Přejít na obsah


Fotka

Co vaše fotografie zvedlo o level výš?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
149 odpovědí na toto téma

#101 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 prosinec 2012 - 21:44:30

Tak jsem se donutil zamyslet, co mě posouvá dál, aspoň po malých krůčkách. Určitě je to každý vyfocený a vyvolaný film, každá udělaná zvětšenina, každá kritika mých fotografií, každá výstava, každé setkání s někým kdo fotí atd.

Co by ale každého fotografa mělo posunout dál je to, když si najde nějaké konkrétní téma a tomu se věnuje tak dlouho, až z toho vznikne ucelený soubor fotografií.

Líbí se mi věta, kterou napsal Pentaxista:
Pokud ovládáte "řemeslo", ale víte jenom CO fotíte a nevíte PROČ to fotíte, tak se na to raději vykašlete.
  • 0

#102 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 21 září 2013 - 21:29:28

Dovolím si toto téma oživit :-) Jelikož jsem nováček a na film fotím necelý rok, opravdovým skokem vpřed bylo vůbec seznámení s filmem. Zní to banálně, ale vzhledem k tomu že jsem se narodil těsně po sametové revoluci, patřím ke generaci vyrůstající do digitální doby. Ano, když jsem byla malý v 90. letech se doma ještě fotilo na film, ale to byly jen takové ty rodinné momentky na kompakt, film se odnesl do labu a výsledkem bylo 36 fotek pohlednicového formátu. Nikdy jsem ale nezažil takové to domácí vyvolávání a zvětšování v koupelně, takže jsem ani později neměl nutkání se k filmu vracet. Já vlastně nikdy vážně nefotil, maximálně nějaké výcvaky z cyklovýletů na digikompakt nebo později na mobil. Ještě před rokem jsem pořádně ani netušil co to je ta ohnisková vzdálenost, clonové číslo, hloubka ostrosti a pod.

Až kolem loňských Vánoc jsem se opravdu čirou náhodou dostal k tomu, že se stále prodávají filmy, že se prodává chemie ke zpracování, že se na Aukru dá pořídit velmi levně kvalitní stará zrcadlovka a objektivy... takže mě to lákalo vyzkoušet si to jaké je to fotit na film. Koupil jsem zrcadlovku Asahi Pentax SP 1000 se záklaďákem, prohnal jsem tím film, propadl jsem tomu a začal fotit. Focení s digitálem mě před tím nikdy nenaplňovalo,ale až s filmem zjišťuju že to má nějaký smysl. Když jsem doma v koupelně vyvolal podle návodu na internetu první kinofilm a na tom filmu skutečně něco bylo, byl to skvělý zážitek. Postupně jsem si dostudoval základy fotografie, o čem to vlastně všechno je, co se děje při expozici, při vyvolávání. Seznamuji se postupně s díly starých mistrů a uvědomuju si, jak ohromnou cestu mám před sebou abych se tomu jen zdánlivě přiblížil :-)

Nyní jsem ve fázi, kdy se snažím vybudovat temnou komou, abych mohl začít konečně zvětšovat a stále víc než nad technickou stránkou fotografování přemýšlím jakým tématům se věnovat, protože si uvědomuju, že takovéto focení bez nějaké koncepce člověka příliš neposouvá kupředu. Velmi mě láká něco jako surrealismus a expresionismus, velkou inspirací z filmu jsou mi například filmy Davida Lynche. Obdivuju krajiny např. Jana Reicha, ale pokouším se i o nějakou tu street fotografii s dálkoměrem.

Abych to ale zkrátil a shrnul: moje fotografie zvedl skokoě o level výš samotný film, respektive klasická fotografie. Ta mě totiž přivedla vůbec k tomu, abych se fotografii jako takové věnoval a zajímal se o ni, takže jsem se posunul z levelu 0 do levelu 1. S digitálem by mě to nebavilo. A pak samozřejmě toto jedinečné fórum, které mi dává kromě informací k nezaplacení i dobrý pocit, že nejsem jediný blázen, kdo ještě dělá s filmem :-) Trošku se ale bojím, že jednoho dne nebude zkrátka na co fotit a že samotní dnešní digitálisti budou považováni za zpátečníky protože dávno pofrčí něco jako 3D holografická "fotografie"...
  • 4

#103 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 září 2013 - 22:15:46

Fajn čtení

přeju ať Ti ty úrovně přibývají (level mi nějak nepřirostl) a přinášejí stále radost.
  • 0

#104 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 21 leden 2015 - 18:59:29

Lenin.png

 

Fotit, fotit, fotit.

 

A používání ostrovního fotomateriálu na negativ i pozitiv.


  • 0

#105 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 21 leden 2015 - 20:40:34

Když se nad tím zamyslím, asi o level mě neposunulo nic a už asi ani nikdy neposune. Má foto technika (a ne ani nejnovější) mě převyšuje už nyní a nejsem schopen naplno využít její potenciál. Další level by byl, vidět fotku, mít fotografovo oko. Jenomže toto je dar, to se člověk nenaučí, ani si to nekoupí.

Ale abych nevyzněl negativně, spíše je to jen povzdech (možná občas lehká závist), tak o kousek mě posunulo přemýšlet o světle. To je hrozně důležité a kór v portrétní fotografii, ale v které ne, že.

Vlastně ještě uvidíme co kinofilm, třeba to bude nějaký zvrat :-).


  • 0

#106 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 21 leden 2015 - 21:08:41

Štyri dni strávené vo fotokomore s master printrom Les McLeanom. Nie o level, o tri. Vidieť na vlastné oči majstra, čo dokáže pod zväčšovákom a potom si to vlastnoručne vyskúšať pod jeho dozorom, je niečo neuveriteľné. Množstvo trikov, ktoré majstri printeristi ovládajú sa človek zo žiadnej knihy nenaučí a v našom časopriestore už zrejme ani na žiadnej škole..Triky, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, zdokonaľujú, často krát aj náhodou, na ktoré človek nemá v podstate šancu prísť. A tie triky potom obia ten priepastný rozdiel medzi fotografiou Michaela Kennu a trebárs niektorými mojimi..


  • 3

#107 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 21 leden 2015 - 22:08:39

Štyri dni strávené vo fotokomore s master printrom Les McLeanom. Nie o level, o tri. Vidieť na vlastné oči majstra, čo dokáže pod zväčšovákom a potom si to vlastnoručne vyskúšať pod jeho dozorom, je niečo neuveriteľné. Množstvo trikov, ktoré majstri printeristi ovládajú sa človek zo žiadnej knihy nenaučí a v našom časopriestore už zrejme ani na žiadnej škole..Triky, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, zdokonaľujú, často krát aj náhodou, na ktoré človek nemá v podstate šancu prísť. A tie triky potom obia ten priepastný rozdiel medzi fotografiou Michaela Kennu a trebárs niektorými mojimi..

To zní jako jedny z nejlepších dní v životě!


  • 0

#108 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 21 leden 2015 - 22:56:51

To je otázka. Fotím už dlouho, na to, abych si pamatoval zda k nějakému skoku došlo. Asi jsem se na nějakou úroveň dostal. Ale kolikátá to byla?  Platinovou kolekci hodlat nedělám, byť to moc hezky vypadá. Nejsem Robert Vano a moje fotky

budou po mé smrti zajímat asi tak dlouho jako vydrží čerstvé květiny na mém hrobě :-)  Trochu déle asi mé děti.

Myslím, že cennější než úroveň je to, aby fotografování přinášelo radost a zábavu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Zvláště v pozdnějším věku to je dobré mít co dělat. Jsem už pár let v důchodu a nevím zda ještě kráčím po té fotografické úrovni, kterou jsem na začátku zmínil. Nebo jestli sestupuji níže. Pořád mě ale baví hodit na záda fotobatoh, stativ a vyrazit ven do přírody a hledat stále dokola to co bylo milionkrát (to je málo) vyfotografováno.

 

Což ale neubírá relevantnosti otázky zakladatele vlákna a těch, kteří jsou teprve na cestě vzhůru a mají třeba větší ambice než jsem měl já.


  • 4

#109 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 leden 2015 - 23:22:34

Bude to znit materialisticky, ale penize. Ve chvili, kdy jsem byl schopny a ochotny do foceni dat vic nez

 

Objektiv...200kc

Aparat.....500kc

Blesk.......darem

Stativ.......cihla

Film.........foma

 

se moje moznosti rapidne zlepsily a konecne si porizuju veci, jake jsem pred tim nemohl. Napriklad jsem si udelal radiost brutalne sirokym zodiakem (30mm) pro 6x6. Fotim na ilford 50 asa, vyvolavam v perceptolu...

 

Takovych novych obzoru, kam se clovek podiva. Je skvele vedet, ze se muzu vyblbnout jeste vic. Neberu fotografii jako vaznou vec, je to pro me hra a tak me bavi delat co me napadne. Nevim, jestli jde nazvat tohle zvednutim o level vys, spis to rozsiruje moznosti a tuduz muze krom mnoha novych omylu vzniknout i vice hezkych veci.


  • 2

#110 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 22 leden 2015 - 07:15:46

.... co mě posunulo dále ?

 

- rozhodně přechod z digitálu na film

-objev webu Temnakomora

-rady zdejší komunity

-vlastní bádání na poli fotografie

-přechod na papíry MG

 

,o)

 

Dobré světlo všem .o)


  • 0

#111 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 leden 2015 - 14:25:06

Co mna posunulo, bol presny teplomer.

Odvtedy iba take male krocky. Vela krockov bolo k vysledkom, co ma uspokojuju.

Na TEN velky posun vsak stale cakam.


  • 0

#112 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 22 leden 2015 - 14:36:40

V mem připadě to byl rozhodně středni format. 12 snimku na svitek nuti cloveka premyslet jestli opravdu stoji zato cvaknout.
  • 1

#113 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 22 leden 2015 - 14:46:39

Věk :-) a prej to v tomto ohledu bude čím dál lepší :-D


  • 0

#114 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 23 leden 2015 - 10:50:08

kolorování.... To je vopravdu jinej level.

Jináč praxe zvětčovat a zvštšovat.

člověk nemusí mýt špičkoví vybavení, ale nesmí zas mít uplnou sračku.

Kvalitní teploměr je jiste dobrá vec před nedávnem mě jeden dost vypek.


  • 0

#115 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 23 leden 2015 - 10:51:43

najpodstanejšie boli 2 vety od mojich priateľov:

1. keď mi manžel povedal, že je jasné, že fotiť neviem

2. spolužiačka z VŠ sa ma spýtala, čo tým chcel autor povedať

 

potom ešte pomohla manželova chvála inej fotografky, konštruktívna kritika na rôznych fotoserveroch vrátane toho a napokon moja odolnosť zostať sama sebou a nepodľahnúť najmúdrejším radám všetkých ostatných ....

 

i tak mám pocit, že každý nový záber je lepší a každý predošlý mohol byť lepší :)


  • 1

#116 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 leden 2015 - 12:46:01

Mými mezníky v kinofilmové fotografii byly:

1) Objev fotografie s fotoaparátem Smena-8M na ZŠ. V té době jsem neměl ani páru o rychlosti závěrky, cloně, citlivosti filmu a expozici jsem nastavoval podle symbolů sluníčka, mráčku apod. a tento stav víceméně setrvával i u dalších automatických kinofilmových foťáků.

2) Půjčení první zrcadlovky Zenit E s objektivem Helios 44M 58/2 a ručním expozimetrem (poněvadž ten integrovaný selenový už roky nefungoval). Tohle byl obrovský skok v mé fotografické činnosti. V kombinaci se Zenitem a spoustou literatury (byl jsem častý návštěvník knihovny), jsem objevil clonu, závěrku, citlivost filmu a spoustu dalších věcí a jejich vliv na výslednou fotografii. Pak jsem chvíli fotil s Prakticou Revue ML než se v ni zasekl posun filmu až jsem nakonec zaparkoval u Minolty 505si pořízené na Aukru.

3) Vlastní vyvolávání - roky jsem se obával udělat první krok, vzít do ruky plastimatku a vyvolat film a tuto obavu jsem překonal teprve minulý rok. Zjistil jsem, že domácí vyvolávání zas tak těžké není a mé obavy byly zbytečné.

No a kdybych se měl podívat dopředu, tak dalším mezníkem by měl být zvětšovák a láká mě vyzkoušet i jiný filmový formát :).

Pozn.: A samozřejmě paralelně k mé kinofilmové činnosti probíhal/probíhá i digitální život, ale tam už jsem přišel k hotovému. Veškeré důležité znalosti o fotografování jsem pochytil u kinofilmu.


  • 0

#117 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 leden 2015 - 19:16:31

Proč level?

Aneb:

"Je až excentrické to enormní kvantum importovaných substantiv prezentovaných aktuální konverzační češtinou"

(jsme říkali už na gymplu před 35 lety :))


  • 1

#118 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2015 - 19:28:59

Proč fotografie? 

Aneb přirozený vývoj jazyka v přímém přenosu...


  • 0

#119 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 leden 2015 - 19:36:47

Neboť světlozápis se neprosadil -  cizí slova jazyk přijímá nejsnáze a nejpřirozeněji tam, kde se vlastních odpovídajících nedostává. Což není případ úrovně. Level je jen zaplevelování... Tak jako digizápis dle zdejšího věrozvěstectví zapleveluje fotografii :)


  • 0

#120 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2015 - 20:05:22

Koukal jsem, co jsem psal v úvodu vlákna. Dnes bych řekl něco úplně jiného. 

Celé mé smýšlení o fotografii změnila kniha Bruce Barnbauma, díky které jsem si uvědomil, že dřív jsem fotil pro ostatní. Četl jsem ji na dovolené na ostrově Hvar a nikdy nezapomenu na tu katarzi, kdy jsem následující ráno spotřeboval všechny kazety na ohořelé kládě vyvržené mořem na pobřeží. Vůbec jsem nemyslel na poučky, doporučení, foťák jsem nešteloval do vodoroviny, fotil jsem jen tak, pro radost, nadivoko, pouze pro sebe a ne pro fotku, která se bude líbit ostatním. Osvobozující! Fotky stály popravdě za hovno, ale vůbec mi to nevadí. :)


  • 3

#121 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 leden 2015 - 20:23:11

Hezká odpověď - ano, radost je velmi důležitá. Ono to pak z těch fotek bývá často cítit...

Až dodatečně jsem si všiml, že jsi zakladatelem vlákna, o to víc děkuji za reakci.

Knihu, o níž hovoříš, neznám - a protože se zdá, že česky nevyšla, ani nepoznám, byť by mne zajímala (a z toho jsi bystře pochopil, že možná nezapleveluji jen díky nedostatečné slovní zásobě v jiných jazycích :)).


  • 0

#122 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2015 - 21:31:35

Přemýšlím, že bych ji přeložil :) Ale na to nejsem až tak dobrý a pak je tu ta otrava s autorskými právy :)

Tak jen jeden odstavec, předchází mu dvě velmi důležité otázky, které ti autor pokládá.

 

Jaké jsou tvé zájmy?

A jak na své zájmy reaguješ?

 

"Už jstě někdy zkoušeli říci něco hodnotného (v obyčejné konverzaci) o věci, která Vám přijde nezajímavá, na kterou nemáte žádný názor? To je přeci nemožné! Nemáte co říci, protože máte o onu věc pramalý zájem. Bohužel, většinu lidí to i tak od plkání nezastaví. A stejně tak jak lidé často mluví o věcech, které je doopravdy nezajímají, úplně stejně fotí věci o které nemají opravdový zájem.  Výsledky jsou pak samozřejmě stejně nudné. Pokračujme příkladem. Vezměme skvělého řečníka - například Winston Churchila, nebo Martina Luthera Kinga a poproste je o to, aby vedli zajímavou řeč kupříkladu o vyšívání. Ani náhodou to nezvládnou! Nebudou mít co říci, protože to není jejich téma, jejich vášeň. Potřebují své téma, aby ukázali své řečnické a přesvědčovací schopnosti.  Skvělí fotografové znají své zájmy a vědí i tom co je nudí. Velmi dobře si uvědomují své silné a slabé stránky.....

 

.... Weston nefotil momentky, scény odehrávající se ve zlomku sekundy, Newman nefotil krajinky, Uelsman nezachycoval nešťastné členy naší společnosti, Arbus nepoužíval multiexpozici pro surealistický efekt.. Každý z nich se soustředil na odvětví jejich zájmu a největších zkušeností. Je možné, že kdokoliv z nich by dokázal vytvořit skvělou práci i  v odvětví mimo jejich zájmu, ale zřejmě by i tak nebyla natolik silná a konzistentní. Oni a ostatní skvělí fotografové vždy pracovali v mezích jejich nejlepších schopností."


  • 1

#123 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 leden 2015 - 21:57:07

Zajímavé... Přelož to, neprásknu tě :)

(Nekomerční překlad je také ilegální?)

Zatím se tedy budu alespoň snažit příliš neplkat.

(... jejich versus svůj, ve vztahu k podmětu... pardon)


  • 0

#124 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 leden 2015 - 22:00:52

Jirko zjevně jsi to neviděl. Dost rozsáhlé dílo.


  • 0

#125 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 leden 2015 - 22:47:49

Pravdu díš.


  • 0

#126 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 leden 2015 - 23:13:50

Zkus si říct, stojí to za zvětšeninu/ baryt 30x40/, dáš si to na zeď, podepíšeš se pod to? Tohle a ještě pár podobných otázek mne posunulo!


  • 0

#127 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 leden 2015 - 23:19:44

Abych neopomněl! Srazy TK  fotky Danyho a Pavla!


  • 0

#128 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 25 leden 2015 - 09:08:40

Koukal jsem, co jsem psal v úvodu vlákna. Dnes bych řekl něco úplně jiného. 
Celé mé smýšlení o fotografii změnila kniha Bruce Barnbauma, díky které jsem si uvědomil, že dřív jsem fotil pro ostatní. Četl jsem ji na dovolené na ostrově Hvar a nikdy nezapomenu na tu katarzi, kdy jsem následující ráno spotřeboval všechny kazety na ohořelé kládě vyvržené mořem na pobřeží. Vůbec jsem nemyslel na poučky, doporučení, foťák jsem nešteloval do vodoroviny, fotil jsem jen tak, pro radost, nadivoko, pouze pro sebe a ne pro fotku, která se bude líbit ostatním. Osvobozující! Fotky stály popravdě za hovno, ale vůbec mi to nevadí. :)


Těší mne, že jsme se shodli na tom, že fotografování má být hlavně radost. Méně už to, že potom ty výsledky stojí za hovno.
Ale právě jsi mě posunul o úroveň výš. Určitě ve smýšlení o fotografii :smile:
  • 0

#129 Babke

Babke

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 18

Publikováno 5 únor 2015 - 16:58:06

Level je moc silná míra, vzhledem k tomu, jak dalekou cestu ještě před sebou mám. Ale o takové dva až tři milimetry nahoru mě posunula návštěva mého dědy, kdy se mnou strávil celý celičký den v temné komoře a pomáhal mi.

 

Kromě jiného mě naučil jednu věc - neřídit se při koupání papírů ve vývojce stopkami, ale vlastním citem. A hle - povedly se až na pár výjimek (odlišně krytý negativ a nedostatečná úprava expozice) úplně všechny zvětšeniny. Poupravil jsem mírně směr a pokračuji v cestě. Takže - díky, dědečku!


  • 1

#130 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 6 únor 2015 - 05:54:00

 

Koukal jsem, co jsem psal v úvodu vlákna. Dnes bych řekl něco úplně jiného. 
Celé mé smýšlení o fotografii změnila kniha Bruce Barnbauma, díky které jsem si uvědomil, že dřív jsem fotil pro ostatní. Četl jsem ji na dovolené na ostrově Hvar a nikdy nezapomenu na tu katarzi, kdy jsem následující ráno spotřeboval všechny kazety na ohořelé kládě vyvržené mořem na pobřeží. Vůbec jsem nemyslel na poučky, doporučení, foťák jsem nešteloval do vodoroviny, fotil jsem jen tak, pro radost, nadivoko, pouze pro sebe a ne pro fotku, která se bude líbit ostatním. Osvobozující! Fotky stály popravdě za hovno, ale vůbec mi to nevadí. :)


..., že fotografování má být hlavně radost. 

 

 

Level, úroveň... ja mám dojem, že sa pohybujem po sinusoide a jeden cyklus mi trvá niekoľko rokov. A len dúfam, že zakaždým po tej kladnej amplitúde vyleziem o kúsok vyššie. 

 

Ale k tej radosti z fotenia:  ja nie celkom súhlasím s tým, že fotím iba pre seba.  Mne z podstatnej časti dobíja baterky to, keď vidím, že sa ešte niekto z mojej fotky teší. Neznamená to, že začnem fotiť kvetinky, mačičky alebo dokonca  "hot chicks", robím si fotky  stále po svojom. Ale nejakú spätnú väzbu potrebujem a preto svoje veci dávam na flickr. Trochu mi vrtá v hlave, že prečo sa na temnej toľko rieši technika a postupy, ale iba málokto má nejaké fotky v galerii.  Idem pohľadať nejaké vlákna o temnej galérii...


  • 0

#131 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 6 únor 2015 - 06:19:16

 Trochu mi vrtá v hlave, že prečo sa na temnej toľko rieši technika a postupy, ale iba málokto má nejaké fotky v galerii.  Idem pohľadať nejaké vlákna o temnej galérii...

 

Protože pro hodně lidí je galerie na internetu už digitální hnus...

 

...fotka prostě patří na papír.   uvidíš, až se zůčastníš nějakého srazu.....digigalerky pro tebe stratí smysl. :mrgreen:

 


 


  • 0

#132 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 6 únor 2015 - 06:34:07

...   uvidíš, až se zůčastníš nějakého srazu.....

To beriem.  Sám niekedy doma urobím óóóó, keď vidím čo to urobilo na papieri. 

Lenže zvyčajne je to pre mňa trochu ďaleko.  Úprimne - koľko temných by prišlo na zraz povedzme v horskom hoteli Kráľova studňa ?  :-)    to je kopec Krížna, cca v okrese Banská Bystrica


  • 0

#133 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 6 únor 2015 - 07:28:03

Šak do Bratislavy to máš co bys digitálem dohodil a pokud vím tož chlapi a baby s AFUKu majů nějaké to setkání co chvila. Někteří z nich sů aj zde na TK.

 

http://www.afuk.cz/


  • 0

#134 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 6 únor 2015 - 15:06:59

 

...   uvidíš, až se zůčastníš nějakého srazu.....

To beriem.  Sám niekedy doma urobím óóóó, keď vidím čo to urobilo na papieri. 

Lenže zvyčajne je to pre mňa trochu ďaleko.  Úprimne - koľko temných by prišlo na zraz povedzme v horskom hoteli Kráľova studňa ?   :smile:    to je kopec Krížna, cca v okrese Banská Bystrica

 

Tam som raz spala pod širákom, keď som šla peši domov zo Starých hôr do Zvolena -je tam naozaj nádherne!!!


  • 0

#135 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 6 únor 2015 - 15:27:31

... a když tam kvetou Anemone narcissiflora/veternice/sasanky narcisokvěté... joj.


  • 1

#136 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 únor 2015 - 17:31:32

V Bánskej Bystrici jsme už sraz měli :) a mohlo nás tam být přes třicet? :)


  • 1

#137 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 6 únor 2015 - 20:30:05

Na tú Kráľovu studňu by som šiel hneď :-) :-) Mám to 15 kilákov, to by som dal aj pešo :-) :-)


  • 1

#138 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 6 červen 2015 - 20:16:30

Hrabem sa tak navečer v starých vláknach a pozrime, aká pekná téma.

Tak na pripomenutie. Vonku teplo,ideále na zalezenie ku klávesnici :)

K téme: Skok nastal, keď som si uvedomil že ukazovať fotky druhým je osožné a kritika sa delí na konštruktívnu a deštruktívnu, pričom prvá pomáha a druhá sa ignoruje.
  • 1

#139 Armando

Armando

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně
Reputace: 169

Publikováno 7 červen 2015 - 05:21:20

Co mi hodně pomohlo. Přestal jsem lítat jako blázen od jedné věci ke druhé s ruksakem plným fotoaparátů, objektivů a filtrů. Přestal jsem hledat velká témata a snažit se tvořit umění. Pochopil jsem, že fotoaparát je nástroj, a neměl by mi překážet ve výhledu na svět. Čím méně ho vnímám, tím širší pohled se mi otevírá. Začal jsem prostě fotografovat věci kolem sebe tak jak jsou. Obyčejně, jednoduše. Snažím se dělat fotografie pro normální lidi, ne jenom pro několik rádoby odborníků. A hlavně jsem se za to přestal stydět.


  • 0

#140 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 7 červen 2015 - 06:15:52

Našel sis svou cestu, gratuluju. Podobným procesem teď doprocházím já a je to strašně úlevné zjištění.


  • 0

#141 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 7 červen 2015 - 09:49:57

Nevím, jestli o level výš, ale rozhodně zvedlo setkání s Krakenem , Vaňůrkem, Tondou Kostkou a Jorgem.


  • 0

#142 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 7 červen 2015 - 17:15:40

Jsem tady nový, takže nejdřív ze všeho ahoj všem!

 

Asi měsíc tady jen mlčky sleduju, ale toto téma mi nedá, abych se taky nezapojil do diskuse.

 

Nevím v kolikátém jsem levelu ani jestli mě něco posunulo o jeden celý level výš, ale určitě se najde pár věcí, které mě posunuly dopředu:

 

- V mých filmových začátcích diáky - každá chyba v expozici byla najednou vidět a musel jsem si sakra začít dávat pozor, abych něco nepřepálil atd. 

- To že jsem si pak digitálně poctivě prošel celou cestu od prvního digi "foťáku" ve starém hloupém mobilu přes malý kapesní kompakt, trochu lepší kompakt s focením do RAW, bezzrcadlovku až po dslr. S každým tím přístrojem jsem udělal pěkené fotky a využil ho na hranice možností (snad kromě té dslr) a až teprve pak šel dál.

- Když jsem začal fotit výhradně na M režim.

- Knihy - bylo jich spousta, ale za všechny bych chtěl jmenovat těchto pár: "Image Makers, Image Takers" od Anne-Celine Jaeger, Harald Mante - "Das Photo", Steve Simon - The Passionate Photographer, knihy od Miachaela Freemana hlavně asi Photographer's Vision a Photographer's Mind ale i Perfektní Expozice. Niel van Niekerk - Direction & Quality of Light, Paul Hill - Approaching Photography, Joe McNally - The Moment It Clicks a další... Videa na Youtube - např. některé přednášky od B&H Photo, Strobist.com...

- Monografie a výstavy všech možných fotografů...

- Postprocessing

- Čím dál nemilosrdnější editace

- To co už tady spousta lidí psala - přemýšlení o podstatě fotografie, o jejím obsahu, o tom co chci říct... a zároveň se od toho oprostit a fotit prostě to co mám rád a co mě osloví.

- Scanování osobního i rodinného analogového archivu a uvědomění si, co má v dlouhodobém horizontu opravdu cenu (rodinné momentky) a jejich vzetí na milost namísto okázalého pohrdání :-)

 

- Návrat k filmu a střední formát - bych teď ještě rád napsal, ale to jsou ještě hodně čerstvé záležitosti, tak zatím nemám dost důkazního materiálu :-)

- Temnakomora.cz - doufám, že za nějaký čas budu moct napsat.

 

- Naleznutí tématu ke kterému mám hodně co říct a smysluplně ho fotograficky zpracovat - to zatím bohužel vůbec nemůžu říct, i když bych rád sebekriticky uznávám, že nic takového zatím nemám a docela se tím trápím :-)

 

Neřekl bych, že mě některá z těch věcí nějak výrazně katapultovala, spíš s odstupem času a při pohledu zpět zjišťuju, že je to vždy o malý kousek lepší než bývalo, tak jsem snad zatím na dobré cestě, i když bych si někdy přál, aby byla rychlejší...


  • 6

#143 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 7 červen 2015 - 17:57:47

David ahoj,
pekne si to napísal. Veľmi ma zaujalo toto / je to originálna myšlienka, momentálne si tým prechádzam tiež...tak vďaka za malý pošťuch.


Scanování osobního i rodinného analogového archivu a uvědomění si, co má v dlouhodobém horizontu opravdu cenu (rodinné momentky) a jejich vzetí na milost namísto okázalého pohrdání :-)
  • 5

#144 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 8 červen 2015 - 18:41:25

Ještě mě napadla jedna další věc:

 

- Zjištění, že lepší fotku udělám spíš doma za barákem než na druhém konci světa, když tam jedu jen na 2 - 3 týdny na dovolenou...


  • 6

#145 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 8 červen 2015 - 21:37:19

Dobre ti to ide :)
  • 1

#146 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 9 červen 2015 - 19:43:42

O level výš mé fotografie zvedne , když je doma zvětšuji a všichni jsou pryč , mám klid :-)

Teď vážně. Zvedl mě formát 6x6 Flexarety, kde můžu hýbat maskovacím rámem a kompozici vyladit dle gusta. Nyní mě zvedá Pentacon Six a jeho zvedání na 3km procházce, držení v rukou, Flektogon je kouzelník.


  • 1

#147 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 10 červen 2015 - 11:50:27

Pokaždé mě posune o level výš zjištění, že to co jsem si myslel, že dělám výborně až nebesky skvěle je vlastně pěkně na h*vn* a že to jde/se má dělat jinak a líp/jednodušeji/elegantněji :idea:  A to mě posune zase výš :arrow:

 

Naštěstí nikdo nevíme, jak ten kopec máme vysoký, takže je spousta prostoru pro zlepšování - taková lepší varianta NTAK


  • 3

#148 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 10 červen 2015 - 21:33:17

Fotografie nabízí mnohé potěšení, ukájení GASu například.

Zásadní ale je, že focení je dělání fotek. To mezi tím je jenom prostředek.

Proto NEMYSLI a FOŤ! ...a to ostatní přijde samo.

 

Hihihi,

Vojta.


  • 1

#149 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 červen 2015 - 21:47:31

Pokora.


  • 4

#150 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 4 říjen 2015 - 20:48:14

Byl to návrat ke kořenům. Aparát držím 8 hodin denně v ruce,digitál...člověk postupně otupuje,nesoustředí se a zájem celkově začíná upadat. Jenže já nechci aby upadal,mám fotku a vše s ní spojené rád. Tedy relaxuji s analogem,kde nemám žádné mantinely ani termíny a jak tu mnoho kolegů již napsalo,přemýšlím víc,víc se rozhlížím a více se nořím do historie fotky jako takové. A tím zlomem, který vše odstartoval asi, byly přednášky Pavla Scheuflera o historii fotografie,sezení s Lukášem Erbou v komoře a různé publikace o čb fotografii:-)
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních