Přejít na obsah


Fotka

Co vaše fotografie zvedlo o level výš?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
149 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:01:05

Tohle téma jsem zahlédl na largeformátu a velmi se mi líbí. Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií? A nemusí se jednat jen o technochemické záležitosti :)
  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:25:50

Pavle, u mě se to netýká fotografií, ale fotografování samotného. Velký skok jsem učinil, když jsem začal fotoaparát nosit trvale! u sebe.
  • 2

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:29:47

Pochopení co je to ten splitprinting.... A kvalitní kapitalistickoimperialistická literatura.
  • 0

#4 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:40:43

zatim nic 8-)
  • 0

#5 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:48:07

Pochopení co je to ten splitprinting.... A kvalitní kapitalistickoimperialistická literatura.


Jo, ten splitprinting bych také rád ovládl, zatím tak nějak tuším, ale výsledky jsou marné 8-).
  • 0

#6 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:52:22

Cíleně fotografovat. Dělat soubory. Samozřejmě také o nich přemýšlet, Proč chci ukázat zrovna to a to. Posuny jsou i při výběru a řazení snímků Jak by asi měl příběh vypadat. Neopakovat se, nenudit. Čím začít, jak dávat k sobě a jak zakončit, aby výsledek byl kompaktní a ucelený. Ne vše je příběh i jen třeba portréty dávat k sobě, aby pasovalo.

Technika? Vlastně si každý soubor o ní řekl sám. Spíše má představa jak by mělo vypadat a tomu jsem se techniku v rámci možností snažil přizpůsobit. Abych si kuli souboru nechal vyrobit speciální objektiv na to nemám 8-) Proto co dělám mi dostutné harampádí v bazarech stačí :-P
  • 2

#7 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 listopad 2011 - 08:56:06

Cíleně fotografovat. Dělat soubory. Samozřejmě také o nich přemýšlet, Proč chci ukázat zrovna to a to. Posuny jsou i při výběru a řazení snímků Jak by asi měl příběh vypadat. Neopakovat se, nenudit. Čím začít, jak dávat k sobě a jak zakončit, aby výsledek byl kompaktní a ucelený. Ne vše je příběh i jen třeba portréty dávat k sobě, aby pasovalo.

Technika? Vlastně si každý soubor o ní řekl sám. Spíše má představa jak by mělo vypadat a tomu jsem se techniku v rámci možností snažil přizpůsobit. Abych si kuli souboru nechal vyrobit speciální objektiv na to nemám :-P Proto co dělám mi dostutné harampádí v bazarech stačí :-)

Opět mimo 8-)
  • 0

#8 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 10 listopad 2011 - 09:09:12

Zjištění, že bez expozimetru mi to nejde. Od té doby co mam měřící hranol na mamče se snížil počet zvětšovatelných fotek... fotky jsou méně promyšlený a špatně exponovaný. Vracím se k poctivému měření sverdlovskem.
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 listopad 2011 - 09:19:40

Takže takové mé mezníky, co mi vytanou na mysli -
Používání stativu na vše - stativ vše zpomalí a já pobrkanec přesně tohle potřebuju
Kvalitní ustalování a praní - od té doby co si na tomto dávám opravdu záležet je rozdíl nebetyčný
Každé setkání s fotografiemi mistrů. Zvláště fotografie pana Helbicha na mě vždy působí převratně....

Nyní právě probíhá další změna, která přináší ovoce (nejen ve výsledku, ale i v takovém duchovním přístupu k materiálům) - čistota práce (rukavice, prostředí, dokumentace, archivace, poznámky)

A do budoucna doufám, že mě ještě něco zlomí tak, aby se mé fotografie začaly plnit obsahem :)
  • 1

#10 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 10 listopad 2011 - 09:53:58

já spíš napíšu co mi pomáhá k růstu

důvod proč to fotím

momentálně mne dost posunuje chystaná výstava, výměny na afuku a především když někdo po mně chce něco vyfotit
zjistil jsem že focení jen tak do šuplíku mne nebaví a ani nikam nesune.
taky to že kazím materiál velmi málo, takže si tu invenci nakumuluju třeba za měsíc a pak to tam na klapu - říkám tomu VF přístup ke svitku - proto toužím po těch krátkých svitkách
  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 listopad 2011 - 09:57:50

Cíleně fotografovat. Dělat soubory. Samozřejmě také o nich přemýšlet, Proč chci ukázat zrovna to a to. Posuny jsou i při výběru a řazení snímků Jak by asi měl příběh vypadat. Neopakovat se, nenudit. Čím začít, jak dávat k sobě a jak zakončit, aby výsledek byl kompaktní a ucelený. Ne vše je příběh i jen třeba portréty dávat k sobě, aby pasovalo.

Technika? Vlastně si každý soubor o ní řekl sám. Spíše má představa jak by mělo vypadat a tomu jsem se techniku v rámci možností snažil přizpůsobit. Abych si kuli souboru nechal vyrobit speciální objektiv na to nemám :-P Proto co dělám mi dostutné harampádí v bazarech stačí :-)

Opět mimo 8-)


Co je mimo? Sochař začně bezhlavě mlátit do kamene a doufat, že jej úplně nerozmlátí a vypadne mu socha? S fotkou je to samé. Vědět co dělám a pak to začně vypadat jak má. To jen jestli si rozumíme. Jako chladný kalkul udělám tohle, tohle a svět si sedne na zadek je samozřejmě nesmysl. Ale sám vím co dělám a přináší mi to potěšení.

Když sem šel na procházku, vyfotil si kytičku, zorané pole, nádřaží, hrající si děti, patník u silnice, frontu na banány, tak to prostě bylo naprd. Jednotlivé fotky byly, ale k čemu? Když jsem vyběhl do ulic, že budu fotit jen "Pejsky na ulicích" po vzoru Franty Dostála tak to sice byla nedokonalá kopie jak prase, nápad nula, ale naučil jsem se dívat a hledat. I ten soubor už k něčemu stál, i když jak říkám byl vzaný přes kopírák. Naštěstí se v reportážmí fotce stejný záběr neudělá, zvláště s odstupem desítek let :-)

P.S. Je to samé i s tím naučením zaostřit, používat hloubku ostrosti, vyvolat, nazvětšovat..atd. Aha, když použiji malé číslo např. 2,8 na clonovém kroužku bude pozadí neostré. Jen tohle pochopit a používat je sranda. Naučit se dívat je o hodně těžší.
  • 1

#12 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 listopad 2011 - 10:45:12

Cíleně fotografovat. Dělat soubory. Samozřejmě také o nich přemýšlet, Proč chci ukázat zrovna to a to. Posuny jsou i při výběru a řazení snímků Jak by asi měl příběh vypadat. Neopakovat se, nenudit. Čím začít, jak dávat k sobě a jak zakončit, aby výsledek byl kompaktní a ucelený. Ne vše je příběh i jen třeba portréty dávat k sobě, aby pasovalo.

Technika? Vlastně si každý soubor o ní řekl sám. Spíše má představa jak by mělo vypadat a tomu jsem se techniku v rámci možností snažil přizpůsobit. Abych si kuli souboru nechal vyrobit speciální objektiv na to nemám :-) Proto co dělám mi dostutné harampádí v bazarech stačí :-)

Opět mimo 8-)


Co je mimo? Sochař začně bezhlavě mlátit do kamene a doufat, že jej úplně nerozmlátí a vypadne mu socha? S fotkou je to samé. Vědět co dělám a pak to začně vypadat jak má. To jen jestli si rozumíme. Jako chladný kalkul udělám tohle, tohle a svět si sedne na zadek je samozřejmě nesmysl. Ale sám vím co dělám a přináší mi to potěšení.

Když sem šel na procházku, vyfotil si kytičku, zorané pole, nádřaží, hrající si děti, patník u silnice, frontu na banány, tak to prostě bylo naprd. Jednotlivé fotky byly, ale k čemu? Když jsem vyběhl do ulic, že budu fotit jen "Pejsky na ulicích" po vzoru Franty Dostála tak to sice byla nedokonalá kopie jak prase, nápad nula, ale naučil jsem se dívat a hledat. I ten soubor už k něčemu stál, i když jak říkám byl vzaný přes kopírák. Naštěstí se v reportážmí fotce stejný záběr neudělá, zvláště s odstupem desítek let :-)

P.S. Je to samé i s tím naučením zaostřit, používat hloubku ostrosti, vyvolat, nazvětšovat..atd. Aha, když použiji malé číslo např. 2,8 na clonovém kroužku bude pozadí neostré. Jen tohle pochopit a používat je sranda. Naučit se dívat je o hodně těžší.

Omlouvám se, špatně jsem přečet zadání. :-P
  • 0

#13 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 10 listopad 2011 - 11:40:28

používání zónového systému - fotky dostaly úplně jinou atmosféru a dost se mi zmenšil počet šedivek...
  • 0

#14 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 listopad 2011 - 11:51:17

noc v komoře s Krakenem a setkání s p. Ivanem Malým
  • 0

#15 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 10 listopad 2011 - 11:53:52

1) zabouchnutí do dveří číslicového kompaktu.
2) že jsem začala nad tím co fotím přemýšlet a né jen cvakat a doufat, že se mi nějaká dobrá fotka náhodou podaří.
3) Vetší a světelnější hledáček - to je paráda pro moje oči. 8-)
4) víc jsem začala používat koš, a už mi není líto nepovedené "dílko" vyhodit
  • 0

#16 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 listopad 2011 - 12:20:45

ČAS - čím víc, tím líp...

PRÁCE - čím víc fotím, tím víc vidím....
  • 1

#17 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 10 listopad 2011 - 13:47:08

1) více času na samotný akt fotografování
2) MYSLET - více myslet, méně cvakat
3) stativ - zklidnění, které vede k dvěma bodům výše
  • 0

#18 Lupin

Lupin
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 listopad 2011 - 15:56:06

Praxe - při fotografování se snažím uplatňovat postřehy, názory a teorii, co jsem se dozvěděl.
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 listopad 2011 - 16:49:34

Píšete, co vám pomáhá se zlepšovat. Ale já to myslel jinak. Co cítíte jako takový zlomový moment. Před a po. Alfa a omega. Kdy to prostě vylítlo :)
  • 0

#20 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 listopad 2011 - 17:25:05

Myslím, že nebudu mluvit jenom sám za sebe:
Když mě přestala "omezovat" technika a "řemeslo". Jinak: když jsem začal přemýšlet "o čem to je" a nemusel se zabývat JAK (technicky) to nafotit. Nicméně - k dokonalosti je dalekóóóó !
  • 0

#21 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 listopad 2011 - 17:30:58

Myslím, že nebudu mluvit jenom sám za sebe:
Když mě přestala "omezovat" technika a "řemeslo". Jinak: když jsem začal přemýšlet "o čem to je" a nemusel se zabývat JAK (technicky) to nafotit. Nicméně - k dokonalosti je dalekóóóó !

K dokonalosti není daleko , ale nekonečno. Nic dokonalého člověk nemůže stvořit neb je sám tvor nedokonalý.Čím dříve se s tím každý smíří tím lépe pro něj. :)
  • 0

#22 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 listopad 2011 - 18:18:10

Mňa nemalo čo ešte a kedy zlomiť :D fotoaparát mám stále so sebou a fotím na ňho môj život, knihu o sudkovi mám prečítanú odzadu dopredu, je to môj životný vzor. Ale asi taký väčší zlom nastal keď som začal používať statív, ono sa to nezdá ale keď už si ten fotoaparát dáte na statív, všetko si pekne rozložíte v tej zime a pozriete sa do hladáčiku, rozmýšlate viac o tej fotke, viac sa snažíte nad kompozíciou. Aspoň u mňa to tak je.

Zatiaľ nefotografujem s cieľom robiť super fotky aj keď sudkove zátišia ma fascinujú. Ja hlavne fotím kamarátov, rodinu súrodencov, potom tie fotky zväčšujem do zadu napíšem venovanie a text Ivana Štrpku a to mi robí veľkú radosť takto ich rozdávať. Veď o tom to snáď je, o radosti z "tvúrčiho" procesu :)
  • 0

#23 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 listopad 2011 - 19:43:24

Prechod na stredný formát a predaj všetkého digitálneho, čo som dovtedy mal. :)
  • 4

#24 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 10 listopad 2011 - 21:02:09

Tri-x a Diafine
  • 0

#25 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 listopad 2011 - 23:08:38

noc v komoře s Krakenem a setkání s p. Ivanem Malým



ÓÓÓ děkuji pane Tilberiáne, je mi velkou ctí !!!
  • 0

#26 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 11 listopad 2011 - 08:31:53

noc v komoře s Krakenem a setkání s p. Ivanem Malým



ÓÓÓ děkuji pane Tilberiáne, je mi velkou ctí !!!

Právě naopak. :)
  • 0

#27 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2011 - 09:35:20

Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií?


zatím nic :)
  • 0

#28 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 listopad 2011 - 09:45:16

Bod zlomu?

Prozření, poznání, uvědomění,..

.., že tvorba je promyšlená proměna stávající reality v tu mou chtěnou a mnou povýšenou na můj estetický ideál.

Že fotografická tvorba je práce s realitou před objektivem!

To co se (technicky) děje za objektivem je jen řemeslo, nutný předpoklad.
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 listopad 2011 - 10:10:34

Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií?


zatím nic :)


zatím nic ovšem pomáhá mi skvěle jedna pomůcka v hodnocení tvorby
  • 0

#30 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 11 listopad 2011 - 10:12:00

Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií?


zatím nic :)


zatím nic ovšem pomáhá mi skvěle jedna pomůcka v hodnocení tvorby


:D
  • 0

#31 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 listopad 2011 - 10:36:43

Tak zlom, to bylo určitě rozhodnutí začít chodit na konzervatoř do Ostravy.
To hodně věcí změnilo a mění.
  • 0

#32 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 11 listopad 2011 - 10:43:50

Bod zlomu čekající:

Nezpracovat podle svého názoru co se děje, ale co by se mohlo dít. Použít realitu, ta je s fotografií pevně spojená. Nic co není v čase a prostoru nelze vyfotografovat. Jen pak utéct mimo ní. Vytvořit novou realitu.

Snad vysokou laťku přeskočím.
  • 0

#33 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 listopad 2011 - 11:20:36

Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií?


zatím nic :D


zatím nic ovšem pomáhá mi skvěle jedna pomůcka v hodnocení tvorby


myslíš šupléru nebo servr FA? :-P
  • 0

#34 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 listopad 2011 - 12:47:01

"Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií?"

Přečtení Příběhu umění od E. H. Gombricha.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 listopad 2011 - 13:30:07

myslíš šupléru nebo servr FA? :-P

po cho pi tel ně to výjimečné měřidlo z dobré oceli!
  • 0

#36 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2011 - 19:51:15

momentálně mne dost posunuje chystaná výstava, výměny na afuku a především když někdo po mně chce něco vyfotit


díky Stando, jestli je to jenom částečně tak, jsem za to rád a AFUK plní jeden z hlavních cílů, proč jsem do toho šel...
  • 0

#37 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2011 - 19:53:39

o level výš? zavřít se do svého světa a chuť fotografovat a ztvárňovat svět, lidi, předměty, objekty tak, jak vnímám já.
  • 0

#38 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 11 listopad 2011 - 20:53:40

Každá tisící fotka, nad kterou se člověk zamyslí?
No, záleží na formátu, u 8x10" možná padesátá?

Bohousek
  • 0

#39 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 listopad 2011 - 21:01:24

Když jsem pochopil, jak vyfotit cihlu a pak mi došlo, že skoro celý svět je vlastně taková cihla.
Druhý zlom nastal, když jsem objevil Gregoryho Crewdsona a nechal jsem se jeho fotografiemi okouzlit. Tím jsem také objevil svět výstav.
  • 0

#40 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 12 listopad 2011 - 11:41:18

Omlouvám se, ale budu za rouhače.

Přišel jsem na to, že se potřebuju pohnout o kus výš.

Zlom nastal, když jsem si právě kvůli tomuhle koupil digitání foťák. Ne čudlikcvak, poměrně slušnou zrcadlovku. Přestala to být neschopnost rozmělněná mezi stovku faktorů (film, expozice...). Všechny mé chyby v "řemesle" s foťákem začaly být vidět. Velmi. Musel jsem se (opět) vrátit na začátek a začít od píky, ale mnohem pečlivěji. Po třech měsících se to trochu začalo zlepšovat. Po roce a půl jsem si dovolil vzít do ruky film a ejhle. Výsledek nejen splnil, ale značně předčil mé očekávání. Skok byl za mnou...
  • 0

#41 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 listopad 2011 - 13:12:24

Co podle vás skokově zvedlo kvalitu vašich fotografií?

Technika:
- velký formát,
- zónový systém.

Umění:
- malířství: Cezanne, Braque, Picasso, Kandinsky, Malevič, Strzemiński, Klee atd.,
- filosofie: zen, Gadamer, Ingarden atd.,
- percepce (vnímání): Huxley, Arnheim, Taranczewski, Deręgowski atd.

Bibliografie:
http://dybowski.pl/h...fii.php?p=3&c=1
http://dybowski.pl/h...fii.php?p=3&c=2
http://4x5.pl/ofotografii.php?p=5&c=2
  • 0

#42 Kramsky

Kramsky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 listopad 2011 - 11:34:37

U mě byl asi největší zlom, když jsem začal dělat olejotisk.
Nevím, jak moc to souvisí s kvalitou fotografií, ale osobně mám z toho dobrý pocit, že jsem se v tom našel.

Olejotisk nepřišel sám od sebe, ale vybral jsem si ho po mnoha úvahách o různých technikách. Člověk musí nějakou dobu žít s myšlenkou, že chce něco změnit, přemýšlet o tom a po čase to přijde, jako by náhodou samo..:)

Důležité je v tomto konání vytrvat, což je asi největší problém většiny fotografů.

Přestal jsem svoje fotografie nabízet k prodeji a začal jsem je dělat především pro sebe. Dělám, jen když mám tu správnou náladu a za plného soustředění.

..tím chci říct, že zlomy nepřicházejí samy od sebe z vnějšku, ale přijdou jen tehdy, když se na ně člověk důkladně připraví..:)
  • 0

#43 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 listopad 2011 - 12:10:38

Za sebe můžu jen říct že jsem furt před tím zlomem. A nevím jak daleko je.
  • 0

#44 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 13 listopad 2011 - 12:56:38

U mne ten zlom prisel v momente, kdy jsem si uvedomil, jaka temata se mi DOOPRAVDY libi a ne jaka se mi libi u jinych a ja se je jen snazim napodobit. Jednoho dne mi zkratka doslo, ze veci, ktere se mi libi, musim fotit tak, jak se to MNE libi. Donutilo mne to hledat podstatu toho v sobe, ve sve dusi, v srdci, ne ve zlatem rezu, zonovem systemu, cetbe. V technice ten zlom prisel taky - kdyz jsem si uvedomil, ze pani inzenyri z kodaku ci ilfordu asi vedi co delaji a ze tomu zcela jiste rozumeji lepe nez ja a ja jsem jim zacal verit a prestal vymejslet kraviny. Ano, pomohly mi lepsi filmy a lepsi fotaky, ale to nejdulezitejsi bylo to poznani, o nemz pisu zkraje.
Pochopil jsem sice, ze se zvladnutim remesla clovek muze tak nejak fotit vsechno, ale ne vsechno v srdci skutecne nosi a citi. Co jsem se nafotil momentek, reportazi a portretu - teprve s vlastni rodinou jsem pochopil, o co jde a jak na to. Co jsem se natahal na krku kramu, objektivu, tel, zasob filmu atd - nez jsem si uvedomil, ze to, co ke mne promlouva, jsou veci, o ktere zakopavam kazdy den a cim jsem dal od domova, tim je takovych veci min.
Jeden moudry pan profesor hudby kdysi rikal, ze v umeni se da barak stavet klidne od komina - ano. Technika je vsude dulezita, ovsem je to podminka sama o sobe nedostacujici. prvni je vzdy srdce, duse, vedomi. a ovsem i podvedomi..
  • 2

#45 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 listopad 2011 - 13:13:14

Veľký posun, aspoň podľa môjho cítenia, nastal pochopením, že fotografia je jednoducho o fotografovi samotnom.
Ten rukopis vkladáme do ka´ždej fotografie - či už vedome alebo nevedome. A objavenie toho svojho rukopisu vo fotografiách je úžasné a veľmi to dopomôže k pochopeniu samého seba.
  • 1

#46 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 listopad 2011 - 04:30:39

omlouvám se Pavlovi za malý OT, ale nedá mi to nereagovat na objev achernara.

taky si myslím, že je strašně důležitý uspokojit fotografováním a fotografiema sama sebe a ne ostatní, fotit hlavně pro svoji potěchu a ne "na zakázku" diváků... když se jim moje fotky nelíbej, můžu se nad tím zamyslet, pokusit se najít odpověď, ale nepodbízet se. Pak z toho ani nemám radost.

Důležitý je taky porozumnět fotografovanému motivu a naučit se to uchopit. Na NZ jsem začal dělat smysluplný čb fotky až na konci pobytu, kdy jsem byl na stejných místech po několikáté, teď jsem zase jinde v cizině, jenom na 14 dní, snažím se toho projet co se dá. Krajina je tu naprosot neuvěřitelná, ale možná právě proto fotim jenom barevně, nejsem schopen vytvořit něco smysluplného černobíle ... zatím ne. Možná při příští návštěvě když bude víc času a budu vědět co mě čeká, rozleží se mi to v hlavě. Tahám se už několik dní s batohem a VF, a přitom všechno fotím na velvii Pentaxem. Prostě cítím že to nejde a negativy by byly těžkým zklamáním, proto je ani neexponuju. Jsem sám na sebe trochu naštvanej protože jsem chtěl mít alespoň malou sadu z tohodle státu, nadruhou stranu NEfocení banalit (nejsou to banality, ale fotky by nebyly dělaný od srdce, jen prostý dokument reality = barva vzhledem k povaze krajiny ideální) mi zvyšuje výtěžnost :lol:.

Jinak na nějaký velký skok v kvalitě mých fotografií si můžu nechat jen zdát. Pozvolně se sice vypracovávám, ale nějaký zlomový okamžik nevidím. Možná začít pracovat víc systematicky, zatvrzele a neflákat se :lol:

you can see a lot just by looking.
  • 0

#47 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 14 listopad 2011 - 10:58:20

Tak to jsem rad, ze v tom nejsem sam. Ja, kdyz takhle nekam jedu, tak uz si fotak nechavam doma. Vzdycky s sebou mam jenom olympuska XA, ale to spis jen tak pro jistotu, vetsinou nevyfotim nic ani tim. Kdyz jedu s rodinou, beru rolleie, ovsem kvuli portretum. Cili vlastne omnia mea mecum porto, jak by pravil latinik.
  • 0

#48 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 14 listopad 2011 - 11:06:48

V mém případě se žádný skok na vyšší level zatím nekonal. Sice jsem přendal alba a archiv negativů do nejvyšší police knihovny kvůli dětem, ale na kvalitu fotek to žádný vliv nemá :lol:. Ale sním o tom, že k tomu jednou dojde. Člověk má mít vždycky nějaký těžko dosažitelný cíl :lol: .
  • 0

#49 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 14 listopad 2011 - 22:53:31

Skokově snad funguje jen konfrontace s Obrázkem. Jinak je to postupná evoluce neb jsem samouk. Obrázek generují naši oblíbenci a lze ho potkat na výstavě. V knize bývá obvykle v pořádku jen co se kompozice týče s až příliš často nemocnou tonalitou... No naštěstí jsou vyjímky.

Zkrátka mě pomáhá, když si poskládám své obrázky, co uzrály připíchnuté na lednici (každodenní snídaňová sebereflexe je mocný třídič), do nějakého souboru a vymýšlím čím to rozšířím. K tomu je dobrý mít právě nějakou tu knihu aby člověk hned věděl jestli to tam je nebo ne :roll:

- nejdůležitější je sebereflexe a koš
- pak plánovaní co s tím dál
- no a realizovat to, s tím jsou u mě největší problémy
  • 0

#50 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 listopad 2011 - 13:04:28

Dědova Praktina IIa. To byl první dospělej foťák, se kterým jsem fotil asi před deseti lety. Od té doby už nic. Začal jsem nad fotografií přemýšlet a učit se. Přišlo řemeslné zlepšení, jenže vyprchalo něco, čím mě mé staré, byť technicky nedokonalé fotografie dodnes fascinují.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních