Přejít na obsah


Fotka

Fomatone MG


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#1 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 30 listopad 2011 - 18:29:24

Tak jsem si včera hrál v komoře a zkoušel si ošahat fomatone se split osvitem a nadržováním oblohy. Docela mě překvapil mizivý rozdíl při použití normální a ultra tvrdé gradace při osvitu z okometricky normálně kontrastního negativu (HP5+ v kinu, ID-11 stock, exterier scéna s ouplně zataženou oblohou, takže určitě kontrast negativu "nepřílišný"). Výsledek z obou gradací koukatelný a skoro stejný. Dělal jsem zkoušky, chtěl jsem hodně "tvrdou" černou na ten split osvit k podtržení černé bez výrazného ovlivnění světlých partií, které jsem chtěl na měkko. S měkkou gradací už byl rozdíl významný a jasně viditelný. No, zdá se mi, že tudy cesta nevede, co se týče fomatonu, možná leda s pečlivým vykrýváním.

Pracoval jsem s LQN 1+7 na 2 až 3 minuty.

Píšu jen, že je to pro mě zajímavé zjištění. Ty fomatony v matném barytu mě totiž jinak docela baví. Co si tak matně pamatuju, tak kdysi před lety jsem si hrál s Fomáckými speedy a tam ta ultra tvrdá gradace pracovala na dva tóny, černá + bíla.

Až dneska mě napadlo se podívat do technické specifikace těch papírů a v grafu senzitometrických charakteristik ta ultratvrdá gradace ani není zanesená. No, člověk se učí. Při nejbližší příležitosti udělám totéž se stejným negativem na fomabrom, tak jsem na to zvědavej.

Chtěl jsem sem jen něco napsat :lol: a tohle jsem dělal poprvé. To před těmi lety bylo jen takové neusměrněné plácání fotomateriálu, jsem evidentně zcela na začátku.
  • 0

#2 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 1 prosinec 2011 - 00:47:37

Ja pracujem tiež s Fomabromami Variant 112 a Fomatone MG Classic 542 Chamois.
Fomabrom kúpem v Ilford Multigrade 1+9 cca. 4-5 minút. Rozdiel v gradáciách je jednoznačný a jasne definovateľný.

Fomatone MG používam väčšinou s doma miešanou vývojkou Agfa 123 v riedení 1+6. Čas vyvolávania cca. 10 minút. Rozdiely v gradáciách, hlavne smerom k tvrdej nie sú také výrazné ako na Fomabromoch. Predsa sa len jedná o papiere s teplým tónom a asni od nich nikto nebude očakávať perokresbu. :roll:
  • 0

#3 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 2 prosinec 2011 - 16:43:59

Ja pracujem tiež s Fomabromami Variant 112 a Fomatone MG Classic 542 Chamois.
Fomabrom kúpem v Ilford Multigrade 1+9 cca. 4-5 minút. Rozdiel v gradáciách je jednoznačný a jasne definovateľný.

Fomatone MG používam väčšinou s doma miešanou vývojkou Agfa 123 v riedení 1+6. Čas vyvolávania cca. 10 minút. Rozdiely v gradáciách, hlavne smerom k tvrdej nie sú také výrazné ako na Fomabromoch. Predsa sa len jedná o papiere s teplým tónom a asni od nich nikto nebude očakávať perokresbu. :D


Ale taková teplá perokresba, hmmm :D

Šlo mi jen o možnost vypálit trochu té černé do jinak měkčích středů a světel. Takové pokusničení, abych věděl, co papír snese. (Říká se totiž, že papír snese všechno) :D
  • 0

#4 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 2 prosinec 2011 - 18:55:47

Pokud chceš nejen z těhto papírů dostat nejvíc černou vyzkoušej tuto vývojku: http://www.fotoskoda...ni-vyvojka-1-lt
Rozdíl mezi Tetenalem VARIOSPEED a RPN byl očividný na první pohled.
  • 0

#5 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 2 prosinec 2011 - 22:26:55

Dík za tip
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 3 prosinec 2011 - 11:18:38

Skúšal som minule staršie balenie Fomatone MG 333 a som trochu sklamaný. Potreboval som spraviť dve menšie portrétne fotografie 6x9. Použil som vývojku D-72 riedenú 1+5, prerušenie oplachom vo vode a ustaľovač TF-2. Fotografie sa aj celkom podarili, avšak som rozčarovaný z toho teplého tónu. Zdá sa mi, že starý Neobrom má teplejší tón ako to, čo som dostal. Pritom kedysi som toto balenie bežne používal a obrázky boli krásne hnedé. A to som používal len bežné vývojky (fotol H,M, prípadne univerzálnu). Navyše - tento papier si veľmi s TF-2 nerozumie, za určitých podmienok chytá podložka pomerne silný žltohnedý odtieň. Zistil som, že to chce naozaj poriadne preprať po vývojke vo vode, alebo lepší by asi bol mierne kyslý prerušovač. Vie mi niekto poradiť, akú vývojku by som mal zvoliť?
  • 0

#7 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 3 prosinec 2011 - 11:30:03

Já Fomatone MG máchám také v D-72, ustaluju v TF-2 bez přerušování po vývojce - nemáš ten ustalovač nějaký špatný, starý, vyčerpaný?
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 prosinec 2011 - 12:29:07

Já Fomatone MG máchám také v D-72, ustaluju v TF-2 bez přerušování po vývojce - nemáš ten ustalovač nějaký špatný, starý, vyčerpaný?


to bych vypích, od doby, co ustaluju v TF2 dvoustupňově tak se zažloutlostí nemám sebemenší problém. Po vývojce dělám ještě oplach vodou. Jakmile papír nedává čistě bílou, je potřeba nasadit nový ustalovač, ne přisypat thiosíran!.

PS: používám GD-L
  • 0

#9 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 3 prosinec 2011 - 14:34:13

Tento papier som ustaľoval v úplne čerstvom TF-2. V starej TF-2 som nemal najmenší problém s inými papiermi, tento jediný sa tak prejavuje.
  • 0

#10 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 leden 2014 - 17:50:21

Koupil jsem si pro začátek s MG barytem pár těhle papírů Fomatone MG classic (teplý ton) spolu s MG filtry od Fomy. Nějak mě ale ta barva bílé moc netáhne, jakoby okrovo zelenkavé podání (zelenkavé ve stínech) ... mno nevím... neuvědomil jsem si to při objednávání, že ten teplý ton bude až takhle... Nebo je to špatným zpracováním?
Myslíte že Fomabrom Variant bude lepší volba ? Mám v hlavě prostě černobílou fotku bez výraznějšího tonování černé(+-) a bílá aby bílá byla :-).
Zpracovávám to společně s vývojkou Ilford Multigrade (1+9, 2 min), přerušuju v fomacitro (15-20s) a ustaluji v fomafixu 2-3min.
Děkuji za radu
  • 0

#11 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 28 leden 2014 - 18:07:43

Ahoj,
na klasickú ČB používam Fomabrom variant a má čiernu takú, ako čierna má byť. Fomatone papiere sú typické tým, že nemajú stálu "farebnosť" a gradáciu - sú veľmi dobré pre alternatívu ako napr. lithprint. Ale ja Fomatone papiere máčam v glycínovej vývojke a majú taký krásny hnedý nádych.
  • 0

#12 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 leden 2014 - 18:31:45

Ahoj,
na klasickú ČB používam Fomabrom variant a má čiernu takú, ako čierna má byť. Fomatone papiere sú typické tým, že nemajú stálu "farebnosť" a gradáciu - sú veľmi dobré pre alternatívu ako napr. lithprint. Ale ja Fomatone papiere máčam v glycínovej vývojke a majú taký krásny hnedý nádych.

Aha, jasný, děkuji, Tak že fomabrom variant... je to také MG, ale podložka je bílá ...111-lesk, 112 mat. Nějaké výraznější rozdíly mezi Variant III a IV barevném podání asi není nebo?
Tak že u Fomatonu je ten okrovo zelenkavý nádech daný, není to špatným postupem při vyvolání?
  • 0

#13 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 28 leden 2014 - 18:54:14

Zkus fomatol pw jakoz teplo vyvojky
Ono zalezu cim vyvolavas a kazda vyvojka ma na fomatonu jinou barvu od zelene po hnedou
  • 0

#14 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 28 leden 2014 - 18:55:45


Ahoj,
na klasickú ČB používam Fomabrom variant a má čiernu takú, ako čierna má byť. Fomatone papiere sú typické tým, že nemajú stálu "farebnosť" a gradáciu - sú veľmi dobré pre alternatívu ako napr. lithprint. Ale ja Fomatone papiere máčam v glycínovej vývojke a majú taký krásny hnedý nádych.

Aha, jasný, děkuji, Tak že fomabrom variant... je to také MG, ale podložka je bílá ...111-lesk, 112 mat. Nějaké výraznější rozdíly mezi Variant III a IV barevném podání asi není nebo?
Tak že u Fomatonu je ten okrovo zelenkavý nádech daný, není to špatným postupem při vyvolání?

Třeba mě se zdá, že v čerstvé LQN je u Fomatone jen teplý ton, ale u hodně jeté LQN už to jde krásně do zelena. Fomatone je parádní papír, ale určitě né na všechno.
Jen můj názor.
  • 0

#15 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 28 leden 2014 - 19:00:00

Třeba na ty tvoje mlhy a vůbec fotky s oblohou mě Fomatone moc nepasuje (viz můj příspěvek v chlieb náš na AFUK) tam bude lepší asi většinou Fomabrom , ale takové pohledy do travin a chřástků... mňam :mrgreen:
  • 0

#16 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 leden 2014 - 19:14:06

Třeba na ty tvoje mlhy a vůbec fotky s oblohou mě Fomatone moc nepasuje (viz můj příspěvek v chlieb náš na AFUK) tam bude lepší asi většinou Fomabrom , ale takové pohledy do travin a chřástků... mňam :mrgreen:

Jojo, to máš asi pravdu. Mě to tonování třeba na ksichtíkách nějak nevadí, nebo jak píšeš travinky atp... :-).
Jinak volám to v Ilford multigrade..
  • 0

#17 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 leden 2014 - 19:56:50

Mě se také zelenavý tón Fomatonů v běžných vývojkách moc nelíbí, ale pokud se pak s citem použije selenový toner, je ten hnědý tón nádherný a vůbec ne zelený.
  • 0

#18 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 leden 2014 - 20:15:18

Mě se také zelenavý tón Fomatonů v běžných vývojkách moc nelíbí, ale pokud se pak s citem použije selenový toner, je ten hnědý tón nádherný a vůbec ne zelený.

Děkuji, jednou třeba vyzkouším.
  • 0

#19 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 28 leden 2014 - 20:17:05

Pokud bys míchal, tak mi Fomatone MG vycházejí příjemně teplé, ne zeleně, v tomto.
  • 0

#20 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 leden 2014 - 20:26:10

Pokud bys míchal, tak mi Fomatone MG vycházejí příjemně teplé, ne zeleně, v tomto.

v jakém ředění a jak trvanlivá je tato vývojka?
  • 0

#21 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 28 leden 2014 - 20:34:59

Ředím 1+4 s kohoutkovou vodou. Trvanlivost nemůžu přesně stanovit, jelikož regenuruji (po předchozí seanci půl litru vyleju a do dvou litrů doleju novým pracovním roztokem), takhle frčím cca necelého půl roku bez nějakých výrazných změn v tonalitě i barevnosti. A jednou za toho půl roku, v rámci úklidu TK, to za stálého míchání vyleju do hajzlu a namíchám novou :)
  • 0

#22 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 leden 2014 - 20:49:51

ok, díky
  • 0

#23 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 28 leden 2014 - 23:51:39

Pokud bys míchal, tak mi Fomatone MG vycházejí příjemně teplé, ne zeleně, v tomto.

můžeš nahodit nějaké příklady této kombinace? děkuji
  • 0

#24 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 29 leden 2014 - 07:12:51

Pokud bys míchal, tak mi Fomatone MG vycházejí příjemně teplé, ne zeleně, v tomto.

Zatím nemíchám, ale i tak děkuji.
  • 0

#25 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 29 leden 2014 - 07:18:12

A když jsme u toho, v čem naopak Fomatony jedou hodně do zelena?
  • 0

#26 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 leden 2014 - 07:42:18

Ahoj, prinesu v sobotu na sraz nejake obrazky, ve kterych se s kolegou snazime dobrat "etalonu zelene" :) .
Ale chce to spis denni svetlo. Pomalu se blizime k Neovere, dr. Helbich by z nas mel radost.
  • 0

#27 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 29 leden 2014 - 07:46:07

A když jsme u toho, v čem naopak Fomatony jedou hodně do zelena?

No já jsem ho máchal v Ilford Multigrade 1+9
  • 0

#28 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 29 leden 2014 - 07:55:40

Ahoj, prinesu v sobotu na sraz nejake obrazky, ve kterych se s kolegou snazime dobrat "etalonu zelene" :) .
Ale chce to spis denni svetlo. Pomalu se blizime k Neovere, dr. Helbich by z nas mel radost.

Na to se těším.
Jo no a žárovka nám ty krásné tony zabijě :neutral:
  • 0

#29 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 29 leden 2014 - 08:09:01

Zde Fomabrom 111 v jeté LQN vs Fomatone MG Classik 131 v tomtéž (u druhého snímku jsem si ale ještě trošku pohrál s exponováním lesa):

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  m2.jpg   181,31K   119 Počet stažení
  • Přiložený soubor  m2.jpg   241,53K   116 Počet stažení

  • 1

#30 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 leden 2014 - 09:30:49

ta 131 je proste luxusni material
  • 0

#31 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 11 květen 2015 - 14:03:19

Dneska jsem udělal pár fotek se kterýma jsem docela spokojen, ale pořád mě chybí ta pěkná zelená. Budu muset otestovat nějakou jinou pozitivní vývojku na Fomatone MG Classik 131. Nepodařilo se náhodou někomu kdo by se chtěl o tuto zkušenost podělit v nějaké vodičce dostat s Fomatone (klidně aj něčeho jiného) pořádný zelený tón?


  • 0

#32 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 11 květen 2015 - 14:16:23

Něco mě ale říká, že pokud to jde, budu si na to moset přijít sám :-P


  • 0

#33 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 11 květen 2015 - 14:17:21

yerba mate


  • 0

#34 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 11 květen 2015 - 14:26:01

Hmm.......ta má docela sílu, ale asi to nemyslíš vážně.


  • 0

#35 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 11 květen 2015 - 14:30:31

...nebo že by jo.....když si vzpomenu na svoje pokusy tónovat Pu - Erhem. :-P


  • 0

#36 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 11 květen 2015 - 15:01:37

 

Dneska jsem udělal pár fotek se kterýma jsem docela spokojen, ale pořád mě chybí ta pěkná zelená. Budu muset otestovat nějakou jinou pozitivní vývojku na Fomatone MG Classik 131. Nepodařilo se náhodou někomu kdo by se chtěl o tuto zkušenost podělit v nějaké vodičce dostat s Fomatone (klidně aj něčeho jiného) pořádný zelený tón?

Ne přímo pořádný zelený tón, ale lehce do zelena mám fotky na Fomabromu volaném v Defender D-55. Také se mi zelený tón u něčeho líbí, kdyby ti něco fungovalo, budu rád, když se podělíš (Fomabrom a Fomatone by snad měly výrazněji reagovat na stejné chemikálie...?). Mám teď dost dlouhý seznam co vše v komoře otestovat, ale až na to dojde řada, chci zkusit tuto vývojku s vyšším množstvím bromidu až se budou hory zelenat...
  • 0

#37 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 11 květen 2015 - 19:26:49

Hmm.......ta má docela sílu, ale asi to nemyslíš vážně.

Zcela vazne.

Uz jsem si toho prosel dost, ale nikdy zelena nebyla stejna, jako ze starych dobrych Neover. Fomatone + relativne cerstva vyvojka, v hustych partiich ok, pomerne slusna zelena. Pokud je fotografie mekka a hodne tmava tak fomatone da peknou zelenou, pokud je kontrastni a svetla, tak zadna slava. Nekontrastni a tmave fotografie mam rad, ale neni to pro obecneho divaka na vystavu. Yerba mate to resi. Nekdy vemu na ukazku. Fomatone 133 (perlicka)+yerba mate=skoro neovera :)


  • 0

#38 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 12 květen 2015 - 03:48:00

 

Hmm.......ta má docela sílu, ale asi to nemyslíš vážně.

Zcela vazne.

Uz jsem si toho prosel dost, ale nikdy zelena nebyla stejna, jako ze starych dobrych Neover. Fomatone + relativne cerstva vyvojka, v hustych partiich ok, pomerne slusna zelena. Pokud je fotografie mekka a hodne tmava tak fomatone da peknou zelenou, pokud je kontrastni a svetla, tak zadna slava. Nekontrastni a tmave fotografie mam rad, ale neni to pro obecneho divaka na vystavu. Yerba mate to resi. Nekdy vemu na ukazku. Fomatone 133 (perlicka)+yerba mate=skoro neovera :)

 

Já jsem nad tím přemýšlel jestli by to nešlo ošulit jen nějakým tónováním typu černý čaj, ale do zelena. Nic budu muset prohledat čajovo - bylinnou skříň. 

Děkuju.


  • 0

#39 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 10 listopad 2015 - 20:13:48

Ahoj.

Právě tady v cesmíně ráchám nějaké stotřicetjedničky .

Svařil jsem vrchovatou polévkovou lžičku drogy v 600ml vody, nechal hodinu odstát a přefiltroval přez filtrační papír.

Kontakt, kontrastnější a jak je u mě zvykem hodně tmavý jsem nechal luhovat půl hodiny a pak opláchl čistou vodou. Momentálně okapává a pak ho napnu. 

Trochu zelené se tam dostalo, ale když jsem nad tím tak přemýšlal. To přece nemůže být trvalé? Jednak to asi bude nějaký chlorofil, který na světle zažloutne (třeba se pletu) a taky se trochu bojím co to všechno obsahuje za látky a jaký budou mít časem vliv na želatinu po chemické stránce.

Tomáš.


  • 0

#40 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 11 listopad 2015 - 05:33:12

Zde:

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  m.jpg   470,44K   18 Počet stažení

  • 0

#41 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 20 květen 2017 - 12:10:23

Místo bílé žluté. Fomatone 133, staršího data.

Vývojka-GD-l 1:3, Ustalovač- ilford rapid 1:4 s destilkou. Přerušovač- voda s pár kapkama ustalovače.

V ustalovači mi žloutne papír. Zdá se mi, že už i v přerušovači. Vezmu neosvícený papír a dám ho do GD-l 1:3 na cca 2-4 minuty, poté ho dám do přerušovače a ustalovače. A bílá není bílá, je žlutá.

Svítím mírně červenou blikačkou a červeným páskem led diod na minimum.

Zkoušel jsem nový ustalovač 1: 4 a 1:9, novou vývojku, přerušovat vodou, změny teploty lázní 23 až 20°.

Změny sice vedou ke změně tónu, ale furt to není bílé.

Černá je parádní. Bílá je do žluta.

Pokud vynechám vývojku a dám neosvícený papír rovnou do ustalovače, je krásně bílý.

Co mám zkoušet dál?

Děkuji za odpovědi.


  • 0

#42 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 květen 2017 - 13:01:38

Ako v tej vývojke reaguje iný papier? Do GDL-ky dávam všetko okrem fomatone. Inak, pohľadám doma v receptári, mám aj nejaký návod na zelené odtiene, len som ho doposiaľ neskúšala.
  • 0

#43 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 20 květen 2017 - 13:15:45

Ako v tej vývojke reaguje iný papier? Do GDL-ky dávam všetko okrem fomatone. Inak, pohľadám doma v receptári, mám aj nejaký návod na zelené odtiene, len som ho doposiaľ neskúšala.

Zkusím to. Díky. Jakou vývojku používáte a proč ne GDL? Myslel jsem, že snad jedině GDL udělá dobrou černou na těch papírech?


  • 0

#44 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 20 květen 2017 - 17:59:44

Ty papíry

 

Místo bílé žluté. Fomatone 133, staršího data.

Vývojka-GD-l 1:3, Ustalovač- ilford rapid 1:4 s destilkou. Přerušovač- voda s pár kapkama ustalovače.

V ustalovači mi žloutne papír. Zdá se mi, že už i v přerušovači. Vezmu neosvícený papír a dám ho do GD-l 1:3 na cca 2-4 minuty, poté ho dám do přerušovače a ustalovače. A bílá není bílá, je žlutá.

Svítím mírně červenou blikačkou a červeným páskem led diod na minimum.

Zkoušel jsem nový ustalovač 1: 4 a 1:9, novou vývojku, přerušovat vodou, změny teploty lázní 23 až 20°.

Změny sice vedou ke změně tónu, ale furt to není bílé.

Černá je parádní. Bílá je do žluta.

Pokud vynechám vývojku a dám neosvícený papír rovnou do ustalovače, je krásně bílý.

Co mám zkoušet dál?

Děkuji za odpovědi.

Ty papíry jsou takové, je to warmtone. Je to v pořádku. Bílá není na fotce bílá.


  • 0

#45 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 květen 2017 - 19:48:39

Nádherná čierna je s GDL-kou na fomabromoch. Na fomatony si miešam vlastnú glycínovú. Robí od žltej cez červenú a bordovú až po hnedú. Ale žiadna biela, žiadna čierna.
  • 0

#46 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 21 květen 2017 - 10:27:51

Místo bílé žluté. Fomatone 133, staršího data.

Vývojka-GD-l 1:3, Ustalovač- ilford rapid 1:4 s destilkou. Přerušovač- voda s pár kapkama ustalovače.

V ustalovači mi žloutne papír. Zdá se mi, že už i v přerušovači. Vezmu neosvícený papír a dám ho do GD-l 1:3 na cca 2-4 minuty, poté ho dám do přerušovače a ustalovače. A bílá není bílá, je žlutá.

Svítím mírně červenou blikačkou a červeným páskem led diod na minimum.

Zkoušel jsem nový ustalovač 1: 4 a 1:9, novou vývojku, přerušovat vodou, změny teploty lázní 23 až 20°.

Změny sice vedou ke změně tónu, ale furt to není bílé.

Černá je parádní. Bílá je do žluta.

Pokud vynechám vývojku a dám neosvícený papír rovnou do ustalovače, je krásně bílý.

Co mám zkoušet dál?

Děkuji za odpovědi.

Ráno moudřejší večera. Bylo to v přerušovači. Použil jsem kyselinu citronovou a je to dobré. 


  • 0

#47 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 22 listopad 2018 - 19:54:21

Kolegovia potreboval by som pomoc: Foma docasne prestala vyrabat papier Fomatone MG Classic 532 II. Nature rozmer 30x40cm. Pripravujem vystavu a potrebujem na kontakty este minimalne 20 ks (samozrejme moze byt aj viac... :)))    Keby niekto mal na "sklade" a vedel by mi predat taky papier (pripadne vymenit za iny fotomaterial), bol by som velmi vdacny.

 

Dakujem.


  • 0

#48 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 22 listopad 2018 - 20:12:04

píšou že mají na skladě ...

https://www.befoto.c...0-5x40cm-50-ks/

 

tohle je teda trochu dražší ....

https://www.ebay.com...WMM-3:rk:1:pf:0


  • 0

#49 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 22 listopad 2018 - 20:18:46

nemaju... befoto, fotoskoda, atd. niekto nema

 

diky za napad, ebay som nepozrel, ale 10 ks je malo


  • 0

#50 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 22 listopad 2018 - 20:34:25

Na tom eBay píše, že má k dispozici víc než 10 balení po 10 ks.

Když si vemeš víc balení, už se ta cena za jedno poštovné trošičku narovná

 

Ale třeba se někdo ještě ozve. I když kdo má tahle balení doma, tak ten sem možná nechodí moc často ...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních