Přejít na obsah


* * * * *

RAF PYRO – METOL, aneb jak pušovat FOMAPAN 100


FOMAPAN 100 @ 800, jak s úspěchem zvýšit citlivost o 3 EV.Taky jste už někdy snili o levné, kvalitní a dostupné osmistovce? Máte ji roky přímo před nosem!
Existuje totiž negativní vývojka, která z vašeho stovkového střízlíka udělá velmi slušného přeborníka v osmistovkové váze. Vodička se jmenuje RAF PYRO – METOL. Byla vyvinuta speciálně k volání podexponovaných průzkumných snímků britského letectva. Je to jednorázová, velmi energická, vývojka s metolem a pyrogallolem.
Nějakou dobu už o ní vím. Jenomže mě hned na poprvé zklamala strašným základním závojem a brutálním zelenožlutým odstínem s nevysvětlitelnými fleky. Řekl jsem si, že nebudu ztrácet čas s vývojkou, která nesnáší rotaci v tanku. Nedlouho poté jsem náhodou narazil v APUGu na příspěvek se zmínkou, že RAFka nemusí negativ zabarvovat. Stačí prý přidat další roztok se siřičitanem. Celé se to trochu zředí a její brutální síla se pak dá udržet na uzdě s celkem přijatelným základním závojem. Výrazně ostré zrno se tím trochu zjemní (rozmázne), ale i tak si zachová dost kresebnosti pro výbornou hranovou ostrost. Zvýšení citlivosti přináší snížení celkového kontrastu. To už dále není násobeno kompenzačním efektem barevného závoje a zůstane v rozumných mezích pro pohodlné kopírování na multigradační papíry.


Předpis:
Roztok A
Dest. voda 750ml
Metol 3,9g
Pyrosiřičitan draselný 4,4g
Pyrogallol 4,4g
Bromid draselný 1,6g
Dest. voda do 1000ml
Roztok B
Dest. voda 750ml
Uhličitan sodný 108g
Dest. voda do 1000ml
Přidaný roztok C
Dest. voda 750ml
Siřičitan sodný 100g (můj odhad)
Dest. voda do 1000ml
Základní míchání pracovního roztoku je 1 díl A + 1 díl B + 1díl C. Čas pro pomalou rotaci je 6 -8 minut.

Schopnost vývojky s rezervou přidat 3EV platí obecně.

Tak co vám ukážu jako první? Okno staré prádelny. Vy to už přece znáte z mého článku o Pyrovodách..
Pro nedostatek času zůstaneme dnes jen u skenu negativu.


Negativ:

Vložený obrázek


Pozitiv:

Vložený obrázek


Hvězda:

Vložený obrázek


Škála:

Vložený obrázek


Co říci závěrem?

Snad jen to, že film FOMAPAN 100 si zaslouží naši plnou pozornost. Nezapomeňme, že už nyní vynikající užitná hodnota, může několikanásobně stoupnout, spolu s naší dovedností využít plně jeho vlastností.

Zdarec! S úctou váš Bzenčák.

  • 0


0 Comments