybičky, ale MUSÍ být zcela funkční - to aby bylo jasné, že když nelezou fotky, tak je chyba ve mě :). Nerada bych koupila něco, trápila nad svou neskonalou nešikovností, že to ani obložena odbornou literaturou neumím rozchodit a po desítkách zmrzačených filmů zjistila, že chyba je v přístroji.

Děkuji za váš čas a přeji krásný slunečný den.



Adél


P.S. Kdo nechce, ať neodpovídá. Chápu, že pro někoho to bude znít jako blbost, která je pod jeho úroveň, ale já vážně nemám v okolí nikoho, kdo by tomu rozuměl a pomohl mi koupit funkční přístroj do začátku. A z knížek se opravdu nevyčte vše. Ale touha jeden vlastnit a zkrotit mě dotáhla až sem :)
  • 0

#20 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 18 srpen 2012 - 15:50:02

záleží co je pro tebe cenově přijatelné, já mám na prodej Yashicu D s objektivy určitě lepšíma než má Flexaret a je komplet po servisu takže by se dalo říct že i se zárukou, je v bazárku tak koukni. ;-)
  • 0

#21 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 srpen 2012 - 16:58:03

jestli chceš, můžu ti dát omatlat pár mých čudlíků ať víš jak ti co sedne do ruky...
  • 0

#22 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 srpen 2012 - 19:42:41

jestli chceš, můžu ti dát omatlat pár mých čudlíků ať víš jak ti co sedne do ruky...

krásný dvojsmysl:)

v Hradci je docela silná temnokomunita. a i od toho ypresa bych si nechal poradit;)
  • 0

#23 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 srpen 2012 - 20:53:23


jestli chceš, můžu ti dát omatlat pár mých čudlíků ať víš jak ti co sedne do ruky...

krásný dvojsmysl:)

v Hradci je docela silná temnokomunita. a i od toho ypresa bych si nechal poradit;)

jsem čekal že se někdo ozve...
je vidět na co Vojta myslí (nevybouřenec jeden :-) )
  • 2

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 srpen 2012 - 22:14:30

Ráda bych nějakou studentskou, tj. cenově přijatelnou, středoformátovou zrcadlovku pro začátečnici (třeba Flexaret? nebo poraďte). Já vím, že to není nic extra, ale hledám prostě něco, abych si ošahala tento typ fotoaparátů. Zatím neočekávám nejlepší kvalitu snímků :). To snad přijde časem, projeví-li se ve mě špetka talentu k tomuto umění.


kolik kč? to je dost zásadní otázka
jinak tlr - tedy třeba flexaret je ideální začátek, není třeba na začátek kupovat nic s výměnnými objektivy
rozmezí dvouokých zrcadlovek je tak 1-6 tis, tak je třeba specifikovat tu částku
obecně aukru a zastavárnám bych se vyhnul, lépe koupit od někoho, kdo s ní pracoval, také může ukázat obsluhu
  • 0

#25 querida

querida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2012 - 12:09:51

Ptáte se na částku? Tak tedy odpovídám: Řekni mi, kolik stojí - a já ti povím, jak dlouho kvůli tomu nebudu moct jíst :) Rozhodně by mě potěšilo něco v řádu několika tisícovek, ale nechci tu moc házet nějaké cifry, abyste mě neposlali koupit si jednorázový kompakt na benzinku :) Znám jen ceny z aukra a ebay. Ve vláknu o SF se zmiňuje Flexaret VI - za více než překvapivě lidové ceny. Zdá se, že na něm dost lidí začínalo. A já si myslím, že minimálně na ten první kontakt by mi to mohlo stačit. Navíc je to český strojek, což je mi sympatické. Když vezmu v potaz provozní náklady, tak bych byla ráda za něco do 3tis. Dražší bych si mohla dovolit až za rok :( Ale nějako už se mi nechce čekat... Je to moc velká utopie?

ypres_bass: No pokud budeme omatlávat jen tvoje čudlíčky, tak nejsem proti :) Pokud máš o všem nějakou krasavici v mých momentálně omezených cenových možnostech, ať se nenamlsám a pak doma nebrečím do polštáře.

Adamz: Vidíš a to je přesně to, čeho se bojím. Ty hledáš kupce, chceš prodat co nejlépe (což je logické) - a já jako neználek jsem ideální blbec, který by od tebe koupil i předraženou studenou vodu. Ale přístroj vypadá moc hezky.
  • 0

#26 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 srpen 2012 - 13:54:29

Flexaretou nelze nic zkazit. Většina lidí pokládá jakoukoli dvouočku za flexaretu :) a velmi ochotně se nechá fotit.
Dvouočky v téhle relaci (Flexareta, Rolleiflex, Yashica D/Mat/124) jsou malé, skladné a lehké :) To je dost podstatné - potěžkej si někdy Bronicu nebo Pentax 6x7 :) (a zkus si spustit závěrku...)
Trošku handicap je u starších dvouoček poměrně tmavá matnice - ale není problém ji vyměnit a je to sakra rozdíl.

Válí se mi doma Flexaret Standard (jednodušší VI s kolečkem převíjení). Servisovaná, bez vyměněné matnice. Jestli chceš, můžeš si jí půjčit, eventuelně i koupit. (fotím na Rolleiflex a nějak mi už nesedí jiné ovládání)
  • 0

#27 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 srpen 2012 - 13:58:18

A zapomněl jsem podotknout - dvouočkou se vyhneš dilematu, jaký objektivy vzít sebou na výlet (všechny:)).
  • 0

#28 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 srpen 2012 - 14:33:49

Flexaretou nelze nic zkazit. Většina lidí pokládá jakoukoli dvouočku za flexaretu :) a velmi ochotně se nechá fotit.
Dvouočky v téhle relaci (Flexareta, Rolleiflex, Yashica D/Mat/124) jsou malé, skladné a lehké :) To je dost podstatné - potěžkej si někdy Bronicu nebo Pentax 6x7 :) (a zkus si spustit závěrku...)
Trošku handicap je u starších dvouoček poměrně tmavá matnice - ale není problém ji vyměnit a je to sakra rozdíl.

Válí se mi doma Flexaret Standard (jednodušší VI s kolečkem převíjení). Servisovaná, bez vyměněné matnice. Jestli chceš, můžeš si jí půjčit, eventuelně i koupit. (fotím na Rolleiflex a nějak mi už nesedí jiné ovládání)

Flexa V - 0,920kg
Bronica SQAi + 80/2,8 - 1,705kg
  • 0

#29 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 srpen 2012 - 15:04:45

Flexa V - 0,920kg
Bronica SQAi + 80/2,8 - 1,705kg

Rolleiflex Automat - 0,850kg
Yashica MAT124 - 1,100kg

Já bych při omezeném rozpočtu šel do Flexy či Yashicy, ale v dobrém stavu. Flexu koupíš do 1500, za Yashicu D s Yashikor objektivem v dobrém stavu bys neměla dát více než 2500, Yashica MAT124 se dá koupit od těch 3000, Rolleiflex Automat taky 3000 a více. Jiné typy/modely aparátů v této cenové kategorii jsou spíše dílo náhody či kusy na odpis. Jináč zásadní výhoda Yashicy MAT124 oproti D je vestavěný expozimetr (leč mnohdy po letech nepřesný) a především ostřící kolečko na LEVÉ straně.
  • 0

#30 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 19 srpen 2012 - 15:26:28

Adamz: Vidíš a to je přesně to, čeho se bojím. Ty hledáš kupce, chceš prodat co nejlépe (což je logické) - a já jako neználek jsem ideální blbec, který by od tebe koupil i předraženou studenou vodu. Ale přístroj vypadá moc hezky.


:shock: pokud by přístroj nebyl v pořádku tak ho taky neprodávám, nepotřebuju tu někoho tahat za nos... ;-)
  • 0

#31 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 srpen 2012 - 15:47:23


Flexaretou nelze nic zkazit. Většina lidí pokládá jakoukoli dvouočku za flexaretu :) a velmi ochotně se nechá fotit.
Dvouočky v téhle relaci (Flexareta, Rolleiflex, Yashica D/Mat/124) jsou malé, skladné a lehké :) To je dost podstatné - potěžkej si někdy Bronicu nebo Pentax 6x7 :) (a zkus si spustit závěrku...)
Trošku handicap je u starších dvouoček poměrně tmavá matnice - ale není problém ji vyměnit a je to sakra rozdíl.

Válí se mi doma Flexaret Standard (jednodušší VI s kolečkem převíjení). Servisovaná, bez vyměněné matnice. Jestli chceš, můžeš si jí půjčit, eventuelně i koupit. (fotím na Rolleiflex a nějak mi už nesedí jiné ovládání)

Flexa V - 0,920kg
Bronica SQAi + 80/2,8 - 1,705kg

Rolleiflex Standard 0,78 kg :)
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 srpen 2012 - 16:16:10

Flexareta je dobrý přístroj, ale je otázka, zda-li je koncepce TLR ideální pro začátek. Už jenom stranově převrácený obraz, minimální zaostření je 1m, absence expozimetru, větší náročnost přesného zaostření (to vše se týká i ostatních zmíněných modelů). Některý věci se dají obrátit ve výhodu (třeba mít expozici plně pod kontrolou, oproti přístrojům s automatikou, která často selhává), jiný se dají úpravou vylepšit (výměna matnice). Pokud je požadavkem přiměřeně kvalitní přístroj na svitek za rozumnou cenu, jiných možností mnoho není. Mám a používám Flexaret V a jsem s ním spokojený, v rámci věcí, které s ním fotím. Taky je potřeba se připravit na to, že je to čtverec a ne vždycky je snadné nakomponovat do čtverce, na rychlou práci se může zapomenout zcela (minimálně ze začátku).

Pokud by volba měla padnout na Flexaret, vybíral bych mezi modely V, VI a VII, s důrazem na první dva, případně ještě ten Standard, ale nevím.

P.S.: hehe, slunečné počasí, jak u koho :-)
  • 0

#33 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 srpen 2012 - 16:31:37

Flexareta je dobrý přístroj, ale je otázka, zda-li je koncepce TLR ideální pro začátek.

Primitivní, ale účinné. Dostatečně blbuvzdorné a odolné. Na ostření pod metr jsou tu předsádky... že bych je mockrát použil.
Klidná centrální závěrka versus kopající zrcátko a štěrbinová gilotina....
Za ty peníze na začátek... a ten štverec vůbec není špatnej - minimálně odpadá dilema zda fotit na šířku či na výšku:)
Matnice se dá vyměnit (cca 1200 Kč), ostření i tak není špatné (ale jde o zvyk). Externí expozimetr je tedy nutnost, ale pro začátek stačí i jednoduchá tabulka... někde tu byl odkaz.
Na rychlé focení to tedy není, ale taky jde o zvyk - mít na krku nataženou flexu a občas jen tak mimochodem zmáčknout spoušt:)

A opravdu není třeba vymýšlet jaký objektiv, jaký formát... tahám Mamiyu Pressku, mám jen tři objektivy a dvoje různá záda a někdy je to složitý:) Nehledě k váze...
  • 0

#34 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 srpen 2012 - 16:35:58

Pokud by volba měla padnout na Flexaret, vybíral bych mezi modely V, VI a VII, s důrazem na první dva, případně ještě ten Standard, ale nevím.

Standard je taková očesaná šestka - převíjení kolečkem (jako u dvojky), nemá samospoušť a nedá se tam rvát kinofilm :)
Jinak objektiv a závěrka jsou stejné. Notabene menší komfort převíjení (čučíš do červeného okýnka vzadu), ale menší možnost že se něco zbodne.
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 srpen 2012 - 17:49:21

no právě, Standard nemá blbuvzdorný převýjení, jinak je očesán o bezvýznamné drobnosti :). Převíjecí knoflík mají všechny kromě modelu III.
S předsádkama se ale dost blbě dělá, kdyby byla nějaká pro rozsah 0.8-1.2m tak bych ji bral spíš (často jsem právě na jednom metru a potřeboval bych ještě malou rezervu...).

objektivně (a kriticky) musím ale přiznat, že kinofilm mi dává konzistentnější výsledky a ve výsledku přináší větší radost z permanentních výsledků; samozřejmě když se povede obrázek z flexy, tak je radost několikanásobná, ale jak jsem už psal, mám problémy s přesným zaostřením (po výměně matnice, moc necloním pro malou dof, objektiv je dostatečně ostrý i na f/4-4.5), neostrostí (když se někdo pohne...), potíže s podvolanými/podexponovanými negativy ani nezmiňuju, to je problém někde jinde :sad:.
  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 srpen 2012 - 22:20:34

Válí se mi doma Flexaret Standard (jednodušší VI s kolečkem převíjení). Servisovaná, bez vyměněné matnice. Jestli chceš, můžeš si jí půjčit, eventuelně i koupit. (fotím na Rolleiflex a nějak mi už nesedí jiné ovládání)


to je ten typ nabídky, kterou bych využil, být tazatelem

nebo pak bazar fotoškoda, personál ukáže používání a je záruka, že to bude fungovat, ev. to lze vrátit do několika dnů, nebo to tak alespoň bylo, když jsem tam kupoval nějaký fotoaparát
jako první film bych doporučil ilford fp4 a exponovat za pěkného počasí, slunečno a lehce zatlumeno nějakým mráčkem
výsledek téměř zaručen :-)
  • 0

#37 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 srpen 2012 - 22:31:17

těžko debatit na dálku, podle mě je dvojočka jeden z nejlepších aparátů na začátek práce ( s filmem )
hodně pomůže i knížka "fotografujeme zrcadlovkou flexaret"
ať už první, nebo ta
http://aukro.cz/eric...2564745752.html
druhá
  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 srpen 2012 - 07:56:26

Docela zajímavé, že i zde na TK se v doporučeních a ozvěnách vynechává levná, skvělá, spolehlivá a lehoučká dvouočka s výbornou optikou: Rolleicord.
Několikrát do roka je potkávám v různých zastrčených bazarech a zastavárnách, kupodivu všechny, co jsem viděl v posledních dvou letech, byly v lepším stavu a o 1/3 levnější než Flexarety nabízené tamtéž.
  • 0

#39 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 srpen 2012 - 09:46:57

No nějaký hezký bych bral, kdyby jsi viděl.... A byl ochoten přeposlat.
  • 0

#40 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 srpen 2012 - 10:26:10

Docela zajímavé, že i zde na TK se v doporučeních a ozvěnách vynechává levná, skvělá, spolehlivá a lehoučká dvouočka s výbornou optikou: Rolleicord.
Několikrát do roka je potkávám v různých zastrčených bazarech a zastavárnách, kupodivu všechny, co jsem viděl v posledních dvou letech, byly v lepším stavu a o 1/3 levnější než Flexarety nabízené tamtéž.

to je rozhodně pravda!

z mého pohledu nešiky má však jednu zásadní chybu - ostřící kolečko na pravé ruce. ten foťák je prostě dělaný pro leváky. pro méně nešikovné lidi jako já to však není problém.
  • 0

#41 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 srpen 2012 - 10:40:22

asi byl vrchni konstrukter Cordu levak :-), kazdopadne - 2 posledni verze Va a Vb myslim meli ostreni na leve strane.
Vb ma dokonce vymenni hledacek.
  • 0

#42 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 srpen 2012 - 12:05:01


Docela zajímavé, že i zde na TK se v doporučeních a ozvěnách vynechává levná, skvělá, spolehlivá a lehoučká dvouočka s výbornou optikou: Rolleicord.
Několikrát do roka je potkávám v různých zastrčených bazarech a zastavárnách, kupodivu všechny, co jsem viděl v posledních dvou letech, byly v lepším stavu a o 1/3 levnější než Flexarety nabízené tamtéž.

to je rozhodně pravda!

z mého pohledu nešiky má však jednu zásadní chybu - ostřící kolečko na pravé ruce. ten foťák je prostě dělaný pro leváky. pro méně nešikovné lidi jako já to však není problém.

Mám Rolleicord Va, ostřící kolečko má na levé straně ... :) pro převíjení místo kličky také kolečko. A je to bezva.
  • 0

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 srpen 2012 - 12:09:59

tak vám nevím- jsem pravák a levicovou úchylku nemám, nicméně Rolleicordy, které mají převíjení i ostření vpravo, mi vyhovují, tělo posazeno v levé ruce a přetáčení a ostření pravou mi sedí.
  • 0

#44 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 20 srpen 2012 - 12:21:00

v HK muzu predvest Flexaret VII a za 14 dni po oprave Yashica 124G, pripadne SLR Canon A1 a nejaky dalkomery. pak muzu doporucit bazar a pripadne i opravare :)
  • 0

#45 querida

querida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2012 - 13:42:56

v HK muzu predvest Flexaret VII a za 14 dni po oprave Yashica 124G, pripadne SLR Canon A1 a nejaky dalkomery. pak muzu doporucit bazar a pripadne i opravare :)


Mohla bych tedy vidět ten Flexaret? Čím víc pátrám, tím víc si myslím, že to asi bude nejlepší začátek. Je k tomu i nejvíc čtení, jak tak koukám. Dokonce Fotografujeme zrcadlovkou Flexaret už mám v poličce. Navíc se mi líbí, že o ní tvrdíte, že je dostatečně blbuvzdorná :) A pak bych určitě brala doporučení na nějakej ten bazárek, případně bych využila nabídku na ten Standard od fishbed(a).


Ale klidně doporučujte dále, já vše hlídám, snažím se držet krok a zvažuji a googluji, co mi síla stačí. Jste úžasní :)
  • 0

#46 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 srpen 2012 - 17:29:29

Docela zajímavé, že i zde na TK se v doporučeních a ozvěnách vynechává levná, skvělá, spolehlivá a lehoučká dvouočka s výbornou optikou: Rolleicord.
Několikrát do roka je potkávám v různých zastrčených bazarech a zastavárnách, kupodivu všechny, co jsem viděl v posledních dvou letech, byly v lepším stavu a o 1/3 levnější než Flexarety nabízené tamtéž.

Nepůjčil bys mi ho na pár dní? :-P :-P
  • 0

#47 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 20 srpen 2012 - 17:38:16

Pro začátečníka nejspíše Flexaret VI a pak jistěže Flexaret VII, Ostatní ano, dejme tomu jsou třeba i levnější strojky atd... nicméně přiznejme, flexaretů je dostatek a i horší závada se dá odstranit za pakatel a v tom tkví ta jednoduchost. Měl jsem spadeno na Rolleicord, ale dnes vím, že to je to samé jako flexa, až na to, že o flexu se nebojím, nemám strach ji pohodit do trávy (to když nevím kterým ze třech aparátů fotit dříve), dokonce mi standard-ka mrška vypadla, ulělala kotrmele a šup na beton, výsledek je jen lehce promáčklý roh kolem hledí, nic víc se tomu nestalo, fotí pořád stejně, no ale o ten rollei bych se pak bál a to pak není ono... nicméně Flexaret VI či VII jsou pro začátečníka dobrá volba, musí to být ovšem funkční kus a mechanika musí jít hladce. Standard je nejjednodušší ale právě kvůli absenci blokaci spouště a převíjení bych to nedoporučil, hrozí tak prázdé kousky filmu nebo extramultiexpozice... Flexu mohu jen doporučit, to byl také mým začátkem se SF a jsem rád, že je mám, když se pak pochytá jak s tím fotit, výhody a nevýhody Belaru, tak jsou výsledky více jak úžasné, jak známo... (moje kousky třeba zde: http://www.photoextr...exaret-standard)
  • 0

#48 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 20 srpen 2012 - 19:32:54


v HK muzu predvest Flexaret VII a za 14 dni po oprave Yashica 124G, pripadne SLR Canon A1 a nejaky dalkomery. pak muzu doporucit bazar a pripadne i opravare :)


Mohla bych tedy vidět ten Flexaret? Čím víc pátrám, tím víc si myslím, že to asi bude nejlepší začátek. Je k tomu i nejvíc čtení, jak tak koukám. Dokonce Fotografujeme zrcadlovkou Flexaret už mám v poličce. Navíc se mi líbí, že o ní tvrdíte, že je dostatečně blbuvzdorná :) A pak bych určitě brala doporučení na nějakej ten bazárek, případně bych využila nabídku na ten Standard od fishbed(a).


Ale klidně doporučujte dále, já vše hlídám, snažím se držet krok a zvažuji a googluji, co mi síla stačí. Jste úžasní :)

Tak to je úžasné a sympatické,že v dnešní době se najde další žena,která chce vstoupit do vod klasické fotografie,mě je to velmi sympatické,chvályhodné a povzbuzeníhodné! A to až tak,že jsem ochoten-vážené paní,slečně,dámě-osobně předvést,ukázat /prosím aby to nebylo bráno dvojsmyslně/ v praxi si zkusit zafotit aparátem Mamiya RB67-PRO SD,nebo Asahi Pentax 6x7,popřípadě "mrňousem" Mamiya 645-1000S....Pochopitelně že jen v Rožnově p.R. a okolí,kde je i krásná krajina-tudíž bys musela přijet! Z Hradce Králové to není až tak daleko cca 250km,ale věřím že den strávený s takovými strojky-kov a sklo,by byl nezapomenutelným zážitkem! Na závěr bych navrhoval společné foto s Polaroidem Land 103 a věřím,že by byla zase jedna "analogová dušička" chycena! Zní to jako pohádka-ale vážně-bude li zájem-všechno vytáhnu ven! Osobně ukážu a vysvětlím-a to se tady ještě nemluvilo o fotokomoře....Krásný zbytek dne do Hradce!
  • 0

#49 TomL

TomL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 září 2012 - 00:08:35

Flexaret mohu jen doporučit a to nejen pro začátek. Jsou to skvělé strojky, které přirostou k srdci. Za vrchol považuji model V. Jsou k sehnání za přijatelné ceny.Ani ty nejlepší nepřekročí 2000kč, spíše jsou levnější. Při nákupu doporučuji nespěchat a počkat si na opravdu hezký kousek. Je to investice doslova na celý život.
  • 0

#50 querida

querida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 0

Publikováno 17 září 2012 - 11:20:33

Tak zatím Vám všem moc moc děkuji. A uvidíme se opět na jaře, nemyslete si, že se mě tak snadno zbavíte :) Já bohužel (tedy bohudík) v pátek odjíždím studovat do zahraničí. Chtěla jsem aparátek s sebou.... ale nějako jsem to s tou byrokracií kolem časově nezvládla. Leda by měl někdo nápad na zázračný bazar v HK, kde na mě čeká Flexaretka, jež by byla funkční i bez opravy a jež by byla ochotna se mnou okamžitě odcestovat do města nad Seinou... Takhle budu muset trpělivě čekat...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních