Přejít na obsah


- - - - -

Nebojte se do komory - "fotokoupelna"


Fotokomora v koupelně. Je obtížné takovou fotokomoru zřídit? Jen zdánlivě. Těchto pár řádků není dokonalým návodem, ale spíše pobídkou k vlastní, kutilské seberealizaci... Naprostá většina rodinných koupelen má všechno, co temnokomorník může pro svoji práci potřebovat. Především elektrickou energii. Postačí jedna zásuvka, krytá jističem 10 A. Měla by být v dobrém stavu, jakož ostatně i ostatní elektrické rozvody v koupelně. Dále je tam přívod vody a odpad. Dá se sice pracovat i bez použití tekoucí vody, ale je příjemné, pokud se potřísníte ustalovačem nebo jinou chemikálií, mít možnost se hned opláchnout. V komoře budete potřebovat spoustu všelijakých věcí, o nejdůležitějších se zmíním.

Kam se zvětšovákem?

To je první otázka. Místo by mělo být přístupné nejméně z jedné strany, postačí i výklenek, ale oceníte – zejména při tvorbě větších zvětšenin, vykrývání, náklonu zvětšovacího rámu a podobných aktivitách – když se k práci dostanete ze tří stran. Takže je dobré mít rezervu vlevo i vpravo. Podložka by měla být pevná. Není většího nepřítele černokomorníka, než nestabilní podložka nebo nepevný zvětšovák. Dobře se hodí předem plněná automatická pračka, pokud ji správně vyvážíte a nehýbe se. S pračkou plněnou shora zkušenosti nemám, ale tyto mají většinou kolečka a dají se odvézt třeba do chodby. Alespoň se pod nimi jednou za čas uklidí.... místo takové odjeté pračky přinesete třeba větší květinový stolek, nebo jiný kus domácího nábytku.

Fotomisky
Podle toho, jaké zvětšeniny budete dělat, je třeba najít i místo pro misky. Do Vaší konkrétní koupelny nyní nevidím, ale pokud je tam vana, jednoduše ji ze dvou třetin, nebo i celou, zakryjete deskou z lamina a na ni můžete misky umístit. Pozor na stabilitu, škoda vylitého obsahu a taky to uklízení většího množství chemie z podlahy....
Misky a zvětšovák, to je to hlavní, pro ostatní součásti si kousek místa jistě najdete sami, stačí jen „shrnout“ manželčinu kosmetiku z poličky a pro tentokrát ji použít na odložení negativů, poznámkového bloku a podobně.
Pokud nemáte vanu, je třeba dále improvizovat, např. dvěma židlemi a deskou, umístěnou mezi ně. Osobně jsem koupelnovou komoru řešil nedávno. Původně byly misky na pračce, tuto jsme přemístili do chodby a vzniklo místo asi 80x80cm. Namontoval jsem tam kus kuchyňské desky, uchycené na konzolách, přidal dvě bočnice a udělal pojížděcí zásuvky na misky do 30x40 cm. Tedy zvětšovák nahoře, pod ním vývojka, pak přerušovač, ustalovač. Výhodou je, že to zabere jenom „jeden půdorys“. Z ustalovače dám zvětšeninu do (vedle ležící) misky s vodou. Tato může být i jako poslední šuple, pod ustalovačem.
Důležité je také místo na praní, pokud nechcete (a já pevně věřím, že nechcete) zůstat u RC papírů. Já to vyřešil takto – navrtal jsem odkapovou misku ze staré lednice Calex – z jedné strany voda přitéká, na druhé odtéká. Přívod a odpad je „pračkových“ rozměrů, tedy rozbočíte přívod do vodovodní baterie, nebo pračky. S odpadem to totéž, hadicí dovedete k odpadu pračky, nebo sifonu, který může mít jeden i dva boční vývody. Výhodou je, že praní probíhá, i když je koupelna v normálním provozu. Celé moje praní je přibližná kopie misky Kaiser, kterou jsem viděl na obrázku. Pro zahájení práce v takové koupelně stačí na přípravu asi deset minut. Za tu dobu musím nalít lázně, uvařit kávu a naladit moji oblíbenou stanici.
Další důležitou zásadou je zamezit nežádoucímu, odraženému světlu, aby dopadalo při expozici na papír. Každý nemůže natřít koupelnu na černo – ale dobře vám pro tento účel poslouží černá netkaná textilie na záhony. Nebojte se ji rozvěsit všude okolo zvětšováku i na strop. Stačí nastříhané pásy upevnit na několik háčků, které mohou být namontovány trvale, třeba ve zdi, nebo v obkladu. Nezkoumejte, zdali je to nutné. JE.
Ať už budete postupovat improvizovaně, nebo Vás čeká výroba sklápěcích polic, nebo stolku se šuplaty, rozhodně se do toho dejte! Pro někoho to bude snadné, pro jiného ne, ale výsledek nakonec potěší každého.

A nyní jsme u nejdůležitější části tohoto textu. Musíte, ať už přímo, nebo nějakou oklikou, získat rodinný souhlas k občasnému fotopoužití koupelny! Rodinní příslušníci mají různou míru pochopení pro takovou činnost. Přesvědčujte je POMALU. Mírně, nepospíchejte. Slibujte. Třeba úklid, luxování bytu... Jen ať povolí, potom máte vyhráno.

Hlavně foťte, vyvolávejte filmy, to se dá dělat třeba i v noci. Zvětšovat můžete jednou za dva týdny, v nejhorším i jednou měsíčně. Rodině doporučíte výlet na nějaké pěkné místo, nebo jim koupíte „zájezd“ s prezentací skvělého zboží. Hlavně, že budete mít pár hodin času. I několik jednotlivých zvětšenin libovolného tématu za tu námahu stojí, to mi věřte. Jestli si vytvoříte čtyři snímky měsíčně, je to skoro padesát ročně. Pěkné, černobílé album budete potom mít. Nejen hromadu cédéček, jako někteří....

Máte nějaký dotaz? Pak jste zde správně. Hned s tím do fóra, na tomto webu jste doma, tady se Vám nikdo nebude smát, ani nabízet tu druhou technologii. Přeju každému, ať má rodina pro jeho práci v koupelně pochopení. Alespoň tak, jako pro mě.

Radim Hampl (RHx)

Za spolupráci a úpravy textu děkuji Předsedovi
  • 0


0 Comments