Přejít na obsah


- - - - -

Jak zkrotit metráž



Kdo fotí na kinofilm, tak si časem oblíbí jeden až dva druhy filmů, které používá nejčastěji, a to na mnoho námětů. A když už si je kupuje po desítkách, začne uvažovat nad tím, jak jich mít doma ještě více za ještě nižší cenu. Nejlepším řešením je potom metráž.

Na úvod uvedu ekonomickou motivaci, která mě k metráži přitáhla. Na černobílé focení statických snímků používám Fomapan 100. Aktuální ceny (únor 2008) dle Foto Škoda vycházejí takto:
  • Fomapan 100/135-36 za 75 Kč;
  • Fomapan 100/metráž 30,5 m za 712 Kč (18 celých filmů pro 36 snímků, tj. 39,50 Kč za film);
  • Fomapan 100/metráž 50 m za 1140 Kč (30 celých filmů pro 36 snímků, tj. 38,00 Kč za film).
    Úspora na jednom filmu je skoro 50% a to už pro mě byl argument, abych do toho šel. V tomto článku bych chtěl popsat pár osobních zkušeností s metráží. Nejde tedy o objektivní líčení nadčasové pravdy ;-), ale o pár postřehů, které třeba pomohou méně zkušeným a váhajícím. Dále popsané konkrétní detaily jsou uvedeny podle mých zkušeností s metráží Foma. Provedení metráže jiných výrobců může být mírně jiné, ale určitě ne nějak zásadně.
    1. Metráž - co to je?

    Metráž lze obecně popsat jako pás nenastříhaného kinofilmu, prodávaný v různých délkách. Film je natočen na středové cívce a uložen ve světlotěsném pytli, který je uložen v plechovce nebo krabičce. Film je na cívce natočen emulzí dovnitř.
    Vložený obrázek
    2. Do čeho to natočit?

    V zásadě jsou tři varianty kazet, do kterých lze metráž natočit:

    A) neotevřená kazeta po jiném filmu, ze které kouká konec původního filmu;
    B) otevřená kazeta po jiném použitém filmu;
    C) speciální kazetky z bajonetovým uzávěrem.
    Se všemi třemi typy jsem udělal osobní zkušenost, o kterou se s vámi chci podělit. Vezmu to trochu od zadu. Celoplastové kazetky na metrážjsem koupil ve Foto Škoda za 30 Kč za kus. Vrchní čelo kazety je upevněno na těle kazety bajonetovým uzávěrem, se kterým se velmi snadno manipuluje. Uvnitř je hladká cívka. Při navíjení metráže se sundá víčko, na cívku se přilepí lepicí páskou konec filmu, ustřiženého na požadovanou délku. Pak se film velmi snadno natočí na cívku a jako jeden celek zastrčí zpět do kazety tak, aby koukal pouze zaváděcí konec. Kazetu zavřeme víčkem. Práce s těmito kazetami je pohodlná - s bajonetovým uzávěrem se pracuje dobře a přitom je dostatečně těsný. Kromě toho film při navíjení neprochází celou délkou přes sametky, klesá tedy riziko poškrábání filmu náhodně ulpěným smítkem.
    Vložený obrázek
    Primitivnější variantou je použití otevřených kazet po jiném použitém filmu. Jedná se o kazety, ve kterých už jeden film byl a které byly rozebrány kvůli natočení exponovaného filmu do vývojnice. Na otevření běžných kazet má každý svůj postup - někdo to zvládne holýma rukama, někdo si pomůže nůžkami a někdo používá obyčejný otvírák na lahve. Pokud při tom nedojde k nadměrné deformaci sundávaného víčka, lze kazetu opět složit dohromady. Při navíjení metráže natočíme jako v předchozím případě film na cívku, kterou vložíme do kazety a tu zavřeme víčkem. Proti bajonetovému uzávěru je zde potřeba mnohem větší šikovnosti, aby se podařilo víčko správně nasadit. Tomu pomůže, když tělo kazetky mírně stlačíme, aby mezera mezi sametkami nebyla tak rozšklebená. Z osobní zkušenosti považuji toto řešení za nejnáročnější na šikovnost a světlotěsnost kazety není bohužel ničím zaručena. Výhodou opět je, že při navíjení neprotahujeme sametkou celý film.
    Vložený obrázek
    Poslední možností je použít neotevřenou kazetu po jiném filmu, jehož konec kouká ještě ven. Některá těla fotoaparátů umí svinout film po dofocení do kazetky tak, aby mu koukal konec ven. Při troše citu v ruce lze toho samého stavu dosáhnout i při ručním převíjení na mechanických tělech. Při nasoukání filmu do vývojnice pak film odstřihneme tak, aby z kazetky koukalo 5 - 10 mm filmu. Na tento konec si předem nalepíme kus lepicí pásky - ta je pokud možno zasunuta trochu do cívky. V temnici zasuneme konec metráže podél původního filmu do kazety a pečlivě zarovnáme tak, aby nebyl šikmo vůči ideálnímu směru. Poté ho slepíme oním předem připraveným kouskem lepicí pásky s původním filmem. Následně začneme opatrně otáček cívkou a navíjet film do kazety. První dvě až tři otáčky jsou nejkritičtější - pokud jsou filmy špatně slepeny, mohou se od sebe odtrhnout a můžeme začít znovu. Pokud je však slepení filnů provedeno s pečlivostí, je následné natažení filmu do kazety pohodlné. Nevýhodou je, že skrz sametku na počátku projde dvojitá tloušťka filmu, proto doporučuji použít kazetu jednorázově.
    Vložený obrázek
    Vyzkoušel jsem všechny uvedené varianty. Doporučuji použití speciálních kazetek s bajonetovými uzávěry - za 30 Kč máte pohodovou práci a jistotu dobrého výsledku. Použité kazety jsou vhodné pro šikovnější - je potřeba dobře přilepit nový film na konec starého resp. dobře sestavit kazetu do původního stavu.
    3. Jak to natočit?

    Navíjení metráže je nutno provádět v naprosté tmě, takže doporučuji nejprve natrénovat na nějakém zkušebním kusu filmu poslepu. Než zhasnete, připravte si na dosah:
  • pikslu s metráží;
  • připravené kazetky;
  • nůžky;
  • nastříhané kousky lepicí pásky;
  • ev. i pomůcku pro naměření délky 165 cm.
    Vlastní postup je jasný a snadný. Ve tmě otevřete krabičku s metráží, rozbalte pytlík a vyndejte film. Jeho konec bude pravděpodobně zalepen lepicí páskou. Opatrně ji odstraňte a odměřte 165 cm filmového pásu. Použít lze např. pomocný provázek s uvázanými uzlíky v požadované vzdálenosti. U lidí běžného vzrůstu (výška okolo 180 cm) odpovídá tato délka rozpaženým pažím s ohnutými prsty (ve kterých držíte film ;-)). Po naměření délky film ustřihněte a namotejte do kazety některým z výše uvedených způsobů. Nezapomeňte, že emulze je na cívce metráže i na cívce v kazetě na vnitřní straně (tj. při navíjení jde emulze dovnitř), takže si pohlídejte orientaci filmu při jeho vložení do kazety. No a to je vše. Zbytek nenavinuté metráže pečlivě zavřete do sáčku a do krabičky a rozsviťte. Doporučuji na kazetky nalepit srozumitelné označení, aby bylo jasné, co je v nich za film.
    4. Jak poznám, kolik se políček mám k dispozici?

    Moje zkušenost je taková, že pokud ustřihnu metráž v délce těch 165 cm, je možno na film exponovat 36 až 37 políček. Při tom je na filmu rozumná délka zaváděcí části. Pokud si to chcete dopředu ověřit, ev. určit počet snímků na filmu s jinou délkou, není nic snazšího, než film naexponovat naprázdno. Na těle foťáku nastavte nejkratší čas závěrky a největší clonu. Nasaďte krytku na objektiv a pro jistotu ji ještě zastiňte rukou. Zakryjte i hledáček. V tomto stavu můžete "procvakat" celý film a zjistit, kolik políček se vám na něj vejde.
    5. Shrnutí a závěr

    Použitím metráže lze snížit náklady na nákup oblíbeného filmu. Navinutí filmu do kazety není náročné a zvládne ho při troše šikovnosti každý. Použít lze speciální kazetky nebo zbytkové kazety po exponovaných filmech. Pro větší pohodlí lze použít i specializované navíječky. Ty mají ale vysokou pořizovací cenu a v diskuzích lze nalézt i názor, že škrábou filmy.
    Některé další postřehy ohledně metráže lze nalézt v diskuzích na tomto webu:

    Metráž - větší diskuse
    Metráž - menší diskuse
    TriX v metráži
    Na závěr posílám vzpomínku pro pamětníky - krabička od metráže filmu Orwo NP 27 ;-)
    Vložený obrázek
    Přeji vám, aby se váš oblíbený film vyráběl v metráži a při jejím navíjení nevznikly žádné technické problémy.
    Petr Kolář, alias Armas

  • 0


196 Comments

Takže nabídka z ORWO:

 

N74+ 35mm 30,5m - 58,58EUR/pcs

UN54 35mm 30,5m - 41,77EUR/pcs

 

Poštovné + balné 16EUR. DPH +19% 41,17EUR. Celkem 257,87EUR. No je to dost peněz za špulku 30,5m filmu, ale pořád je to cosi levnější než si koupit 22x Fomu 400.

 

Platba převodem na účet do DE (paypal nebo karta nejde) -  nevím kolik budou poplatky. 

    • 0

Ještě doplňuji že to mám ceny za 2 + 2ks špulek. Chtěl jsem editovat příspěvek a nejde, ačkoliv jsem dávno zaplatil příspěvek i se správnou identifikací !!!!!!!!!!!!! Je to pořád dokola s mašličkami  :mad:

    • 0

Mám k metráži (a specificky ORWO, když na webu píší, že udělají i jiné rozměry) asi trochu naivní dotaz: Dala by se udělat / dělá se metráž na svitek? Připadá mi, že by nebylo o tolik těžší si ji ve tmě nebo v rukávu ustřihnout, vlepit do krycího papíru a udělat si nový svitek. A to by mě lákalo docela dost, koupit takto tu N74+ a zkusit si dělat vlastní svitky.

    • 0
Fotka
petrkohout
27-úno 19 19:43:27

Platba převodem na účet do DE (paypal nebo karta nejde) -  nevím kolik budou poplatky. 

 

Ahoj, kupoval jsem v říjnu, platil přes Paypal, protože jsem si o to řekl. Přičetli mně jejich poplatky, aby jim to vyšlo v čistým. Všechno správně na faktuře, nedělali problémy. 

 

(můj prvni příspěvek po dvou letech koukání, někdy napíšu nějaké intro, ale teď nemůžu - jdu hnát děti do vany a do postele...)

    • 0

Asi jsem byl s paypalem málo důrazný, kdo ví. Ale když jsem nad tím popřemýšlel, tak pro mě jako obyčejného amatérského fotografa je ten film prostě drahý. Takže do nákupu ORWA nejdu.

    • 0
Fotka
petrkohout
27-úno 19 20:21:17
Jo, to chápu, vyšlo to i s dopravou jako metráž hp5+ v Befotu ....
    • 0

No, kdyby to pomohlo, mám možnost nechat to poslat na německou adresu a dovézt do ČR. Možná mají dobrou smlouvu s poštou a nebylo by to v rámci Něm. drahé. Pak ale samozřejmě přeposlání poštou ode mne by také něco stálo.

 

Bankovní převod v rámci EU dnes není problém, mě např. europlatba (platba SEPA) z účtu mBank stojí 25 Kč, byť s mírně nevýhodným "bankéřským" kurzem. Rozhodně ale lepší než paypal s jeho vyloženě zlodějským směnným kurzem a poplatky... Ale údajně některé jiné české banky jsou ještě dražší - záleží, u které jste... 

 

Past: myslím, že to jsou schopni nařezat jakkoliv, ale je jasné, že pokud to nemají ve standardní nabídce, budou požadovat odběr určitého minimálního množství. (Podobně jako Foma). Jistou informaci ale dá jedině přímý dotaz.

    • 0

Ivanovicz: Díky. Rád se jich zeptám, i když, pokud to nabízejí i jiné firmy, klidně bych šel do své ověřené HP5+ nebo – ideálně – do Tri-X. 

 

Hlavně bych ale rád věděl, jestli vlastní svitky už někdo zkoušel, nebo jestli to nikdo nedělá, protože je to z nějakého důvodu, který mi nedochází, prostě pitomost :-)

    • 0

Past: slyšel jsem o různých praktikách (např. i stříhání listových filmů z 300 mm široké letecké metráže), ale o vlastním navíjení svitkáče ne, i když tomu asi technicky nic nebrání. Člověk si pak může takhle udělat třeba i film 220, svitkáč s 24 snímky, který se kdysi dávno vyrábíval, a užívat si "nekonečné" focení, pokud to jeho foťák umožňuje.

    • 0

* teda tu šíři filmu 300 mm berte orientačně, už je to dlouho. Bylo to do snímkovacích kontejnerů v ruských vojenských letadlech, perforovaný film o citlivosti cca 30 DIN. 

    • 0

Právě na 220 si myslím nejvíc, když takhle dumám o vlastních svitcích. A koukám, že se najdou i lidé, co si svitky dělají, navíc z filmové 65ky, kterou ještě nejdřív musejí oříznout. Zmiňuje tam na konci toho popisu, jak dělá 120 filmy, že udělat 220ku je jednodušší.

 

Napsal jsem do Ilfordu, jestli by prodali svitkový materiál na metry, tak uvidíme, co odepíší.

    • 0
Fotka
petrkohout
27-úno 19 23:51:40

No, kdyby to pomohlo, mám možnost nechat to poslat na německou adresu a dovézt do ČR. Možná mají dobrou smlouvu s poštou a nebylo by to v rámci Něm. drahé.


To jsem udelal ja. Postovne bylo 5,20 EUR
    • 0

Rozhodně ale lepší než paypal s jeho vyloženě zlodějským směnným kurzem a poplatky...

 

 

 

U paypal se da nastavit jestli te uctuje uz v jejich kurzu nebo esi to nechas na svoji bance a kasiruje te v GBP nebo EUR podle obchodnika, treba ebay ... :) 

 

 

Ad 65mm...metraze kinematografickych visionu se daji nakoupit v pohode... akorat system rezani z 65mm na 61mm chce vyrobit nejaky "porychtung" ktery si to riznes...cosyk sem videl na ebayju ale nakonec stejne te vyjde lepe si neco vyrobit sam...

 

 

Of Fomy aj Ilfordu urcite pujdou koupit metraze 61mm filmu...akorat se priprav nato ze ti treba odprodaji cely navin...coz je dost matrose

 

 

Orwo?! takze nakup se nekona? 

    • 0

Ne, já do toho ORWA nejdu. Napsal jsem jim, že jim děkuji za nabídku, ale jejich ceny s DPH jsou pro mě už moc drahé.

    • 0

Toz tak to budu muset zorganizovat asi sam :)

    • 0

ty vogo... nejlevnější prvotřídní film.      Samozřejmě,  s  poštovným  na jednu nebo dvě malé ruličky,  platbou SEPA z ČR účtu s  poplatkem 200,-   to  poněkud naskočí,   ale  porovnám-li  s  cenou  jiných filmů? 

Počítej se mnou:  pro 122m návin N74+:  

(213,02E + 17E(max.poštovné DHL Paket))*27(kurs) + 200(poplatek B) / 122(m) * 1,65(m) =  84,- Kč  

za 135/36 kazetu je to moc? 

Při nákupu 1 role 305m  to vyjde na 81,36 Kč.  Ovšem  práce  na  rozdělení a plechovky a sáčky na zabalení. Kdo to nedělal a není pro to vybaven,  se bude škrábat v hlavě. 

pro mininákup  rolky  30,5 to vyjde dráž, pochopitelně, ale proč nakupovat  draze v malém množství, že...

 

a jsme zpátky u toho, co jsem tu nedávno psal:   Jakýkoli hromadný nákup takového množství metráže,  aby se dala cena usmlouvat,  přepravní a vedlejší náklady  v přepočtu na kazetu přišly na minimum,   potřebuje hlavně  velký zájem  potenciálních kupců,  kteří  nebudou váhat  a sdruží finanční prostředky,    a  taky  ten jedinec,  který si to vezme na triko,   musí být  ochoten a schopen  do toho investovat  spoustu svého času jak na  shánění filmu samotného a  hledání spolehlivého dodavatele,   tak  poté na  rozmotávání, adjustaci a  distribuci  malých špulek  či  hotových kazet,   a též  ochoten riskovat,  že  někdo z objednatelů na poslední chvilku vycouvá,  a teď co s tím?  

Bývaly časy,  kdy  tohle  možné bylo,  páč  sestava účastníků zájezdu na temné komoře  byla  podstatně soudržnější,  aktivnější,  a  taky  slovo mělo  svoji váhu.  

Kdo je dnes  ochoten  investovat  svůj čas  nezištně a bez náhrady  pro blaho  ostatních?   Pokud si  všímám správně, tak Míra ze Žirovnice a Otecčasu,   a  tuším že jeden další, u něhož na chalupě byl vloni komorní sraz.   Ale  že by do  ostatních  byl  ochoten  někdo  vrážet  kromě  času  i  své peníze a  práci? Proč?    Hlaste se !

:-)

    • 0

Pořád zapomínáš na 19% VAT, který ti k faktuře připočítají. Jejich ceníkové ceny jsou w/o VAT. A VAT alias DPH se vztahuje i na cenu přepravného.

 

Má to smysl jedině jako nákup hromadný ve velkém návinu, jinak je to prostě drahé.

    • 0

Přátelé, taky bych se rád výhledově pustil do motání metráže do kazet, ale marně si lámu hlavu s tím, jakou navíječku pořídit. Vůbec se v tom neorientuju a i když jsem pročetl už dost témat tady, rád bych se na vás zkušenější obrátil o radu.

- Jakou navíječku byste doporučili?

- Kolik metrů filmu se vlastně do běžné navíječky vejde? Lze počítat s tím, že do ní dám maximálně špulku s 30,5 m filmu nebo existují i větší navíječky s kapacitou na celou roli 122m?

 

Snad bych se pak i přidal k nákupu toho Orwa, docela mě to láká :-)

    • 0

Něco takového - https://www.ebay.com...&frcectupt=true

 

Mám doma a funguje to perfektně. Je to na 100ft tedy 30,5m návinu. Těch 122m nebo-li 400ft by už byla asi trochu jiná mašinka velikostně :) pokud to teda někdo vyrábí.

    • 0

tu máš:    https://www.ebay.com...44AAOxyqUpQ7NQz

 

odzkoušená kapacita:

max.  30,5 m filmu běžné tloušťky  na  malém i  velkém jádru (na velkém jádru prodává foma 17 i 30,5m,    jestli 50m,  netuším)

max.  50m běžné tloušťky na malém jádru

max. 60m filmu na tenké podložce (např. Ilford 400 P3 surveillance) na malém jádru. 

    • 3

60m  bulk film od  fomy,  dodávaný na velkém jádru,  tam  určitě nevleze - to je nutno přemotat na druhé jádro a rozdělit. 

Movie filmy  dodávané v bulku 122m a větším,   je též nutno přemotat po cca 30,5 na menší jádro,   takový malý bulk  se  v pohodě vleze do  černého plastového sáčku od malých fotopapírů (nebo si  sáčky potřebné velikosti nastříhat a  svařit z větších)   a  pokud nemáš  orig. plechovou krabičku,  tak   přesné jsou na to plechové krabičky od  anglických bonbonů  (kdo neškudlí,  koupí ty s vyšší krabičkou :-) )

    • 0

Děkuji za informace. Takže se budu držet Watsona, případně Computrola.

 

Jak to přemotáváte na ty menší špulky? V rukávu ručně nebo na to máte nějaké udělátory?

    • 0

Len taký návrh.

Jirko, ako hovoríš, človek ktorý to organizuje má problémy, ako si to robil ty, motať na menšie balenia, plniť kazety atd, je samozrejme nezaplatená pakáreň, ale Jirko ešte aj dnes vďaka za to čo si pred niekoľkými rokmi urobil.

 

Ale pre zjednodušenie by som navrhol následujúce:

- kto sa che do akcie zapojiť, musí zobrať celé balenie, teda 30, 120, 300 metrov, žiadne delenie, motanie filmov do kaziet atd. To si musí zariadiť každý sám, respektíve s niekym súkromne, ale nie pri nákupe

- Peniaze poslať vopred, pred objednavkou s pripočítanými nákladmi na DPH, poštovné atd.

- Dohodnúť nejakú sumu, ktorú každý priplatí tomu, kto to prevedie.

Takže človek, ktorý by sa na to podujal by urobil objednávku, vyzbieral peniaze, prevzal tovar, zaplatil a podľa objednávok rozposlal celé balenie na adresy. Žiadne prebaľovanie balení, motanie do kaziet.

    • 0
A ešte by som tej dobrej duši dal odmenu 5% z celkovej sumy.
Je s tým práce, zodpovednosť za peniaze, mailovať, telefonovať. Pre mňa plne pochopiteľné si za to niečo pýtať.

Podpisujem Jirinola, a zdravím (spolu s P3 vo foťáku)!
    • 0

Co bylo,  bylo.  Už se k tomu vracet nebudu. 

Pro mě  není problém  velké bulky bezpečně  rozmotávat na menší,   zabalit je,  a třeba  i něco naplnit do kazet, mám na to vybavení, materiál  i  dostatečnou praxi (za hodinu cca  50-60 kazet),   ale  nenajdu čas  chodit na poštu a stát tam  fronty,   ani nenajdu zdroje,  abych to zafinancoval.   Tož  tak.  

A ještě slovíčko soukromé ve zprávě,  Sokole. 

    • 0