Přejít na obsah


Fotka

Oprava tekoucí Plastimatky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2011 - 21:18:12

Zdar. U mého prvního filmu mi tank začal mírně protékat při ustalování, tak bych si to chtěl do budoucna nějak opravit, abych na to nezapomněl a nezaplakal nad výdělkem. Nasazovací víčko drželo pěkně, voda tekla skrz jednu část u šroubovacího vršku. V tom je nasazené takové bílé asi těsnění tvaru kruhu a průřezu V, tak je problém asi v tom. Řešili jste to nějak přidáním např. gumy? Debat je tu o tom sice dost, ale drtivá většina končí výměnou. Nový tank se mi ale na druhý pokus kupovat nechce.
  • 1

#2 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 prosinec 2011 - 21:33:41

Je to zajíímavé. Už když jsem si přečetl Tvůj název tématu, tak jsem si říkal - no, musím mu napsat, že mě tekla pastimatka vždy když jsem vylil vývojku a nalil ustalovač. A ty se ptáš na to samé. Nikdy jsem to detailně nezkoumal, ale měl jsem plastimatek několik a vždy mi to tak fungovalo. Takže jsem se stoickým klidem po nalití ustalovače vždy stavěl a otáčel plastimatku už v umývadle. Vývojku to drželo bez ukápnutí. Tož tak.
Zdařec Luigi :lol:
  • 1

#3 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 6 prosinec 2011 - 21:36:43

Určitě odpovím špatně na otázku, neřešit tekoucí plastimatku - zakoupit jinou vývojnici. Vím, požíval jsem tekoucí plastimatky dlouho (mám ještě 4), ale i ze startu doporučuji pořídit třeba Patersonku (stojí nějakých 650 Kč i s poštou) a je klid. Za ty nervy to nestojí. Je lépe řešit jiné věci, než camrající vývojnici. :lol:
  • 0

#4 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2011 - 21:41:49

Luigi: Na druhou stranu, pokud Plastimatka pozná, že je v ní vývojka, a cákat začne až potom, tak to moc problém není :lol:

Leo: Jasně, ale pro mě je to teď moc peněz. Proto se mi to řešení moc nelíbí. I když mi nic jiného nezbyde, pokud se do budoucna ten kus plastu nevzmuží.
  • 0

#5 veverka07

veverka07

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 6 prosinec 2011 - 21:52:48

ja slepil akvarijni hadicku do stejneho prumeru jako je tesneni plastimatky a vlozil do tohoV nebo lepe U profilu. hrana vicka se dotahuje na hadicku a tesneni se roztahuje. netece
  • 0

#6 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2011 - 21:57:25

To je slovo do pranice, dík za tip!
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2011 - 22:00:38

Leo: Jasně, ale pro mě je to teď moc peněz. Proto se mi to řešení moc nelíbí. I když mi nic jiného nezbyde, pokud se do budoucna ten kus plastu nevzmuží.


neporadím, jak platimatku utěsnit (jednu si z nostalgie držím, ale už ji používám jen na rychlopraní, v době, kdy se v lepším tanku vyvolávají další filmy).
někdy jsem si tady na TK připadal jako kontrarevolucionář v době tuhé normalizace, když jsem občas tazatele na plastimatku varoval před vyhazováním peněz a radil jim, ať v rámci hospodárnosti rovnou koupí na íbeji v UK za pár šupů patersona system 4 (velikostí na výběr v dost velkém cenovém rozpětí). Naposledy nějak před rokem jsem vydražil za 17liber +9 poštovné: fungl nové, nikdy nepoužité, drobnosti od Patersonů: 5cívkový paterson system 4 včetně 5 cívek, nikdy + totéž 3cívkový + 2xpinzety + váleček na pozitivy a jako pozornost byl do balíku přibalen milý dopis ve smyslu ať ty věci dobře slouží a cucací bonbón.
opravdu, za ty nervy s hledáním nechcací plastimatky (od r. 2006 mi prošlo rukama 7ks, těsná byla akorát jedna, ale zase do jejich cívek nešly filmy dost hladce) tyto nestojí, i když se říká "darovanému koni na zuby nehleď".
v momentě, kdy se třeba vyvolává pyrovodami, atomalem či jinými barvičkami či jedy, je ta těsnost tanku docela důležitý element.
  • 0

#8 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 6 prosinec 2011 - 22:25:42

Ja som to riešil o krúžkom. Ale nakoniec som si kúpil Jobá a Patersona a 5 Plastimatiek mi tvojí v komore nevyužitých. :lol:
  • 0

#9 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 prosinec 2011 - 05:22:09

Plastimatka zacne tiect, ked po naliati tekutiny do nej zatvoris ju tym vieckom. Vzduch sa v nej stlaci a asi posunie to tesnenie.
Ja som to vyriesil tak, ze som do viecka vyvrtal malu 3mm dierku a ked ho nasadzam na vyvojnicu, vzduch prebytocny cez nu unikne von. A ked mam vyvojnicu preklopit, tak jednoducho prstom dierku prekryjem.
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 prosinec 2011 - 11:40:44

A proto má Jobo pružné víčko :)
  • 0

#11 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 7 prosinec 2011 - 13:33:07

Taky si přihřeju polívčičku. Koupil jsem si novou vývojnici Kaiser, na Jobo nemaje a nechtíc čekat na dodání Patersona několik týdnů. A co myslíte, milý Watsone? Po dvou voláních začala téct taky. Paradoxem je, že neprve stála skoro rok ladem, páč nebyl jaksi čas ani morál dofotit film. Pak jsem v ní volal v Rodinalu v homeopatickém ředění, pohoda. Po několika měsících do ní leju neředěný Kodak DK-20 a ejhle, ke konci volací doby (nějakých 15 minut), začala téct a vydrželo jí to i s přerušovačem, prací vodou i ustalovačem. Přitom je těsněná o-kroužkem, nic není poškozené, červené pružné víčko drží. Napadá mě akorát nevhodný materiál o-kroužku v kombinaci s některými chemikáliemi. Kdo ví, jestli je ten kroužek z EPDM, NBR, FPM, silikonu, ....? Snad jedině Teflon to stoprocentně není. A vyreklamovat to asi už nezvládnu, páč jsem už asi prošvihl záruku. Ale co už, roní to zatím málo. Stejně používám rukavice, novodurovou misku na fotky a trochu opatrnosti.
  • 0

#12 Stefi

Stefi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2011 - 19:57:44

V minulosti som mal tiež problém s netesnosťou plastimatky
vyriešil som to tak že som vytvoril podtlak vo vyvojnici podržať
okraj víčka na stred zatlačiť a už neteče Stefi
  • 0

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 prosinec 2011 - 21:32:14

STEFI, to můžu jen potvrdit, píšou to i v návodu a plastimatka mi už léta (od přečtení návodu) neteče. Jen by to víčko by mělo být měkčí.
  • 0

#14 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2011 - 21:37:55

"podržať okraj víčka na stred zatlačiť a už neteče"

Eh, může někdo tento postup rozepsat? :)
  • 0

#15 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 7 prosinec 2011 - 23:37:43

:) :D :) Vy ďáblové, to vypadá, že jsem si tu Kaiserku buď prachsprostě natlakoval nesprávným nasazením víčka anebo se při vyvolávání uvolňoval nějaký plyn, který to způsobil. No, zkusím tu Vaši metodu mírného podtlaku s Plastimatkou aplikovat i na Kaiserku. V návodu se píše pouze, že se má víčko nasadit fest.

centos:
Co chceš víc rozepsat? Chytíš to bílé víčko za okraj a palcema se snažíš při nasazování na vývojnici promáčknout střed s nápisem Plastimat dovnitř. Teoreticky by se to víčko mělo mírně přisát, jakmile povolíš palce a jeho střed se vyrovná.
  • 0

#16 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 prosinec 2011 - 00:01:28

No, při C41 se fakt nějaký plyny uvolňujou a nejsou zrovna léčivý.
  • 0

#17 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 prosinec 2011 - 09:09:18

U plastimatky bych nebyl až takový optimista. Jak jsem psal, tekly mi všechny a to přo vědomí a aplikaci doporučených postupů s prohýbáním víčka. Znal jsme to z Jobo, kde jasně udávají, že se při nasazování má víčko promáčknout prsty a pak pustit. Tím nastane podtlak a nic už neteče.
Jenže u plastimatky je jednak tuhlý plast na víčku a s tím zřejmě souvisí i problémy další. Když jsem přemýšlel proč mi ty platimatky tekly vždy až po vyvolání, tak tohle je skekulativní vysvětlení (už si to neověřím, plastimatky šly z domu). Když jsem vždy poctivě nasazoval víčko po nalévání vývojky, tak bylo víčko i plocha vývojnice suché. Podtlak jsem se snažil vždy vytvořit a tak to asi i fungovalo. Pak jsem přerušil, vše bylo od vody a snažil se vytvořit podtlak víčkem po nalití ustalovače. A to už tak nefungovalo, protože mokré plochy udělaly své a podtlak se asi nekonal.
Takže pro verifikaci nyní mnou vytvořené hypotézy prosím majitele plastimatky, jestli by nemohly víčko a plochu tanku utřít do sucha, aplikovat podtlak a dát mi vědět, jestli to problém vyřešilo.
Logiku to vaší diskusi má, ale empiricky neověřeno.
Zdařec Luigi :D
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 prosinec 2011 - 09:33:06

No, při C41 se fakt nějaký plyny uvolňujou a nejsou zrovna léčivý.

mně se uvolňujou běžně nějaký plyny i při čb vyvolávání. Jestli jsou léčivý, nevím, i když připomínají procedury v lázních Piešťany či Smrdáky.
  • 0

#19 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 8 prosinec 2011 - 09:53:45

Mě to udělalo při černobílém negativu. Pach si nevybavuji, protože mám chronickou rýmu, ale nějaké sirné sloučeniny z toho určitě polezou.
Nejspíš sirovodík. Pokud je ještě cítít, není to prý letální (bo mrtvý nic necítí). U nás doma tomu taky říkáme Smrdáky nebo (Velké) Losiny nebo "lázně Litvínov" (kdo byl někdy v rafinérii na výrobně tekuté síry, ten ví; mě z těch pracovních pobytů přibylo notně šedivých vlasů, naštěstí už mám dávno jinou profesi)
  • 0

#20 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 prosinec 2011 - 17:56:45

Zdravica.

Aby tej chvaly na Jobo nebolo az tolko!

Stalo so mi ze pri vyvolavani na JOBO 1000 sa mi slabsie vyvolal okraj filmu,co by mi az tak nevadilo,ale ten okraj filmu nebol ani ustaleny,bola to spodna cievka vo vyvojnici.Plastimatkove cievky mi to nespravili,ani velke stare jobo 2.2litra ,na tych cievkach nemozem zas vyvolavat kino,lebo nedrzia dobre drazky pri preklapani sa otvoria na sirsi format a film vypadne z drazky,stalo sa mi to 2 krat viac som neskusal.Inak cievky jobo su OK,idu do nich dobre filmi a vojdu tam s rezervou dva formaty 120 za sebou,takze vo velkom tanku mozem vyvolavat vyvolavt 6 zvytkov naraz.
Ale clanok bol o oprave-utesneni,ja som to riesil okruzkom a silikonovym
tesnenim ale ani jedno nebolo spolahlive.
  • 0

#21 pakoo

pakoo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 prosinec 2011 - 10:25:28

Hosi, ja jsem onehda rozflakal predni svetlo na octavke,vymenil ho. . .to stare, se mi valelo v dilne .. .volal jsem zrovna filmy v troch plastimatkach najednou a mel jenom 2 vicka. . .kouknu stranou a vidim ze svetlo (parabola kam se strkaji zarovky) ma zezadu prachovku z gumy. . hadejte na co jsem ji pouzil ?!! ta vec tam sadla uplne paradne, dasesni udelat prave ten podtlak a nic netece !
neutracejte drahej peniz na zahranicnich servrech, improvizujte po cesku !vase radost bude o to vecsi a budete na sebe hrdiii. . .Plastimat jedine s dilama SkodaOctavia :wink: Vložený obrázek
  • 0

#22 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 10 prosinec 2011 - 11:06:44

Díky za rady, něco z toho vyzkouším.
  • 0

#23 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 prosinec 2011 - 17:26:59

Možná jenom pro zasmání (ale kdovíjestli):
V dřevních dobách, kdy byla Plastimatka vzácná a moderní, samozřejmě tekla také. Rešilo se to tak, že se z víka vyoperovalo ("silonové") V(nebo U?)-těsnění a do drážky nejbližšívnějšímu obvodu víka se vložila silonová prádelní šňůra (kroucená, skaná). Na to se položilo těsnění - ale ne původní, nýbrž plochá guma ze zavařovacích lahví. Kupodivu! Fungovalo to!

Možná by se hodil ještě jeden nápad:
Koupil jsem velký buben od JOBO na vyvolávání RC papírů do velikosti 50x60cm. Byl už značně jetý, bylo vidět, že víko bylo nasazeno (a sejmuto) více než hodněkrát a navíc byl okraj víka lehce deformován teplem - snad z topidla nějakého vyvolávacího stroje.
Bylo to o nervy... Nakonec jsem vyvolával nad dřezem nebo velkou miskou, roler zasr..., ruce zasr... :wink: Stačilo ovšem vzít velmi malé množství silikonové vazelíny (koupil jsem v nějaké eklektroprodejně) a namazat styčné plochy víka a nádoby. OPRAVDU VELMI, VELMI MÁLO!!! Nakonec jsem vzal papírovou útěrku a namazané ještě lehce setřel. ASNI KAPKA!!! Ale protože je vždycky něco za něco, musí se dávat pozor, aby se vazelína (třeba ze znečistěných prstů) nedostala na papír - v těch místech by se nevyvolal. U obrovského válce je dobré ještě staré triko - když strkáte ruku téměř po rameno do bubnu (při zavádění papíru), často se lze jenom obtížně vyhnout zamaštění.
  • 0

#24 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 prosinec 2011 - 18:36:16

Tečou i plastimat nádoby 50l co jsou na kvas,ale jsou dobré na manipulaci :wink: .Prostě pokud to někom vadí překlápí v lavoru,nebo umyvadle.Já su stříkací typ,takže se v tom plastimatka stratí.Kvedlám nad lavorem,který je položený ve vaně.
  • 0

#25 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2011 - 13:34:34

Když tu každý má přebytečné plastimatky navíc, pro které nemá využití, nechtěl by mi ji někdo za cenu poštovného poslat prosím? Potřebuji vývojnici k vyvolání nashromážděných filmů. Díky :-P
  • 0

#26 martinmat

martinmat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 4

Publikováno 11 prosinec 2011 - 14:22:51

I já bych jednu přijal.
Martin
  • 0

#27 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 11 prosinec 2011 - 14:26:42

I já bych jednu přijal.
Martin


Kupoval jsem v Kamrlíku dva týdny zpátky, pan Vavřík jich tam měl dost. Máš lepší si tam zajet, vyjde tě to cca stejně jako poštovné, a navíc si můžeš vybrat a prohlédnout si.
  • 0

#28 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 11 prosinec 2011 - 15:38:45

Kamrlík můžu doporučit.Když mám čas v Ostravě,tak se tam stavuju.Tam zaplesá srdce každého temnokomorníka a každý tam najde to svoje.
  • 0

#29 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 11 prosinec 2011 - 16:25:16

Když tu každý má přebytečné plastimatky navíc, pro které nemá využití, nechtěl by mi ji někdo za cenu poštovného poslat prosím? Potřebuji vývojnici k vyvolání nashromážděných filmů. Díky 8-)


Ty ji ještě nemáš????? :-P
  • 0

#30 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2011 - 17:02:06

Jenže já to mám do Ostravy opravdu daleko.
To tricky: ne ještě ji nemám. Všichni mi totiž řekli, že ji mají a když došlo na posílání tak ji nemohli najít....
  • 0

#31 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2012 - 21:39:38

Nemá prosím někdo přebytečnou plastimatku? Rád bych se dostal k vyvoláním mých nafocených filmů ale nemám peníze na pořádnou. Nejlépe plastimatku za poštovné. Díky za nabídky, snad se najde dobrá duše.
  • 0

#32 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 1 leden 2012 - 22:13:22

Já jednu věnoval minulý týden kamarádce, ale tohle jsem dneska uviděl, třeba se hodí..
http://aukro.cz/vyvo...2031864292.html
  • 0

#33 jozzzo

jozzzo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 4

Publikováno 1 leden 2012 - 23:01:06

Dnes som sa docital v jednom vydani Ceskoslovenskej fotografie z roku 1980 ( Ludia sa tam stazovali na tecuce Plastimatky), ze treba po zasrobovani vrchnaku pritlacit na tu bielu krytku aby vznikol vo vnutri podtlak. Malo by to pomoct. Robite to tak ? Ja nie a jedna plastimatka tiez niekedy zatecie, musim to vyskusat nabuduce.
  • 0

#34 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 21 červenec 2018 - 10:19:25

Kaiser nebo Jobo

Už mě došla trpělivost s plastimatkami. potřebuji  na kino i na svitek, něco kam se dobře zavádí film. Poslední plastimatky mi film řčasdto někde uprostřed slepily, nebo udělaly záhyby po krajích svitku.


  • 0

#35 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 21 červenec 2018 - 11:16:26

To chce praxi. Přeci jen nejvíce lidí používá právě plastimatku.

O příštím srazu proběhne úprava plastimatek, aby vůbec netekly.


  • 0

#36 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 červenec 2018 - 14:18:17

Příští sraz je v Žirovnici, tak už se těším.

Taky mám ještě jednu plastimatku. Používám do ní vnitřek z Patersona (Jessop) a se zaváděním filmů od té doby žádný problém.


  • 0

#37 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 21 červenec 2018 - 16:44:13

Kdybych nebyl v koupelně po kolena v chemii z milé Plastimatky, nějak by to nebylo ono. To MOKRÉ volání je pak doslovně. Cítím se jako vyvolávaný negativ. Nejlepší je blix z RA-4, ten krásně voní po čpavku a ani nebarví kachličky na bordovo:)))


  • 0

#38 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 červenec 2018 - 22:39:53

Pri zasroubovani vika prechytim prsty a znovu dotahnu. Plastimatka je magicka nadoba, pokud stojite tvari k severovychodu a mate na sobe cerne trenyrky, jste obuti-neobuti a vase svedomi je ciste, viko se jeste o notny kus pootoci a pak plastimatka skvele tesni a nic z ni netece.


  • 0

#39 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 22 červenec 2018 - 06:33:34

Do Plastimatky se musí nalít přesné množství tekutiny. To neukápne. Ale osobně do ní leju ustalovače pro jistotu po okraj, a to mi potom cáká...
  • 0

#40 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 22 červenec 2018 - 10:01:27

Často sa mi stávalo, že vývojka držala a tiekol až ustaľovač. Ale to len kým som sa nenaučil poriadne to zavrieť. System Motorbiker. Hlavne pozor na ten severovýchod. Teraz už netečie nič. Akurát mi potom dá trocha námahy to otvoriť.


  • 0

#41 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 červenec 2018 - 21:52:22

Plastimatka nemusí držet ustalovač. Jednoduše naleješ ustalovač a několikrát otočíš. Počkáš minutu a otevřeš platimatku. Čapneš do teplejch cívku a párkrát s ní zašoupeš nahoru dolu. Koukneš na mizící bílý závoj. Po jeho zmizení ještě necháš film na cca půl minuty  v ustalovači a následně již jen pereš.  

 

..Jest-li e něco v celém procesu nejjednodušší, tak to je vyvolání filmu, i když  nejobávanějším.


  • 0

#42 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 červenec 2018 - 22:44:14

Další věc nezavádět film někde kde je hodně velký teplo pak to tam opravdu nejde.


  • 1

#43 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 červenec 2018 - 09:47:58

Problém tekoucí Plastimatky spočívá v náchylnosti k "nevytvoření podtlaku". Čili pokud nechci camrat ustalovač, je třeba po oplachu dosucha utřít vnitřek (bílého) víka a styčné plochy vrchního černého uzávěru. Je-li sucho, lze opakovat bez problému "suchý cyklus" stejně jako u vývojky.


  • 0

#44 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 26 červenec 2018 - 20:38:35

KIM - proc? Ja to teda nedelam a necabra to ustalovac ani tak. Staci ten podtlak.

 

Ale zeptal bych se takto - ktera latka se hodi na utirani plastimatky? Vsechny moje pousti chlupy.


  • 0

#45 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 červenec 2018 - 21:27:33

Motorbiker - 1. Protože to má fyzikálně podložené důvody. 2. Protože já to tak dělám (a nedělám to jako ty) a výsledek je vyřešení výše popsaného problému. A zdá se, že u obou postupů... Stačí? ;)
A k druhé otázce:
kuchyňská utěrka (papírová)
papírový kapesník
mikrovlákno na monitory atp. (horší savost, ovšem nejde o vysušení do mrtě ale odstranění větší části vody).
Vše ověřeno. V emulzi jsem nikdy chlupy neměl, to až na emulzi... většinou ve zvětšováku. Ale to má taky snadné řešení.
  • 0

#46 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 26 červenec 2018 - 22:17:16

Jo tak, odstranim tu vrstvu vody, aby to sedlo plast na plast, bez te mezivrstvicky...

 

U papirove uterky bych se asi obaval, my mame tu levnou trepivou,a le tu kapesnicky zkusim. Obcas musim vysusit plastimatku co nejrychleji. Muzu i moderni jelenici, nebo jsou v tom nejake nevhodne chemikalie?


  • 0

#47 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 27 červenec 2018 - 07:14:11

Jelenice bych se nebál. Druhá věc je, že na rozdíl od semistandu či standu se ustalovačem dost kvérlá a želatina je už nasycená, takže nějaký chloupek se (dle mého) stejně nechytá... Alespoň se mi to nikdy (jak psáno výše) nestalo.


  • 0

#48 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 27 červenec 2018 - 08:34:00

Tak jo, dobre vedet. DIky.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních