Přejít na obsah


Fotka

Expozimetr pro negativ i pozitiv


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 1 April 2021 - 09:57:51

Zdravíčko, někdo to tu už zmiňoval - nástavný adaptér (pod zvětšovák) pro expozimetr Gossen. Tento jsem vygooglil, ale máte někdo tipy i na nějaké další šikovné expozimetry, které lze použít zároveň i pod zvětšovák? A praktické zkušenosti? Spolehlivost? Chtěl bych už opustit proužkovku, je mi líto papírů i času. :-D


  • 0

#2 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 1 April 2021 - 12:40:17

Já používám Kaiser Automatic Timer CPS 4028 a docela spokojenost, jen ještě nevím jestli to kalibrovat s filtraci (barevná hlava, filtry) nebo bez, jestli to čidlo tu filtraci pobere nebo zmate, v návodu se o tom nic nepíše. Každopádně co je potřeba úplně vypnout při používání je červený světlo, pak to hází chybný časy.
Každopádně to brát tyhle pomůcky fakt jako pomocníky a nespoléhat na ně na 100%. Já to beru tak že místo proužkovek a spotřebovanýho papíru to ukáže nějaký čas a člověk si ho pak na jednom proužku akorát ověří.
  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 1 April 2021 - 14:56:39

Vejfuku, to sice není  odpověď na Machinův  dotaz  (i když já bych mu doporučil Kaiser  CPD 4214,   první či druhé verze).   Ten na rozdíl od  4028   má  i  zásuvku na bezpečnostní  osvětlení komory,   jež vypíná v okamžiku  rozsvícení  žárovky  ve zvětšováku.     s tímto  strojkem je  prvotní kalibrace na  různé papíry  celkem  snadná,  jednou provždy na konkrétní druh papíru,  stačí si to někde poznačit.  Rovněž  prvotní kalkulace koeficientů pro úpravu čidlem  zjištěné osvitové doby pro  různé filtrace, je věc   jednou  a navždy,  MG papíry  až  tak velké rozdíly  nevykazují.   Proužkovky  dělám  už  jen  velmi  vyjímečně kvůli  MG filtraci,  aby  velké  a  drahé  zvětšeniny  dopadly  přesně,  jak chci a  nekazil se materiál.  

a  teď k  Machinovi:

Než  pracně  shánět  nástavný adaptér   ke  Gossenu či  jiným měřákům,  které  tohle umí,  ten  CPD 4214 za pár babek  je  lepší investice,  IMHO.  Co  tyhle expozimetry neumějí,  je  podle nastaveného a jednou  nakalibrovaného čísilka jako "citlivosti" daného papíru,   nastavit  během pár vteřin  hejbání  čidla po průmětně  automaticky  čas osvitu a  osvit  takto i provést. 


  • 2

#4 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 1 April 2021 - 20:15:44

priklanam sa ku kaiseru..


  • 0

#5 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 4 April 2021 - 21:18:12

Díky pánové, ale rád bych měl nejlépe dvě zařízení v jednom. Preferuju minimalismus, takže se nechci starat o dvě věci, když můžu pracovat pouze s jednou. Máte tedy někdo další tip na neg./poz. expozimetr?


  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 4 April 2021 - 22:23:14

Vážený kolego, Machine. GOSSEN Profisix s nástavci Profi-LUX a LAB. Nebo Gossen Mastersix + dtto. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 3

#7 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 4 April 2021 - 22:57:55

Je žádoucí minimalismus používat jednu lžíci na obouvání bot i na polévku? A nemusí člověk minimalizaci počtů nástrojů kompenzovat zvýšením počtu obslužných úkonů - těla i ducha (a vice versa)?


  • 2

#8 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 5 April 2021 - 07:09:34

Vážený kolego, Machine. GOSSEN Profisix s nástavci Profi-LUX a LAB. Nebo Gossen Mastersix + dtto. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

 

Díky moc, Jezevče! ;-)

 

Je žádoucí minimalismus používat jednu lžíci na obouvání bot i na polévku? A nemusí člověk minimalizaci počtů nástrojů kompenzovat zvýšením počtu obslužných úkonů - těla i ducha (a vice versa)?

Netřeba chytat se slovíček a zacházet ad absurdum. Kompenzace se nekoná neboť užití prvků tělesných i myslících je aplikováno stále stejně, pouze na tomtéž zařízení, nedochází tak k roztříštěnosti jedince mezi několika zařízeními. :-)


  • 0

#9 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 5 April 2021 - 10:25:14

Je žádoucí minimalismus používat jednu lžíci na obouvání bot i na polévku? A nemusí člověk minimalizaci počtů nástrojů kompenzovat zvýšením počtu obslužných úkonů - těla i ducha (a vice versa)?

preto mame obuvak :)


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 5 April 2021 - 11:38:51

Nazor 57 rocneho insitneho pozorovatela zivota:

Spravidla cim menej dana vec funkcii ovlada, tym lepsie tie vunkcie vykonava.
Neplati pre Gossen. Teda nie uplne.


Odvodene dosledky:

To co na terenne auto nepatri, spravidla velmi rychlo odpadne.
Neplati pre Landcruiser. Teda nie uplne.


  • 0

#11 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 5 April 2021 - 17:40:56

Nejde o chytání za slova. Příklad byl, to uznávám, poněkud zavádějící. Podstata je přesně v tom, o čem mluví Keko - specializované nástroje jsou k danému úkonu vždy vhodnější, než nástroje univerzální, které jsou vždy kompromisem. To má dvě složky: a) ergonomie, B) kvalita, respektive schopnost provedení práce. Zatlouct hřebík jde kladivem i, dejme tomu, kombinačkama. Kladivem to jde ale o dost líp a použiju-li kombinačky, rozhodně to a) neznamená, že je budu držet stejně, jako když je používám na to, na co jsou určeny, naopak to znamená, že budu muset vynaložit víc důvtipu a zručnosti. A i tak se mi to B) stejně možná nepovede.

Příklad zase trochu pokulhává (to ale příklady dělávají - vyzvedávají pouze jeden rys osvětlovaného), expozimetry Gossen jsou sice primárně určeny k měření "světla" při fotografování, avšak byly k nim navrženy a vyrobeny nástavce, s jejichž pomocí je možno používat je i v temné komoře, a jsou tak určeny taktéž pro práci v temné komoře (na rozdíl od kombinaček). AVŠAK nikoli tímtéž způsobem, jakým se používají běžně - správné fungování je podmíněno osvojením práce s tímto nástavcem. Osvojení je první "námaha", samo užití pak vyžaduje jednak lehce odlišné intelektuální úkony, pak také odlišné fyzické úkony, nehledě k tomu, že ergonomie přístroje zohledňuje držení v ruce, nikoli zacházení s přístrojem ležícím potmě na stole. Princip fungování je tedy sice stále stejný, avšak to, co zde určuje, jak se nástroj používá, je účel užití, který je v obou případech jiný, a s mírnou nadsázkou se tak dá říct, že i když je nástroj fyzicky jeden, jsou dva.

2v1.


  • 0

#12 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 5 April 2021 - 17:42:03

Je to rozbitý.

a. ergonomie

b. kvalita


  • 0

#13 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 5 April 2021 - 18:30:47

Je to rozbitý.

a. ergonomie

b. kvalita

My víme, že víš všechno nejlépe!


  • -2

#14 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 5 April 2021 - 18:51:19

Ha! Já to tušil, a pak že jsem paranoidní! Všichni sedíte spolu v jedné místnosti a čekáte, až šlápnu vedle. I vy jedni..

Děkuju, že jsi mě upozornil na spiknutí, dám si Tě mezi přátele.


  • 0

#15 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 5 April 2021 - 19:46:42

Zdravíčko, někdo to tu už zmiňoval - nástavný adaptér (pod zvětšovák) pro expozimetr Gossen. Tento jsem vygooglil, ale máte někdo tipy i na nějaké další šikovné expozimetry, které lze použít zároveň i pod zvětšovák? A praktické zkušenosti? Spolehlivost? Chtěl bych už opustit proužkovku, je mi líto papírů i času. :grin:

 

 

dost veci som lutoval vo svojom zivote, ale nikdy som nelutoval ani cas ani papier na pruzkovu skusku. 

 

vyskusal som vela expozimetrov jednoduchsich aj zlozitejsich (Gossen/lab, Laborsix, Kaiser, Jobotronic, RH designs...), ale pruzkovu skusku vzdy som potreboval. bez toho si tazko viem predstavit korektne a precizne urobene zvacseniny. 

 

.


  • 3

#16 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 5 April 2021 - 20:47:05

... expozimetr Gossen. Tento jsem vygooglil, ale máte někdo tipy i na nějaké další šikovné expozimetry, které lze použít zároveň i pod zvětšovák?

Minolta Autometer II, III, IIIF + příslušenství.
Za polovic nežli Profisix a čtvrtinu Mastersixu. Otazka je dostupnost nástavců.
Praktické zkušenosti nemám, i mdyž byla možnost, vždy jsem dával přednost proužkovce.
  • 0

#17 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 5 April 2021 - 21:16:50

No a pokud bys přece jen zvolil toto řešení, Gossena teď jednoho mají u Pazdery i s tímto nástavcem, cena teda poněkud přestřelená, 3500, ale on se ten nástavec moc nedá sehnat. A ještě je to stroj na staré baterie, takže je potřeba ho upravit (je tu ale k tomu dobré vlákno a s trochou šikovnosti se to dá a pak funguje dobře).


  • 0

#18 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 April 2021 - 08:18:07

Vážený kolego, iuliuzzi, Gossen Profi-six a Gossen Mastersix mají OBA shodně 1ks baterie Varta 6F22, GP 6F22, Panasonic 6LR61, vše 9 Volt. Na rozdíl od Gossen Luna-six, který měl 2ks rtuťové baterie PX 640, 1,35 Volt. Profi-six a Mastersix s kalibraci u výrobce, a měřícím protokolem spolehlivé přístroje. Nástavec Profi-flex s optickým kabelem je celkem ojedinělou součástí pro příslušenství na trhu exposimetrů. Kompletní sada Gossen Profi-six v kufříku, to byl splněný sen. Před koupí doporučuji kalibrovanou šedou tabulku a novou baterii, zjistit hodnotu kalibrační konstanty pro daný typ měřiče a šťastnou ruku při výběru. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#19 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 6 April 2021 - 10:57:15

Vejfuku, to sice není  odpověď na Machinův  dotaz  (i když já bych mu doporučil Kaiser  CPD 4214,   první či druhé verze).   Ten na rozdíl od  4028   má  i  zásuvku na bezpečnostní  osvětlení komory,   jež vypíná v okamžiku  rozsvícení  žárovky  ve zvětšováku.     s tímto  strojkem je  prvotní kalibrace na  různé papíry  celkem  snadná,  jednou provždy na konkrétní druh papíru,  stačí si to někde poznačit.  Rovněž  prvotní kalkulace koeficientů pro úpravu čidlem  zjištěné osvitové doby pro  různé filtrace, je věc   jednou  a navždy,  MG papíry  až  tak velké rozdíly  nevykazují.   Proužkovky  dělám  už  jen  velmi  vyjímečně kvůli  MG filtraci,  aby  velké  a  drahé  zvětšeniny  dopadly  přesně,  jak chci a  nekazil se materiál.  

a  teď k  Machinovi:

Než  pracně  shánět  nástavný adaptér   ke  Gossenu či  jiným měřákům,  které  tohle umí,  ten  CPD 4214 za pár babek  je  lepší investice,  IMHO.  Co  tyhle expozimetry neumějí,  je  podle nastaveného a jednou  nakalibrovaného čísilka jako "citlivosti" daného papíru,   nastavit  během pár vteřin  hejbání  čidla po průmětně  automaticky  čas osvitu a  osvit  takto i provést. 

 

Děkuji za odpověď, chystal sem se napsat PM ohledně tý kalibrace. Na ten Kaiser expozimetr si vzpomínám ve vaší komoře a je to dobrá vychytávka, Machnovi ho taky doporučuju.


  • 0

#20 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 6 April 2021 - 20:08:27

Vážený kolego, iuliuzzi, Gossen Profi-six a Gossen Mastersix mají OBA shodně 1ks baterie Varta 6F22, GP 6F22, Panasonic 6LR61, vše 9 Volt. Na rozdíl od Gossen Luna-six, který měl 2ks rtuťové baterie PX 640, 1,35 Volt. Profi-six a Mastersix s kalibraci u výrobce, a měřícím protokolem spolehlivé přístroje. Nástavec Profi-flex s optickým kabelem je celkem ojedinělou součástí pro příslušenství na trhu exposimetrů. Kompletní sada Gossen Profi-six v kufříku, to byl splněný sen. Před koupí doporučuji kalibrovanou šedou tabulku a novou baterii, zjistit hodnotu kalibrační konstanty pro daný typ měřiče a šťastnou ruku při výběru. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Omlouvám se za zmatení zamlčením podstatného - u Pazdery mají Lunasix 3 (s nástavcem "tele" a "lab"). Kdyby tam měli za zmíněnou cenu jeden z Vámi uvedených, asi bych se neudržel.. Takhle jsem si ale koupil jen drátěnou spoušť kovovou 1x a brilantní hledáček 1x.


  • 0

#21 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 9 April 2021 - 11:01:05

Lunasix3 mám z dědictví, žel krabice se čtyřmi nástavci na něj zmizela patrně v kontejneru než sem tomu stihl zabránit (ženský zatracený icon_mad.gif)
Přesto ho v komoře používám, prostě změřím dopadající světlo, poté odražené světlo, a mám hrubý základ času. Ten pak zjemním proužkovou zkouškou. Přesto bych ty nástavce moc chtěl....


  • 0

#22 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 10 April 2021 - 01:02:03

Lunasix3 mám z dědictví, žel krabice se čtyřmi nástavci na něj zmizela patrně v kontejneru než sem tomu stihl zabránit (ženský zatracený icon_mad.gif)
Přesto ho v komoře používám, prostě změřím dopadající světlo, poté odražené světlo, a mám hrubý základ času. Ten pak zjemním proužkovou zkouškou. Přesto bych ty nástavce moc chtěl....

U Pazdery mají samostatně ke koupi nástavec "tele".


  • 0

#23 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 13 April 2021 - 16:15:00

Kerpánek mám v oku, jak nastavit. Málo kdy se trefím 100%, tak používám papírový expozimetr. Prostě a jednoduše jsem si z jedné fotky udělal pár fotek s posunem o clonové číslo dolu a nahoru. Následně při první zkoušce pohodím očko na papírový expozimetr, jež pro lepší manipulaci dostal tvar lepolera. No a kterému pořadí odpovídá zkouška, tak kouknu dolu na osvitová čísla a vím kolik přidat, nebo ubrat. Vsadím poslední paklík tabáku, že je moje metoda přesnější, než elektronické hračky čudlíkářů. 


  • 1

#24 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 April 2021 - 07:24:24

Něco jsem o tom našel.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   908.18K   3 Počet stažení
  • Přiložený soubor  2.jpg   795.71K   2 Počet stažení
  • Přiložený soubor  3.jpg   904.53K   2 Počet stažení

  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních