Přejít na obsah


Fotka

Polaroid 665


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
33 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 květen 2008 - 09:23:26

Používáte někdo tento polaroid, který udělá i negativ? Děkuji za jakékoliv infomace ohledně zpracování, sehnání (třeba i prošlé), ceny....atd. Našel jsem jen distributora v Praze a šílenou cenu 80 kč za jeden list, balení je po deseti. Navíc jsem s polaroidem nikdy nedělal tak uvítám jakékoliv informace.



http://www.polaroid..../3_4/665fds.pdf
  • 0

#2 head

head

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 květen 2008 - 15:28:49

jestli se vic nedozvis tak zkus vlakno na www.photopost.cz je tam k zastizeni dost lidi co na polaroid jedou, tak treba poradi.
  • 0

#3 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 květen 2008 - 15:55:37

Tento Polaroid film se jako všechny polaroidy nezpracovává nijak. Filmy Polaroid jsou hodně drahé, tak to protě je.

Vyvolání proběhne vytažením filmu (v tomto případě plochého filmu) z příslušné Polaroid kazety. U většiny P. je negativ jen pomocný a vyhazuje se, zůstává jediný pozitiv.

Černobílý plochý film 665 (není to 55? čísla si nepamatuji) je vyjímka. Negativ můžete buďto vyhodit, nebo z něj dále zvětšovat. Pak jej musíte ale dodatečně ještě ustálit (už na světle) a vyprat.

Kazeta vypadá takhle: Vložený obrázek
  • 0

#4 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 květen 2008 - 16:05:32

Filmy Polaroid jsou už ale přežitá věc. Pokud chcete nebo potřebujete okamžitou fotografii, kupte si digitální kompakt. Je to po všech stránkách lepší.

Pořádná fotografie je černobílá na baritu.
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 květen 2008 - 10:52:12

Podle odkazu negativ vypírají ještě v siřičitanu sodném kuli vyčištění, asi od zbytků lepidla. Vhledem k tomu, že jsem s tím nikdy nedělal, tak mě to zarazilo a vznesl dotaz jestli je v procesu ještě nějaká záludnost. Viděl jsem teď zajímavou výstavu zvětšovanou právě z duplicitního negativu. Při zvětšování celého políčka i s okrajem vzniká zajímavá adjustace. Ale ta cena mě hodně odradila, tak bude jednodušší si udělat pár masek a zkusit to oblafnout :)

Pokud by jste věděli o nějakém prošlém materiálu na pár pokusů nebudu se vůbec zlobit :wink:
  • 0

#6 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 květen 2008 - 15:18:41

za prvé jsem to napsal blbě, znám jenom plochý film s negativem, že se vyráběl s použitelným negativem taky filmpak jsem nevěděl. jinak je to ale jak jsem psal.

na negativu není žádné lepidlo. při vytahování filmu y aparátu se mezi "negativem" a pozitivem rozmázne samoustalující vývojka, pak se to od sebe odlepí, zbude malý pozitiv dost průměrné kvality a negativ, na papíře, neprůhledný, který se vyhodí. U jediného typu černobílého filmu je průhledný a dá se z něj zvětšovat. Teoreticky. Protože ale není dobře ustálen je dobré ho ustálit a vyprat. kvalita "filmu" se ale zdaleka nevyrovná kvalitě současného Fomapanu, natož Acrosu.

v Evropě se Polaroid jako amatérský materiál nikdy neujal, ale používal se, před vznikem digitální fotografie, na okamžitou kontrolu výsledků v atelierové fotografii.

já jsem fotil Sinarem architekturu a pro kontrolu jsem používal polaroid (bez negativu). Fotit Sinarem architekturu trvalo dlouho, expozice i posuvy standardy objektivu byly trochu nejisté a výsledek na barevném diáku jsem zjistil až za několik dnů. Na to byl Polaroid dobrý, pro okamžitou kontrolu výsledku, jinak je to drahé a špatné.

Zkoušel jsem i plochý film 55 s negativem, jenže na stavbách se mi na vlhký povrch nalepil prach a zvětšeniny z negativu udělat nešly. Především ale Polaridy (stejně jako Sinar) byly majetkem národního podniku a tak mě cena netrápila. Za vlastní peníze bych si takový film nekoupil.

Kupte si digitální kompakt, masky nemusíte vyrábět, bývají v počítačových časopisech.

Ale pořádná fotografie je černobílá na barytu.
  • 0

#7 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 květen 2008 - 15:27:03

pokud vám někdo dá prošlý materiál zadarmo (a máte fotoaparát nebo kazetu Polaroid) tak je zajímavé to vyzkoušet. Prošlý materiál nebo před koncem životnosti ale nekupujte, nebude vám to asi fungovat.

takhle vypadají digitální masky z CD časopisu Digitální foto. Vložený obrázek
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 květen 2008 - 17:58:59

LKM

Děkuji za informace. Teď už jen sehnat digi foto nebo ukázaný snímek z webu, převést masku na folii a jít zvětšovat do komory :wink:
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 květen 2008 - 19:14:07

Milan Ulrich (známý na FA jako Karel Svoboda, nebo standarndě na Fotopocity.cz) by s vámi, LKM, při vší účtě, asi fakt nesouhlasil. a že jsem od něj viděl už dost fotek, který by ze sebelepšího digitálu prostě nikdy nevypadaly tak, jako to, co on udělal na Polaroid Land Camera....
jo, drahý to je.... spíš taková sběratelská záležitost... ale něco takovýho jako vopravdickej obtisk mokrý emulze na papíru - to tim digitálem maximálně nasimulujete... a nikdy to nebude víc, než jenom simulace.... stejně jako se z tikitálu ta černobílá dá dostat, ale taky je to jenom simulace. film je film.
a polaroid je polaroid.

imho.
  • 0

#10 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 květen 2008 - 20:30:59

co je pěkného na divně barevné fotce z polaroidu, velké při nejlepším 10x15 cm a proč by stejnou kvalitu nešlo dosáhnout i tím nejblbějším digitálním kompaktem to opravdu nevím.

Ale protože jsem se při hledání informací o Polaroidu právě dočetl

End of production. In February 2008, Polaroid announced it would cease production of all instant film; the company will shut down three factories and lay off 450 workers.

tak už je zbytečné o tom diskutovat.
  • 0

#11 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 květen 2008 - 21:10:32

co je pěkného na divně barevné fotce z polaroidu, velké při nejlepším 10x15 cm a proč by stejnou kvalitu nešlo dosáhnout i tím nejblbějším digitálním kompaktem to opravdu nevím.

Ale protože jsem se při hledání informací o Polaroidu právě dočetl

End of production. In February 2008, Polaroid announced it would cease production of all instant film; the company will shut down three factories and lay off 450 workers.

tak už je zbytečné o tom diskutovat.

taky nesouhlasim, stačí se podívat na Milana U. a člověk bude mluvit jinak
má to své kouzlo, hlavně v podání barev na tom jeho prošlym materialu
  • 0

#12 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 květen 2008 - 21:11:01

co je pěkného na divně barevné fotce z polaroidu, velké při nejlepším 10x15 cm a proč by stejnou kvalitu nešlo dosáhnout i tím nejblbějším digitálním kompaktem to opravdu nevím.

Ale protože jsem se při hledání informací o Polaroidu právě dočetl

End of production. In February 2008, Polaroid announced it would cease production of all instant film; the company will shut down three factories and lay off 450 workers.

tak už je zbytečné o tom diskutovat.

taky nesouhlasim, stačí se podívat na Milana U. a člověk bude mluvit jinak
má to své kouzlo, hlavně v podání barev na tom jeho prošlym materialu
  • 0

#13 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 květen 2008 - 21:36:35

Nevím kdo je Milan U. , ale budu li si prohlížet jeho fotky na monitoru PC tak to jsou DIGITÁLNÍ fotky.

Nevím k čemu jsou fotky 8x10 nebo 10x15 cm. Ale proti gustu žádný dišputát.

Mě zajímá na fotografiích hlavně obsah ale máte li zálibu v piktorialistických hříčkách zkuste bromolejotisk. Myslím to vážně, je to jedna z mála "uměleckých" technik které jsou i dneska použitelné (na většinu ostatních chybí dostupné chemikálie) a vypadá to pěkně. jak od Drtikola.
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 květen 2008 - 22:36:59

LKM:
"Nevím k čemu jsou fotky 8x10 nebo 10x15 cm. Ale proti gustu žádný dišputát." -> bože.... to je asi ten rozdíl mezi umělcem a technikem.... to, co vy píšete.
a budete-li si prohlížet jeho fotky na monitoru pc, pak je to digitální podoba analogové fotografie.

"co je pěkného na divně barevné fotce z polaroidu, velké při nejlepším 10x15 cm"? tohle:
http://www.fotopocit...etail_3952.html
http://www.fotoapara...22232&gal=photo
http://www.fotoapara...22231&gal=photo
http://www.fotoapara...15981&gal=photo
http://www.fotoapara...09657&gal=photo
http://www.fotoapara...08670&gal=photo
http://www.fotoapara...97379&gal=photo
http://www.fotoapara...94466&gal=photo
http://www.fotoapara...72917&gal=photo

" a proč by stejnou kvalitu nešlo dosáhnout i tím nejblbějším digitálním kompaktem to opravdu nevím." má cenu reagovat? až budu chtít nafotit nějakou krajinku ve které budu potřebovat odpíchnout nějakej objekt od pozadí, taky mi doporučíte kompakt, u kterýho to prostě nejde? vždyť takovouhle blbost nemůže vypustit z úst soudnej člověk.....

kdyby vás tak strašně moc zajímal obsah, tak neřešíte techniku, protože technika je téměř výlučně spjatá s formou. a forma netvoří obsah, forma je pouze nositelem obrazu.

nechci se k tomu dál vyjadřovat, ale.... odsuzujete a zavrhujete něco, co jiným slouží jako výhodné medium - které umožňuje klasickou cestou dosáhnout formu nedostažitelnou jinak, než digitální úpravou - jen proto, že vy byste to raději dělal v počítači....
  • 0

#15 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 květen 2008 - 22:39:52

pardon, překlep...

"....forma je pouze nositelem obsahu."
  • 0

#16 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 květen 2008 - 11:45:21

K http://www.fotoapara...22232&gal=photo a ostatním ukázkám: nemůžu si pomoct, ale proč by stejnou fotku nešlo udělat i tím nejblbějším digitálním kompaktem (nebo Lomem, Ljubitělem, Etaretou...) to pořád opravdu nevím.

Nefotím digitálním kompaktem ale Bronicou SQ-B na svitkový film, zvětšuju na barytové papíry 30x40, barvu zvětšuji málo kdy, taky na velké formáty.

Ale proti digitálním kompaktům nic nemám, na spoustu fotek je to ideální aparát. Někdy si půjčím ultrazoom a možnosti majiteli závidím (k Bronice mám jen 80 a 150 mm objektiv).

A Polaroid byla ve své době zajímavá věc. Měl jsem Polaroid Swinger a pak Polaroid 630 na vytahování před holkama (mladická nerozvážnost) a pak jsem používal pracovně Polaroid kazetu na Sinaru.
  • 0

#17 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 květen 2008 - 17:06:44

Zbytečný vysvětlovat. Když to někdo nevidí, tak to nevidí no...
  • 0

#18 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 květen 2008 - 17:55:20

Nešlo mi o okamžitou fotografii, ale o poměrně dobrý negativ, kde při zvětšení celého políčka vzniknou zajímavé okraje. Z filmu se dají bez problému dělat zvětšeniny 30 x 40 cm slušné kvality. Bohužel cena mě hodně rychle odradila a tak si vymyslím něco jiného nebo použiji již zmíněnou masku.
Budu potřebovat udělat rádoby umělecký autoportrét a tohle mi přišlo jako docela dobré řešení. Vše co jsem potřeboval jsem se v podstatě dozvěděl.

P.S. To na co jsem se konkrétně ptal je černobílý pozitiv jako náhled + film o citlivosti 80 ASA velikosti 6 x 4,5 cm.
  • 0

#19 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 květen 2008 - 18:41:22

Já nějak pořád asi nechápu jak to myslíte. Připadá mi že chcete použít film Polaroid do normálního aparátu nebo se pletu? Máte nějaký aparát firmy Polaroid a jaký typ? Typy jsou všelijaké a filmy pro ně navzájem nezaměnitelné. Kupř. ten kostrbatý okraj vzniká u plochých filmů 4x5“ ale ne u posledních typů filmpaků. Piolaroid=okamžitá fotografie, pokud vám nejde o okamžitou fotografii tak jaký náhled?
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 květen 2008 - 18:49:47

LKM

Dělají se i jiné formáty, tedy 665 by měl jít do kazety 6 x 4,5 cm. Kazetu a fotoaparát, do kterého patří mám, to neřeším. Po vložení filmu a exponování dostanete malou fotografii, ale i negativ. Z negativu se dá dále klasicky zvětšovat. Vše je hezky ukázáno a popsáno v tom odkazu (pdf) co jsem přidával při zakládání tohoto vlákna.
  • 0

#21 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 květen 2008 - 19:44:05

tak to už snad chápu, mám dlouhý vedení. Asi máte nějakou jednookou zrcadlovku + kazetu polaroid na film 8x10 centimetrů ze kterého využijete jenom formát 4,5x6 cm vašeho aparátu? Takhle to měl i Hasselblad na 6x6. U tohoto typu filmu budete mít kostrbatý okraj o který vám jde, ale na okrajích, daleko od fotky.
  • 0

#22 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 05:04:46

Tohle zahřálo. Myslel jsem, že blázním a tiše sám se svými zbytky Pola 665, 55, 809, 804, zvlášť když mi Land Processor po slavném zkompletování velkoformátového Polaroidu 8x10 vybuchl před vyděšenými zraky mých dětí, které posloužily jako první model. Poznatek zní: Land Processor hoří pomalu a bez šance uhasit ho jinak než ponořením do vody. Zřejmě prvky z poctivého plastu způsobují nedokonavé, avšak velmi vytrvalé hoření. No co, Land Processor se dá teď sehnat za americkou hubičku, horší je to s osmsetdevítkami a osmsetčtyřkami, na tom chce někdo zbohatnout. Možná to budu já, mám jich plné lednice.

Tak jo. Fandím všem, kteří jdou do nemožných projektů. Jsem digitálista bez digitálu. Vetřel jsem se sem. Chytře.

Pokud zájem o Polaroidy ještě trvá, rád o tom promluvím. O zkušenostech s pětapadesátkou a šestšestpětkou. Dělám to se Sinarem 9x12 a kazetou na jednotlivé listy (545i), Polaroid 600SE, všemi možnými staršími Polaroid kamerami, které konvertuju a pokouším 8x10" na Plaubelu.

Emulze na trička děckám zatím nepřenáším. Asi se to ani nestane. Jestli mně to chytne, bude to Eiffelovka. Nebo její napodobenina, pokud dojdou prachy.

Líbí se mi, jak je Polaroid drahý. Šetří to závěrky. A člověk by si měl rozmyslet, než sáhne na nějaké tlačítko. Následky mohou být strašné a hromadné.

Taky jde o to, že napodobovat bůžky je hřích.
A nastavovat zrcadlo realitě, která není, arcihřích.

fotostepanek@gmail.com

Kdyby někdo chtěl, dám odkaz na nějaké fotky z pětapadesátky (portréty) šoppink
  • 0

#23 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 05:32:19

Polaroid to prodával v takovém útulném balení s kyblíčkem. Sehnal jsem to jinak. Je z toho smradu jako z hradu. Hrad mám na balkoně a musím říct, že smrad pronikne jakýmkoli těsněním okem dovnitř. Někteří návštěvníci odešli, že budou jinak zvracet. Já jim věřil.

Když v tom mácháte ruce, vytvoří to smradlavoučký, ale hebký povlak na kůži. Taky nehty dostanou co proto. Trochu zežloutnou. Dělejte to měsíc a budou myslet, že jste učitel chemie na základní škole. Všichni učitelé chemie mají nažloutlou barvu pokožky: asi játra.

Takže ustalovat nekyselým ustalovačem, naordinován sulfid sodný. Je snad ve dvojím podobě: suchý prášek a krystaly plovoucí ve vodě. Obojí smrdí příšerně vejci (asi ne slepičími).

Ale je to fascinující proces. Sedím na bobku na balkoně a ustaluji. Mezitím voda proplachuje smradlavé negativy, už ustálené. Negativy pětapadesátky jsou tenoučké a náchylné na poškození. Už při praní může k poškození dojít dotykem dvou negativů. Došel jsem nakonec k tomu, že poškození chci.

Negativ 665 je silnější a má černou emulzi, která se praním oddělí. Napoprvé jsem si myslel, že jsem to blbě exponoval a negativ vyhodil. Chyba. Ta emulze je hodně zvláštní: černá, mazlavá, lepkavá.

fotostepanek@gmail.com
stránky k 665

Jedna pětapadesátka...
Vložený obrázek
  • 0

#24 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 říjen 2010 - 07:46:12

:wink: valím bulvy... to je hezký....
  • 0

#25 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 říjen 2010 - 08:47:07

fotostepanek: díky za zajímavé počtění

Píšete, že používáte k sinaru back 545i. Jde do toho koupit materiál? Který?
  • 0

#26 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 17:28:38

Akorát nevím, na co ty bulvy valíš, možností je víc:-) Já vím, chodidla špinavá, žejo..

Na tomhle snímku zůstaly kusy kapsle s chemikálií (to dole, bílé). Líbí se mi to. Moje přítelkyně kdysi, neznalá věci, vzala nůžky a u všech pozitivů odstříhala ty růžky našikmo tak, aby byly narovno. Myslel jsem, že zastříhnu přítelkyni taky narovno a na všech koncích. Teď už to nedělá.
  • 0

#27 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 říjen 2010 - 17:47:04

Píšete, že používáte k sinaru back 545i. Jde do toho koupit materiál? Který?


myslel jsem že to zodpoví fotoštěpanek, ale když tak neučinil, činím já:

NEJDE. ŽÁDNÝ.
  • 0

#28 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 17:53:34

Venco a spol., můžete mi tykat, prosím?

kazety 545 a 545i se ĺiší minimálně. Vkládají se do nich jednotlivé listy. Pár materiálů bez nároku na úplnost a přenost:

Polaroid 51
•Medium-speed
•Very high-contrast
•Re-usable negative
•Negative is easily cleared in sodium sulphite solution
•Film Speed: ISO 640/DIN 29 (positive/daylight)
•ISO 400/DIN 27 (positive/tungsten)
•ISO 80/DIN 20 (negative/daylight)
•ISO 50/DIN 18 (negative/tungsten)
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box
•Development Time and Temperature: 30 secs. at 70°F (21°C)
Polaroid 52
•Medium-speed, very high contrast
•Fine-grain black & white print and negative
•Negative is medium-contrast, with a wide tonal range, 2 - 3 stops
•less sensitive than the print.
•Film Speed: ISO 640/DIN 29 (positive/daylight); ISO 400/DIN 27 (positive/tungsten); ISO 80/DIN 20 (negative/daylight); ISO 50/DIN 18 (negative/tungsten)
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures 20 exposures per box
•Development Time and Temperature: 30 secs. at 70°F (21°C)
Polaroid 53
•Ultra high-speed, medium-contrast
•Medium-grain, coaterless black & white prints
•Excellent highlight and shadow detail
•Film Speed: ISO 800/DIN 30
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box
•Development Time and Temperature: 30 secs. at 75°F (24°C)
Polaroid 54
•Medium-speed, medium-contrast
•Fine-grain, coaterless black & white prints
•Designed for checking subject composition and lighting range
•Perfect for black & white conversions from color transparencies
•Film Speed: ISO 100/DIN 21
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box
•Development Time and Temperature: 45 secs. at 70°F (21°C)
Polaroid 55
•Extremely high-resolution positive/negative film
•Finely detailed black & white prints (and negatives)
•Medium-speed, medium-contrast
•Produces a useable negative for printing and enlarging
•Film Speed: ISO 50/DIN 18
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box

Polaroid 57
•Ultra high-speed, medium-contrast
•Medium-grain, coaterless panchromatic black & white prints
•Film Speed: ISO 3000/DIN 36
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box
•Development Time and Temperature: 15 secs. at 75°F (24°C)
Polaroid 59
•Medium-speed, medium-contrast, color print film
•Balanced for daylight and electronic flash
•Extended dynamic range
•20 Sheets per Box
•80 ASA
•Glossy finish
Polaroid 64
•Color-balanced for tungsten lighting, rich and saturated colors
•Excellent image sharpness and clarity
•Designed for long exposures (ideal @ 1/2 to 30 seconds)
•ISO-64
•20 Sheet Box
Polaroid 72
•Medium-speed, medium-contrast
•Medium-grain, coaterless panchromatic black & white prints
•Daylight and electronic flash balanced (5500 K)
•Designed to match 400-speed negative films
•Film Speed: ISO 400/DIN 27
•Format: 4 x 5 in. (9 x 12 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box
•Development Time and Temperature: 30 secs. at 75°-95°F (24°-35°C)
Polaroid 79
•True-to-life colors and bright whites
•Medium-speed and medium-contrast color print film
•Film Speed: ISO 100/DIN 21
•Format: 4 x 5 in. (10.2 x 12.7 cm) sheet film
•Image Area: 3.5 x 4.6 in. (9 x 11.7 cm)
•Finish: Glossy
•Exposures: 20 exposures per box

Z toho plyne, že 51, 55 obsahují negativ. Nenajde se snad nikdo, kdo by negativ vyhodil a nebyl ukřižován.
Jinak lze úspěšně skenovat z pozitivu. Jde v každém případě o tak výtečný profesionální materiál, že lze skenovat i pozitiv a dosáhnout kvalitních vždy dokonalých zvětšenin


Já sám mám zkušenosti hlavně s padesátpětkou. Jednapadesátka se už ani nedala sehnat. Úpěl jsem, když mi paní z Fotoškoda sdělila cenu tuším tři a půl tisíce za balík. Našel jsem si velkoprodejce, kde to bylo o něco levnější.
Jednoho krásného, slunného dne vstoupím do prodejny Fotoškoda, odhodlán pevně a nezlomně překousnout tu strašnou cenu řka: 2 balíky padesátpětky, máte je v e-shopu. Prodavačka velmi, velmi lhostejně a nezaujatě vysvětluje, že nějaký e-shop není rozhodující, zatímco regál a šuplíky za její zadnicí ano. Volám velkoobchodníkovi. Dělám Bubu. Fotoškoda, jeho dealer, v tom má bordel. A on mi nabízí brýle. Značka Polaroid. Výroba filmů skončila. Možná Holandsko. Přesněji řečeno Nizozemí. Centrální evropský sklad. Dá mi vědět. Ne, Holandsko taky ne. Zkuste štěstí v Americe. V Evropě to už neseženete. Kecal. Pár kousků bylo u Calumetu. A tím bylo finíto.
Tohle se stalo během chvíle, 2 týdny a svět byl naruby.


Dole LEDABYLÝ SKEN Z POZITIVU. Ty šmouhy: chemikálie z kapsle.

Vložený obrázek
  • 0

#29 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 18:00:17

a jsem to zodpověděl. Do kazety se dá použít zmíněný materiál, již nevyráběný, který lze tu a tam sehnat na aukcích.
Nejsem si jist, jak je to s projektem Impossible, jestli se nějak počítá s listovým materiálem.

Mimochodem, listový materiál: já si na to tak zvykl, že mám v hlavě myšlenku, že tenhle způsob vkládání filmu je daleko lepší než za tmy do kazet. Třeba taková dvojexpozice omylem. To se mi daří často. Pak jsem zjistil, že to fakt existuje, myslím, že 2 firmy takto sheet filmy balí a prodávají, v "obálkách". Je to drahé. Speciální kazeta. Co takhle upravit právě 545 na obyč film.

Pokud by někdo chtěl vkládat 665 do kazety a neměl peněz nazbyt, nechť shlédne na youtube postup. Neudělejte to a zjistíte, proč to zmiňuji.
  • 0

#30 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 18:03:06

formát 18x24 cca. Prostě VF.

http://www.google.cz...ved=0CEcQ9QEwBw
  • 0

#31 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 říjen 2010 - 18:19:04

NEJDE. ŽÁDNÝ.


sem si to tak nějak myslel... díky!
  • 0

#32 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 říjen 2010 - 21:02:56



NEJDE. ŽÁDNÝ.


sem si to tak nějak myslel... díky!


trochu jsem se mýlil
http://shop.the-impo...4x5_1_0109_55_a

ale jen pro rychlé a bohaté
  • 0

#33 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2010 - 22:22:24



NEJDE. ŽÁDNÝ.


sem si to tak nějak myslel... díky!


trochu jsem se mýlil
http://shop.the-impo...4x5_1_0109_55_a

ale jen pro rychlé a bohaté


Majetkové poměry a životní úroveň lze udržeti snížením počtu výcvaků při setrvání na zvoleném materiálu.;)

"Zubů bolest"
Vložený obrázek
  • 0

#34 fotostepanek

fotostepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 květen 2011 - 13:19:16

Pracuju běžně s oběma typy filmů (665 a 55). V s pětapadesátkou jsem začínal před ukončením výroby Polaroidů, pokukoval jsem po velkých 803, 804, 809, stály tehdy 8,5 tisíce/krabice/15 snímků. To se mi zdálo už hodně ujeté, krabice 55 stála u FŠ 4,5 tisíce a už tehdy jsem si připadal jao cvok.

Pak jsem filmy kupoval přímo od distributora Polaroidu v CZ, o něco levněji, a když jsem se rozhoupal a jal se vyzkoušet ty velké, odpověď zněla: "Vy nečetete noviny?" Moc ne, po pravdě. V novinách stálo: Polaroid skončil.

O něco později jsem se rozhodl se zásobit těmihle nádhernými filmy, pořídil jsem si chladničky (nesmí být zmražené jako klasické filmy) a od té doby fotím na prošlé 665, 55, 804 a 809. Teď se stěhuju a musím se dokonce některých zbavit (:-

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

K těm 665 a 55:

Oba filmy jsou výjimečné možností uchování negativu a jeho ustálením v nekyselém ustalovači (sirník sodný, natrium sulfid). Polaroid vyráběl jakousi sadu, obsahující jednak chemikálii, jednak nějakou nádobku. Já tohle nikdy neměl, chemii jsem koupil u nás, přes velkoobchod. Sirník sodný silně zapáchá po zkažených vejcích, takže ustaluji na balkoně a ustálené negativy ponořené do vody nosím dovnitř. Když zavane vítr nesprávným směrem, vyhání to návštěvy:-)

Já osobně jsem víc zvyklý na 55, planfilm 4x5", který používám v Sinaru apod., s kazetou 545 nebo 545i. Pětapadesátka má ISO 50, jsem zvyklý trochu přeexponovávat. Negativy jsou slabounké a při praní se nesmí jednak vzájemně dotýkat, jednak neradno pouštět proud vody přímo na ně. To platí zejména, pokud negativ neustálíte hned: vydrží ve vodě i několik dní neustálený. V terénu uchovávám negativy ve zvláštní nádobce s vodou, ustaluji teprve doma.

665: tenhle film je zvláštní oproti 55 jednak tím, že má silnější negativ, o poznání silnější, jednak tím, že negativ má na sobě ochrannou vrstvu černé barvy. Zpočátku jsem si myslel, že jsem snímek zkazil, ejhle, byla to ochranná emulze.

665 používám hlavně v Polaroidu 600 SE (je teď v Bazárku, nádherný kus), někdy ale i u Sinara 4x5 apod. Všechny kazety Polaroidu na packfilm, kterým 665 je, jsou víceméně stejné a lze do nich naládovat libnovolný film, alespoň dle mé zkušenosti. 665 má vyšší ISO (tuším 80) a je celkově hutnější. Je to krásný film a jeho pořízení je levnější a snazší než pořízení Polaroid Type 55 nebo dokonce větších.

Na zpracování Polaroidů 8x10" potřebujete jednak kazetu Polaroid, jednak "Polaroid procesor", který je k mání za docela málo peněz, protože tyhle filmy nemá kdekdo (na ebay.com se s nimi spekuluje a viděl jsem cenu v přepočtu 20 tisíc/krabice u BuyNow!). Je třeba pohlížet na ně jako na raritu, artefakt a vzácnost. Krásné fotky 8x10 Polaroid na Flickru má uživatel
Яado.

http://www.flickr.co...N02/2904995803/

Rozmyslím si u každého Polaroidu, než něco cvaknu, takže mne to vlastně až tak draho nevyjde.

Kdyby někoho zajímaly filmy 665, 55 a velké na 8x10, napište mi na mail
fotostepanek@gmail.com

Pár mých fotek na flickru: http://www.flickr.com/fotodeviant
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních