Malý krůček k "utěsnění" Magnifaxu 4

#1 Pentaxista

Pentaxista

Publikováno 4 leden 2012 - 20:40:34

Třeba to bude někoho zajímat:
Z určitých důvodů jsem přeskupil vybavení temné komory a v tomto uspořádání mi už hodně moc vadilo "profukování světla" kolem negativového rámečku.
Vzal jsem jakýsi černý "barvový fix" (tak ho nazvala prodavačka v prodejně barev a laků), ve kterém není inkoust ale opravdu (asi akrylová) barva. Obvykle jej používám k popisování lahví (ať již skleněných nebo plastových) - kupodivu, drží velmi dobře na mnoha materiálech...
Vymontoval jsem obě skla z rámečku (horní AN, dolní obyčejné) a přepečlivě jsem nanesl barvu z fixu na všechny zabroušené plochy skel (na všechny zabroušené řezy). Nechal jsem cca 20 minut uschnout.
ECCE!
VELMI VÝRAZNĚ UBYLO pruhů na stěnách!!!
Zdá se, že sklo se chová jak světlovod, na jehož konci se rozzáří zabroušená (matná) plocha.
Co ještě určitě zkusím:
Místo barvení zkusím vyleštit obvod sklíček diamantovou pastou (jde to, zničil jsem si tak jeden zvětšovací objektiv...).
Máte někdo představu, co nastane?

#2 Pavel_P

Pavel_P

• Moderátoři

Publikováno 4 leden 2012 - 21:00:46

Tak po broušení světla určitě ubyde, ale vytváříš pouze matování a kolik to může ubrat? Polovinu clony? Jinak díky za skvělý nápad, u mého nového zvětšováku kde je velká plocha skel nasbírám světla opravdu hodně, tohle by mohlo pomoci. Já se zatím chystal oblepit hlavu kolem dokola suchým zipem a na něj přilepit jakousi sukýnku z černé látky.

#3 Lukas_87

Lukas_87

• LocationLondyn, UK

Publikováno 4 leden 2012 - 21:03:47

sklo se skutečně chová jako vlnovod pro optické záření, pronikne-li do něj pod dostatečně velkým, nadkritickým, úhlem tak, aby uvnitř došlo k absolutnímu odrazu na styku s další vrstvou vzduchu. pravděpodobně se jedná o difuzní světlo odražené od filmu, popřípadě dalších ploch, které je takto vedeno ke kraji.
když to na okrajích zaleštíš, pak z toho bude záření unikat úplně normálně ven stejně, jako když to bylo zmatněný - akorát v ostřejíším svazku.

#4 palomarcin

palomarcin

• LocationPrešov

Publikováno 4 leden 2012 - 21:59:08

Cez rozleštené okraje bude pokračovať von zo skla v smere akom sa šírilo v skle, ale matné okraje sa budú správať ako zdroje svetla a tým pádom budú svetlo viac rozptyľovať.