Přejít na obsah


Fotka

vyvolání svitku v rotačním tanku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 08:47:59

Nazdar hoši,dneska už nenechám všechno náhodě.Chystám se vyvolávat svitkovej film fomapan 100 ve fomadonu P.Chtěl jsem se zeptat na čas vyvolání,protože v návodu na těchle stránkách jsem našel 7-8minut a na obalu od vývojky je napsany 5 minut a naředit vývojku 1:3.Navíc mám ještě rotační tank?Mám rotovat pořád a na jakou stranu?Jo a takovej ten papir co je zezadu filmu tak ten se mi vždycky celej z filmu sloupne než ho narvu do tanku neva?dík za odpovědi:)
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 27 listopad 2011 - 10:00:22

papír se do tanku nerve, slouží jen ke krytí filmu, aby nedošlo k jeho osvícení třeba když ho vyndáš z fotoaparátu. Přd vložením do tanku se odstraní. Jinak doporučuju nerotovat, překlápět každou minutu podle času, který doporučuje výrobce. Při rotačním volání se zvyšuje kontrast, foma 100 je sama o sobě ož kontastní dost.
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 listopad 2011 - 10:54:26

Nazdar hochu! :wink:
Pokud si neděláte legraci (?), tak:
Rotační vývojnice - tím máte na mysli co? Jsou totiž dvě možnosti:
- vývojnice "starobylého typu", zpravidla bakelitová (nádoba, víko, cívka na středové trubce), nalévá se otvorem ve středové trubce, vylévá se štěrbinou mezi víkem a nádobou = není utěsněná pro kapalinu, je světlotěsná
- vývojnice pro rotační vyvolávání (zpravidla v "automatech" typu JOBO a pod.), která je po uzavření utěsněná pro kapalinu i světlo. Obvykle se upevní do "stroje" a ten zajistí otáčení (zpravidla "tam i zpět" - podle typu).
Film nasunete (v úplné tmě) do spirály, je dobré zcela nepatrně zastřihnout rohy, po oddělení papírového krycího pásu (!). Já to dělám tak, že za světla odstraním samolepku uzavírající svitek (a pevně držím v ruce, aby nedošlo k samovolnmu rozvinutí svitku film+krycí pás !!!). V úplné tmě: v pravé ruce (dlani) držím svitek, v levé cívku, odvinu krycí pás natolik, až se objeví konec filmu a ten zasunu do cívky. Postupně zasouvám film a v ruce zůstává papírový pás. Je dobré naučit se to tak, aby člověk film moc neupatlal prsty... Jakmile je téměř celý filmový pás v cívce, jeho konec je přilepený páskou na papírový pás. Ten odtrhnu tak, aby část, která byla přilepená na papíru neplandala. Je tedy lépe strhnout samolepku i z filmu. U některých filmů to jde, Acrosu to nedokážete. Pak ustřihnout. Poté zasunu filmový pás (střídavým pootáčením čel cívky proti sobě a přidržováním filmu palci) "na doraz". Vložím cívku do nádoby a uzavřu víkem. Dále už lze postupovat na světle.
Vyvolávací dobu bych zvolil dle Fomy (internetové stránky výrobce filmu - asi ví, co a proč říká).
Otáčení: určitě bych nevrtěl cívkou trvale - spíše 1-2 otáčky co půl minuty. Je dobré poklepat vývojnicí o podložku (1-2x ťuknout) po každém pootočení - uvolní se tak bublinky ulpívající na filmu.
Směr otáčení: podle toho, jak máte vloženou cívku v nádobě, lépe ve směru, v jakém jste nasouval film do drážek.
Protože u těchto vývojnic nedochází k dobrému promísení vývojky, asi by nebylo od věci film "přednamočit" (presoak) na cca 1' před vyvoláváním do destilky stejné teploty, jakou bude mít vývojka a ostatní lázně (přitom zvolna protáčet event. zatřepat celou vývojnicí a poklepávat o podložku) . Neuchytí se bublinky a vyvolávání proběhne pravidelněji (u "rychlých vývojek" se mohou nadělat šmouhy).
Pozn.: Zkuste si vzpomenout, co jste fotil: kontrastní scéna - volejte kratší dobu, málo kontrastní scéna - volejte déle.
Také je nutno zohlednit, zda jste exponoval na nominální citlivost (100ASA) nebo jinak.

Přeji úspěch!
  • 0

#4 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 listopad 2011 - 12:16:39

časy pro překlápění a pro rotaci jsou 1:1? nebo to nějak korigovat?
  • 0

#5 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 12:26:03

nene žádnej automat,mám ten prastarej tank.Tak děkuju za rady a podělím se o výsledek až bude
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 listopad 2011 - 16:13:04

časy pro překlápění a pro rotaci jsou 1:1? nebo to nějak korigovat?


Ne - neni to stejne., nevim zda-li jeste zalezi na otackach, ale ja na Jobo procesoru jedu vyhradne VF pri 75ti otackach, Rodinal 1:50 a cas jsem zkratil o 30%, tak jak doporucuje Agfa...
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 listopad 2011 - 16:14:34

časy pro překlápění a pro rotaci jsou 1:1? nebo to nějak korigovat?


Ne - neni to stejne., nevim zda-li jeste zalezi na otackach, ale ja na Jobo procesoru jedu vyhradne VF pri 75ti otackach, Rodinal 1:50 a cas jsem zkratil o 30%, tak jak doporucuje Agfa...


aha, tady se nejedna o rotacni vyvolavani, tak ten muj komentar radsi smazte - nesouvisi s tematem...
  • 0

#8 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 listopad 2011 - 16:35:32

tyjo kamile, 30% se mi zdá docela dost...
já mám teda rotačku samodomo a plastimatka se mi otočí za minutu 12x*
což je od tvých 75ot docela rozdíl v kinetice...







nejsem si jist jestli je to 12ot/min protože při různém průměru válce se to samozřejmě stihne otočit různěkolikrát. já to mám na kolikrát se mi objeví značka na stejném místě (sorry, ale na fyziku a techniku jsem lama)
  • 0

#9 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 listopad 2011 - 16:43:14

tyjo kamile, 30% se mi zdá docela dost...
já mám teda rotačku samodomo a plastimatka se mi otočí za minutu 12x*
což je od tvých 75ot docela rozdíl v kinetice...







nejsem si jist jestli je to 12ot/min protože při různém průměru válce se to samozřejmě stihne otočit různěkolikrát. já to mám na kolikrát se mi objeví značka na stejném místě (sorry, ale na fyziku a techniku jsem lama)


nevim, mam to v poznamkach, napr Ilford snad pise zkratit o 15%,
ale proste pri techdle otackam me to tak vychazi, volam standartne Fomu 100ku jako ISO80, Rodinal 1:50, 7minut - tak proc to menit
  • 0

#10 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 17:56:11

Dik borci,už sem to vyvolal.nechal sem to tam 7 minut a od minula je na negativu aspoň něco,myslim že par fotek pude,ted mi to ještě schne tak zitra to mrsknu do zvětšováku sem zvědavej.to je bomba pocit kerej bych na digitalu nikdy nezažil:)fakt mam radost.akorat mam na svitku jenom 10 fotek misto 12 ale to musi byt flexaretou.
  • 0

#11 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 20:25:41

já jsem tedy přesvědčenej, že to Flexou nebude. Já mám na každým filmu z Flexy 12 snímků ( tedy pokud hovoříme o formátu 6x6). Vzpomeň si, jak zavádíš film. Tím to bude docela určitě. Na tom zaváděcím papíru je v jednom místě šipka od kraje ke kraji. Ta se musí zastavit na bílých bodech cca uprostřed okna otevřené Flexarety. Pak zavřít, zajistit a dotočit, až naskočí 1. snímek. Taky se podívej, jak máš nastavený počítadlo - tedy pokud ho na svém typu máš. Nevím na jakej typ Flexarety fotíš.
  • 0

#12 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 27 listopad 2011 - 20:45:59

Dik borci,už sem to vyvolal.nechal sem to tam 7 minut a od minula je na negativu aspoň něco,myslim že par fotek pude,ted mi to ještě schne tak zitra to mrsknu do zvětšováku sem zvědavej.to je bomba pocit kerej bych na digitalu nikdy nezažil:)fakt mam radost.akorat mam na svitku jenom 10 fotek misto 12 ale to musi byt flexaretou.


ake su medzery medzi polickami? ak su nerovnomerné tak ta flexareta ma pokazene pretacanie filmu a preskakuje, to zname ze z filmu pretocis viac ako by si mal
  • 0

#13 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 20:53:14

já jsem tedy přesvědčenej, že to Flexou nebude. Já mám na každým filmu z Flexy 12 snímků ( tedy pokud hovoříme o formátu 6x6). Vzpomeň si, jak zavádíš film. Tím to bude docela určitě. Na tom zaváděcím papíru je v jednom místě šipka od kraje ke kraji. Ta se musí zastavit na bílých bodech cca uprostřed okna otevřené Flexarety. Pak zavřít, zajistit a dotočit, až naskočí 1. snímek. Taky se podívej, jak máš nastavený počítadlo - tedy pokud ho na svém typu máš. Nevím na jakej typ Flexarety fotíš.

Fotim na IVa,budeš mít asi pravdu s tím zaváděním filmu,protože já do cívky zachytím ten ohnutej zobáček filmu a zavřu flexaretu pak točím dokud se mi nezasekne na první fotku,ale vybavuju si že když jsem dofotil bylo na počítadle číslo 12,počítadlo je teda v pořádku a protože je prázdný začátek filmu bude to tím zakládáním
  • 0

#14 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 20:54:28

ake su medzery medzi polickami? ak su nerovnomerné tak ta flexareta ma pokazene pretacanie filmu a preskakuje, to zname ze z filmu pretocis viac ako by si mal[/quote]

mezery jsou do 1cm spiš trošku míň,né teda jak podle šuplery ale to je podle mě v pořádku.
  • 0

#15 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 22:33:33

100% je to zaváděním. Ty filmy jsou dělaný tak, že je můžeš zavádět na světle až do doby, než se objeví ty šipky. je to poměrně dlouhý a ještě tam pak je kouseíček fórovka. Pak zavřít Flexu. A pokud jsou mezi jednotlivými snímky pravidelné mezery, tak je záhada objasněna. To s tím počítadlem - co jsem měl na mysli - neplatí pro IV. Jen pro V,VI a VII. Jde o nastavení formátu počítadla a to je jen u Flexaretů, které mají možnost fotit i na kinofilm, což IV neměla.
  • 0

#16 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 05:02:11

Jenom poopravim,IV to nemá IVa kterou mám já umí kinofilmy,na otáčecím čudlu si můžu navolit formát.
  • 0

#17 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 05:15:30

pravda
  • 0

#18 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 28 listopad 2011 - 09:11:30

Nazdar hochu! :-P
Pokud si neděláte legraci (?), tak:

Směr otáčení: podle toho, jak máte vloženou cívku v nádobě, lépe ve směru, v jakém jste nasouval film do drážek.
(100ASA) nebo jinak.[/i]
Přeji úspěch!


Pentaxista problém popsal jako vždy zcela vyčerpávajícím způsobem, jen se domnívám, že je tam malá nepřesnost. Už je to hodně dávno co jsem používal klasické "staré" vývojnice, kde se pouze otáčí střední cívkou a nedá se převracet. A právě když jsem otáčel cívkou ve směru navinutého filmu, tak se mi několikrát stalo, že film byl po vyvolání "vylezlý" z cívky, neb ho proud vývojky prostě pomalu ale jistě vytahoval ven.
Takže už jsem si pak dával pozor na to, abych otáčel právě proti směru navinutí filmu, tedy aby odpor vody film zatlačoval do středu cívky.
Je to drobnost a kravina, ale napadlo mne to při čtení popisu otáčení.

Ale osobně bych nikomu nedporučoval tyhle vývojnice už používat. Za pár korun se dá pořídit překlápěcí Plastimatka a to už je o dvě třídy jinde.
Tož tak, zdařec Luigi :lol:
  • 0

#19 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 10:21:56

jo na vanoce bude nová:)jinak točil sem nakonec vprotisměru..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních