Přejít na obsah


Vyvolávací tank pro začátečníka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 December 2011 - 00:08:15

Ahoj všichni, jsem tu nový, jmenuju se Petr Svoboda, jsem z Kladna a občas se potloukám a fotím v Praze. Momentálně fotím nádhernou Flexaretou VI. První věc s čím bych prosil o pomoc a o radu je vyvolání svitků 120. Mám jich cca 35 nafocených - je to všechno ČB ilford - delty, hp5, fp4 prostě klasika. Vyvolával jsem asi 5 ks u pana Oty - www.fotooto.cz po cca 59 kč, to byla víceméně testovací várka. Teď bych ale za těch 35 ks dal cca 2000 kč, což je opravdu moc. Takže jsem se rozhodl práci odvést sám, jednak pro radost z vlastnoručního vyvolání a jednak na snížení nákladů a výhledově dlouhodobější provoz. Poradíte mi někdo kde, od koho a jaký tank na to sehnat - ideálně aby to umělo 2 kinofilmy najednou nebo 1 svitek ? Kdybyste měl někdo nějaký nevyužitý, přebytečný byl bych moc rád. Ideálně někdo z Prahy nebo středočeského kraje. Díky za vstřícnost a pomoc
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 December 2011 - 00:56:13

ahoj, nedávno jsem koupil starší, velmi málo používaný Jobo Reporter - válec s cívkami na 5 kinofilmů /3 svitky, dohromady tedy 8 cívek, zkusil jsem si ho, je fajn, kompaktní (o dost než mnou běžně a dlouho používané Paterson system 4). Uvažuji, že jej prodám - pro mě nemá valného významu kvůli rozměrové nekompatibilitě s Patersonem -
jestli jsi v Praze, napiš mi na e-mail (v mém profilu), dám ti kontakt a adresu a můžeš se na něj přijít podívat.
  • 0

#3 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 December 2011 - 14:04:39

Levnější pořád bude nechat to vyvolat za ty 2000.

Jinak koupit u Škody Jobo na jeden svitek se stavitelnou cívkou. Dobře se s tím pracuje, neteče, dá se vyvolávat v obýváku. Staré typy Plastimat a ty ještě starší jsou na nic, špatné cívky, netěsním, je s tím jen otrava.

35 filmů je celkem hodně na vyvolání, ale koupil bych tank na 1 film kvůli tomu, že tam nemusí být velký objem lázní. A když tak už 2 cívky, aby to šlo průběžně.

PL
  • 0

#4 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 14 December 2011 - 14:35:19

Teď bych ale za těch 35 ks dal cca 2000 kč, což je opravdu moc. Takže jsem se rozhodl práci odvést sám, jednak pro radost z vlastnoručního vyvolání a jednak na snížení nákladů a výhledově dlouhodobější provoz.

Urcite si vyvojnici kup, staci i Jobatko 10??/15?? na 2 svitky. Predpokladam, ze se ti normalne nestave, ze bys volal zase nekdy 35 filmu...
Pokud si troufnes volat hromadne, muzu ti jednorazove pujcit 28?? kam se tech svitku da narvat zaraz tusim 8. Ale teda rotacne, protoze otacet to proste v tomhle objemu nejde...
Na Andelu.

Bohousek
  • 0

#5 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 14 December 2011 - 16:12:31

Levnější pořád bude nechat to vyvolat za ty 2000.


Apage satanas :lol:

Staré typy Plastimat a ty ještě starší jsou na nic, špatné cívky, netěsním, je s tím jen otrava.


Pokud není vyběhaná, tak to neplatí. V Hradci teď tekly docela jiné výrobky :lol:
  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 December 2011 - 16:44:38

smysl má přemýšlet o Jobo 1520 (2 svitky, jedna cívka) nebo Jobo 1540 (4 svitky) a když se to skombinuje (1530+1520) tak se do toho vejde 6 svitků (3 cívky) při objemu méně než 1.5litru. Není to zas takový monstrum jako řada 25xx resp 28xx.
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 December 2011 - 17:15:08

Levnější pořád bude nechat to vyvolat za ty 2000.
PL

hohohoóóó
za tolik peněz pořídím Paterson system 4 s 5 cívkami, vývojku a ustalovač a ještě mi zbyde na roličku metráže nebo pár svitků :lol:
samozřejmě, nepočítám-li hodnotu několika hodin vlastní práce s vyvoláváním těch 35 filmů.
:lol:
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 December 2011 - 17:16:20

a beztak se teď někde freeman chichtá, jakej tu založil flejm :lol:
  • 0

#9 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 December 2011 - 20:36:39

upřímně mě tedy docela děsí představa nákupu něčeho většího na 1,5 litru vývojky. Je pravda že teď jsem nějakou dobu fotil "do šuplíku" a cvakal jeden film za druhým, ale do budoucna takové objemy neplánuju. Takže volat to po 1 či 2 kusech by mi nevadilo. Hold musím dohnat co jsem zameškal. Navíc, se aspoň dobře zaběhnu a dostanu to do rukou po staru. Nacpat někam 8 svitků a pak zjistit, že jsem něco špatně namíchal nebo obrátil pořadí by se mohlo paradoxně hodně prodražit. Stará plastimatka je dobrý a asi i levný nápad, na druhou stranu jsem našel Kaiserku s 2 cívkami, které se dají posouvat po ose - tzn. splňují mojí podmínku: 2 kinofilmy nebo 1 svitek. Co na ní říkáte?: http://www.csfotoobc...-2-civky-2.html pak by se to mohlo dostat do hranice 1000 kč i s chemií myslím. Což by mě cenově potěšilo místo 2000 kč.
  • 0

#10 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 December 2011 - 21:03:34

jinak díky za rady pánové . Co se týče chemie k těm ilfordům - delta, fp4, hp5 tak jsem si něco pročítal a zjistil že budu pořebovat ILFORD ID 11, FOMAFIX či SUPERFIX, teploměr, ILFOTEC a to by víceméně mělo být všechno ne ? Beru v potaz že nebudu volat ani dia ani barevné filmy a ilford xp2 si nechám někde externě - těch jsem nafotil jen pár.
  • 0

#11 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 14 December 2011 - 21:17:04

Ahoj Petře !

Vítám Tě na temné. Já Ti povím jak jsem to udělal já. Také jsem pokukoval po Jobo a Peterson fajnovkách, ale jejich cena mě odrazovala. Začínal jsem a tak jsem zašel k Pazderovi a koupil Plastimatku za 80,-. Trochu tekla tak jsem hrdlo i vnitřní horní rub přelepil par vrstvama černé izolačky a bylo to v pohodě. Navíjení občas pozlobí, ale nakonec tam film vždy dostanu. Občas začne kapat, tak to přelepim znova, navíc těch pár kapek mě nikterak netrápí a na výsledek to nemá žádný vliv. 80 kč s trochou kompromisů a zbytek peněz jsem dal do materiálu.

Zdravím Tě a přeju samý úspěch
Jan
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 December 2011 - 22:06:15

ohledně tanku nic proti výrobci kaiser, ale jejich systém těhle tanků jsem podvakráte vyzkoušel, vypláchl, usušil a tank poslal dál - ta manipulace mi přišla dost bídná
aktuálně používám jobo starší i novější verze různých velikostí a v jedný plastimatce mám jen smáčedlo
  • 0

#13 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 December 2011 - 09:23:55

Ahoj, čtu tady, že fotíš a potloukáš se po Praze. Já se tu teď taky trochu potloukám a fotím. Mám doma Jobo 1520 i s kaskádou. Jestli si chceš zkusit práci s ní, můžu ti ji klidně na těch 35 svitků půjčit, abys měl víc času zapátrat a rozhodnout se. Fotím teď častějc kino a na to mám kdyžtak menší. Jestli bys měl zájem ozvi se na mail: bryankohn@centrum.cz. Prima den.
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 December 2011 - 09:29:16

kurňa, a pak prej lidi jsou zlí a nechtěj si navzájem pomáhat, tohle už je zde další nabídka, která se neodmítá, ale na to mám dojem někdo neslyší :)
  • 0

#15 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 15 December 2011 - 10:22:00

Ad chemie - volat to můžeš v jakýkoliv negativní vývojce. ID-11 je osvědčená klasika, jen dej pozor na ředění - už i u 1:1 bude vyvolávací látky teoreticky málo (při volání dvou svitků v 500ml tanku).
Kdybys chtěl tank kupovat nový pak v befoto vyjde levněji než už škody (jobo 1520)
  • 0

#16 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 15 December 2011 - 13:36:53

jestli jedeš hodně na cenu tak si namíchej D76ku
metol 2g
siřičitan sodný bezvodý 100g
hydrochinon 5g
dekahydrát tetraboritanu disodného (borax) 2g
voda 1000ml

taky si ji míchám a litr mě vyjde na nějakých 30kč a nejdražší položka je destilka :)
  • 0

#17 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 December 2011 - 17:02:54

ne ne, zas tak na cenu netlacim, jen si proste myslim ze jsem schopen to vsechno vyvolat za mene nez 2000 vcetne nakupu vybavy, myslim ze befoto ma docela prijatelnou cenu na baleni ID11 na 5 litru tak zkusim stesti s ni
  • 0

#18 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 15 December 2011 - 17:29:51

Teď jsem si to cvičně spočítal 35 filmů - cca 300 Kč.
  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 December 2011 - 17:44:34

myslím si, že pri takom kvante sa rozhodne oplatí vlastná chémia. Aj pri kúpe cenovo predražených surovín sa napr. pre D-76 dá dosiahnúť nákupná cena chémie cca 25 - 30 Eur a aj keď sa to možno zdá dosť, tak vlastný ustaľovač Ťa vyjde len na cca 50 centov, kupovaný stojí asi 3 eurá a potrebuješ najmenej tri balenia (dobre, dá sa kúpiť aj lacnejší koncentrát rychloustaľovača). D-76 tiež nepatrí medzi lacné vývojky, určite nie tá od Kodaku/Ilfordu. Predpokladaná spotreba tiež 3 balenia (litrové). Ak chceš robiť pozitív, tak to sú ďalšie náklady navyše. Možnože sa Ti zdajú ceny nákupu väčších balení príliš vysoké, tak popros niekoho na TK, aby Ti trochu chémie odsýpali, alebo za nejakú úplatu aj pripravili hotové roztoky. Budeš nadšený, ako dlho D-76 vydrží a najmä nebudeš musieť platiť za značku.
  • 0

#20 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 15 December 2011 - 17:50:23

myslím si, že pri takom kvante sa rozhodne oplatí vlastná chémia. Aj pri kúpe cenovo predražených surovín sa napr. pre D-76 dá dosiahnúť nákupná cena chémie cca 25 - 30 Eur a aj keď sa to možno zdá dosť, tak vlastný ustaľovač Ťa vyjde len na cca 50 centov, kupovaný stojí asi 3 eurá a potrebuješ najmenej tri balenia (dobre, dá sa kúpiť aj lacnejší koncentrát rychloustaľovača). D-76 tiež nepatrí medzi lacné vývojky, určite nie tá od Kodaku/Ilfordu. Predpokladaná spotreba tiež 3 balenia (litrové). Ak chceš robiť pozitív, tak to sú ďalšie náklady navyše. Možnože sa Ti zdajú ceny nákupu väčších balení príliš vysoké, tak popros niekoho na TK, aby Ti trochu chémie odsýpali, alebo za nejakú úplatu aj pripravili hotové roztoky. Budeš nadšený, ako dlho D-76 vydrží a najmä nebudeš musieť platiť za značku.

Rodinal 250 ml Standa Ypress prodává za 85 Kč tuším, vydrží při ředění 1:50 na 25 náplní vývojnice 500 ml, v tom se dá vyvolat 50 filmů, já su srab, takže po jedné, to je 2 láhve rodinalu - 170 Kč, ustalovač TF-2 na 5 litrů, tj. na 50 filmů prodávám za 100 Kč. Voda z vodovodu a nějaký to smáčedlo, celkem těch 300 ,- Myslím, že o moc levněji to asi už nepůjde.
  • 0

#21 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 December 2011 - 19:54:42

aha, dekuju za tip, moc mi pomahate. Hmm Rodinal to vypada zajimave. No ohledne te ID11 - cetl jsem si navod http://www.jankucera...i-cb-filmu.html na vyvolavani ilfordem a autor pise ze zvladne 10 filmu stejnou vyvojkou - na 35 filmu by to tedy stacilo 4 x 0,5 litru vyvojky s tim, ze bych musel prodluzovat casy. V cem vidim vyhodu je to, ze bych ji nemusel varit z prasku. Mate nekdo primo zkusenosti s pouzitim na svitcich ilford ?
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 December 2011 - 20:11:38

.... Mate nekdo primo zkusenosti s pouzitim na svitcich ilford ?

stačí málo, abys odpověď našel... například: kuk.
velmi podrobně rozebráno i ve zdejších fórech, stačí do hledání zadat heslo "rodinal". :(
  • 0

#23 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 December 2011 - 22:24:26

Myslím, že Tilberien to vystihol veľmi dobre. Čo sa Rodinalu týka, tak z ekonomického hľadiska je to super, mne osobne trochu vadilo zrno, ale nikdy som v tom nevyvolal zvitok, takže to nemusí byť zlé. Mne sa viac páči kresba D-76 alebo pyrokatecholu, ale to je už taká chuťovka. Osobne by som asi tiež bral radšej rodinal, ako ID-11, výdatnosť a trvanlivosť sa nedá porovnávať.
  • 0

#24 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 18 December 2011 - 21:31:55

Kup si starší Jobo 1000 - je kompatibilní s moderními Jobo systémy, kvalitní, těsná, user-friendly a skoro zadarmo +- 300,-
  • 0

#25 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 January 2012 - 13:43:40

děkuju všem za rady, půjčil jsem si Jobo, koupil R09 a fomafix, výsledky pěkné a náklady na vyvolání jednoho filmu jsou cca kolem 2 kč, samotná práce mě bavila a po zkontrolování výsledků jsem byl spokojen a filmy si nadále budu zpracovávat sám :?:
  • 0

#26 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 February 2012 - 13:01:53

Konecne som sa dokopal k tomu, ze si kupim svoj prvy tank. No neviem sa rozhodnut medzi tymito dvomi:
Jobo Uni Tank 1520
http://www.fotofachv...-tank-1520.html
a
Patersonom
http://www.fotofachv...2-spiralen.html
Vsimol som si, ze je tu viac zastancov Joba a potom Plastimatkari, ak si dobre spominam Patersom bolo treba predobjednat a dlhsie nan cakat?
Vyvolavat budem len kinofilm, vzdy po jednom filme.
Dakujem za vase rady :-P
  • 0

#27 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 February 2012 - 13:33:23

Zatial som k porovnaniu tychto dvoch systemov nasiel toto:
http://www.hometrail...bo-vs-paterson/

Jobo
+kvalitnejsie spracovanie
+da sa jednoduchsie, rychlejsie a bezpecnejsie zatvorit
-vyssia cena, nedaju sa pouzit spiraly inych vyrobcov

Paterson
+rychlejsie a bezpecnejsie navijanie filmu, vhodne pre zaciatocnikov (bez ostrych hran, spirala sa da pouzit aj v systemoch AP, Jessops, Kaiser)
-uzaver (netusim co je frimellige-vyheglany? :-P )

Celkovo sa mi zda aspon podla obrazkov Jobo solidnejsie. Osobne skusenosti nemam ani s jednym z nich, takze poprosim temnokomornikov, ktori mali moznost si vyskusat obidva systemy o ich postrehy.
  • 0

#28 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 12 February 2012 - 13:35:25

Konecne som sa dokopal k tomu, ze si kupim svoj prvy tank. No neviem sa rozhodnut medzi tymito dvomi:
Jobo Uni Tank 1520
http://www.fotofachv...-tank-1520.html
a
Patersonom
http://www.fotofachv...2-spiralen.html
Vsimol som si, ze je tu viac zastancov Joba a potom Plastimatkari, ak si dobre spominam Patersom bolo treba predobjednat a dlhsie nan cakat?
Vyvolavat budem len kinofilm, vzdy po jednom filme.
Dakujem za vase rady :-P

A co tohle? - http://www.paladix.c...php?adid=183854

Osobně používám Jobo 1000 a občas v nouzi Plastimatku. A ono je to asi jedno.
  • 1

#29 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 12 February 2012 - 14:32:25

Já jsem si po několika hororových příhodách s Plastimatkou pořídíl vývojnici Kaiser a bylo po problémech. Má cívky s kuličkami a ještě se mi nestalo, že by se mi film zasekl. Jediná nevýhoda je, že po nalití přerušovače trošku teče, ale podstatně méně než Plastimatka. Stejně vyvolávám v umyvadle, takže mi to nevadí. Je ale pravda, že všechny problémy byly u Plastimatky s kinofilmem. Namotávání svitků bylo vždycky v pohodě
  • 0

#30 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 12 February 2012 - 14:43:32

Jedinej problém, kterej jsem měl s plastimatkou bylo to, že když jsem si motal filmy sám, tak se delší náviny než cca 38 polí do Plastimatky nevlezly. Jobo to sneslo. To ,že nějaká plastimatka teče bych jako nějakou zásadní zásadu pro začátek neviděl.
Ve vláknech je docela dost rad, jak si se zasekávajícími cívkami apod poradit.
  • 0

#31 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 12 February 2012 - 15:03:13

Paterson system 4 starší verze = šroubovací víko s užším měkkým víčkem na- a vylévacího otvoru se i po přechodu na novější verzi s širokým převlečným víkem vyráběl dál a prodával v obchodní síti Jessops pod jejich názvem, dodnes se vyrábí v Indii pod jinou značkou, za pár šupů se dá koupit i 5cívkový. Paterson s.4 je buď pro 1, 2, 3, 5 nebo 8 cívek, cívky jsou navzájem kompatibilní ve starších i nových verzích. V Patersonu se dají použít i cívky Plastimat. Používám od r.1973, naprostá spokojenost dodnes, i s těmi, co jsem koupil za uspořenou libru na íbeji a co byly označeny jako špinavé, hodně použité, stačilo je jen umýt. Víka těsní i po letech.
p.s. za ty prachy, co máš v linku v obchodě, bych to já osobně nekupoval, i v CZ to přijde levněji. ale vůbec bych neměl obavy za 4-5 liber koupit komplet tank i s cívkami jetý (nebo povícero takových tanků naráz ve výprodejích z likvidovaných fotokomor a dědictví), poštovné z británie není až tak drahé.
Jobo mám jen jeden 5 cívkový reporter mod.2, je sice fajn, ale není s ním tak příjemná práce jak s patersonem.
Měl jsem možnost vyzkoušet i Jobo tank při použití na rotačce, nebylo to špatné, jen jsem už zvyklý asi na pohodlí hladkého navíjení do paterson cívek, takže porovnávat nemůžu.
Všechny kvalitní systémy tanků, které netečou a do jejichž cívek jdou navíjet jakékoli filmy za sucha i za mokra, jsou dobré. Při volbě mezi Jobo a Paterson rozhoduje asi obsah peněženky a osobní preference, asi tak.
  • 0

#32 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 12 February 2012 - 15:05:57

Zatial som k porovnaniu tychto dvoch systemov nasiel toto:
http://www.hometrail...bo-vs-paterson/

Jobo
+kvalitnejsie spracovanie
+da sa jednoduchsie, rychlejsie a bezpecnejsie zatvorit
-vyssia cena, nedaju sa pouzit spiraly inych vyrobcov

Paterson
+rychlejsie a bezpecnejsie navijanie filmu, vhodne pre zaciatocnikov (bez ostrych hran, spirala sa da pouzit aj v systemoch AP, Jessops, Kaiser)
-uzaver (netusim co je frimellige-vyheglany? :o )

Celkovo sa mi zda aspon podla obrazkov Jobo solidnejsie. Osobne skusenosti nemam ani s jednym z nich, takze poprosim temnokomornikov, ktori mali moznost si vyskusat obidva systemy o ich postrehy.


Jednoznačně paterson. Je tam i ta středová hřídelka na míchání-otáčení cívek a cenově výjde na půlku toho co jobo.
  • 0

#33 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 12 February 2012 - 16:13:29

Mám několik Petersonů a nevím, co bych jim měl vytknout. Nikdy se mi nezasekl film (byla to vlastně moje první vývojnice) a nikdy z žádné nic neukáplo. Nalívání i vylíváni je jednoduchý a rychlý. S Jobem zkušenosti nemám, ale pochybuju, že bude znatelně horší nebo lepší.

Jobo má výhodu v tom, že je to profláknutá značka a jsou jich na ebay mraky. Na Petersona budeš možná chvilku čekat, ale zas bude výrazně levnější.

Ať koupíš to nebo ono, bude to na ebay za polovic a zbylý peníze můžeš nacpat třeba do zaostřovacího mikroskopu.

A poslední rada, určitě si na začátek nekupuj vývojnici jen na jeden 35mm film! Dřív nebo později si pořídíš (nebo nějaká krasavice v tvým okolí) foťák na svitek a budeš ho chtít někde vyvolat. Experimenty s různýma filmama, push/pull, atd. tě taky přejdou a volat dvě stejně nafocený kina pojednom je pěkná pruda.
  • 1

#34 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 February 2012 - 23:27:10

mě v patersonovi permanentně přestávaly fungovat ty kuličky. lepily se ke konci direk a pak nešel nakonce film do cívek narvat vůbec. sralo mě to. a taky to teklo. tak sem si koupil jobo.
ale proti gustu...
  • 0

#35 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 12 February 2012 - 23:46:59

mě v patersonovi permanentně přestávaly fungovat ty kuličky. lepily se ke konci direk a pak nešel nakonce film do cívek narvat vůbec. sralo mě to. a taky to teklo. tak sem si koupil jobo.
ale proti gustu...

nedostatečné praní cívek. ale proti gustu ... :o
  • 0

#36 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 February 2012 - 00:03:00

Dakujem vsetkym za odpovede, uz som viac-menej rozhodnuty pre Jobo, na sklade maju posledny kus, tak ak ho do stredy niekto nekupi tak bude moj :o
  • 0

#37 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 1 March 2017 - 19:11:52

Pozdravujem,

 

vie mi niekto prosím Vás povedať, ako sa pracovalo, resp. ako ideálne sa pracuje s týmto čudným JOBO tankom?

Prečo je delená komora a taký dlhý? Neviem, či mu niečo náhodou nechýba z výbavy...

 

Ďakujem pekne.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#38 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 2 March 2017 - 09:19:04

No neni to tank to procesora? predpokladam ze pojde pouzit aj mimo len si treba odmerat kolko roztoku potrebujes:)

Jobo RO- Tank 4314 (multi) 10 x 35 mm .... 1000ML


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních