Přejít na obsah


Fotka

Vyvolání ČB fotky z barevného negativu????


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 blood-girl

blood-girl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 prosinec 2011 - 19:01:58

Ahoj, chtěla bych se zeptat,jestli je něco takového nějákou přijatelnou cestou vůbec možné? Mám doma docela hromadu barevných filmů a prostě mě to tak napadlo ... vlastně jsem nepřišla na moc důvodů proč by to nemělo jít ... ? :lol:
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 19:13:16

Ahoj, chtěla bych se zeptat,jestli je něco takového nějákou přijatelnou cestou vůbec možné? Mám doma docela hromadu barevných filmů a prostě mě to tak napadlo ... vlastně jsem nepřišla na moc důvodů proč by to nemělo jít ... ? :lol:

jde to. samozřejmě to má svoje špecifiká.
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2011 - 19:56:43

blood-girl
Jde to. Ale!
Na barevném negativu se budete těžko orientovat - "to oranžové" většinou dost vadí. Někteří říkají, že je lépe negativ naskenovat a poté zhotovit třeba čb fotografii. Je to nečestné a nesportovní, ale pokud máte těch negativů "docela hromadu", asi byste se umořila.
Má zkušenost: nikdy se mi nepodařilo z barevného negativu udělat mokrým procesem fotku, která by se vyrovnala fotografii 'čb film-čb papír'.
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 20 prosinec 2011 - 20:07:33

Rozhodně doporučuji(jakkoliv jsem jinak proti) multigradační papíry. Jednak jsou orthochromatické, což je pro zvětšování z barevných negativů vhodnější, jednak člověk opravdu neví, jakou gradaci bude pro konkrétní barevný negativ potřebovat - ta maska dělá opravdu "binec". V případě klasických papírů spíš vyhoví nějaké tvrdší(alespoň u mně to tak vesměs bylo).
  • 0

#5 blood-girl

blood-girl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 prosinec 2011 - 21:34:51

No děkuju za tipy ... Takže pokud to jde ... Asi nezbývá než to zkusit :lol: Já jen abych si nezničila papíry úplně zbytečně. :)
  • 0

#6 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2011 - 21:37:32

Dát do minilabu a obsluze sdělit, že chcete monochromaticky. Zkusil jsem to takhle, je to rychlé a snadné, ale není to ono. Je to vlastně barevná fotografie pouze v jedné barvě, podle dopadajícího světla to pak taky lehce mění nádechy do různých odstínů, to u fotky z temné komory není. Taky mi připadlo, že tam není ta sytost černé jako u temné komory.

PL
  • 0

#7 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 20 prosinec 2011 - 23:07:50

Skúšal som to dnes a zrno jak prasa už na 13x18, tonalita nič moc, chcelo by to ešte vyladiť. Určite to nie je náhradné riešenie namiesto čb filmu. Ďalšia vec je, že to nejde ani na farebný papier v čb chémii, bude to ako na extra mäkkú gradáciu
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 prosinec 2011 - 14:08:22

chce to na MG zvětšovat s fitry pro gradaci 3-5 (tím se nejspíš vyrovnává vliv té oranžové masky). většinou jsem s tím neměl problém, nicméně převod barev do čb mi přijde poněkud nekontrolovatelný :-)
  • 0

#9 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 058 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 22 prosinec 2011 - 11:02:19

Pred nedavnem byla v Kosicich a posleze i v Plzni velika vystava z fotografii Zikmunda a Hanzelky. Vsechny byly nove zvetsovane a velka cast z nich prave z puvodne barevynch negativu. Byly udelane tak dokonale, ze bych je mezi temi opravdu CB nepoznal. S panama, kteri ty fotky delali, jsem se bavil, vsechno to bylo na MG. Sam jsem to parkrat delal, ale je s tim prace a vysledek neni tak pekny jako klasika. V kazdem pripade lze, jak vidno.
  • 0

#10 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 prosinec 2011 - 11:39:37

A neprozradili nějaké technické triky?
  • 0

#11 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -25

Publikováno 22 prosinec 2011 - 13:29:41

Ahoj, chtěla bych se zeptat,jestli je něco takového nějákou přijatelnou cestou vůbec možné? Mám doma docela hromadu barevných filmů a prostě mě to tak napadlo ... vlastně jsem nepřišla na moc důvodů proč by to nemělo jít ... ? :D

Nejlepší je na to koupit speciální papíry,já už je dlouho nepoužíval a tak nevím jestli je mají?Je problém vtom že stoho špatne dostáváš kontras,je to moc upečený.Jde spousty věcí.já mám doma čb dia z z čb negativu.Nebo jde barevný dia vyvolat na negativ.I negativ vyvolat procesem e 6.Tech možností je strašně moc.z barevný dia čb fotky atd.
  • 0

#12 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 22 prosinec 2011 - 14:24:04

čo sa týka tých starých farebných negatívov, tak tie boli často nemaskované a teda nebol až taký problematický prevod do čb.
  • 0

#13 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 058 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 22 prosinec 2011 - 16:16:49

A neprozradili nějaké technické triky?

Bohuzel ne, protoze mne to tenkrat tolik nezajimalo, nemel jsem v umyslu takovy fotky delat. Ale urcite udou ti dva k dohledani a tedy k doptani. Jeden z nich ma v praze ramarstvi, snad si vzpomenu, kde. A taky - ovsem zas nekde - mam na ne vizitky...
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2011 - 17:57:57

Pred nedavnem byla v Kosicich a posleze i v Plzni velika vystava z fotografii Zikmunda a Hanzelky. Vsechny byly nove zvetsovane a velka cast z nich prave z puvodne barevynch negativu. Byly udelane tak dokonale, ze bych je mezi temi opravdu CB nepoznal. S panama, kteri ty fotky delali, jsem se bavil, vsechno to bylo na MG. Sam jsem to parkrat delal, ale je s tim prace a vysledek neni tak pekny jako klasika. V kazdem pripade lze, jak vidno.


Zajímavé.
Určitě to vše dělali klasickým osvitem přímo negativ/papír?
nedávno jsem si s tím (podobně jako před mnoha lety) hrál, něco šlo, ale pořád byl znát citelný posun v podání různých (původních) barev a do škály šedé, zvláště na MG papírech, na starý papír ultratvrdé gradace to bylo o fousek lepší, ale přesto - rozdíl proti panchro filmu znát.
Kdežto cestou nečistou, přes scan / převod mícháním kanálů (dle chuti podobně jako bych fotil na čb film přes barevné korekční filtry), následně osvit na papír ve slušném labu, paráda, udělal jsem to před 2 lety a i odborníci prd poznali, co je co..... kromě jednoho, který se koukl hodně zblízka přes silné brejle a poznamenal, že na čb film to je podezřele bezzrnné.... takže v další várce jsem přidal zrníčko tím správným hejblátkem a bylo to :D
tak a teď mě můžete kamenovat :lol:
  • 0

#15 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 prosinec 2011 - 11:26:51

osvit dat se přece dá udělat i na baryt a pak vyvolat mokrou cestou.. dokonce i p.Janhuba to dělal ne? ne že by to tedy bylo něco jednoduchého, chce to kumšt, a levné to taky není
  • 0

#16 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2011 - 11:52:11

http://www.ilford.cz/data/5.pdf

takto som to skusal ja a vysledok celkom pozeratelny ...
bolo to ale zo staruckych farebnych negativov, ani neviem presne ake to su ... 30 rokov a viac ...
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2011 - 13:21:36

osvit dat se přece dá udělat i na baryt a pak vyvolat mokrou cestou.. dokonce i p.Janhuba to dělal ne? ne že by to tedy bylo něco jednoduchého, chce to kumšt, a levné to taky není


zcela jistě. p.s. RC se nevyvolává mokrou cestou?
  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 058 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 23 prosinec 2011 - 14:21:21

Ano, urcite to delali klasicky, ono uz je to asi sedm let, tenkrat jeste ani takove moznosti nebyly. Stravil jsem s obema pany cely vecer, pamatuju si, ze delali na papiry Foma a meli nejakyho supermoderniho Dursta s nejakym chytrym merenim positivni exposice. pak uz litaly panaky a vic si nepamatuju. Jen, ze ty fotky byly opravdu krasny.
  • 0

#19 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 prosinec 2011 - 15:38:41

zcela jistě. p.s. RC se nevyvolává mokrou cestou?

nic takového přeci netvrdím :D pouze zmiňuji alternativu k minilabovému osvitu barevného papíru čb předlohou
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2011 - 15:44:04

zcela jistě. p.s. RC se nevyvolává mokrou cestou?

nic takového přeci netvrdím :D pouze zmiňuji alternativu k minilabovému osvitu barevného papíru čb předlohou


kdo mluvil o minilabu? "...osvit na papír ve slušném labu" :D
  • 0

#21 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2011 - 15:45:14

zcela jistě. p.s. RC se nevyvolává mokrou cestou?

nic takového přeci netvrdím :D pouze zmiňuji alternativu k minilabovému osvitu barevného papíru čb předlohou


kdo mluvil o minilabu? "...osvit na papír ve slušném labu" :)

a mimochodem, lab páně Janhuby řadím mezi ty slušné :D
  • 0

#22 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 prosinec 2011 - 16:24:31

:D
  • 0

#23 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 únor 2013 - 15:54:43

Pro zajímavost jsem zkusil zde diskutované ČB foto z barevnýho negativu. Přiložená fotka je sken bez úprav z mg barytu 18x24 - 2x mg filtr violet a tvrdá vývojka 1:1 . Osvit asi 2 minuty, protože na desce ja pak už vidět jenom fialový tmavý stín místo obrazu. Přesto soudím, že jdou dělat z bar. neg. dobrý čb fotky, ale zkazil jsem hoodně papírů.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  img679.jpg   203,93K   102 Počet stažení

  • 1

#24 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 únor 2013 - 20:23:22

S nemaskovaným negativem to bude snazší.
  • 0

#25 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 únor 2013 - 20:34:47

Aha, to už to padlo, musím si číst i starší příspěvky. Tedy ecce, cesta: http://www.macodirec...27_458_459.html
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních