Přejít na obsah


Fotka

Problém s Fomadonem R09


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
69 odpovědí na toto téma

#1 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2011 - 08:29:36

Zdravím Pánové,
jsem více či méně začátečníkem v tomto oboru avšak po uspěšném vyvolání prvních svitku jsem se nyní dostal k prvním problémům, kterým nemohu přijít na kloub.

Na negativní proces používám vývojku Fomadon R09. Svitky, které jsem v ní pral byly značky Fomapan 100. Problém je. že po vyprání dle časů uvedených v tabulkách (7-9 minut) a při teplotě taktéž odpovídající teplotě v tabulkách (20-22 stupňů Celsia) při poměru 1+50 dílů vody. Výsledek nebyl dle očekávání, ale negativy byly velmi světlé, nemyslim si že by to bylo chybou fotoaparátu protože kresba která je takřka znatelná je vidět ostře. Uvažoval jsem nad špatnou vývojkou, ale ta má expiraci až někdy kolem roku 2013.

Nevím čím tento problém mohl vzniknout proto se na vás obracím o radu. Předem díky za odpovědi.
  • 0

#2 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 29 prosinec 2011 - 08:47:14

Nevím,jestli je to příčinou zrovna tvého problému,ale mně učitel ve škole doporučoval prodloužit fomácké časy,které foma uvádí pro své filmy, asi o dvacet procent,protože podle jejich časů to vychází slabě kryté.
  • 0

#3 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 prosinec 2011 - 08:54:37

Na negativní proces používám vývojku Fomadon R09. Svitky, které jsem v ní pral byly značky Fomapan 100. Problém je. že po vyprání dle časů uvedených v tabulkách (7-9 minut) a při teplotě taktéž odpovídající teplotě v tabulkách (20-22 stupňů Celsia) při poměru 1+50 dílů vody. Výsledek nebyl dle očekávání, ale negativy byly velmi světlé, nemyslim si že by to bylo chybou fotoaparátu protože kresba která je takřka znatelná je vidět ostře.
...

Filmy se vyvolávají (případně koupou) ve vývojce, neperou. :lol:

Na kolik jsi exponoval ten film? Na nominál? Jaké byly hodnoty expozice?
Měří Ti dobře expozimetr nebo foťák?
Tato kombinace film + vývojka je má nejoblíbenější a nemám s ní problém.
Exponuji na ISO 50 a poctivě počítám se Schwarzshieldovým efektem (viz datasheet k filmu)
Čas vyvolávání při 1:50 mám nějakých 8:30 , překlápění 1. minutu, pak po minutě překlopit.
Případně semistand 1 hodinu -1:100, přednamočit 5 minut ve vodě, pak vývojka 30 vteřin překlápět, po půlhodině jednou překlopit.
Na svých stránkách mám další ozkoušené kombinace času a ředění.

Držím palec
  • 0

#4 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 29 prosinec 2011 - 09:36:23

pokud jsi dodržel teplotu a čas volání, tak i na nominál by to mělo být v celku dobré..
Dle mého názoru je chyba v expozici - je třeba negativ více "přikrmit" tzn. exponovat na stíny.
Já osobně nejtmavší místa a dle nich exponuji. Pak volám dle tabulky a je to ok
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2011 - 10:15:22

Nevím čím tento problém mohl vzniknout proto se na vás obracím o radu. Předem díky za odpovědi.


jak napsali již kolegové výše, pokud jsi takto vyvolal již několik svitků a je to pořád stejné, slabě kryté, tak pokračuj - ale buď prodluž dobu volání, nebo více exponuj (jako ISO 50), a teplotu vývojky si rozhodně změř přesným teploměrem.
p.s. bez možnosti vidět ten inkriminovaný negativ je to stejně jen plácání do vody.
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 prosinec 2011 - 11:52:46

Ja by som to tipoval skôr na podexponovanie negatívu pri expozícii. Bežne precujem s Fomapanom 100 vo zvitku a volám ho skoro vždy vo Fomadone R09 New 1+50 presne podľa časov od výrobcu a nikdy som nemal problém. Exponujem Fomapan 100 ako 80. Teda robím to tak pri všetkých BW filmoch, exponujem vždy o krok viac. :lol:
  • 0

#7 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 29 prosinec 2011 - 12:12:10

Ja by som to tipoval skôr na podexponovanie negatívu pri expozícii. Bežne precujem s Fomapanom 100 vo zvitku a volám ho skoro vždy vo Fomadone R09 New 1+50 presne podľa časov od výrobcu a nikdy som nemal problém. Exponujem Fomapan 100 ako 80. Teda robím to tak pri všetkých BW filmoch, exponujem vždy o krok viac. :lol:


Takže 2OO jako 160, 400 jako 320, 1600 jako 1250 atd. A potm vyvolávám jako klasickou 1OO, 2OO, 4OO atd. Co přesně ovlivním? Expozice na stíny?
  • 0

#8 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 29 prosinec 2011 - 13:15:45

já dvoustovku většinou krmím na 125 a leze mi to poměrně hezké a hlavně pohodlně zvětšovatelné (měřím podle stínů které pak zařadím do odpovídající zóny)
  • 0

#9 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 29 prosinec 2011 - 14:05:18

Zdravím Pánové,
jsem více či méně začátečníkem v tomto oboru avšak po uspěšném vyvolání prvních svitku jsem se nyní dostal k prvním problémům, kterým nemohu přijít na kloub.

Na negativní proces používám vývojku Fomadon R09. Svitky, které jsem v ní pral byly značky Fomapan 100. Problém je. že po vyprání dle časů uvedených v tabulkách (7-9 minut) a při teplotě taktéž odpovídající teplotě v tabulkách (20-22 stupňů Celsia) při poměru 1+50 dílů vody. Výsledek nebyl dle očekávání, ale negativy byly velmi světlé, nemyslim si že by to bylo chybou fotoaparátu protože kresba která je takřka znatelná je vidět ostře. Uvažoval jsem nad špatnou vývojkou, ale ta má expiraci až někdy kolem roku 2013.

Nevím čím tento problém mohl vzniknout proto se na vás obracím o radu. Předem díky za odpovědi.


Tvůj problém jsem měl taky, ale od té doby se našla i jiná vývojka ve které jsem máchal.. Ale myslím že by to vyřešil Punkomatův příspěvek, který pomůže i mě. Mimo to jsem vyvolával i ve staré Orwo R 09 (razítko mělo datum asi 1991, či 81) a je to nádherně vyvolané :lol:
  • 0

#10 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 prosinec 2011 - 15:58:11

Ja by som to tipoval skôr na podexponovanie negatívu pri expozícii. Bežne precujem s Fomapanom 100 vo zvitku a volám ho skoro vždy vo Fomadone R09 New 1+50 presne podľa časov od výrobcu a nikdy som nemal problém. Exponujem Fomapan 100 ako 80. Teda robím to tak pri všetkých BW filmoch, exponujem vždy o krok viac. :lol:


Takže 2OO jako 160, 400 jako 320, 1600 jako 1250 atd. A potm vyvolávám jako klasickou 1OO, 2OO, 4OO atd. Co přesně ovlivním? Expozice na stíny?


Presne tak.
Exponujem 100 ako 80, 200 ako 160, 400 ako 320, ...
Vyvolávam normálne: 100 ako 100, 200 ako 200, ...
Na expozíciu mám takú fintičku: Meriam ju z dlane, teda anio svetlá ani tiene, proste si z damo prostredí zmeriam dlaň. A funguje to skvele. :-)
  • 0

#11 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 29 prosinec 2011 - 16:39:57

Ve svých poznámkách mám psáno fomapan100(exp.06/2006 :-) )v rodinalu 1+50 při 20stupních 7min.Exponované odhadem dle poučky na obalu filmu a výsledky ok.Jde o to v čem je problém.Kdysi sem měl teploměr a ten měřil 2stupně bokem.Nicméně vyladil jsem proces a vše ok,než jsem si pořídil teploměr druhý,který měří správně a byl jsem někde jinde.
To samé foťák fotil jsem yashicou mat a zjistil jsem,že co jsem nafotil na stejný film a stejně volal jako film z pentaxu,tak je cosi jinak.Přišel jsem nato,že yashica zřejmě tím jak léta odpočívala nějak prodlužuje časy(neměřil jsem) a snímky jsou více exponované než na pentaxu.
Jinak zdravím Hradišťáka :lol:
  • 0

#12 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2011 - 22:11:27

Děkuju všem za odpovědi a připomínky.

Dneska jsem si s tím lámal hlavu jak ste to vlastně všecko mysleli atd. A pak mě napadla jedna myšlenka jestli to nemůže být tím že jsem vývojku kterou mám jako koncetrát řádně nepromíchal a rovnou nabral a naředil s destilkou v požadovaném poměru. Tím myslím jestli si ty aktivní látky nemají tendenci držet u dna bez řádného protřepání.

Je to jenom moje doměnka. Zkusim namíchat novou vývojku, bohužel zrovna nějak nemám na čem ji odzkoušet. Tak až budu mít uvidím co to udělá.

Jinak expozimetr používám externí nebo jak se mu přesně říká.
Teploměr pak rtuťový starší výroby, takže si myslím že by měl být celkem přesný.
  • 0

#13 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 prosinec 2011 - 22:21:32

Tím myslím jestli si ty aktivní látky nemají tendenci držet u dna bez řádného protřepání.

To je blbost, s rodinalem se třepat nemusí, spíš naopak. Ve Fomáckém se dole hromadí bordel a je dobré vývojku odlívat opatrně nebo brát stříkačkou, aby ten sajrajt zůstal dole.
  • 0

#14 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 prosinec 2011 - 01:24:25

Tím myslím jestli si ty aktivní látky nemají tendenci držet u dna bez řádného protřepání.

To je blbost, s rodinalem se třepat nemusí, spíš naopak. Ve Fomáckém se dole hromadí bordel a je dobré vývojku odlívat opatrně nebo brát stříkačkou, aby ten sajrajt zůstal dole.


Ja teda osobne vždy pred odobratím koncentrátu fľaštičku poriadne pretrepem. :-)
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2011 - 10:19:42

Tím myslím jestli si ty aktivní látky nemají tendenci držet u dna bez řádného protřepání.

To je blbost, s rodinalem se třepat nemusí, spíš naopak. Ve Fomáckém se dole hromadí bordel a je dobré vývojku odlívat opatrně nebo brát stříkačkou, aby ten sajrajt zůstal dole.


"Bordel" nebo krystaly po delším skladování v chládku, které se při zahřátí v mikrovlnce rozpustí v čirou tekutinu tmavší barvy? S fomáckým nemám zkušenost žádnou (pokud jsem zaslechl, v průběhu několika desetiletí měl taky různý původ), ale s krystalizací a usazením tohoto sajrajtu u dna u staré ORWO R09 a ještě starším Agfa Rodinalem ano. Samozřejmě, tehdy mikrovlnky nebyly, lahvička (tehdy skleněná) se zahřívala se v kastrůlku s vřelou vodou...
a první, co v návodech k použití bylo k přečtení bylo: "před použitím koncentrát důkladně promíchat".
A třeba se taky mýlím, žeano :) V posledních letech jsem měl a dosud mám akorát rodinal od Adoxu a Calbe a v nich žádný bordel není, přesto ho míchám před odebráním potřebných několika kapek injekční stříkačkou.
  • 0

#16 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 prosinec 2011 - 10:49:54

Ja si myslím, že ten "bordel" na dne fľašky je vykrištalizovaná chémia. Myslím že to miešanie, ktoré robím, pred použitím ju nerozpustí ale aspoň sa koncentrát dôkladne premieša. :)
  • 0

#17 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 30 prosinec 2011 - 11:35:51

Mě fomácká R09 vykrystalizovala až když tak rok ležela netknutá. Bylo tam tak posledních 10ml a když se to kvedláním nechtělo rozpustit, tak jsem se vzhledem k množství už o nic dalšího nepokoušel a vývojku vylil.
  • 0

#18 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 prosinec 2011 - 13:14:47

Ja som si asi pred pol rokom objednával R09 priamo z Fomy a vykrištalizovaná už prišla. :)
  • 0

#19 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 prosinec 2011 - 13:30:52

Ja by som to tipoval skôr na podexponovanie negatívu pri expozícii. Bežne precujem s Fomapanom 100 vo zvitku a volám ho skoro vždy vo Fomadone R09 New 1+50 presne podľa časov od výrobcu a nikdy som nemal problém. Exponujem Fomapan 100 ako 80. Teda robím to tak pri všetkých BW filmoch, exponujem vždy o krok viac. :)


Takže 2OO jako 160, 400 jako 320, 1600 jako 1250 atd. A potm vyvolávám jako klasickou 1OO, 2OO, 4OO atd. Co přesně ovlivním? Expozice na stíny?


Presne tak.
Exponujem 100 ako 80, 200 ako 160, 400 ako 320, ...
Vyvolávam normálne: 100 ako 100, 200 ako 200, ...
Na expozíciu mám takú fintičku: Meriam ju z dlane, teda anio svetlá ani tiene, proste si z damo prostredí zmeriam dlaň. A funguje to skvele. :D



Tuto sedu tabulku clovek len tak lahko nezabudne/nestrati :)
  • 0

#20 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 30 prosinec 2011 - 14:14:01

Ve svých poznámkách mám psáno fomapan100(exp.06/2006 :lol: )v rodinalu 1+50 při 20stupních 7min.Exponované odhadem dle poučky na obalu filmu a výsledky ok.Jde o to v čem je problém.Kdysi sem měl teploměr a ten měřil 2stupně bokem.Nicméně vyladil jsem proces a vše ok,než jsem si pořídil teploměr druhý,který měří správně a byl jsem někde jinde.
To samé foťák fotil jsem yashicou mat a zjistil jsem,že co jsem nafotil na stejný film a stejně volal jako film z pentaxu,tak je cosi jinak.Přišel jsem nato,že yashica zřejmě tím jak léta odpočívala nějak prodlužuje časy(neměřil jsem) a snímky jsou více exponované než na pentaxu.
Jinak zdravím Hradišťáka :lol:


Zdarec :)
  • 0

#21 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 30 prosinec 2011 - 14:15:22

Ja by som to tipoval skôr na podexponovanie negatívu pri expozícii. Bežne precujem s Fomapanom 100 vo zvitku a volám ho skoro vždy vo Fomadone R09 New 1+50 presne podľa časov od výrobcu a nikdy som nemal problém. Exponujem Fomapan 100 ako 80. Teda robím to tak pri všetkých BW filmoch, exponujem vždy o krok viac. :lol:


Takže 2OO jako 160, 400 jako 320, 1600 jako 1250 atd. A potm vyvolávám jako klasickou 1OO, 2OO, 4OO atd. Co přesně ovlivním? Expozice na stíny?


Presne tak.
Exponujem 100 ako 80, 200 ako 160, 400 ako 320, ...
Vyvolávam normálne: 100 ako 100, 200 ako 200, ...
Na expozíciu mám takú fintičku: Meriam ju z dlane, teda anio svetlá ani tiene, proste si z damo prostredí zmeriam dlaň. A funguje to skvele. :lol:


Dík... vyzkouším
  • 0

#22 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 prosinec 2011 - 16:08:08

Tím myslím jestli si ty aktivní látky nemají tendenci držet u dna bez řádného protřepání.

To je blbost, s rodinalem se třepat nemusí, spíš naopak. Ve Fomáckém se dole hromadí bordel a je dobré vývojku odlívat opatrně nebo brát stříkačkou, aby ten sajrajt zůstal dole.


"Bordel" nebo krystaly po delším skladování v chládku, které se při zahřátí v mikrovlnce rozpustí v čirou tekutinu tmavší barvy? S fomáckým nemám zkušenost žádnou (pokud jsem zaslechl, v průběhu několika desetiletí měl taky různý původ), ale s krystalizací a usazením tohoto sajrajtu u dna u staré ORWO R09 a ještě starším Agfa Rodinalem ano. Samozřejmě, tehdy mikrovlnky nebyly, lahvička (tehdy skleněná) se zahřívala se v kastrůlku s vřelou vodou...
a první, co v návodech k použití bylo k přečtení bylo: "před použitím koncentrát důkladně promíchat".
A třeba se taky mýlím, žeano :lol: V posledních letech jsem měl a dosud mám akorát rodinal od Adoxu a Calbe a v nich žádný bordel není, přesto ho míchám před odebráním potřebných několika kapek injekční stříkačkou.

Máš samozřejmě jako vždy pravdu. Je obecně vždy lepší koncentrát promíchat.
Myslel jsem to tak, že v tomhle případě bych hledal chybu jinde, než v nepromíchání Rodinalu před odebráním.
  • 0

#23 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 30 prosinec 2011 - 16:14:52

[/quote]
To je blbost, s rodinalem se třepat nemusí, spíš naopak. Ve Fomáckém se dole hromadí bordel a je dobré vývojku odlívat opatrně nebo brát stříkačkou, aby ten sajrajt zůstal dole.[/quote]

Právě,že jsem se tak vypekl,než nabírám do stříkačky tak s lahvičkou důkladně zahrkám.Když jsem měl poprvé fomácký rodinal,tak se tam začla dělat ta ztvrdlá sedlina.Já vždycky bral sezhora,abych to nenasál.No a jak jsem byl už skoro u dna,tak jsem málem vytáhl film na kterém skoro nic nebylo.Tak jsem to míchal a vařil v teplé vodě a po rozpuštění sedliny zas volal normálně.
Takže souhlasím,že na dno sedají sloučeniny chemie.Zjistil jsem,že to nejvíc dělá ty usazeniny na dně,když se nechává v ledničce.Nechávám ho proto při pokojovce a vždy před aplikací řádně třepu.V ničem jiném už filmy nevolám.
Naprostý souhlas s Jiřinolem.Povařit lahvičku v teplé vodě.Měl jsem i agfácký rodinal,ale jen 1x.
  • 0

#24 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 30 prosinec 2011 - 16:31:03

U Fomáckého R09 je, nebo možná byl, nevím, nepoužívám, problém se špatnou těsností víčka i po zašroubování na moment "kdo to kur*a tak zarval" - takhle jsem se s R09 vypekl, že jsem vytáhl téměř průhledný film a samozřejmě na dně lahvičky byly tmavé kusy čehosi, co bylo potřeba, aby ta vývojka pracovala :lol: Předpokládám, že netěsnost obalu a pozvolná oxidace způsobuje tvoření toho krystalického sajrajtu.
  • 0

#25 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 31 prosinec 2011 - 15:33:49

Ahoj Laďo přesně tak sem to myslél akorát sem to neuměl tak pěkně napsat.Taky jsem jednou málem vytáhl čistý film,kvůli té sedlině :) .
Všecko nej v Novém roce Ogaři!
  • 0

#26 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2012 - 22:29:14

Zdravím pánové,
tak jsem se jal namíchat novou vývojku s tím, že jsem použil metodu protřepat nemíchat. Obávám se ale, že problém se tentokrát netýká vývojky.

Vyvolal jsem svitek Fomapan 100 dle tabulkových časů a teplot a i přesto jsem nakonec k mému velkému úžasu, vytáhnul z vývojnice prázdný svitek jen v místech zdrojů světla byly viditelné tmavší odstíny.

Proto jsem se chtěl zeptat jestli to nemůže být citlivostí filmu, ve smyslu že 100ka je prostě málo kor když se fotí při umělém osvětlení. Fotil jsem Kowou Six a měřil externím expozimetrem, dle kterého urověň osvětlení dosahovala hodnot kolem 4EV. Dle této hodnoty jsem pak clonil od 2.8-4 a časy nastavoval mezi 1/125 až 1/15. Doufám že jsem použil správnou terminologii, za případné chyby se omlouvám jsem začátečníkem v tomto oboru.

Každopádně předem dík za podněty a rady.
  • 0

#27 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 leden 2012 - 22:47:02

Proto jsem se chtěl zeptat jestli to nemůže být citlivostí filmu, ve smyslu že 100ka je prostě málo kor když se fotí při umělém osvětlení. Fotil jsem Kowou Six a měřil externím expozimetrem, dle kterého urověň osvětlení dosahovala hodnot kolem 4EV. Dle této hodnoty jsem pak clonil od 2.8-4 a časy nastavoval mezi 1/125 až 1/15. Doufám že jsem použil správnou terminologii, za případné chyby se omlouvám jsem začátečníkem v tomto oboru.


Jestli ono nebude chyba právě v měření. 4EV mi vychází při ISO100 na kombinaci f/2.8 a 1/2s, čili i ten nejvíc exponovanej snímek (při 1/15s) je pořád podexponovanej o 3EV (8x). Na takovou tmu je třeba pro focení z ruky ISO1600!
Jestli tam jsou čísla na kraji filmu tak je vývojka OK a je jenom extrémně podexponováno.. Může to být ale i souhra obou faktorů.
  • 0

#28 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 2 leden 2012 - 00:42:48

Zdravím pánové,
tak jsem se jal namíchat novou vývojku s tím, že jsem použil metodu protřepat nemíchat. Obávám se ale, že problém se tentokrát netýká vývojky.

Vyvolal jsem svitek Fomapan 100 dle tabulkových časů a teplot a i přesto jsem nakonec k mému velkému úžasu, vytáhnul z vývojnice prázdný svitek jen v místech zdrojů světla byly viditelné tmavší odstíny.

Proto jsem se chtěl zeptat jestli to nemůže být citlivostí filmu, ve smyslu že 100ka je prostě málo kor když se fotí při umělém osvětlení. Fotil jsem Kowou Six a měřil externím expozimetrem, dle kterého urověň osvětlení dosahovala hodnot kolem 4EV. Dle této hodnoty jsem pak clonil od 2.8-4 a časy nastavoval mezi 1/125 až 1/15. Doufám že jsem použil správnou terminologii, za případné chyby se omlouvám jsem začátečníkem v tomto oboru.

Každopádně předem dík za podněty a rady.


Myslím že tie kombinácie času a clony na spomínamé svetelné podmienky sú neni zrovna s kostolným poriadkom.
  • 0

#29 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 5 březen 2012 - 19:42:48

Nechcem zakladať nové vlákno tak píšem sem. Dostal som zo 10 fliaš rodinalu FomadonR09 s expiráciou 09.2001. Má to význam ešte v kúpať nejaký film?
  • 0

#30 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 březen 2012 - 20:49:20

Nechcem zakladať nové vlákno tak píšem sem. Dostal som zo 10 fliaš rodinalu FomadonR09 s expiráciou 09.2001. Má to význam ešte v kúpať nejaký film?

Zkus to a uvidíš, ale myslím, že by měl jet.
  • 0

#31 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 5 březen 2012 - 20:54:03

skus v tom cvičně vymáchat jeden film ale mělo by to makat - mě makala flaša z roku 2005
  • 0

#32 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 březen 2012 - 22:45:09

to máš dobrý... to vklidu můžeš použínat ředení 1+10 a nemusí tě srát že vyliješ toliko vývojky.
  • 0

#33 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 7 březen 2012 - 19:38:31

prosím o info: kolik svitků bezpečně vyvolám v 550 ml R09 1+24? mám plastimatku, takže musím po jednom. resp.: vyvolám v tom dva? to mi stačí :)
  • 0

#34 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 březen 2012 - 20:09:09

Do cívky by se ti měly vlézt oba svitky za sebe.
  • 0

#35 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 7 březen 2012 - 20:11:25

Do cívky by se ti měly vlézt oba svitky za sebe.


mam bohuzel kazdej film jinej, takze budu mit jiny casy...
  • 0

#36 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 8 březen 2012 - 00:57:48

tak to R09 zvladnul vyborne, i kdyz jsem byl uprostred volani toho druhyho filmu nucen odbehnout a pak jsem jen tezce pocital, jak dlouho se to tam vlastne macha a muzu rict, ze jsem vylozene strilel od boku :)
  • 0

#37 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 10 duben 2012 - 20:49:03

Tak vyvolal som v tom expirovanom rodinale (09.2001) dva zvitky fomy100 a vyzera to tak ze pracuje ako ma aj napriek nejakym krystalom na dne.
  • 0

#38 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 18 červenec 2012 - 21:11:20

Šlo by použiť rodinal ako pozitívnu vývojku? Aké riedenie by sa dalo použiť? Zajtra som chcel zväčšovať a pokazila sa mi vývojka.
  • 0

#39 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 červenec 2012 - 05:42:09

Šlo by použiť rodinal ako pozitívnu vývojku? Aké riedenie by sa dalo použiť? Zajtra som chcel zväčšovať a pokazila sa mi vývojka.

prý to jde, ale spíš ze zoufalství protože je to neekonomické. Zkoušel jsem něco vygůglit, ale neůspěšně. Co třeba zavolat přímo do Fomy, tam by mohli vědět.
  • 0

#40 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 červenec 2012 - 06:27:35

Šlo by použiť rodinal ako pozitívnu vývojku? Aké riedenie by sa dalo použiť? Zajtra som chcel zväčšovať a pokazila sa mi vývojka.


Šlo. Výsledky dosti dobré, jako s rodinalem vždy. Ředění 1+20. Pokud toho za večer vyvoláš dost, neekonomičnost padá. Déle moc nevydrží, trvanlivost lze zvýšit, když se místo vodou ředí roztokem siřičitanu.
  • 1

#41 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 19 červenec 2012 - 08:49:28

hmmmmm, tuším má niekto doma veľké zásoby rodinalu :D :D :D
  • 0

#42 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 19 červenec 2012 - 11:35:19

hmmmmm, tuším má niekto doma veľké zásoby rodinalu :D :D :D

Do nedávna 6 litrů, ale zásoby se tenčej. Tenčej. :???:
  • 0

#43 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 červenec 2012 - 16:13:12

Já už sotva litr, ale on se nechá snadno namíchat :cool:
  • 0

#44 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 červenec 2012 - 16:27:53

Proto si dovolím nesouhlasit s tím, že neexistuje vývojka užitelná jako universální pro negativy i positivy. Rodinal totiž dá dobré výsledky vždy. Mnohdy ne špičkové, mnohdy budem moci chválit jiné vývojky, ale lahev rodinalu bude vždy jistotou :-P
  • 0

#45 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 19 červenec 2012 - 17:41:50

Proto si dovolím nesouhlasit s tím, že neexistuje vývojka užitelná jako universální pro negativy i positivy. Rodinal totiž dá dobré výsledky vždy. Mnohdy ne špičkové, mnohdy budem moci chválit jiné vývojky, ale lahev rodinalu bude vždy jistotou :-P

No jistěěěěě. Pravdu máte kolego Plocíku. :cool:
  • 0

#46 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 19 červenec 2012 - 17:42:55

Odkiaľ viete pozháňať p-aminofenol.HCl?
  • 0

#47 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 19 červenec 2012 - 18:24:27

Odkiaľ viete pozháňať p-aminofenol.HCl?

Dá se solidně nahradit paracetamolem. ;-)
  • 0

#48 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 červenec 2012 - 19:17:24

to už raději Metolal.
  • 0

#49 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:29:37

Tak nakoniec som to vyskúšal, kedže niesom ešte tak skúsený temnokomorník ale myslím že sa s tým dá pracovať. Ekonomickú stránku až tak neriešim lebo som dostal 10 fliaš 10 rokov po záruke a s rodinalom veľa nerobím sem tam v ňom vyvolám zvitok, kino volam v D76.
  • 0

#50 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 leden 2013 - 11:33:56

Kolik filmů můžu vyvolat ve 450ml roztoku 1:50????
díky za pomoc
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních