Přejít na obsah


- - - - -

Nejedovatá ultrajemnozrnná negativní vývojka z dostupné chemie!


 • Nemůžete sehnat žádnou pravou jemnozrnnou vývojku?
 • Nechcete riskovat s jedovatými chemikáliemi? Nemusíte!

Mám pro vás výbornou nejedovatou, úspornou, regenerovatelnou negativní vývojku, která se směle vyrovná již nevyráběnému Fotomalu (dříve Fomal), v mnohém ho dokonce předčí! Negativní vývojka KODAK DK-20 (1938) dává téměř stejnou zrnitost negativu jako vývojky s jedovatým parafenilendiaminem. Téměř zcela využívá citlivost filmu. Stačí jen lehce přikrmit (+0,3 – 0,5 EV).

V litru vývojky lze vyvolat bez regenerace až 10 filmů. Čas prodloužíte o 10% s každým vyvolaným filmem. Vyvolávací doby se pohybují při 20ºC v rozmezí 9-20 minut! Bez regenerace vám roztok vydrží až půl roku. Pokud nebudete regenerovat, použijte známou fintu : „Pár kapek staré do nově namíchané“! Pofrčíte jemnozrnně hned. Pamatujte také na to, že vývojka trochu tvrdí kontrast. Někomu se to může hodit, někomu trochu vadit. Dá se to však kompenzovat zkráceným voláním.

Velmi doporučuji použití regenerátoru! Při regeneraci se zrnitost negativů dále zjemňuje a od pátého filmu je srovnatelná s nejjemnozrnnější známou vývojkou Sease č. 3. DK-20 se regeneruje přidáním 22,5 ml regenerátoru po každém vyvolaném filmu. Je-li množství vývojky, odčerpané vyvoláním filmu, menší, než množství doplňovacího roztoku potřebného na regeneraci, odlijeme část použité vývojky. Vyvolávací doba pak zůstává stejná. Správně skladovaná a regenerovaná vývojka zvládne až 50 filmů.

Vývojku je možné s úspěchem použít i pro dvoulázňové vyvolávání. První lázeň namícháte bez kodalku (metaboritanu sodného). Ten si připravíte zvlášť v 2% koncentraci. V první lázni necháte nasáknout emulzi 6 -15 minut. Poté přenesete (bez oplachování) do roztoku metaboritanu a vyvoláváte další 3-4 minuty.. Na časech ani teplotě moc nefrčí. K čemu to je dobré už asi všichni víte z článku o uměleckých vývojkách.

DK-20 vývojka:

dest. voda 750ml
metol 5g
siřičitan sodný 100g
metaboritan sodný (Kodalk) 2g
thiokyanatan (rhodanid) draselný 1g
bromid draselný 0,5g
destilovanou vodu do 1000ml

DK-20R doplňovací roztok – regenerátor:

dest. voda 750ml
metol 7,5g
siřičitan sodný 100g
metaboritan sodný (Kodalk) 20g
thiokyanatan (rhodanid) draselný 5g
bromid draselný 1g
destilovanou vodu do 1000ml

Uvedené chemikálie nepřekračují bezpečnostní označení Xn, N. Jejich dostupnost je ověřena u fy IPL ing. Petr Lukeš, Osvoboditelů 1815, Uherský Brod. Dají se koupit i u jiných firem a neměl by nastat žádný problém s jejich zasíláním na dobírku.

S úctou Bzenčák

 • 0


9 Comments

na začátku října jsem si namíchal dk-20 a rovnou i regenerátor, že ji zkusím na hp5+ ve svitku na 6x6 a 6x7...
1. film: 19°C, 10 1/2 minuty, překlápění první minutu celou a pak jednou v 3., 6. a 9. minutě. dopadlo to nádherně, možná trošku moc dle předpovědi kontrastní, ale ok. na zvětšenině shluky zrn vidět prakticky nejsou
2. film: doplnil jsem 22 1/2 ml regenerátoru; 18°C, 13 minut, překlápění prvních 1/2 minuty, pak jednou v 4., 7. a 10. minutě. film mi přijde o trošku méně krytý, kontrast menší, ale hlavně strašlivě vylezly shluky zrn. film mi trval asi rok, než jsem ho dofotil, tak jsem si řekl, že to možná bude tím a že uvidím po dalším filmu...
3. film: doplnil jsem 22 1/2 ml regenerátoru; 19°C, 11 1/2 minut, překlápění první minutu celou a pak jednou v 3., 6. a 9. minutě. film je krytý nějak mezi prvníma dvouma, kontrast ok, shluky zrn o něco menší, ale na první film to furt zdaleka nemá
je to normální, že při používání regenerátou nejdřív takto moc vylezou shluky zrn, nebo jsem udělal někde chybu? vyhodnocení filmů proběhlo na zvětšeninách na 24x30 papír, mám tam okraje, takže zvětšení cirka 5x
  • 0
Tak se vybodni na regeneraci a prodlužuj čas. Postupně by se to mělo ještě víc zjemňovat.
  • 0
jo, mám tohle v záloze, ale s tím regenerátorem to zní přece jen lépe :-) jde mi jen o to, jestli je tohle normální stav, nebo je někde chyba...
  • 0
Dej tomu šanci, ja to tak detailně nezkoumal, protože ze začátku jsem v tom máchal různé pokusy a filmy co jsem nevěděl, co jsou přesně zač. Pocitově jsem si říkal, že po tak 5-7 regeneracích se to tak nějak usadí.
  • 0
ok, zkusím, děkuju
  • 0

Dobrý deň,

 

po dlhej prestávke som sa dostal k vývojke DK20.

 

Moja otázka sa bude týkať ohľadne Rodanid dreselný (KSCN).

Rodanid som kúpil cca v 2017tom, expiracia bola 2018.

Všimol som si, že jemnozrnnosť už nebola taká ako keď som s DK20 pred rokmy začínal, zrno bolo na úrovni D23.

 

Je možné že Rodanid už neplní funkciu rozpušťača halogenidu striebra.

 

Chcem si kúpiť čerstvý Rodanid draselný, ale aby som neplytval s chemikáliou, chcel by som si vyrobiť zásobný roztok/koncentrát. Niečo na sposob vyroby koncentrátu vývojok s VIT C/Fenidon, napr. rozpustit v alkohole, v TEA a pod... Bolo by možné takto konzervovať Rodanid, napr. v propylen glykole?

 

Keďze z rodanidu sa spotrebuje strašne málo do 1litra., do konca zarucnej lehoty mi zostane zas takmer celé balenie a bude mi nanič

 

Otázka sa zameriava, v konzervácii rodanidu v niečom.

 

Dakujem

  • 0

Chemiků se zde nedostává.. Ani já chemik nejsem, takže tohle neber jako směrodatnou odpověď. Nicméně mě to téma zajímá. Podle toho, co se o této chemikálii píše, by neměla být nijak zvlášť náchylná k degradaci, pokud je dobře skladována (sucho, tma, bez přístupu vzduchu). Asi bych nejdřív zkusil otestovat schopnost roztoku s KSCN rozpouštět stříbro/vybělovat vyvolaný obraz.

Kvůli silné hygroskopičnosti doporučují v diskusích udělat 25% roztok (nejspíš do destilky), prodávané molární roztoky taky budou v destilce. Do PG by se muselo vyzkoušet, hlavně rozpustnost.

 

Poznámka k TEA - ve vývojkách funguje zároveň jako zásada (proto mě vlastně tohle téma zajímá - namíchal jsem si fenidon do TEA a do negativních vývojek ho prakticky nemůžu použít, měnil by pH)

 

Co se týká jemnozrnosti, velice mě překvapil Instant Mytol, pushoval jsem Kentmere 400 cca o dvě clony a zrno je minimální.

  • 0

Tiež nie som chemikom, tak len vlastná skúsenosť.

Rhodanid draselný mám asi tak tridsať rokov, v súčasnosti je prevlhlý a na povrchu sa stále vytvorí vrstvička tekutého rhodanidu, čo je podľa mňa nasýtený roztok rhodanidu. Tento by mal teda obsahovať 50% Rhodanidu a 50% vody (+-). A tak používam pri príprave vývojky dvojnásobné množstvo tohto roztoku - 1g rhodanidu - 2g roztoku - a zatiaľ som nezistil žiadné problémy s funkciou vývojky. Takto to používam už asi desať rokov aj u inverzných vývojok, ktoré sú na zloženie trošku viac háklivé ako negatívne.

  • 0
Fotka
Stříbrokaz
10-říj 22 08:39:56

Tak si ten Rhodanid otestuj, při přidání něčeho s Fe 3+ dělá krásně rudou barvu. 

  • 0