Přejít na obsah


Fotka

Zenitar 16mm f2.8


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 leden 2012 - 09:01:29

Zdravím temnokomorníky.

Jako širokoúhlý objektiv používám Petri 28/2.8 no a poslední dobu pokukuju po něčem širším spíš až rybookém :?
Zaujmul mě objektiv Zenitar 16mm f2.8 Fisheye pro Canon tak se chci zeptat jestli tady má někdo s tímto objektivem zkušenosti popřípadě jaký jiný v podobné cenové relaci by mě mohl doporučit.

Předem díky.
Tomas
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 leden 2012 - 10:25:59

Zdravím temnokomorníky.

Jako širokoúhlý objektiv používám Petri 28/2.8 no a poslední dobu pokukuju po něčem širším spíš až rybookém :?
Zaujmul mě objektiv Zenitar 16mm f2.8 Fisheye pro Canon tak se chci zeptat jestli tady má někdo s tímto objektivem zkušenosti popřípadě jaký jiný v podobné cenové relaci by mě mohl doporučit.

Předem díky.
Tomas


co jsem viděl, tak za mým rybím očkem Rokkor 16mm/2,8 dost kulhá, až na F8-11 se jeví jako použitelný.
Výborný ultraširokoúhlý objektiv je Tamron SP 17mm/3,5 (model 51B s vestavěnými filtry), už od clony 4 skvělý, s výborným přenosem kontrastu a malou náchylností k flaringu, bez CA - to ovšem není diagonální rybí oko, drží si geometrii dost dobře. A díky patici Adaptall to nasadíš na jakýkoli aparát.
Diagonální rybí očka dělají zajímavé efekty, ale pro všeobecné použití moc vhodná nejsou - rohy a kraje obrazu to opravdu hodně pomačká.
vyhledej a prohlídni si fotky na flickru, asi ti do dá nějaký orientační obrázek.
  • 0

#3 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 leden 2012 - 11:38:48

Jj. Vím jak funguje rybina a vím, že jednou za čas bych pro něj využití měl. Jenom o tomto objektivu nic moc nevím teda krom toho, že na nízkou clonu prý docela oničem. Tak jsem se chtěl zeptat jestli tady s ním má někdo skušenosti...jestli ho může doporučit a když ne tak jaký jiný?

Ps: ten tamron vypadá hodně zajímavě
  • 0

#4 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 14 leden 2012 - 13:24:37

Kdybych ještě fotil na kino, pořídil bych si Peleng 8mm.
  • 0

#5 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 14 leden 2012 - 14:25:32

Ono to s tím Zenitarem zase tak tragické není. Pro optimální výsledek se sice musí přiclonit, ale na druhé straně třeba u Nikonu je rozdíl v ceně dost zásadní. Zenitar stojí 3500-4500 CZK, kdežto originál Nikkor 16/2,8 na eBay 350-450 EUR (AF verze 500 EUR).

Zenitar dost špatně snáší protisvětlo.

Peleng 8/3,5 je cirkulární rybí oko a to je něco jiného. Původní tazatel psal o Zenitaru 16/2,8 a to je diagonální rybí oko.
  • 0

#6 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 leden 2012 - 14:27:54

Kdybych ještě fotil na kino, pořídil bych si Peleng 8mm.


No taky jsem nad ním uvažoval, ale pokud vím nevykryje celé kinofilmové políčko. Nebo se pletu :?
  • 0

#7 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 14 leden 2012 - 15:57:20

Nevykryje, dela takova kolecka... Mel jsem ho, ale pouzival jsem ho spis na "tom o cem se zde nemluvi", kde se to orizlo a vykrylo to cele policko. Na kinu jsem pro nej moc vyuziti nenasel....
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 leden 2012 - 22:04:13

Tady je testík.
http://www.kenrockwe...enitar-16mm.htm

Sháněl jsem na hranatý kinofilm a nakonec našel hned u dvou fotografů. Poměr cena, výkon mi vyšel po zaclonění fajn.
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 leden 2012 - 23:15:55

Jako pentaxista musím nabídnout Takumar 17/4, ten je na M42, tedy celkem univerzální. Zlé jazyky tvrdí, že je to nejlepší fish-eye na světě.

Sám mám zoom 17-28, to je velmi zajímavý objektiv, který na nejkratším ohnisku vykazuje značnou rybookost, která se s prodlužujícm ohniskem zeslabuje, až na 28 dává prakticky normální obraz. Tento objektiv zjevně není konstruován pro vytváření laciných efektů, deformace perspektivy je nutná pro dosažení zobrazovacího úhlu 180°.

Jestli to s focením na rybí oko myslíš vážně a systematicky, doporučuji sehnat si ukrajinský Arsat 30/3,5 (Zodiak-8) a k němu tělo.
  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 leden 2012 - 10:56:00

Ja ho mám, zo závitom M42 a cez redukciu ho používam aj na pentaxe, všetko, čo o ňom bolo napísané vyššie je pravda, od clony 5,6 vyššie už nie je problém, len to protisvetlo.
Je to klasický ruský výrobok, kvalita závisí kus od kusu. Syn ho kupoval priamo u výrobcu, v jeho predajni, a ako tvrdil, vymenil asi päť kusov, kým zobral ten, ktorý kúpil, skúšal ho na digi Pentaxe.
  • 0

#11 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 16 leden 2012 - 08:44:52

Díky všem za informace. Popřemýšlím o tom.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních