Přejít na obsah


Fotka

Mamiya 220 - cisteni


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 24 listopad 2011 - 01:58:17

Ahoj, jsem stastnym majitelem dvouoke mamicky 220C, mam standartni objektiv sekkor 80mm. Asi 2 roky s ni spokojene fotim, fotky jsou ostre i na zvetseninach 40*40 cm, ale je pravda ze s nicim jinym analogovym jsem si nehral. Tuhle jsem slysel, ze se takovy starsi fotak vyplati dat vycistit a pak az clovek pozna jak dobre fotky dokaze. Tak nevim, zda to cisteni podniknout. Kdyz se peclive divam skrz sundany objektiv otevreny na Bcku, tak tam nejake velmi jemne vrstvy prachu ci plisne vidim, je to asi takovy stupen znecisteni jako kdyby nekdo uvnitr zanechal otisky prstu. Doma jsem si sam oteviral a cistil objektivy do zvetsovaku, ale tento bych neriskoval, je tam prece jen cely mechanismus zaverky, pruzinky a nevim co jeste, tak asi zbyva servis u jednoho reklamovaneho pana v duchodu. Ale i tady se trochu bojim, u nas vetsinou lide cisti flexarety a tusim ze ty mamicky jsou dost vzacne. Myslite, ze bych mel do toho jit? Fotim krajinky, peclive snajperim, vzdy ze stativu, proste delam pro kvalitu obrazu maximalne co muzu. Diky za rady.
  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 listopad 2011 - 06:34:45

U tohoto objektivu lze přední i zadní člen snadno vyšroubovat ze závěrky. Nic dalšího z toho nevypadne, protože je to klasická velkoformátová závěrka. Pokud je znečištění na vnitřních plochách členů (což často je), lze to vyčistit. Je-li to mezi čočkami jednoho členu, pak rozebírání nedoporučuji, může to nadělat více škod než užitku.
  • 0

#3 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 24 listopad 2011 - 11:59:53

Diky za informace, pokud nehrozi zadny armagedon v podobe vyskakanych soucastek, zkusim se tedy do toho opatrne pustit sam. Mate nejaka zvlastni doporuceni cim cistit plisen, za predpokladu ze je to plisen a ne prach, nebo bezny cistic objektivu a mikrohadrik postaci?
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 listopad 2011 - 13:12:46

Lekarensky lih. Cista viskozova obvazova vata. Par kapek na jeden chomac vaty, druhym vytrit do sucha. Plisen pokud nepousti opatrne mistne Elmex zubni pastou. S tou Elmexkou je nutne pomalu bez pritlaku kouskem vaty trpelive krouzivymi pohyby plisen odstanit. Casto kontrolovat. MC vrtvy pravdepodobne vezmou za sve. Plisen je svine.
  • 0

#5 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 24 listopad 2011 - 13:30:33

Diky. Co vim, tento objektiv nema MC (coz ho dela spatnou volbou pro foceni ve smeru slunce atd.). Jinak vypada, ze muj Rodagon ma take neco na zadnim clenu (zvenku), ale spise po obvodu, coz se na f/11 neprojevi, tak to neresim, zkousel jsem to cistit pouze beznym cisticem filtru.
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:10:01

Plisen je svine.

Ve dvou případech jsem byl nucen plíseň pucovat. Voda se čpavkem na ni zabrala, pak již jen doleštit běžně (líh a mikrovlákno, pak nadýchnout+mikrovlákno)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních