Přejít na obsah


Fotka

id 11 na 5l rozdelená po baleních na 1l vadí to?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
48 odpovědí na toto téma

#1 Tomáš v

Tomáš v

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 0 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 prosinec 2011 - 18:09:58

jde my oto jestli v tom originálnim balení neni nějak upravení vzduch nebo nějaký plyn a že aš to rozdělim 2xpo5 do plastovích ampulích na chemii se ta vývojka po kratšim čase než originál skazí je to tak nebo ne ?
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 28 prosinec 2011 - 18:29:19

Čeština pláče :wink: K dotazu, dělit práškovou vývojku je hloupost, nejde tak o nějakou ochrannou atmosféru jak o to, že si nikdy nemůžeš být jistý přesným poměrem látek v takto rozdělěném prášku. Možností je umíchat celých pět litrů a ty pak logicky rozdělit a skladovat zvlášť, půl roku až rok při dobrém skladování (chlad a temno) vydrží.
  • 0

#3 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 29 prosinec 2011 - 09:46:25

Jistě že lze rozdělit prášek a to procesem zvanym kvartace. Na pět dílů to sice není moc pohodlné ale i to lze s menší chybou udělat.

V daným případě to ale postrádá smysl. Lepší je rozdělit roztok do skleněných lahví, nejlépe s kovovou zátkou (třeba od sirupu). V těch vydrží velmi dlouho neboť k vyvolávacím látkám tak nemůže kyslík. Samo že musí být v temnu.
  • 0

#4 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 prosinec 2011 - 09:51:17

d-76 to ma dokonce nekde napsany na sobe, ze se to nema delat :lol:
  • 0

#5 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 29 prosinec 2011 - 10:08:01

pro lepší představu jak na to


Vložený obrázek
  • 0

#6 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 29 prosinec 2011 - 19:11:38

:-) Tady se člověk fakt nenudí! Tak si hernajs řeknu-rozmíchám celé balení na 5litrů,volám v ředění 1:1 na svitek je to cca 250ml+250ml vody,to je 1litr na čtyři filmy,krát pět litrů a výjde nám-že potřebujeme 20 filmů...to se snad dá nafotit za rok,nebo neee? :lol:Dělit balení na ještě menší je totálkravina,chce to jedno-více fotit a je po problému!
  • 0

#7 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 29 prosinec 2011 - 22:41:34

pro lepší představu jak na to


Vložený obrázek

Takhle můžeš dělit "koks" , ale ne vývojku. :D :-)
  • 0

#8 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 prosinec 2011 - 23:02:28

Takhle můžeš dělit "koks" , ale ne vývojku. :D :-)

a brčko mi půjčíš, nebo si mám přivízt svoje.? 8-O
  • 0

#9 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 29 prosinec 2011 - 23:09:25

Takhle můžeš dělit "koks" , ale ne vývojku. :D :-)

a brčko mi půjčíš, nebo si mám přivízt svoje.? 8-O

Mám jenom bambusový hůlky , to by šlo né? 8-O
  • 0

#10 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 29 prosinec 2011 - 23:12:20

Prášky k práškový vývojce nedělit :-) Jak už naznačil mickael, v těch dvou pytlících nejsou dvě chemikálie, ale v každým pytlíku je několik prášků různých chemikálií a nikdy nebudou úplně dokonale promíchaný. Když je rozdělíš (třeba kokainovým způsobem, viz. obr.), tak budeš mít sice několik stejných hromádek, ale v každé bude jiný poměr chemikálií.
  • 0

#11 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 prosinec 2011 - 23:19:39

Takhle můžeš dělit "koks" , ale ne vývojku. 8-O :-)

a brčko mi půjčíš, nebo si mám přivízt svoje.? 8-O

Mám jenom bambusový hůlky , to by šlo né? 8-)

To už raději ty holínky. :D
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 prosinec 2011 - 00:08:26

voe to je poslední dobou jak aprílová diskuze ta temná, kucí.. :-)
  • 1

#13 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 30 prosinec 2011 - 07:17:31

Takhle můžeš dělit "koks" , ale ne vývojku. 8-O :-)

a brčko mi půjčíš, nebo si mám přivízt svoje.? 8-)

Mám jenom bambusový hůlky , to by šlo né? :D

To už raději ty holínky. :D

To jako sypat to z nich rovnou do nosu? 8-O :D
  • 0

#14 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 30 prosinec 2011 - 12:15:04

koukám, že dobré vychování se nezapře :)

nějaké věcné argumenty proč tento vcelku standardní postup získávání reprezentativního vzorku používaný v analytické chemii nefunguje na vývojky? Jeho smyslem je zachovat poměr zastoupených prvnků. Pokud si vývojku takhle rozdělim na malé díly a z nich pak odvážim přesnou 1/5 nevidim důvod proč bych měl být úplně mimo požadované složení.

Jinak do těch pytlíků vám Kodak nebo Ilford ty "superčistý" chemikalie taky neváží na nanogramy...
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2011 - 12:29:40

to mi připomíná, jak rozdělit hovno na 5 stejných dílů. :)
  • 0

#16 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 30 prosinec 2011 - 13:06:33

to mi připomíná, jak rozdělit hovno na 5 stejných dílů. :)


Tuto zřejmě klasickou úlohu neznám, ale předpokládám, že výsledek je pětkrát kulový ...
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2011 - 15:12:58

to mi připomíná, jak rozdělit hovno na 5 stejných dílů. :lol:


Tuto zřejmě klasickou úlohu neznám, ale předpokládám, že výsledek je pětkrát kulový ...


klidně to zkus, uvidíš... i když teď v zimě to může být vlivem rychlého tuhnutí nepříjemné.... do dlaně, a stiskni. :lol:
  • 0

#18 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 30 prosinec 2011 - 17:49:11

to mi připomíná, jak rozdělit hovno na 5 stejných dílů. :lol:


Tuto zřejmě klasickou úlohu neznám, ale předpokládám, že výsledek je pětkrát kulový ...


klidně to zkus, uvidíš... i když teď v zimě to může být vlivem rychlého tuhnutí nepříjemné.... do dlaně, a stiskni. :lol:


Děkuji za radu, zde se toho člověk naučí.... Zkoušet to nebudu, protože to musí fungovat, to je fyzika.... :)
  • 0

#19 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 21 únor 2012 - 11:33:17

Ahoj,

pomuzu si nejak, kdyz z prasku ID11 pro 5L udelam treba jen 2L? Jakoze silnejsi koncentrat, kterej pak budu samozrejme vice redit?


Dik
  • 0

#20 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 21 únor 2012 - 11:43:50

měla by ti déle vydržet. Bude se to asi blbě rozpouštět.
  • 0

#21 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 21 únor 2012 - 11:45:39

Z 5litrů práškového koncentrátu nenaředíš jen 2litry protože se ti to nerozpustí. Podnikli jsme test s 1litrovou variantou, chtěli jsme rozlít koncentrát do deseti lahviček a byli menší než 100ml tuším 75ml a v 750ml vody se nám zcela rozpustit ten prášek nepodařilo.
  • 0

#22 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 21 únor 2012 - 11:55:39

No tak kluci! Styďte se! To jste mu ten vstup do světa klasické fotky pěkně připepřili!
Nic si z těch magorů nedělej! Rozdělej vývojku a rozlej ji do litrovek a šupni do skříně (sklepa, lednice).
Nic dalšího neřeš. Hlavně začni vyvolávat a zvětšovat.
Na ty magory tady se vyser. Vždyť tu nemají ani obrázek v galerii. Nikomu bez toho, že ti nejdřív ukáže svoje fotky nevěř! Toho se drž a makej! A pude to dobře neboj.
  • 0

#23 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 21 únor 2012 - 12:23:15

to bzencak ... diky. Jasne. ja jsem ale trochu analytickej typ, takze nejdriv hustim do hlavy info a pak zacnu. Nicmene zitra jdu do toho, i kdybych mel polovinu objednane vyvojky rovnou vylejt:) Na druhou stranu, muzu to zkusit rozpustit v mensim mnozstvi vody a uvidime...

to taz ... jsem teda totalni novacek, ale tomu,co pises moc neverim! Rozpusteni prasku ID-11/1L v 750ml vody je primo postup doporuceny vyrobcem!!!
  • 0

#24 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 21 únor 2012 - 12:47:07

to taz ... jsem teda totalni novacek, ale tomu,co pises moc neverim! Rozpusteni prasku ID-11/1L v 750ml vody je primo postup doporuceny vyrobcem!!!


Mě se v těch 750ml úplně nerozpustí. Až v 1litru se rozpustí kompletně všechen prášek. Zkoušel jsem to naposled v pátek. Ale je možný, že to dělám blbě. A ten test jsme dělali před 2-3lety od té doby jsem to neřešil. Prakticky používám pouze vývojky v kapalných baleních.

Každopádně se drž bzencakovi rady a máš spoustu volnýho času na fotky :)
  • 0

#25 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 21 únor 2012 - 13:43:51

to taz ... jsem teda totalni novacek, ale tomu,co pises moc neverim! Rozpusteni prasku ID-11/1L v 750ml vody je primo postup doporuceny vyrobcem!!!

Az na to ze ty pises urcite o litrovem baleni a TAZ o petilitrovem...
  • 0

#26 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 21 únor 2012 - 14:29:17

Ne ... o petilitrovem jsem psal ja a TAZ o "litrove variante" - /Podnikli jsme test s 1litrovou variantou.../


:)
  • 0

#27 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 21 únor 2012 - 14:30:38

.. ale ja mel dotaz, mozna hloupy napad ... rozhodne jsem nemel v umyslu to, aby se z toho tady stala slovickova hadanice ..!!!
  • 0

#28 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 21 únor 2012 - 17:03:10

A z té hádanice vzejde vyšší, demokratická pravda. Udělej to podle návodu, rozlej do menších petek , vymačkej vzduch a klidně to sděláš. Nebál bych se roční při uskladnění ve tmě a chladu.
  • 0

#29 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 21 únor 2012 - 17:37:11

ANO!
  • 0

#30 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 únor 2012 - 08:25:03

Ahoj,
napřed se musím zastat dělení pomocí kvartace. Je to standardní postup, ale u standardně zhomogenizovaného vzorku. Což by se ostatně taky dalo. Nicméně pořád zůstane jednodušším a přesnějším dělení rozmíchaného roztoku.
Taz má pravdu. Nezapomínej, že do750mL vývojku rozpouštíš při vyšší teplotě. Ergo po schlazení na teplotu pokojské ti z ní začnou pršet krystalky. Jedině rozdělit za tepla a pak z jednotlivých alikvotů krystalky pečlivě vypláchnout. Tam by ovšem čas uložení mohl vést k vytvoření nerozpustné sraženiny...

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 22 únor 2012 - 08:48:23
tak těch 750 sem opravil

  • 0

#31 drake

drake

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationZlínsko
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2012 - 19:41:20

Ahoj všichi, mám za sebou první vyvolaný film a rád bych se zeptal na vývojku ID-11. Mám rozmíchaný stock ID-11 přesně podle návodu (750ml rozmíchat A+B + voda do 1l).

Dotaz zní: při vyvolání negativu naleju z 1l flašky namíchaného stocku do vývojnice(tanku) určité množství cca 450ml a vyvolám negativ, po vyvolání sleju z vývojnice do druhé flašky (aby se nemíchal stock použitý a nový). Jde ten použitý stock znovu použít se stejným časem vyvolání (cca 8:30 podle výrobce) jako nový stock a kolik jde takto vyvolat negativu v použitém stocku se stejným časem? Nebo jak nejlépe postupovat?

Moc díky za osvětu :rolleyes:
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 březen 2012 - 20:00:22



Evidentně jsi neředil a použil na vyvolávání stock. Po použití nalít zpět k nepoužité vývojce a u dalších filmů prodloužit dobu dle informací na obalu (nebo datasheet vývojky). Vtip je v tom, že 36snímkový kinofilm se plochou rovná jednomu svitku 120, takže když vrátíš použitou vývojku ke zbytku, získáš směs vývojky se známým stupňem vyčerpanosti. Každý tank má jinou kapacitu, to se tímhle postupem eliminuje. Takhle se dá použít až 10x (resp. na 10 filmů). Pročti si návod k vývojce a i tady něco už bylo řečeno, případně někdo další přihodí zkušenost. ID-11 už nepoužívám a když tak jsem ji ředil 1:1 čímž jsem měl vždy čerstvou lázeň a nemusel jsem řešit vyčerpanost a prodlužování času.
  • 0

#33 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 28 březen 2012 - 08:23:06

případně někdo další přihodí zkušenost


Není moc co dodat, je to napsaný přesně. Použitou vývojku z tanku nalít zpět do lahve se zbytkem nepoužitýho stocku. Podle některých zdrojů tím dokonce ta vývojka získá "lepší" charakter. Resp. při dodržení prodlužování vyvolávacího času podle tabulky (oiginál to má tuším rozepsaný na vnitřní straně krabice) na druhý film +10 %, na třetí +20 % bude třetí film (pokud exponován stejně jako první dva) prostě vypadat trošku jinak a pro většinu lidí tak nějak líp...
Jen snad prakticky, že na skladování doporučuju obyč PETflašku od limonády či vody dle chuti ctěného kolegy. Dobře vypláchnutou! A vždycky když sleješ vývojku zpátky, udělat si na ní lihovkou čárku, abys nezapomněl, kolikrát už si tu vývojku použil. No a až tam bude les (10. čárka), tak to celý ekologicky vyleješ, popsanou PETku pošleš do žlutýho kontejneru a na nový míchání si pořídíš i novou PETku.
  • 0

#34 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 28 březen 2012 - 08:33:56

Jde ten použitý stock znovu použít se stejným časem vyvolání (cca 8:30 podle výrobce) jako nový stock a kolik jde takto vyvolat negativu v použitém stocku se stejným časem?

Blbě jsem si napoprvé přečetl tvůj dotaz :rolleyes: S půl litrem stocku je možný volat daným časem jen jednou. Ta tabulka prodlužování navnitř krabice je rozpočítaná na celej litr. Jakoby dolitím použitýho roztoku k původnímu (zatím nepoužitýmu) se vyrovná složení použitý a nový vývojky a pak až teprve to funguje.

Tzn. pokud necheš ředit (což jsi teda evidentně neudělal), tak budeš vždycky (do konce životnosti tohodle litru) muset prodlužovat. Pokud chceš vyždycky stejný čas, tak musíš ředit. Protože při ředění se (1x) použitá vývojka vyleje do pryč a neovlivňuje ti složení zbytku.
  • 0

#35 drake

drake

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationZlínsko
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2012 - 08:47:51


Jde ten použitý stock znovu použít se stejným časem vyvolání (cca 8:30 podle výrobce) jako nový stock a kolik jde takto vyvolat negativu v použitém stocku se stejným časem?

Blbě jsem si napoprvé přečetl tvůj dotaz :rolleyes: S půl litrem stocku je možný volat daným časem jen jednou. Ta tabulka prodlužování navnitř krabice je rozpočítaná na celej litr. Jakoby dolitím použitýho roztoku k původnímu (zatím nepoužitýmu) se vyrovná složení použitý a nový vývojky a pak až teprve to funguje.

Tzn. pokud necheš ředit (což jsi teda evidentně neudělal), tak budeš vždycky (do konce životnosti tohodle litru) muset prodlužovat. Pokud chceš vyždycky stejný čas, tak musíš ředit. Protože při ředění se (1x) použitá vývojka vyleje do pryč a neovlivňuje ti složení zbytku.

Ok rozumím už prodlužování času při nalívání vývojky zpět do původního 1l. Ještě tedy otázka jak ředit 1:1? Asi je to tedy výhodnější. Mám 1l stocku a kolik to mám naředit do tanku (mám Jobo 1520) a po vyvolání jednoho filmu (svitku) to celé vyleju. Díky
  • 0

#36 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 březen 2012 - 09:57:25

rědění např. 1:1 znamená jeden díl stocku a jeden díl vody. Tak že se podíváš na vývojnici, kolik potřebuješ náplně, číslo vydělíš dvěmi a podle toho potom naředíš vývojku. Pokud máš Jobo na dvě cívky, do toho se vejde 0,5 l roztoku, tak že 250 ml vody + 250 ml stocku ID-11. Na vývojnici je teda tuším nějakých 485 ml ?!?, ale takhle se to líp měří a vejde se. Když budeš chtít vyvolat jen jeden film, tak vývojky stačí míň, je to tam taky napsaný. Cívku s filmem dáš do spod a tu prázdnou tam radši dej taky, aby náhodou tadle při kvedlání nevyjela nahoru z roztoku. Možná je to jen moje schíza, ale radši to dělám, ničemu to nevadí.

Jinak více čti, koukám že už je to tu dole napsaný.
  • 0

#37 drake

drake

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationZlínsko
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2012 - 10:15:40

No jo, ale když dám do vývojnice 250 (stock)+250ml(voda) a vyvolám jen jeden film (nebo kolik takhle vyvolat filmu?), vyleju to, tak mám 1l na 4x. Kdežto, když prodlužuju čas ze stocku, tak je z 1l vyvolaných deset filmu. To mi právě nějak není jasné, jak to všichni mícháte. Díky.
  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 28 březen 2012 - 10:21:14

Tzn. pokud necheš ředit (což jsi teda evidentně neudělal), tak budeš vždycky (do konce životnosti tohodle litru) muset prodlužovat. Pokud chceš vyždycky stejný čas, tak musíš ředit. Protože při ředění se (1x) použitá vývojka vyleje do pryč a neovlivňuje ti složení zbytku.


POZOR! tato informace je jen a)
za b) je docela důležité doříci:
k D-76 existuje i replenisher - nebo regenerátor, je-li libo, česky občerstvovač. Někde žu už byly dopodrobna popsány výhody jeho používání i způsob práce s ním.
ve stručnosti: D-76 (a ID11) dávají nejlepší výsledky až po 2-3. vyvolaném filmu. Proč to tak je, dá se vygooglovat. Takže ředěním čerstvého stocku a jeho použitím jako jednorázové vývojky se člověk okrádá o to, co ta vývojka umí vlastně nejlíp.
v 1 l stocku, který je regenerován po každém vyvolaném filmu přidáním cca 40-50ml replenisheru, a s 1l regenerátoru, lze s naprosto konstantními a výbornými výsledky vyvolat cca 20-25 filmů, a s minimálními náklady. S pokračující regenerací vydatnost prvotní násady dále roste....

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 28 březen 2012 - 11:53:02
Použít uplný editor a zakázat smailiky je řešením

  • 1

#39 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 28 březen 2012 - 11:32:35

Fajn, teď mi ještě, laskavé duše, poraďte, co s půllitrem stocku Microphenu použitýho třikrát (s 10%ním prodlužováním času) a půllitrem nepoužitýho stocku... Tu podmínku nalití použitý části k nepoužitý jsem prve přehlíd.. Šlo mi o to, abych si ten jeden půllitr schoval na pozdějc.
  • 0

#40 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 březen 2012 - 12:33:02

Fajn, teď mi ještě, laskavé duše, poraďte, co s půllitrem stocku Microphenu použitýho třikrát (s 10%ním prodlužováním času) a půllitrem nepoužitýho stocku... Tu podmínku nalití použitý části k nepoužitý jsem prve přehlíd.. Šlo mi o to, abych si ten jeden půllitr schoval na pozdějc.

a jak ti vyšel ten třetí film? Jestli je v pořádku, tak by jsem ho nechal jen na 5 filmů a vylil. Mám taky půllitr v lednici, druhý jsem já hlava skopová vylil po dvou filmech, bo jsem si to neuvědomil :oops:

drake , na jeden film ti stačí 0,3l ředěný vývojky, to je 150 ml stocku - v litru vyvoláš 6 filmů a 100 ml použiješ k dalšímu balení. Pokud dudeš volat po dvou, tak jí máš na 8 filmů.
  • 0

#41 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 28 březen 2012 - 13:26:13

Jo, dobrej nápad. Z toho třetího filmu jsem ještě nezvětšoval, ale vše tam je, takže by to mělo být ok. Díky :oops:
  • 0

#42 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 28 březen 2012 - 15:08:02

POZOR! tato informace je jen a)
za :???: je docela důležité doříci...

Och, omlouvám se tedy tazateli za mystifikaci a Tobě Jiří děkuji za poučení. O tom replenisheru jsem slyšel jen jednou a ten člobrda o něm vyprávěl jak o kameni mudrců - všichni ho chtějí ale nikdo nemá :oops: Njn, musím se (ještě) hodně učit! Zkusím si o něm něco najít. A prozatím slibuji, že nebudu radit, když mám porád takové mezery ve vzdělání.
  • 0

#43 drake

drake

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationZlínsko
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2012 - 15:33:44

Díky všem za odpovědi. Poměry ředění a míchání jsou mi už jasné, ale ještě se zeptám takto:
  • Co je tedy lepší s ohledem na kvalitu a výsledek vyvolávání? Použít 1l stocku a prodlužovat čas vyvolání u dalšího filmu (+10%,+20%, atd.), bez regenerace stocku (cca takto 10 filmu dle technického listu Ilfordu), nebo 1l stocku ředit 1:1 a po vyvolání obsah vývojky (cca těch 300ml) vylejt?
  • Je rozdíl mezi postupem vyvolání kinofilmu a svitku v ID-11? Konkrétně jestli jsou stejné časy a poměr vývojky?
Právě dnes chci vyvolat první svitek, tak to chci pomoct objasnit. Dík :oops:
  • 0

#44 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 březen 2012 - 17:55:49

kino i svitek jsou co se týče volání stejné, kromě množství vývojky. Pro svitek jí potřebuješ víc. 1 film=0,3l; 1svitek=0,5l Ale zase můžeš na jednu cívku namotat dva svitky.
  • 0

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 28 březen 2012 - 18:25:59

všem, kdo tápe, nemá vyzkoušeno to či ono, mohu doporučit tohle:

http://www.tetenaluk...0c30bdb8eed2bcc

(oni u Kodaků totiž za těch 86 let, co D-76 vyrábějí, po těch milionech litrů prodaných po celém světě a stovkách milionů zpracovaných filmů miliony fotografů - profíky i amatéry, asi vědí, o čem píšou)

a doporučuji rovněž přečíst si tenhle článek, pomalu a několikrát:
http://jeffreysoper.com/node/101

a jen dovětek: není v tom žádná věda, tak se toho nebojte, vyvolávejte a nešpekulujte furt o tom, co je lepší, jestli stock nebo ředěná :oops: . Nedá se to totiž generalizovat, v zásadě: na filmy méně citlivé, tenkovrstvé a kontrastní, může ředění 1+1 až 1+3 přinést jemnější, vyrovnanější, ostřejší negativ, na filmy hladové, citlivější, podexponované, nebo pokud je třeba tahat vyšší citlivost (push) z méně kontrastních filmů, kde je potřeba dát tomu tak trochu "koule", je lepší teplejší stock (a pak teprve přijde na řadu poznání, že ti pánové kdysi dávno, kteří poznali, že v D-76 vznikají jakési oxidační zplodiny hydrochinonu, které zvýší její potenci a první film nic moc, třetí a další už jako víno..... Už bylo tady víckrát popsáno, že není třeba čekat na 3. film, pokud do nově připraveného stocku přicmrndneme trochu (půl deci až deci) už jetého stocku.... ale kdo chce pracovat s D-76 nebo ID-11 pravidelně, stabilně, tomu opravdu mohu doporučit používat regeneraci, odpadnou starosti s přepočítáváním prodlužování časů, kdy hrozí riziko chybičky v počtech.....

p.s.
Asi se naseru a začnu ty regenerátory míchat pro ty, kdo si na to sami netroufají, či nehodlají koupit dost zbytečně drahý originál D-76R v gallonovém balení.
  • 2

#46 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 20 červenec 2015 - 12:57:59

Snad jsem ve správném vlákně. Chci systematicky vyvolávat v jobo 3010. V ID 11(kupované 5l) STOCK, filmy ilford HP5+  5x7" exponované na 800asa. Nevlastním vyvolávací zařízení, pouze tank.

Nevím, zda mám tank naplnit celý ( 2,7l vývojky)a pravidelně překlopit či promíchat a vývojku regenerovat či prodlužovat časy? Nebo mám použít ruční rotaci s minimem vývojky a tu vylévat?

Nebo budu muse koupit vyvolávací automat?

Chci dosahovat vždy téměř stejného výsledku.

Stojím nerozhodně na začátku

a babo raď!


  • 0

#47 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 červenec 2015 - 14:52:38

Vyvolávací automat je výhodný pro toho, kdo volá hodně a často (a má na něj místo a trpělivost při přípravě a úklidu). ROZHODNĚ NENÍ NUTNÝ.
Pokud chcete volat ve stocku (neředěné vývojce), je lhostejné, zda budete překlápět nebo použijete rotační způsob volání (Ale POZOR - volací časy se budou lišit nejenom při různém způsobu překlápění, ale i při trvalé nebo přerušované rotaci! Dohledejte zde nebo s pomocí vyhledávače, je o tom spousta informací. Pochopitelně i při různých teplotách - ale to asi není třeba dodávat...). U překlápěcí vývojnice je nutné, aby byl film "v klidu" zcela ponořený v roztoku. U rotace to nutné není, ale je nutné dodržet minimální doporučené množství roztoku pro daný typ vývojnice a také minimální množství vývojky určené pro jeden film.
Abyste nemusel prodlužovat vyvolávací časy, je vhodná regenerace. Pokud regenerovat nebudete, musíte přepočítat plochu vyvolávaných filmů (u Vás planfilmy ?) na plochu jednoho kinofilmu (svitek má prakticky tutéž plochu emulze), abyste neprodlužoval zbytečně moc nebo naopak málo. (Dovolím si připomenout, že volací čas u opakovaně použité vývojky nezávisí POUZE na vyvolané ploše = počtu vyvolaných filmů, ale také na jejím stáří, uložení, použité vodě, čistotě práce atd. atd.)
Budete-li používat ředěnou vývojku, nebudete mít s korekcí volací doby problém, ale pokud ID-11 pracuje (jak výše popsáno) "lépe" až po druhém třetím filmu, musíte se s tím smířit. (Nebo do pracovní lázně cmrndnout polévkovou lžíci použité, vyčerpané vývojky. Tak to ostatně dělali divadelní fotografové, kterým jsem koukal na prsty před 45 lety. Používali Atomal stock a po přídavku použité vyčerpané vývojky byly obrázky opravdu významně lepší. Pravda, "tahali" z tlustovrstvých a na stříbro bohatých Fomapanů nebo Agfy o citlivosti 21DIN 27 až 30DIN. Dnes se tomu říká push 3).
Pozn.: U vysoce citlivých filmů s kubickými krystaly v silné emulzní vrstvě (a to HP5+ je) a ještě k tomu pro push! je asi lépe použít stock k dosažení "standardního" výsledku. U listových filmů máte obrovskou výhodu - můžete si vyhrát se zone-systémem do zešílení. My, co fotíme na svitek nebo kino, musíme volat většinou trochu měkčeji, abychom neměli problém při zvětšování nebo dokonce neztratili kontrastní scény.
Přeji úspěch!
  • 1

#48 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 21 červenec 2015 - 18:59:20

Obdobný problém jsem řešil s vyvoláváním 4x5 a nakonec jsem pro standardizaci procesu zvolil metodu - nalít minimální množství pro rotaci (no-lehce víc) a po vyvovlání vylít.Také přidávám něco málo použité vývojky do té úplně nové, jak píše Pentaxista. Pokud máte Jobo 3010, tak tam je minimum neco kolem 210 ml. Na rotaci jsem si udělal ruční bazmek - 4 kolečka z Baumaxu a točím rukou. Jen mi nesedí Vámi udávaný formát 13x18 - ten asi v 3010 nejde, ta je na 4x5 ne?? K vyvolání používám X-Tol 1:1 a tady je má zkušenost, která se vztahuje k názvu této diskuse a dotazu TomášeV:

X-Tol je v pytlíku také na 5L a jak píše TAZ o ID11, to v 1L nerozpustíš. Tak jsem zjistil, že dobře vše rozpustím v polovčním množství vody - 2,5 L - a tak si vyrobím můj "SuperStock". ten rozleju do 0,25 L láhviček z lékárny - Jitrocelový sirup -  (10 ks). Ty zastříkám Protectanem (Ronsonem) a vydrží mi tak klidně i 1 rok.  Když jdu volat, dělám to jak s Rodinalem. Smíchám láhvičku s 0,75 L vody a získám 1 L 1:1 vývojky a tu použiju na rotaci, kdy to vždy vyleju. Jak jsem psal, vždy to toho cmrdnu trošku vývojky vyjeté. Cena vyvolání 1 planu mě vyjde na cca 4,- Kč (vyvolávám 4 plany v tanku v 1/2 litru vývojky). Mě to takhle funguje docela dobře. Zdařec velkoforamtikům Luigi :shock:


  • 0

#49 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 21 červenec 2015 - 22:08:30

Omlouvám se. Byl jsem se podívat a opravdu mám 4x5. Plete se mi to, ty britské míry nemám zažité.

Mám vyvoláno a jsem docela trochu spokojen. O té bio rotaci přemýšlím, je mi nepříjemná manipulace s velkým množstvím kapaliny.

Děkuji.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních