Přejít na obsah


Fotka

Jaký expozimetr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
350 odpovědí na toto téma

#251 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 27 srpen 2015 - 21:57:09

"Cip digitalneho aparatu/telefonu ma uplne odlisnu spektralnu citlivost, aku ma film. Tomu je pravdepodobne prisposobene i meranie samotne."

 

a ešte tak dumám nad touto vetou - ak je to pravda, tak čip moderného expozimetra je prispôsobený na meranie pre digitálny alebo analógový materiál? Ako má nastavenú spektrálnu citlivosť? Lebo expozimetre, vyrobené za posledných 15 rokov sú určené takmer výhradne pre digitálny záznam obrazu a pri meraní pre  analóg by teda mali merať zle... Ani ten najdokonalejší expozimeter nemá prepínač ANALOG/DIGITAL. Idem na dovolenku a budem mať čas, vezmem si tam digitál, analóg s TTL meraním aj expozimeter a urobím si porovnávacie testy merania :-) :-) Raz vyskúšať je viac ako sto povier :-) :-)


  • 0

#252 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 srpen 2015 - 22:57:04

Neunikla mi ta lahka ironia :>

Denne sa stretnem s niekolkymi 1000kami digitalnych fotografii [nasich zakaznikov]. To je myslim dost na to, aby som mal pravo si nieco mysliet a vyhlasovat to.

Cip digitaku ma nepomerne vacsiu citlivost k cervenej casti spektra, ako film. Som presvedceny, ze vyrobcovia digitakov s tym pocitaju. Tak isto amo s tym, ze digifotky sa sladuju na extremne vyhulenych a svietiacich monitoroch. CO tam po tom ze -2EV.

 

Z mojho pohladu:

- DSLR je velka raroha oproti expozimetru

- nepresvedciva akuratnost v merani

Ak ale chces pocut, ci smies ist vlastnou cestou, myslim, ze ano a ze je to tvoj problem. Ci mas pravo klast na forach otazky na zle exponovane filmy, netusim.

 

Ak chces poradit, mal by si vediet, ze tradicna alternativa je lepsia.

 

Ano, myslim ze slusne expozimetre prepinac na analog/digital nemaju a som presvedceny, ze ludia vyvijajuci tieto pomocky vedia, co robia. Nemusime vediet vsetko, ale s filmami funguju dobre. AKo s digitalmi neviem, nevidel som digitalistu s expozimetrom. Vyjadrujem vsak istu nadej, ze i v pripade digitalu su tieto pomocky lepsie, ako vlastne meranie TTL digitalnych aparatov. Tuto nadej do mna vlial prispevok na konkurencnom fore, kde sa isty digitalny voyer podelil o uzasne zistenie, ze TTL jeho digitalneho aparatu nameria dost odlisne vysledky, ako isty Gossen [v cene jeho aparatu].

Asi by som to niekde nasiel, ale fakt to prezijem, ked mi neuveris.

 

Je digitalny aparat ako expozicna pomocka vhodna aspon ako voditko? To je otazka. Ja neviem, ale ani expozimeter sam neriesi uplne vsetky vplyvy. Musim uvazovat napriklad aj s chybou merania pri nizkej urovni osvetlenia. Aby som ale este rozmyslal, ako to uvidi TTL tohto aparatu. No neviem, radsej sa tomu vyhnem, ako to tu niekto spominal, zjednodusim si pracu.


  • 0

#253 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 28 srpen 2015 - 06:58:47

Keko, asi som tam naozaj dal trošku irónie, lebo tie tvrdenia zas boli príliš razantné, tak sa ospravedlňujem. A v tejto debate ide o to, poradiť dostupné možnosti, ako sa priblížiť k technicky dobre exponovanej fotke. Hodil som sem svoj príspevok nie ako radu, ale ako info, ako to robím ja. Nikto to tak robiť nemusí.

Nepochybujem o veľmi dobrej a nenahraditeľnej službe expozimetru v ateliéri. Dokonca aj s digitálom sa tam často a účelne používa. Ja som ale krajinkár a vo veľkej časti svojich záberov nemám možnosť merať dopadajúce svetlo. Alebo ak, tak nejakým náhradným spôsobom merať dopad svetla pri sebe... To sa určite dá, ale prednosti merania dopadajúceho svetla sa tým hodne oslabia a výsledok začne byť porovnateľný s meraním odrazeného svetla. Presné meranie nepresných veličín...

Snažil som len povedať začiatočníkom, že na meranie odrazeného svetla sa určite dá s dobrou presnosťou použiť akýkoľvek analóg alebo digitál s bodovým meraním a že môže celkom dobre nahradiť spotmeter (často používaný krajinármi). Ak ho mám, môžem ním v prípade občasného použitia veľmi dobre nahradiť expozimeter. Nič viac som nechcel a tým aj končím :-) :-)

Mier... :-)


  • 0

#254 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 srpen 2015 - 07:20:19

Keko, uvažovat o měření ze zakázek různě zkušení či nezkušených dovolenkářů je hodně zavádějící.  Mám možnost porovnávat obě technologie a nepozoruji v tomto ohledu rozdíl. Ve studiu i venku jak na film tak digi expozimetr/flashmetr funguje a nevidím jediný důvod proč by neměl. Co výběr filmu tak jiné barvy. Mohu si vlastně říci o citlivosti k barvám na čipu, že jsem použil film značky XY. Tak jako barevnou fotku pod zvětšovákem mohu barevně upravit, tak to samé mohu dělat na počítači. Ty technologie jsou si blíž než si tady většina z nás dokáže uvědomit. 

 

Ani nevidím důvod proč by někdo nemohl v nouzi použít naměřený výsledek z digi zrcadlovky či slušného kompaktu. K aplikacím v mobilu jsem skeptický, ale sám je nevyužívám tak k nim nic říci nemohu. Při fotografování lidí na ulici jsem automatiku a filmového pentaxe používal velmi často a na expozici jsem si nikdy nestěžoval. Tedy pokud někomu nevadí se tahat s několika fotoaparáty najednou ať to tak dělá. Cena expozimetru není zanedbatelná, může to hrát taky roli při výběru. Na měření záblesku tu zrcadlovku nebo kompakt asi teda, ale nepoužiji :-) 

 

Když už je nejhůř tak expoziční prožnost filmu nebo syrový formát RAW ledacos zachrání. 

 

Toleruji to, že temná je temnou komorou a nechci sem zavádět digitální technologie. Jen mi vadí k té digi straně řekl bych až odpor a ne úplně relevatní informace při srovnávání. 


  • 2

#255 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 28 srpen 2015 - 08:16:43

No, si jeden z mala, co ma nieco naozaj pozistovane. A mozno len mas o nieco viac penazi na slusny digital. Neviem. Ale vzdy budem o tomto sposobe pochybovat, pretoze nespominam fotografie dovolenkove - tam by to clovek ocakaval, ale fotografie zo zrkadloviek s cenou, za ktoru si uz aparat nekupim.

Zableskove svetlo som kedysi meral v atelieri krajcirskym metrom.  :) Aj to islo, hoci to nebolo puristicke.

Cena expozimetru je to, o co tu ide. Kazdy by si to chcel skusit. Ale povinnu vybavu chce nejako osidit. SKor, ci neskor si bude musiet nejaky expozimeter obstarat. Ta varianta "skor" je lacnejsia. Kto nafoti film rocne, bude sa tesit, ze na filme nieco ma. Kto ich nafoti 50, uz zacina zvazovat. Kto nafoti 500, ma na to aby ho nepotreboval, a predsa ho ma! Ani tak neveri vsetkemu, co mu ukaze.

 

Spoliehanie na RAW je vlastne voda na moj mlyn :)

 

O digitalnom svete mam informacii dostatok, pretoze sa tomu v mojom obore neda vyhnut. Sami digitalnu technologiu vyuzivame - kedze sme sa museli prisposobit. Ale od mala mam nieco napozerane a podanie tejto technologie mi nejde do oka. Preto fungujem tu. S urcitym odporom. 

 

Tak vela zdaru s meranim svetla.

:)


  • 0

#256 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 28 srpen 2015 - 08:20:25

ter (často používaný krajinármi). Ak ho mám, môžem ním v prípade občasného použitia veľmi dobre nahradiť expozimeter. Nič viac som nechcel a tým aj končím :smile: :smile:

Mier... :smile:

... Mier :)

 

Vies, ked najviac zleho medzi omladinou sposobis lahkym spochybnovanim absolutnych pravd.

 

Ja koncim tiez, nie ze tu budem za trolla.

:)


  • 0

#257 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 srpen 2015 - 08:48:02

Fotografie je v tomhle hodně špatná. Každý jsme kvalifikovaný fotograf počínaje vlastněním fotoaparátu v mobilním telefonu. Ta cena zrcadlovek je v porovnání s dřívějškem relativně malá a spoustu prodejců nabízí víc marketing než užitou hodnotu - např víc Megapixelů = lepší fotografie. A zákazník na to slyší. I když spoustu věcí vůbec nepotřebuje. To, že si koupím nejmodernejší a nejdražší digitál neznamená, že pak ty fotky budu umět následně zpracovat a připravit k tisku. Ani když si koupím filmovou Leiku nebo Hasselblad mi nezaručí kvalitní fotografie. Zase se budu trápit ve fotokomoře, tedy pokud se vůbec dostanu k vyvolání filmu. 

 

Slunce svítí na všechny stejně. 


  • 0

#258 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 srpen 2015 - 11:24:46

Mě ty připomínky o financích nepřijdou úplně adekvátní.

 

Ručičkové Gosseny se dají sehnat za 1000 - 1500, digitální od 2000 Kč. To pro někoho, kdo fotí na střední formát (nebo VF) snad není limitující?

Sekonic l 398 se dá sehnat také levně. Jenom spotmetry jsou drahé a ty se hodí hlavně na zonální systém. To už beru jako jinou kategorii.

 

Pak je tu ještě Sverdlovsk, ale pokud ho neseženete za dvě tři stovky, nemyslím že se vyplatí. Výroba měla nestálou kvalitu a nemusíte narazit zrovna na dobrý kus.

 

Nedoporučuju Gossen Digisix, ale byl tu na něj i opačný názor. Podle mého má nepraktické ovládání a tlačítka nejsou zapuštěna a chráněna proti nechtěnému stisknutí.


  • 0

#259 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 srpen 2015 - 11:54:10

Když se podívám do nového zboží  a foto Škoda, tak jediný expozimetr na hranici 3000,-kč je již zde zmíněný sekonic L-208. Pak se pohybuji od 5000,-Kč nahoru až k závratným výšinám. Jak se teď pohybují bazarové ceny v ČR nebo oblíbený ebay, do té doby než člověk připočte balné a v horším případě dph i clo netuším. Při současném kurzu to, ale asi žádná pecka nebude. 

 

U škody v bazaru mají i staré gosseny, ale nevím jestli bych doporučil např. nabízený Lunasix za 1000,-Kč. Koukám na datum výroby a  sám bych do toho nešel. 

http://camera-wiki.o.../Gossen_Lunasix

 

Naopak to počáteční odrazení při pohledu na ceny s velkým rozptylem od jedotek po desetisíce chápu. 

 
  • 0

#260 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 28 srpen 2015 - 12:31:48

Staré CdS expozimetry nemusí být špatné, často se dají překaliborvat. Problém je, že byly na rtuťové baterie 1,35V a nahradit se to často dá jen různými bastly s diodami a obdobně či použít zinkovzduchové baterie, které vydrží pár měsíců. Vše je spíše o tom, zda člověk chce fotil bez přemýšlení a mít spolehnutí na správné výsledky a tím i na správně exponované fotografie a investovat do moderního expozimetru nebo se bude hrát se starým expozimetrem za pár korun, bude to ladit a zkoušet a výsledky pak mohou být různé. Nejsme tak bohatí abychom si kupovali levné věci.


  • -2

#261 karelrymbach

karelrymbach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 srpen 2015 - 12:47:10

Používám Weimar CdS s alkalickou batérii 1.5V. Pokud je čas, měřím jak odražené světlo(čočkou), tak dopadající(přes bílou záklopku), hodnotu volím mezi. Zatím problém nebyl.


  • 0

#262 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 srpen 2015 - 14:16:27

mám starýho gossena profisix. je na 9v baterii a funguje i po těch letech výborně


  • 0

#263 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 28 srpen 2015 - 14:23:27

Teraz som kúpil Gossena Lunasix 3s (novšia verzia s SBC), vyrábala sa ešte v 80tych rokoch. Za polovičnú cenu ako Sekonic 308 / vrátane orig. redukcie na 1,5V batérie. A meria rovnako.

 

Opakujem sa: je to tiež alternatíva na zváženie, určite to nie sú nekvalitné výrobky.


  • 0

#264 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 28 srpen 2015 - 15:11:43

Já jsem co se týče analogu úplný začátečník, ale to co mám odfoceno mám odfoceno a hlavně změřeno jak digi zrcadlovkou tak mobilem a o výsledcích rozhodně nemohu říct, že by byly snímky vyloženě špatně exponované, spíše naopak....teď jsem pořídil starý Sverdlovsk 4 a výsledky plus minus podobné....neříkám že je mobil spolehlivá volba, ale měl jsem zato, že expozimetr ať externí nebo vestavěný v digi zrcadlovce měří množství světla v EV nehledě na fotomateriál nebo čip. Každý přístroj bude měřit s nějakou chybou. Některý s větší, některý s menší. při měření je nutno s tím dle zkušeností počítat...
  • 0

#265 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 srpen 2015 - 16:13:30

Jen mezihra, dokážete poznat rozdíl mezi ucházejícím, ne tak špatným, dobrým a vynikajícím? Pokud ano, nechápu co se zde řeší.


  • 0

#266 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 28 srpen 2015 - 16:17:55

Jen mezihra, dokážete poznat rozdíl mezi ucházejícím, ne tak špatným, dobrým a vynikajícím? Pokud ano, nechápu co se zde řeší.

Asi tak. Hlavně že se výsledek dostatečně blíží záměru a autor je s výsledkem spokojen
  • 0

#267 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 srpen 2015 - 17:31:38

 

 

Nedoporučuju Gossen Digisix, ale byl tu na něj i opačný názor. Podle mého má nepraktické ovládání a tlačítka nejsou zapuštěna a chráněna proti nechtěnému stisknutí.

to ano, nicméně v originálním pouzdře volně ložený v kapse/brašně se nikdy nevybil

až jsem ho dal jednou do tvrdého pouzdra a pak měřil stále až do vybití

dá se snadno řešit tvarovanou nalepenou podložkou, či bezpečným pouzdrem, ale mohli to vyřešit lépe už ve výrobě, souhlasím

byla by zde ještě jedna slabina podle mě nejlepšího dostupného mrňavého expozimetru na trhu a sice plastové očko, asi po pěti letech jsem ho ulomil a nyní používám poutko přidělané na stativový závit


  • 0

#268 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 30 srpen 2015 - 14:44:41

1361193482.jpg


  • 0

#269 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 30 srpen 2015 - 15:52:17

Hezké, ale aby to nedopadlo jako v tomto článku http://petr-kubac.bl...echnicky-pokrok mého kamaráda ;)


  • 0

#270 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 30 srpen 2015 - 17:05:13

Já nemám telefon, do kterého jde taková aplikace nahrát. Kdybych ho měl, tak by to bylo první, co bych udělal. Jednou (právě že nejednou) jsem si expozimetr zapomněl a byl jsem rád, že to můj bratr ve svém telefonu měl. Ta jeho aplikace byla free, takže tu není o čem bádat.

Navíc některé aplikace umožňují si to měření nakalibrovat podle luxmetru.

Klasický expozimetr je prostě fotodioda, nějaké zobrazovadlo a nějaká kalibrace mezi tím. A nevidím důvod, proč by to ten telefon neměl zvládnout a jeho výhoda je, že je stejně v naší kapse (pokud jste majiteli vhodného chytrafonu, pokud ne, není to varianta pro vás a nemá cenu brblat nad něčím, co jsme vlastně neviděli). Otázkou je pak kvalita té konkrétní aplikace.

 

Takže tu nejde o žádný pokrok, ale využití něčeho, co máme stejně v kapse.

 

Ilustrační záběr, že to není jen o kvalitě a ceně :-)

 

00bdO2-536599584.jpg


  • 0

#271 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 30 srpen 2015 - 17:18:47

Proto jsem tu loboval za ten Gossen Sixtomat. Měl jsem ho krátce půjčený a hodně mi sedl. Není příliš velký, ale zároveň se dobře drží a ovládá.

A tu starší variantu jsem viděl před dvěma lety na Paladixu asi za 1800,- jinak ebay, existuje také německý a anglický.

 

Na rozdíl od starších strojů nebude Sixtomat potřebovat kalibraci, je na současné baterky a přitom má i aristokratický původ.

 

gossen-sixtomat-foto-bild-100179491.jpg


  • 0

#272 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 srpen 2015 - 19:32:25

Hezké, ale aby to nedopadlo jako v tomto článku http://petr-kubac.bl...echnicky-pokrok mého kamaráda ;)

proto často zacházím do oblíbeného všeobecného bazaru, či listuju aukcemi a kupuju věci letité

občas se zadaří

 

ten expozimetr vedle telefonu jsem měl a velmi rád na něj vzpomínám

já vím, že to funguje, ale představa, že bych dnešní plavce na labi stojící na  jakéms prkně a pádlující měřil telefonem a fotil flexaretou

ta tedy mrazí

i když na tom sluníčku po poledni nebylo co měřit, to je věc druhá


  • 0

#273 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 31 srpen 2015 - 04:00:47

1361193482.jpg

že by cena iphonu byla konečně úměrná své hodnotě? :-)

nicméně naprosto zásadní je pro mě u expozimetru citlivost (s dostatečnou přesností počítám). jak neumí měřit skoro tmu (citlovost od 0 ev beru jako nejméně použitelnou), tak bych ho nechtěl


  • 0

#274 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 31 srpen 2015 - 07:50:01

 

Hezké, ale aby to nedopadlo jako v tomto článku http://petr-kubac.bl...echnicky-pokrok mého kamaráda ;)

 představa, že bych dnešní plavce na labi stojící na  jakéms prkně a pádlující měřil telefonem a fotil flexaretou

ta tedy mrazí

 

 

přesně, mám z toho kopřivku...


  • 1

#275 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 31 srpen 2015 - 08:51:08

1361193482.jpg

 

Kde se dá koupit chytrofon za 20 dolarů?

 

BTW, buď neumím odečítat z toho chytrofonu, a nebo je o půl clony vedle...


  • 0

#276 karelrymbach

karelrymbach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2015 - 12:29:56

to Drevorubec:

 

20 Dollaru patrně stojí ta čočka. Ukazují stejně, 5,6/125, jenom na sekosonicu není vidět ISO.


  • 0

#277 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 srpen 2015 - 12:43:57

seconic zobrazí nastavenou citlivost po stisku tlačítka a skutečně ukazuje o půl clony víc, tedy f6,7


  • 0

#278 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 září 2015 - 08:17:13

Sekonic je schopen jakonic měřit s přesností na desetinu EV v celém rozsahu už od tmy. Specializovaná firma fotografům za deklarované parametry ručí svým životem. Kdyby lhala tak už neexistuje. A proto si rozumný člověk raději našetří a koupí prověřený, odolný a přesný expozimetr. Je to investice na celý život.  O člověku co naprogramoval aplikaci pro fón nic nevíš. Nevíš jak moc tomu rozumí, nevíš s jakými parametry součástek jeho prográmek počítá a tedy nevíš jakou může vygenerovat chybu. V podstatě nic neriskuje, jen doufá že si to pár zoufalců koupí. Zítra už bude dělat něco úplně jiného, třeba ovládání wifipračky nebo wifižehličky.


  • 4

#279 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 1 září 2015 - 10:26:01

Vážení kolegové, investice do kvalitního exposimetru je investicí do spolehlivých výsledků fotografického procesu. Za podstatné považuji naučit se správně měřit s daným typem přístroje. V režimu měření odraženého světla vznikají díky zobrazované střední hodnotě šedé výrazné odchylky, vyžadující nastavení potřebné korekce. V režimu měření dopadajícího osvětlení je výsledek v řadě případů mnohem přesnější. Bodové měření v malém úhlu pro velmi přesné a pečlivé nastavení exposice vyžaduje vlastní postupy. Za ideální považuji systém Gossen Profisix ( analog ), či Gossen Mastersix s komfortem speciálních nástavců pro jednotlivé aplikace. Kalibrace obou přístrojů je identická, jednotné napájení baterií 9V. Mastersix obsahuje navíc přesné stopky s akustickým nastavitelným výstupem pro přesný odečet dlouhých exposičních časů u VF závěrek. Speciální nástavce umožňují měřit přímo na matnici VF přístroje a na Gossen Profisix je možné nasadit stupnici pro měření hodnot teploty barevného světla. Na přístroje je stále dostupný firemní servis, kde je možné nechat v příznivé ceně exposimetry i staršího data výroby kvalifikovaně opravit, či kalibrovat. Oba přístroje s příslušenstvím využívám po mnoho let. Splnil jsem si na mnoho let svůj sen od dob, kdy byly oba přístroje vystaveny na legendárních Interkamerách v Holešovicích a získal to, co jsem obdivoval v té době malým zázrakem získaném podrobném firemním katalogu. Exposimetry se příliš neprodávají, proto je jeho cena v současné době vysoká. Ansel Adams měřil Pentax Digital Spotmetrem, dříve využíval Exposure Photometer Salford Elec.Ind. (S.E.I.) - England z 50. let, který umožňoval snad nejpřesnější měření v úhlu pouhé 1/2° úhlového stupně v tehdy snad největším rozsahu nastavení měřících hodnot. Pokud máte v oblasti klasické fotografie seriózní plány, lze v dnešní době zakoupit spolehlivý přístroj s garancí i od původního uživatele za příjemnou cenu.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#280 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 září 2015 - 14:09:19

Na téma měřením iphone je mimochodem i na temné jedno vlákno. Tam se mluví i o externím snímači dopadajícího světla, které měří od -4EV. Vlákno končí krásným Bzenčákovým komentářem:

 

Že to přesně měří tmu je v praktickém užití celkem na dvě věci. Do hry totiž vždy vstupuje "švára" filmu a ten se dá smysluplně odvodit jen z vlastních zkušeností. Měřit tmu je nesmysl a proto se o to profi expozimetry ani nepokouší. Naopak mají jiné užitečnější přednosti, které této hračičce zatím chybí.

 

V jiném vlákně najdeme poodhalení těchto zkušeností.

Jak se jednou dostanete do časů v minutách je po měření a počítání. Nic nevychází! Kamarád se mi vždycky směje když začnu měřit tmu. Říká že to je bláznovství! Nikdy nevlastnil žádný expozimetr. Na jeho výstavě to ale poznat nebylo. Když už vyjdou minuty je jedno kolik jich bude! Jestli pět nebo dvacet.

Udělejte vše jak děláte a pak tu samou scénu exponujte třikráte tak dlouho a pak ještě jednou desetkráte tak dlouho. Volejte jako vždy! Budete překvapen stejně jako já.

 

No vidíte, já zas tu 0 - 1 EV používám často, SCH započítám podle výrobce a docela pěkně to funguje.

A k té profi technice se musí podotknout, že u profi se počítá s pravidelným provozem a servisem. Nikoho nezajímalo, jestli po 30 letech ležení bude něco ještě fungovat.

No co, naštěstí jsou i zahraniční fóra, kde se myslí pozitivně a nepropadá se tam fotoxenofobii :-)


  • 0

#281 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 1 září 2015 - 15:37:48

....

A k té profi technice se musí podotknout, že u profi se počítá s pravidelným provozem a servisem. Nikoho nezajímalo, jestli po 30 letech ležení bude něco ještě fungovat.

...

 

 

Zrovna Sekonic má v Praze značkový servis, kde jsou ochotní a vstřícní profesionálové a není to ani drahé. Jen to má jediný háček - je dokonale utajený :-)


  • 0

#282 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 září 2015 - 16:04:06

 

....

A k té profi technice se musí podotknout, že u profi se počítá s pravidelným provozem a servisem. Nikoho nezajímalo, jestli po 30 letech ležení bude něco ještě fungovat.

...

 

 

Zrovna Sekonic má v Praze značkový servis, kde jsou ochotní a vstřícní profesionálové a není to ani drahé. Jen to má jediný háček - je dokonale utajený :smile:

 

A můžeš pls naznačit kde je ? Zrovna mám L389 po havárii, tak na ohledání ostatků. Býval V Jirchářích, alt to už je dávno.


  • 0

#283 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 5 září 2015 - 11:45:11

 

 

....

A k té profi technice se musí podotknout, že u profi se počítá s pravidelným provozem a servisem. Nikoho nezajímalo, jestli po 30 letech ležení bude něco ještě fungovat.

...

 

 

Zrovna Sekonic má v Praze značkový servis, kde jsou ochotní a vstřícní profesionálové a není to ani drahé. Jen to má jediný háček - je dokonale utajený :smile:

 

A můžeš pls naznačit kde je ? Zrovna mám L389 po havárii, tak na ohledání ostatků. Býval V Jirchářích, alt to už je dávno.

 

 

Skrýval se v centrále Olympusu na Evropské ulici

 

http://www.olympus.c...esupportform.do

 

Ale už je to taky pár let, co jsem to řešil...


  • 0

#284 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 6 září 2015 - 21:10:16

Vazeni kolegove,

jak sleduji diskuzi,nedokazu pochopit jak jsme mohli existovat bez tech placatech vecicek,co do toho kazdej cumi,textuje,vrazi do lidi,pada do vykopu, :P ,jsem stastnej,ze to nemam a ani nechci,da se bez toho zit,kdo rika ze ne,tak to neskusil,jako bez TV se da zit i bez PC.....

 

Zpet k tematu,mam mnoho let Weston Master II a Sekonic L-6,(nepouzivam),Weston mne nenechal ve stichu,pomeroval jsem hodnoty jak s Olympusem,s Canonem,Nikonem,Pentaxem a hodnoty jsou vpodstate shodne,

Ma jedinecnou vyhodu-nepotrebuje baterie a v mrazech tez funguje.

Kazdy z nas meri s tim s cim ma zkusenosti a je s tim spokojen.

 

Krasne hracky jsou s obrazky-slunicko,slunicko s mrackem ,a mracek.nadhera ;)

 

dobre svetlo vsem

 

borek


  • 0

#285 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 7 září 2015 - 06:05:31

Není nad přesně exponovaný, bezobsažný negativ s přidanou hodnotou špatného vyvolání a dalšího zpracování :-) Aneb vše souvisí se vším.


  • 2

#286 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 7 září 2015 - 08:31:55

Není nad přesně exponovaný, bezobsažný negativ s přidanou hodnotou špatného vyvolání a dalšího zpracování :smile: Aneb vše souvisí se vším.

No ešte existuje horšia možnosť a to je, keď sa začiatočník vráti domov s filmom plným bezobsažných fotografií a ten je napriek správnemu vyvolaniu úplne prázdny, v lepšom prípade sú tam dva husté políčka a tri výrazne podexponované... a na otázku ako to riešiť mu tu dopovieme, že nech na to kašle, aj tak tam určite mal len nejaké bezobsažné motívy, tak načo sa snažiť také blbosti exponovať správne :-) Moja stará mama na podobné rady mala také úslovie - "Zabudol vôl, že teľaťom bol" :-) :-) 


  • 4

#287 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 7 září 2015 - 09:49:20

 

Není nad přesně exponovaný, bezobsažný negativ s přidanou hodnotou špatného vyvolání a dalšího zpracování :smile: Aneb vše souvisí se vším.

No ešte existuje horšia možnosť a to je, keď sa začiatočník vráti domov s filmom plným bezobsažných fotografií a ten je napriek správnemu vyvolaniu úplne prázdny, v lepšom prípade sú tam dva husté políčka a tri výrazne podexponované... a na otázku ako to riešiť mu tu dopovieme, že nech na to kašle, aj tak tam určite mal len nejaké bezobsažné motívy, tak načo sa snažiť také blbosti exponovať správne :smile: Moja stará mama na podobné rady mala také úslovie - "Zabudol vôl, že teľaťom bol" :smile: :smile:

 

To jsem asi moc nepochopil.  

Není to tak, že když na to tedy budu podle Tvé rady kašlat, příště nafotím opět film plný bezobsažných snímků, navíc špatně exponovaných a tak dokola ?

Proč bych se nemohl učit exponovat a následně vyhodnocovat na bezobsažných scénách ?  Každá chyba může posunout k méně chybám příště. Postupně, až ty bezobsažné scény začnou být fotografovány správným nastavením, mám-li na to trochu oko, sám je začnu lépe vidět a začnu na nich vyhodnocovat, zda mělo smysl tohle fotit nebo ne. Není mnoho takových, kteří vzali fotoaparát (prostý nějakých těch nastavení s názvem Auto) do ruky a hned to měli exponováno nejen ve vhodný okamžik či s myšlenkou, ale také se správným nastavení čudlíků.

 

Jiná věc je samozřejmě to, že ne každý dokážeme posoudit, které že ty naše snímky již jsou prezentovatelné ...


  • 1

#288 martinkuchar

martinkuchar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2015 - 16:39:52

Rád bych pořídil nějaký kombinovaný expozimetr s 1 stupňovým spotem. 13k za Sekonic L-758 D je dost darda :(

Netušíte někdo, jestli lze sehnat něco za trochu lidovější cenu ?


  • 0

#289 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 září 2015 - 18:37:19

Pokud se budete pídit po (slušných) bazarech, může se Vám podařit koupit za slušnou cenu  (ale s 5.000,- nepočítejte !) Gossen Starlite I nebo II. Ten měří vše (odražené i dopadající světlo a to jak trvalé, tak světlo blesku), sčítá blesky, rozlišuje trvalé a bleskové, "průměruje"... a má spoustu dalších funkcí. To vše i v režimu 1° a 5°spotu.

Nevýhodou je velikost a dosti velká spotřeba el. energie - "žere baterky" jako jednohubky (to je řešitelné akumulátory).


  • 0

#290 martinkuchar

martinkuchar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2015 - 19:40:37

Díky za tip. Viděl jsem jen trojku a ta je ještě dražší, než Sekonic. Vypadá to, že budu muset trochu ubrat a kouknout se po Minoltě s 5 stupňovým nástavcem. Tam bych se měl to těch 5k vejít.

Jsou tu nějaké zkušenosti s Minolta IV F ?


  • 0

#291 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 7 září 2015 - 21:27:19

Treba este poznamenat, ze nie kazdy sme obdareny talentom. Zato naucit sa par figlov, ako sa dobrat k technicky zvladnutej fototgrafii nemoze byt az taky problem pre cloveka zijuceho tu - na Temnej.

Ja osobne mam radost vzdy, ked sa mi nieco podari. Aj ked je to pre inych bezobsazne.

Moja macicka NIE JE BEZOBSANY OBJEKT!!!

(To by som sa aj pobil.)

:)


  • 0

#292 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 7 září 2015 - 22:20:06

kazdy sa pobije koli svojej pussycat

.

hlavne ked obsahuje "objekt"


  • 0

#293 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 září 2015 - 06:47:33

Rád bych pořídil nějaký kombinovaný expozimetr s 1 stupňovým spotem. 13k za Sekonic L-758 D je dost darda :(

Netušíte někdo, jestli lze sehnat něco za trochu lidovější cenu ?

Lidovější by měl být Sekonic L-718. Je k tomu 5 stupňový spot. 

http://www.sekonic.c...ick_english.pdf


  • 0

#294 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 8 září 2015 - 07:29:41

Treba este poznamenat, ze nie kazdy sme obdareny talentom. Zato naucit sa par figlov, ako sa dobrat k technicky zvladnutej fototgrafii nemoze byt az taky problem pre cloveka zijuceho tu - na Temnej.

Ja osobne mam radost vzdy, ked sa mi nieco podari. Aj ked je to pre inych bezobsazne.

Moja macicka NIE JE BEZOBSANY OBJEKT!!!

(To by som sa aj pobil.)

:)

 

Jistě, Každý z nás má pocit , že svojí fotografií něco sděluje . A zřejmě má také pravdu.  Také jsem napsal, že"" vše souvisí se vším", že konečná fotografie musí ještě projít dalšími procesy, které jsou stejně důležité jako správná exposice.

 

Taky mám psa (spíše pejska) , není pro mne bezobsažný objekt a přesto jej nikde nepresentuji i kdyby byl špičkově nafocený.  Ten obsah by byl totiž  posuzován, myslím, povrchně. Jistě by se mnoha lidem a milovníkům zvířat líbil, ale ten vztah, který mezi sebou máme  bych tam neuměl, pomocí sebebrilantnějšího technického provedení vtělit. Jak říkám, VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM. :-)


  • 0

#295 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 8 září 2015 - 07:37:42

Díky za tip. Viděl jsem jen trojku a ta je ještě dražší, než Sekonic. Vypadá to, že budu muset trochu ubrat a kouknout se po Minoltě s 5 stupňovým nástavcem. Tam bych se měl to těch 5k vejít.

Jsou tu nějaké zkušenosti s Minolta IV F ?

Mám zkušenosti s Minoltou VF. Pracuje přesně tak, co od toho čekáš. Proti IVF má navíc bezkabelové měření záblesků.


  • 0

#296 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 8 září 2015 - 12:32:52

kazdy sa pobije koli svojej pussycat

.

hlavne ked obsahuje "objekt"

 

:-)))  Ale už toho nechme. Jsme trochu mimo téma. Omlouvám se ostatním. Začal jsem to já


  • 0

#297 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 srpen 2016 - 20:08:42

Prosimvas o malou radu.

Mam sverdlovsk 4, za urcitejch podminek se zdase meri celkem dobre. Ale obcas, zejmena v pomalem svetle mam tendence mu neverit. Nekdy mu jakoby zrva nez se chytne. Zhasina desne pozde, az kdyz ho zamerim do nejakeho svetla tak se jakoby rozkouka a pak zhasina drive i ve stinech/tmavych scenach.
Navic mi na nem chybi kalota.. :(

A tak si rikam ze bych poridil neco trochu lepsiho, ale nemam na to zas tak moc. Idealne do dvou tis...


Ted je mam moznost poridit Sekonic l228, mel to byt snad 5* spot.. Zaujala me i jeho kompaktni velikost.. (Ten sverdlovsk je v tomhle ohledu prijemnej)

Druhym kandidatem je Gossen Lunasix3 s nejakym prislusenstvim. Zejmena ten "spot" mi prijde zajimavej, ale hadam ze v tomhle ohledu bude ergonomictejsi ten Sekonic l228, a asi prace s nim i rychlejsi... Pro gossen v tomto ohledu hraje moznost merit dopadajici svetlo, i kdyz i to bude trochu o kompromisech, hadam.. A pak je tu jeste nastavec "Labor" pro mereni v temne. Na toto bych se vas taky rad zeptal, jak to s timto nastavcem je, a jak dobre a jestli je v praxi pouzitelnej.. Zkousel jsem o tom neco najit po internetech, ale vlastne jsem skoro na nic nenarazil. Nemecky bohuzel moc nevladnu..

Dalsi vec je, taky mnohokrat otrepane tema, mereni ťavych scen.. Interiery se slabsim osvetlenim, mesto za soumraku/pod lampami...
Ktery z tehto dvou je pro tuto praci vhodnejsi?

Jako moc se mi libi Sekonic l408, tam je asi vse po cem bych mohl touzit, ale cena jde trochu mimo me, a ja chci fotit, ne cekat az na to budu mit...

Omluvte prosim doakritiku ci preklepy, pisu z mobilu. A diky za jakekoliv vase tipy. Precetl jsem toho tu na toto tema spoustu, ale cim vic informaci stradam, tim vic se v tom mam tendence trochu ztracet.
Dekuji!
  • 0

#298 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 srpen 2016 - 20:36:36

pokud jsi exaktně založen, nechceš odhadovat a chceš mít expozici přesně změřenou, tak vol moderní, elektronický, za všech světel přesně fungující expozimetr

ušetřit se na tom nedá

takže střádat a pak - nejlépe od nějakého kolegy, co přístroj používal - zakoupit

tipuju tak 3-5 tis czk

pokud jde o noční záběry tak se dívat na hladinu osvětlení, od které měří, 0ev, 1ev i 3 ev (!)

měl jsem toho hromadu, nejpraktičtější a sehnatelný mi přišel tento

http://www.ebay.com/...HcAAOSw7VBTw6Zi


  • 0

#299 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 25 srpen 2016 - 00:27:56

Také jsem měl delší cestu k expozimetru (4. v pořadí je dnes Profisix). 

Kdybych spočítal, kolik jsem tím hledáním ztratil času a kolik to stálo celkem peněz (včetně oprav, zkoušení baterek, i s odpočtem za prodej), tak něco za 5 tis. se vyplatí pořídit. 

 

Pokud si vybavím, tak s Lunasixem jsem měřil spolehlivě tak do asi 2EV, až tak do větší tmy úplně není.  Toho Sekonika neznám.

 

Toho Sverdlovska bych nezatracoval, do temnějších míst měřil dobře. Zkontroloval bych baterii a možná i rozebral a poutahoval případné povolené šroubky, vyčistil a tak.

Také se mi v téměř tmě nechtěl občas chytnout. Když jsem mu dal nadýchnout na větším světle, tak pak měřil i v té větší tmě.

 

No a pouvažuj také jakou přesnost měření při větší tmě vlastně očekáváš. Jakou clonu při tom používáš, jaký film (Schwarzschild). Jak se dostaneš kolen 0EV, tak už stejně na nějaké té minutě přestává skoro záležet a je to pak spíš na citu a zkušenostech, než na tom co opravdu naměříš. 

Např. ten můj Profisix ještě naměří něco při -4EV.  Což při ISO100 a cloně 8 uvádí exp. asi čtvrt hodiny. Přidáš něco na švarce a jsi na třech hodinách ... 


  • 1

#300 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 srpen 2016 - 21:02:02

Dekuji vam za reakce. Jako ja jsem vlastne taky presvedcenej ze se na tom moc usetrit neda. Ze 5k investice do dobreho spolehliveho stroje se vyplati. Pravdepodobne bych s nim pak uz vydrzel na dlouho, nerku-li na celej zivot.

Ale to si ted bohuzel nemohu dovolit, a ceka me nejake cestovani tak bych chtel mit neco sebou..

Toho sverdlovska uplne zatracovat nechci. Rozebirani se v tomto pripade trochu bojim. Nemyslim si ze bych byl uplne levej, celkem se vevecech stouram a opravuji. Ale jakmile je v tom nejaka optika tak se bojim a davam ruce pryc.. Blby je ze si to ted nemam ani moc jak overit, bo od sve stare dslr jsem objektivy zapujcil, a kompakta co jsem mel ricoh gx200 mi ukradly, to byl skvelej partak k analogum.. :'(

Mistni clanek o kalibraci sverdlovska jsem samozrejme take cetl, ale na to se necejtim uz vubec. Ani bych nemel jak to overovat..

Tak vam ted teda nevim. Mam ted trochu tvrdohlave nutkani zkusit ten L228. Je mi jasny ze by to nebyla konecna stanice, ale aspon bych mel ted moznost to s necim odjezdit, treba rok, nebo aspon do jara.. Ale aby to nebyl uplnej prusvih, no..
Pak bych ho asi zase vypustil do sveta, a dosetril na neco poradneho..

Vim, je to hroznej zlozvik resit veci na posledni chvily.. Kdyby jste pro mne meli jeste nejake doporucdni, i kdyz treba jen kompromisni, docasne, ale aby to nebyl uplnej prusvih no..

Tak sem teda zkousel experimentovat s nejakejma tema aplikacema na chytrej telefon, ale duveru k tomu nemam teda. Za dobrejch podminek to celkem funguje zda se, ale jakmile zacne jit do tuheho, tak se ty softwary zacinaji dramaticky rozchazet, i mezi sebou na jednom a tom samem HW. Takze asi ne, tudy se mi jit nechce vubec.. Mozna jako nejaka zaloha kdyz vsechno selze, z nouze cnost..
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních


    Bing (1)