Přejít na obsah


- - - - -

Zeslabování pozitivů...Ať už jsme temnokomorníci zkušení či začátečníci, každému z nás se určitě semtam povede zvětšenina, která je buď celkově nebo lokálně tmavší, než byl náš původní záměr. Jak takovou upečenou zvětšeninu zachránit, se dozvíte v následujícím návodu...

Zeslabování pozitivů...

Je všeobecně známo, že nejvěrnějším přítelem temnokomorníka je odpadkový koš. Dá se ale říci, že to nemusí bezpodmínečně platit v každém případě.

Každý z nás jistě zná pojem upečená fotka. A nemálo temnokorníků v takovém případě ještě mokré fotografie opravdu vyhazuje do odpadkového koše. Pokud však není pozitiv jednolitá černá plocha, dá se ještě mnoho zachránit. A co vlastně v takovém případě budeme potřebovat? V podstatě jen jednu běžně dostupnou lučebninu, Ferrikyanid draselný - tzv. červenou krevní sůl - a ustalovač (takto použitý ustalovač však již není možné používat v běžném procesu!!!) . Případně ještě pozitivní vývojku, ale o tom se zmíním později. Postup...

Ze všeho nejdříve si připravíme roztok Ferrikyanidu. Koncentrací "v rozumné míře" roztoku v podstatě ovlivníme jen rychlost, s jakou bude zeslabování probíhat, a proto nemusíme vlastnit žádnou váhu. Stačí v 1 litru vody rozpustit 1/2 kávové lžičky Ferrikyanidu a můžeme se pustit do vlastního zeslabování. Máme tedy připravené mokré fotografie (zeslabovat jdou i fotografie suché, je ale lepší suché fotografie znovu rozmočit), misku s roztokem Ferrikyanidu a misku s ustalovačem a vatové tampony. Výhodou tohoto procesu je možnost pracovat na denním světle, a máme tedy dokonalou možnost kontrolovat průběh zeslabení. Nemusím snad dodávat, že s ohledem na vlastní zdraví používáme gumové rukavice. ... Pro předvídatelnost výsledků ještě rychlost zeslabení otestujeme např. na nepotřebné proužkové zkoušce. V případě potřeby tak můžeme dolitím vody snížit rychlost bělení! Rozmočené fotografie nyní můžeme vložit do misky s Ferrikyanidem a náležitě je zeslabit. Průběh pozorujeme a včas přeneseme fotografii do vhodné nádoby s vodou k jejímu opláchnutí. Nyní můžeme, tedy pokud jsme s výsledkem spokojeni, fotografii krátce ustálit, náležitě vyprat a usušit. Lokální zeslabování...

Fotografie však jdou zeslabovat i lokálně, k tomu máme připravený vatový tampon. Pro výrazně malé partie obrazu použijeme např. obyčejnou tyčinku na čištění uší :smile:. Samotný zeslabovač pak aplikujeme pouze lokálně, čímž můžeme zesvětlovat např. oči u portrétů apod. Jestliže požadujeme pozvolný přechod partií zeslabovaných nebo nezeslabovaných, stačí troška trpělivosti. Zeslabované partie můžeme totiž v průběhu bělení oplachovat vodou a brzdit tak účinek naneseného roztoku. Po vybělení opět fotografie opláchneme ve vodě a ustálíme... Lokální nebo celková změna kontrastu...

Při uvedeném postupu máme stejně jako u tónování fotografií možnost obraz znovu vyvolat. Toho můžeme využít k lokálním nebo celkovým změnám v kontrastu fotografie. Na zeslabený obraz (nemusí být vybělený úplně) nanášíme v takovém případě vhodnou pozitivní vývojku. Samozřejmě můžeme lokálně nanášet vývojku tvrdě nebo měkce pracující. Změny v obraze se při takovémto postupu projevují téměř okamžitě a lze tedy dostatečně přesně znovuvyvolávat obraz podle našeho záměru. Jako tvrdší vývojka nám v případě nouze může posloužit i negativní vývojka Rodinal ve velice malém ředění, od 1:1 do 1:5. Fotografie opět znovu opláchneme, ustálíme a řádně vypereme...

Uvedený způsob samozřejmě není schopen zachránit totálně přepálené fotografie, ale výsledky jsou při rozumném použití opravdu velice dobré. Dá se říci že bez podrobného zkoumání takto upravenou fotografii nelze rozeznat od fotografie nezeslabované... S pozdravem Luďa 76 :smile:

 • 0


12 Comments

Trošku jsem si  pohrál s jednou fotkou,  kde jsem potřeboval  určité partie  a linky  zesvětlit,  zvýraznit v kontrastu,  s kouskem  vatičky na  špejli a hadičkou s tekoucí vodou nad  kalfasem,   pak  pořádné ustálení,   a  výsledek  mě  opravdu,  ale  opravdu, velice potěšil.   

Člověk se má  pořád  čemu  učit :-)

  • 0

Dá se k případně tomuto účelu použít i směs 4g červené krevní soli a 4g bromidu draselného ? Je to díl A hnědého tónovače a slouží jako bělící koupel před tónováním.

  • 0

Jsou to už desítky let, co se asi v podobném balení prodávala sada pro tónování. U běličů s červenou krevní solí je potřeba dávat pozor na koncentraci roztoku. Tenkrát nebyly RC papíry a pamatuji, že roztok rozpuštěný dle návodu, pracoval sice rychle, ale způsoboval zahnědnutí papíru. To se pak dosti obtížně vypíralo.

Takže ředit a být trpělivý. Ovšem nakolik ředit už nepovím. Nedělal jsem to příliš často a myslím, že jsem taky postupoval postupem "pokus-omyl" :smile:

 

Co mě mrzí, že jsem se nedávno zbavil 500g červené krevní soli. Dnes bych se rád k lokálnímu zeslabování vrátil. Jdou s tím dělat zajímavé věci.

  • 0

No ano, ty desítky let by tomu odpovídaly :-) Našel jsem ve věcech co mi tak sem tam někdo dá i balíček hnědého tónovače. ten se skládá právě z této směsi v díle A a pak z dílu B, ve kterém se tónuje. Ale vyrobeno 1989 :-) Tak nevím, možná to už ani nebude funkční.

  • 0

Z mých poznámek.. 1/8 lžičky hexakyanoželezitanu draselného do 50 ml vody. Zvětšeninu vložíme na 10-15 vteřin do ustalovače. Poté ji položíme na šikmou desku a opatrnými tahy štětcem bělíme vybrané partie. Pokud je partie již dostatečně světlá, ihned oplachujeme vodou. Pokud již bělení nefunguje, je potřeba opět vložit papír na 10-15 vteřin do ustalovače a postup opakovat. Po dokončení bělení papír ustálíme a důkladně vypereme.

Jelikož jsem si komoru zařizoval před cca 4 roky, myslel jsem i na lokální bělení a použil jsem místo klasické dřezové baterie baterii sprchovou s možností přepnout vodu do hadice.

Dnes se tomu zrovna potřebuji pověnovat, poztřebuji zesvětlit několik podexponovaných partií..
 

  • 0

Dobrý den, toto je velice zajímavé. Bude ten návod s prvotním vložením positivu do ustalovače fungovat i s rychloustalovačem?

 

Kdoví, jestli následující úvaha je správná? Budeme-li předpokládat vložení do ustalovače s thiosíranem sodným, pak následnou aplikací roztoku červené krevní soli by theoreticky vznikl přímo na positivu Farmerův zeslabovač o určité koncentraci, který tam bude působit [a lze jej připravit i dopředu (250 ml vody, 125 ml 10% roztoku thiosíranu sodného, 12 ml 10% roztoku červené krevní soli), ale má velmi krátkou životnost], je to tak? Či to vede zcela špatným směrem?

 

A pokud to takto funguje s thiosíranem sodným, co se stane, pokud použijeme rychloustalovač s thiosíranem amonným? :idea:

  • 0
Tady je hezká ukázka zeslabení: https://youtu.be/_YgOBuvbGpQ
  • 2
Dobrý den, děkuji, to video znám. Jen nemám thiosíran sodný, abych mohl připravit hypo. Tak proto jsem se chtěl zeptat, zdali to bude fungovat i s rychloustalovačem.
  • 0

Dobrý den, děkuji, to video znám. Jen nemám thiosíran sodný, abych mohl připravit hypo. Tak proto jsem se chtěl zeptat, zdali to bude fungovat i s rychloustalovačem.

Ten větší pytlík fomáckého kyselého ustalovače je thiosíran sodný. (V tom druhém, menším, je pyrosiřičitan.)

  • 0

Dobrý den, děkuji, to video znám. Jen nemám thiosíran sodný, abych mohl připravit hypo. Tak proto jsem se chtěl zeptat, zdali to bude fungovat i s rychloustalovačem.

Tak proto...

Z thiosíranu sodného se nepřipravuje "hypo", thiosíran sodný je "hypo". Kdo nemá doma dvě kila, jako by nebyl. Nejlevnější momentálně ve Fichemě.

  • 0
Fotka
Stříbrokaz
6-zář 22 23:27:29

Je tu pořád řeč o Farmerově zeslabovači? Závoj se odsatrňuje v 10% NaCl (oplach, NaCl, praní)

  • 0
Ano, špatně jsem se vyjádřil. Z hypo se dělá hypo solution a to je hypo ve vodě. Je objednáno. A ten zeslabovač z červené krevní soli funguje i s rychlým ustalovačem! Ale rychle bělí.
  • 0