Přejít na obsah


Fotka

Nejlepší Lupa na ostření


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
106 odpovědí na toto téma

#51 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 19 únor 2015 - 11:56:07

Vážení kolegové, při zaostřování s Bestwell Micro Sight 25x se často zaleknu, když mi přes projekční plochu přeběhne nějaký roztoč ve velikosti bizona. Vzhledem k malé plošce zmizí většinou rychle, neb se jedná o druh temnokomorní, čili světloplachý. Nic ne nemá zbytečně přehánět. Lituji, že jsem ihned nezakoupil Kaiser - zaostřovací bowden ke šroubu mikroposuvu. Při délce vodící tyče 150cm jde během zaostřování často o krk. Jsem ve věku, kdy začínám pomalu trénovat proskoky zapálenou obručí, ale potřeboval bych asi nějak prodloužit pro tuto zaostřovací činnost délku chapadel. Pravidelně rozptýlené, ostré zrno, Vám přeje: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#52 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2015 - 14:54:36

Omlouvám se, že si na tomto tématu přihřeju bolístku. Už jsem tady i jinde několikrát vyzýval majitele Peak No. 2000, aby mi poradili a potvrdili moje tušení, že dělám "něco" blbě. O co jde? Mám Peak No. 2000 Model I koupené u západoněmeckých soudruhů  jako trošku jeté. Poničené zrcátko a pod ním černě natřený plech. Zakoupil jsem nové zrcátko u BH NY, vyměnil i s podloženým plechem a začal pracovat. Tedy, když jsem odclonil a zapnul zvětšovák (D805 se 150W) tak mi to mohl vypálit oko. Bylo mi divné, že všechno světlo mi jde do palice a proč je tedy na základně ta díra s bílým kuželem, když se tam stejně nic přes zrcátko nedostane. Vymyslel jsem, že to zrcadlo je asi polopropustné, že pod něj žádný plech nepataří a jen tak můžu vidět v základně kam dávám Peak a zároveň jen část světla mi jde do oka a můžu tedy zaostřovat bez obav ze ztráty zraku. Zatím mi to nikdo nepotvrdil  a tak se tady ptám zde vyvstoupivších Peakistů - Erik; Lukas_87; jkcz; milosm; nlc == je to tak a plech pod zrcadlo nepatří???

Zdar zaostřování a pozdrav všem posílá na jedno oko slepý Luigi :shock:  Vždy po zvětšování v něm ostře vidím ještě hodinu zrno filmu.


  • 0

#53 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 19 únor 2015 - 15:12:47

netusim (peak je ted ode mne vzdalen)

.

http://www.peakoptic...PeakFocuser.pdf


  • 0

#54 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 19 únor 2015 - 18:23:07

Hošichlapci tolik poviku ohledně lupy.
Nutno říct, že jakákoliv lupa je lepší, než-li samotné oko temnokomorníka. Mějte též na mysli, že nikdo z vás nedělá fotografii na otevřenou clonu. Vždy cloníte na optimální hodnotu, která se pohybuje okolo 5,6 až 11. No a tam se drobné rozostření ztratí. Také chci připomenout, že jsou důležitější podmínky dobré technické fotografie. Což namátkou by jsem připomněl rozložení světla, rovinnost, kvalita skel ......
Nebuďme jak ty naši potentáti, kteří za nemalý peníz dlouho diskutují nad běžným drobným problémem a nad složitými těžko řešitelnými mlčí.
  • 1

#55 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 19 únor 2015 - 20:21:43

Luigi, mam Peak II. Zrcatko ze spodni i horni strany "zrcadli". Nemam tam zadny plech, jedine horni kryci, ktery se pri ostreni odklapi na pantu. Zrcatko zkusebne prosvicenim baterkou nepropousti svetlo, pouze v mistech, kde je poskrabane neco prosvita. Zkouseno svitit shora i zdola. Toz asi tak, nevim jestli jsem pomohl.


  • 0

#56 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2015 - 22:32:08

Jo, pomohl tím, že jsi mne ujstil, že plech tam dali němci když to zrcátko bylo skoro slepé. Takže to vyhodím. Ale trošku jsem nečekal, že zrcátko nic nepropustí - viz moje bulení, že mi to může vypálit oko. O tom, že bych měl zaotřovat na otevřenou clonu a bez filtru já osobně nepochybuju, takže huvidíme. Díky za odpovědi a snahu pomoci. Zdařec Luigi :shock: P.S. Jasně že cloním při pracovním čase, ale to se mi to přesné zaostření hodí abych eliminoval drobné průhyby papíru ap.


  • 0

#57 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 únor 2015 - 20:26:16

s Peakem naopak koukej zaostrovat pri pracovni clone. pak to nevypaluje zrak...


  • 0

#58 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 23 září 2015 - 18:18:17

Tak jsem se rozhodl, že si něčím udělám radost do fotokoupelny , aby pozitivní proces byl ještě více pozitivnější. Mám zaostřovací lupu, klasický hranol. Funguje pomáhá. Viděl jsem od Petrson takový  kukátko stálo do 1000kč. Funguje lépe než ten hranol? Uvítal bych nějakou zaostřovací lupu s s kukátkem se kterou máte pozitivní zkušenost a bude na tom lépe než zaostřovací hranol, přesnější atd., klidně i odkaz .-) Díky za rady!!!


  • 0

#59 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 září 2015 - 19:25:26

"Viděl jsem od Petrson takový  kukátko stálo do 1000kč."

ostří jen na středu promítnutého obrazu, ale  spolehlivě i při pracovní cloně, má ho spousta druhů a například i já, podle mě jsou to dobře investované peníze

https://www.fotoskod...i-lupa-na-zrno/

nijaké veliké plachty, abych kontroloval zrno v koutech stejně nedělám


  • 0

#60 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 23 září 2015 - 19:40:14

jj to je přesně co jsem já myslel. Já dělám hodně 13x18 a teď jsem dělal 18x24 to je největší co jsem dělal, na větší nemám misky. Jde o to, že když mám tmavší negativ, tak ten hranol je tmavej i na otevřené cloně a čučím do něj hodně zblízka a čím víc čučím tím míň vidím :-) Tak tohle by asi byla ta volba co jsem myslel.


  • 0

#61 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 11 prosinec 2016 - 12:19:55

Kúpil som si zaostrovaciu lupu Peak No 2030. Má niekto skúseností s touto lupou a vie ju prípadne porovnať s inými? Doteraz som žiadnu lupu nepoužíval, takže neviem to porovnať s ničím iným. Lupa je jasná, problém mám paradoxne s veľkým množstvom svetla aj na pracovnej clone. Používam ju momentálne s Durst AC800, kde je 250W žiarovka. Je to veľká pomoc na tomto zväčšováku, pretože autofocus sa nastavuje pri bielom svetle, ale veľa urobí už prepnutie na filtrované svetlo+zmena clony. Toto potom musím ručne kompenzovať a modliť sa, aby zväčšovák nechcel pred exponovaním nanovo preostriť autofocusom :)


  • 0

#62 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 12 prosinec 2016 - 19:58:22

Delší dobu jsem ji s úspěchem používal (Peak No 2030). Při prvním pohledu to byl, oproti mnou do té doby používané Meoptě celkem šok. Ale při častém používání panF jsem i v ní začínal prd vidět. 

Tak jsem na eBay za pětistovku pořídil Bestwell Micro Sight 25x. A rozhodně už bych za nic neměnil.

Mám Durst M70 + Vario hlava (100W žárovka), vždy ostřím na pracovní cloně (APO Rodagon-N 50 mne to vychází +/- clona 8) + zařazeném příslušném filtru, tak s velkým množstvím světla problém nemám.


  • 0

#63 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 17 leden 2021 - 15:33:46

Zaostrujem cez Meoptu,ale niekedy musím ešte  aj cez prídavnu čočku-aj tak nie som si istý výsledkom.

Našiel som ponuku na 

Paterson 643 Micro focus Finder

Zväčšujem na 40x30-oplatí sa investovať-je to lešie?

Vďaka.

 

 
  • 0

#64 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 17 leden 2021 - 15:41:34

Tož to nevím, ale pokud budeš mít někdy cestu do Žatce, města toho píva (rád se tím chlubím i když su náplava z Moravy).  Tak ti toho ,,Pejka" výše popsaného věnuji.


  • 1

#65 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 17 leden 2021 - 15:57:22

Mam to od ruky/VT/-ak pošleš nebudem nadávať.

Náklady uhradím..

Vďaka.


  • 0

#66 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 17 leden 2021 - 17:57:20

Ono je to pardi óuplně jedno. I stará lupa od meopty je dobrá. Je světelná a dobře se s ní pracuje. Dobrá je i do ruky. A jest-li vám nějakej ten mikron uletí, tak neva. Stejně ostříte při plné díře a následně cloníte pro expozici. Znaje poměry clona/ hloubka ostrosti musíte uznat, že stačí i obyčejná lupa. Po seřízení horních břitů ostření stačí. Já jsem hračička, tak jsem si udělal lejzrové zaměřování.  


  • 0

#67 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 17 leden 2021 - 22:14:30

Peak s dlouhým zrcadlem. Ten jsem si kdysi přál. Pak jsem vyzkoušel cosi podobného ani nevím jaké značky a tjistil, že u nejčastěji zvětšovabého PanF+ 6x9, je nejlepší lupou všech dob meopťácká bakelitka vytuněná dodatečnou lupou.
  • 1

#68 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 18 leden 2021 - 07:42:14

Mam to od ruky/VT/-ak pošleš nebudem nadávať.

Náklady uhradím..

Vďaka.

 

SZ


  • 0

#69 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 23 leden 2021 - 11:28:34

Takže teoreticky i kdybych neměl zaostřeno úplně přecizně na zrno, tak mi třeba při cloně f8 vyjde stejně ostrý výsledek?


  • 0

#70 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 23 leden 2021 - 11:29:06

Ctvrtek: Kdyby to nevyšlo, tak bych o ten Peak měl taky zájem!


  • 0

#71 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 leden 2021 - 15:55:40

Takže teoreticky i kdybych neměl zaostřeno úplně přecizně na zrno, tak mi třeba při cloně f8 vyjde stejně ostrý výsledek?

Myslím, že spíš je to tak, že když máš zaostřeno precizně na zrno, při optimální cloně (to bude dle patřičného objektivu, tuším, že to je někde ve třetině rozsahu clon, ale třeba mě někdo opraví) objektiv kreslí nejlépe, protože se eliminují vady objektivu, kdy paprsky prochází okrajem čočky a zároveň se ještě nesnižuje kvalita kvůli příliš malému otvoru clony (a tady to třeba taky někdo dokáže popsat odborněji) čili pokud má objektiv optimální clonu třeba 5.6 nebo 8, bude vždy nejostřejší na této hodnotě, nebude se to ad hoc měnit. Pokud nemáš přesně zaostřeno, někdy Ti pomůže hloubka ostrosti zvyšující se s clonou, ale to neznamená absolutně, že na vyšší clonu kreslí objektiv ostřeji. Pokud máš lupu, která Ti umožňuje ostřit na zrno, nejlepší je asi zaostřit s odcloněním a pak až zařadit optimální clonu. Při té cloně 8 by Ti asi vlastně mohl vyjít stejně ostře obraz díky té hloubce ostrosti - to se využívá při restituci linií, ne? Tak, a teď je ze mě moudroprd. 


  • 0

#72 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 23 leden 2021 - 16:19:37

Optimální clonu s nejlepší kresbou objektivu chápu. To používám běžně. Lupu ostřící na zrno mám taky.

Ale ptám se právě na to, jestli přibývající hloubka ostrosti může vykompenzovat případnou nuanci v ostření.
Já ostřím na zrno při největší cloně a pak dám clonu s nejlepší kresbou.
Takže by se mi to mohlo stát asi jen v situaci kdy bych měl špatně zklaibrovanou lupu.
 


  • 0

#73 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 leden 2021 - 17:00:10

Přesně tak. Nebo taky (ale nevím, jestli to má praktický dopad) kdybys ostřil s lupou položenou na rámečku a pak bys přidal tlustý papír. Pokud vím, hloubka ostrosti to kompenzovat může a taky by měla. Jestli ne, někdo se ozve a určitě mě opraví :-)


  • 0

#74 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2021 - 17:33:02

Přesně tak. Nebo taky (ale nevím, jestli to má praktický dopad) kdybys ostřil s lupou položenou na rámečku a pak bys přidal tlustý papír. Pokud vím, hloubka ostrosti to kompenzovat může a taky by měla. Jestli ne, někdo se ozve a určitě mě opraví :smile:

Ozve se Starý jezevec ze Slaného vrchu. Široko daleko není nikoho, kdo by měl lepší zaostřovák jako má on.


  • 1

#75 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 leden 2021 - 17:38:11

To teda :smile: To je ale zaostřovák pro zkušené. Jestli mě paměť neklame, zaostřoval bílou břízkou. Tou taky (tematicky, že) zaostřují paleoslavisti při přípravě digitálního slovníku staroslověnštiny a ten je teda pořádně ostrej :-D


  • 1

#76 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 23 leden 2021 - 18:56:11

No, některé objektivy mohou trpět na shift focus, který se nejvíce projevuje při malém zaclonění o clonu či dvě. A to je právě tam kde objektivy mívají nejlepší kresbu. Proto je lepší ostřit při pracovní cloně. Pokud se ostří ve vzduchoprostoru, což je s každou lupou, vstupuje do hry i to že vaše oko vnímá celé spektrum a v něm ostří, ale papír je citlivý jen k určitým, převážně modrým a zeleným částem spektra. A ideální rovina ostrosti je pro papír trochu posunutá.


  • 0

#77 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 leden 2021 - 19:55:06

Díky moc za vysvětlení - doplnění. Pozná se to ale prakticky? Je mi jasný, že maličké formáty a plachty jsou  tomto ohledu různé - ale ten shift u velikých formátů (a asi tak vůbec) řeší apochromáty, ne?


  • 0

#78 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 23 leden 2021 - 20:48:07

Prakticky se to dá ověřit podrobným zkoumáním :-P Ve druhém případě - kdybych neměl Peak 1 s BG filtrem asi bych se v tom ani nevrtal. Teda zajímalo mě nač je ten filtr. Zkoumáním zaostření u různých zvětšovacích objektivů s a bez toho flitru jsou vidět různé rozdíly, podle toho jak  je objektiv korigovaný. Ale třeba u pevných gradací papírů jde citlivost až do UV spektra a když se na zvětšovací objektiv nasadí UV filtr a zaostří se nepatrně pod papír (tedy v praxi se lupa mírně podloží) v míře závislé na zvětšení jste o chlup blíž k tomu jak to vidí papír.


  • 1

#79 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 březen 2021 - 22:28:21

Podělím se o výsledek svého někdejšího bastlení. Je to (slovy klasika): "Jak primitivní! Ale jak účinné!"

Podařilo se mi jednou ranou zabít hned několik much:
1. Jasný obraz. Člověk může zaostřovat při pracovní cloně a zařazené filtraci.
2. Značné zvětšení. Dá se vždy najít místo na negativu, které se snadno zaostří, u zrnitého kina se dá i na zrno.
3. Malá velikost. Dá se zaostřit i při nejmenších zvětšeninách.
4. Univerzálnost optiky. Do lupy se dá hledět s okem na okuláru - vidíme zvětšenu celou matničku. Nebo z větší vzdálenosti až do cca 60 cm - vidíme silně zvětšený výřez. = Již si nemusíme, při max výtahu zvětšováku, lámat vaz s okem u okuláru a rukou vykloubenou na ostření, vzdáleném téměř metr nad průmětnou.
5. Dvě v jednom. Viz bod 3 a 4. Máme tak major focus i micro focus v jediné krabičce.

Jak jsem psal dříve dovedla mi k úpravě nepohodlnost mikro ostřících lup a taky "neschopnost" najít zrno při 6x9 jemnozrnných negativech.
Použil nsem jen materiál a nářadí, ktere jsem měl tenkrát po ruce. Tedy nejedná se o elegantní upravu. Sklopný držák je řez nepoužité plastové nožky z jakéhosi Ikea nábytku, očnice je spodní část plastové dózy na kinofilm s vyřízlým dnem. Lupiček různých mám hromadku. Tato je přední člen objektivu z vraku Canonetu. Funguje ale kdejaká spojka.
Nafoceno třesoucím se mobilem ale funkci lze vysledovat:
https://kimlinhof.ra...cz/Lupa_Meopta/
  • 6

#80 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 23 březen 2021 - 23:18:37

Pane KIM to je nádhera, s neexistujícím zrnem u 6x9 negativu a vykloubenym ramenem teď bojuju a to dělám 24x30 papír. Chystám se dělat 6x9 na 13x18 papír, to se rovnou oběsim.


  • 0

#81 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 březen 2021 - 05:36:59

velice pěkná úprava, kime


  • 0

#82 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 březen 2021 - 08:17:29

Bravo, Kime!


  • 0

#83 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 říjen 2022 - 13:22:01

Před dávnými roky jsem používal "krabičku MEOPTA" a nic dalšího jsem neřešil, fungovalo to. Teď bych se rád vrátil do fotokomory a některé věci vylepšil.

Princip zaostřovací lupy je triviální, šlo by to i vyrobit na koleně, jenom je potřeba nějaký stojánek/držáček, který zajistí, že roviny zrcátka, matnice a desky zvětšováku se protnou v jedné přímce.

Na matnici se pak kouká nějakým zvětšovadlem (lupa, mikroskop s větší pozorovací vzdáleností).

Jako nejkritičtější prvek se mi jeví ta matnice. Opakovaně se tu mluví o zaostřování "na zrno". To ovšem znamená, že matnice musí být dostatečně jemná, aby její zrnitost nesplývala se zrnem filmu, byť je zvětšené.

A tohle krabička od meopty právě moc nesplňuje.

 

Tak se chci zeptat majitelů lepších zaostřovacích lup, jak vypadá matnice u jejich přístrojů a jestli nějak neruší zrnitost matnice při zaostřování ?


  • 0

#84 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 říjen 2022 - 14:21:18

V návodu na PeakFocuser

https://www.peakopti...PeakFocuser.pdf

jsem v obrázku, v místě, kde bych očekával matnici, narazil na označení "pattern plate". To by naznačovalo, že matnice se nekoná, ale je tam jenom průhledná deska, která má na spodní straně nějaký obrazec, se kterým se porovnává vzdušný obraz ze zvětšováku. 

Je to tak a je tato metoda opravdu spolehlivá ? Znamenalo by to, že se spoléhá na schopnost oka zaostřit přesně do roviny, ve které jsou ty obrazce a s touto rovinou pak porovnávat promítaný obraz.... ?


  • 0

#85 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 říjen 2022 - 14:51:22

Myslím si, že je to jednodušší - mám PF Model1 a je tam prostě zrcátko a od něj se odráží obraz ze zvětšováku. Dokonce mám pod ním plech, což mne zmátlo jestli tam má být, když dole je konusový, bíle ohraničený otvor pro nastavení místa zaostřování na průmětně zvětšováku. Nikdo mi k tmu odbornou radu nedal, ale ostří to správně. Jen je pro mě děsivé, že když chci ostřit při otevřené cloně zvětšovacího objektivu (abych elliminoval houbku ostrosti při cloně), tak mi to může vypálit oko, tak prostě ostřím při vyšší cloně. Třeba mi někdo tady řekne, jestli má pod zrcátkem taky plech (nad ním je sklopný ochranný plech) nebo má být polopropustné a plech je tam přibastlen, neb jsem to kupoval z druhé ruky (??). Zrcátko jsem kupoval nedávno v B&H NewYork a kupodivu ho Židi měli (tam se seženou všechno - jsou na to borci). Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#86 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 12 říjen 2022 - 15:15:02

Já mám ten Peak Model III ( ten nejdražší) a stejně mi přijde mnohem lepší Bestwell Microsight 25x. Který stojí tak pětkrát míň.
  • 0

#87 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 říjen 2022 - 15:24:46

A mohu požádat o informaci, jestli je tam matnice, nebo průhledná destička s obrazcem ?


  • 0

#88 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 12 říjen 2022 - 19:41:25

Řekl bych, že tam žádná matnice není. Já mám teda nějakou lupu na stejným principu nejspíš z Francie a pak Patersona, v obou případech je to prostě zrcátko, na které koukáš lupou a žádná matnice tam není. Jo a oko to vypaluje fest :-)


  • 0

#89 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 12 říjen 2022 - 20:36:55

Jo, tu francouzskou jsem měl taky. Scoponet se jmenuje ta firma. Je to všechno stejný. Žádný matnice. Jen zrcátka. Ani jsem nikdy nic takovýho neviděl.


  • 1

#90 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 12 říjen 2022 - 20:44:08

Vážení kolegové, Bestwell Micro Sight 25x, PEAK Enlarging Focuser Type I, prof. A. Koana System a překvapivě dobrý "Šedý vlk", ze "Země Věčného Plastu" : DDR, ale tentokráte překvapivě z kovu. Ten je klasické konstrukce s lupou a podjímanou jemnou matnicí. Bakelitovou TV jsem kdysi daroval, stála za P.R.D. !!!

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#91 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 říjen 2022 - 21:52:05

Řekl bych, že tam žádná matnice není. Já mám teda nějakou lupu na stejným principu nejspíš z Francie a pak Patersona, v obou případech je to prostě zrcátko, na které koukáš lupou a žádná matnice tam není. Jo a oko to vypaluje fest :smile:

Díky, takže když tam není matnice, je to ten druhý případ. Ale něco tam být musí, tedy ta destička s obrazcem. Pokud je to provedení s matnicí, jako například ta Meopta, jednoduše pozoruješ obraz na matnici a zaostřuješ jako třeba na zrcadlovce. V opačném případě tam musí být nějaké obrazce, na které se oko zaostří a se kterými porovnává obraz promítaný zvětšovákem. Když do toho koukáš, co vidíš? Jenom kousek obrazu z negativu, nebo ještě nějaké čáry, kroužky, značky ? Samotné zrcátko s lupou nemůže z principu stačit.

Viz obrázek na straně 2 fig.1 odkazu, který jsem už dával.

https://www.peakopti...PeakFocuser.pdf


  • 0

#92 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 12 říjen 2022 - 21:59:25

Všechny tyhle lupy jsou přeci “critical grain focusers” - tzn., že se ostří jen a pouze na zvětšované zrno. Není to jako ostření na zrcadlovce. Možná jste špatně pochopil ten systém.
  • 0

#93 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 říjen 2022 - 22:19:01

Je naprosto jedno, jestli se pozorovatel zaměří na zrno, nebo hrany obrazu z negativu. Výhoda zrna je v tom, že je po celé ploše negativu, zatímco viditelné hrany obrazu v okolí středu nemusí být, navíc mohou být rozmazané už z focení. Ale musí být nějak definována rovina, do které se obraz promítá a ve které má být ostrý. Bez zaostřovací lupy je to rovina desky zvětšováku (pro detailisty posunuto o tloušťku papíru). Akorát odraženého světla je málo a bez zvětšení jsme odkázáni na promítaný obraz, zrno pouhým okem bez zvětšení zpravidla neuvidíme. 

Šikmé zrcátko nám jenom umožní koukat jakoby do objektivu, takže světla je dost a za druhé lze použít zvětšení (lupa, mikroskop). Ale musí tam být něco, co definuje rovinu, do které se má zaostřit. Případ s matnicí je triviální, vzdušný obraz je třeba s něčím porovnat a to je ten obrazec na destičce, na který se ptám. Obrazec může být ledacos, třeba jenom jedna čára, já nevím, proto se ptám.

Pro větší názornost trochu bizarní představa: bez zrcátka by to šlo taky - provrtat desku zvětšováku, vlézt si pod něj, do roviny průmětny dát matnici nebo zmíněnou pattern plate. 

Ale když tam nebude jedno ani druhé, budu jenom koukat lupou do objektivu a je-li zaostřeno, nebo není, nemám jak poznat.


  • 1

#94 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 13 říjen 2022 - 07:32:40

Na každé lupě máte uprostřed černou linku obdélníku nebo čtverce. Na ten si nakalibrujete lupu, aby byla ostrá a pak už jen ostříte. Při zvětšení 25x už nemůžete než neostřit na zrno, nic jiného byste ani neviděl. Zaostřeno nemáte prostě do té doby dokud neuvidíte ostré zrno. U toho Peaku se zvětšením 10x se dá ještě ostřit na nějaké kontrastní hrany a to i mimo střed obrazu. Ale Bestwell mi přijde pohodlnější.
  • 0

#95 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 13 říjen 2022 - 08:35:40

Přesně jak říká Tomáš. A ten "obrazec" nebo linka je jen kousek struny nebo nějakého drátku pod tou lupou. Při ostření na něj vůbec nekoukám. Nejlepší asi budete mít jít do nějakého obchodu, kde podobné věci mají (v Praze třeba Béfoto nebo Škoda nebo Pazdera nebo tak), poproste, ať vám ukážou Paterson micro focus finder a podívejte se na to sám, pokud nám mevěříte :-). Jestli nemáte jak poznat, jestli bude obraz ostrý, to je mi líto. Já za sebe mohu říct, že to poznám a Tomáš zjevně taky. 


  • 0

#96 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 14 říjen 2022 - 01:59:14

Díky ! Tak záhada vyřešena, samotná struna mě nenapadla. Čekal jsem nějaký obrazec napařený na skleněné destičce, ale tohle je určitě levnější a musí to fungovat taky.

Mezitím jsem našel tohle pojednání:

https://lensnotes.co...m/focus-finder/

Zdá se, že to naprosto odpovídá.

focus-finder-calibration-strip.jpg


  • 0

#97 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 14 říjen 2022 - 07:10:45

Já teda nevím - asi je dobře, že jste to pochopil, ale vždyť je to úplně to samé. Ať je to čtverec nebo linka.
  • 0

#98 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 říjen 2022 - 17:54:05

linka/obrazec je tam podle me ciste kvuli tomu, aby si na ni pozorovatel nakalibroval dioptirckou korekci pro sve oko a jeho pripadnou vadu... zbytek uz je pak kouzlo nebo fyzika


  • 0

#99 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 14 říjen 2022 - 19:51:30

Oko zdravého člověka, zejména dokud je mlád, má schopnost akomodace, tedy po našemu nastavení vzdálenosti, na kterou se zaostří. A to i tehdy, pokud má nějakou dioptrickou korekci. Takže není možné pevně nakalibrovat rovinu, do které se zaostří. Tou "kalibrací" se jenom kompenzuje případná dioptrická korekce a nastaví se optimální zobrazení, které je pro oko přirozené a příjemné. Ale ten "referenční bod", drátek nebo cokoliv jiného, ten tam musí stále být, aby rovina zaostření byla přesně definována. Pokud by někdo (teoreticky) provedl onu kalibraci a potom drátek odstranil, při pokusu o zaostření na zrno by se oko automaticky snažilo obraz doostřit. Takže v rozsahu oné akomodace by obraz zrna byl stále ostrý, přestože by se zaostření zvětšováku měnilo. Pochopitelně ta odchylka by byla tím menší, čím větší je zvětšení lupy nebo mikroskopu. Ale nezanedbatelná chyba by tam byla. Proto jsem se ptal, jak ta reference vypadá, což jsem se dozvěděl. Děkuji všem za informace a považuju to za vyřešené.


  • 2

#100 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 15 říjen 2022 - 10:08:36

Podle mě jste na vysvětlení funkce lupy strávil opravdu hodně času.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních