Přejít na obsah


Fotka

Dotazy nováčků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
427 odpovědí na toto téma

#101 Seda

Seda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2014 - 16:58:10

Asi podle aktuálních nabídek. Pokud bych koupil samostatně tělo, tak bych stejně asi sháněl nějaký 50mm základní objektiv.


  • 0

#102 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 prosinec 2014 - 18:07:35

Určitě bych se stavil v Praze u Pazdery ve Vodičkově ulici,mají tam toho hodně i poradí.


  • 0

#103 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 25 prosinec 2014 - 21:21:12

Do 2.000 toho seženeš docela dost, i u Pazdery kde je výhoda, že ti vše ukážou a můžeš toho osahat víc. Řešil jsem to před rokem  a přes několik kinofilmů jsem skončil u Nikon F3 a teď jsem jen na středoformátu, pokud bys chtěl, mohu ti nechat osahat si F3 je to mooc pěkný aparátek. Kdyžtak se klidně ozvi a musel bys dojet na P8 :-)


  • 0

#104 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 prosinec 2014 - 21:43:57

Pentax MZ5n + 28-70

Je sice na baterky (když ale přikoupíte baterypaklík za 1-2 stovky, futrujete tužkovkami), ale "umí" toho hodně (mně chybí jenom předsklopení zrcadla). Do 2t se vejdete dobře a ještě vyprubujete na poměrně velmi kvalitním zoomu různá ohniska. Až Vám některé vleze do hlavy, koupíte pevné sklo.

Výhodou Pentaxu je "plná kompatibilita" bajonetu K a neskutečné množství objektivů, které jsou relativně levné a většina z nich má vysokou kvalitu.

P.S. Do těla bych peníze netlačil - do objektivů ano. A nazpět: sebelepší tělo se špatným objektivem Vás bude frustrovat, jednoduché tělo s kvalitním sklem Vás zbaví velikého množství tápání a trápení.  


  • 0

#105 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 prosinec 2014 - 21:53:52

Musíš slevit z požadavku na mechanický provoz. Takových strojů je poměrně málo a hlavně obvykle vyžadují servis (z kompatibilních třeba Minolta SRT xxx, Pentax MX, olympus OM-1). Ostatní stroje tohoto stáří sice vyžadují baterie pro provoz, ale pokud nehodláš fotit dlouhodobě při -30°C tak to nevadí (obvykle fungují na 2x LR-44, vydrží i roky).

 

Osobně bych vybíral mezi Pentax KX, K2, ME-super, MX, SuperA / SuperProgram, nebo nějakou Minoltu, XD-7, 11, X700... Olympus OM1/ OM2 (dražší systém). Vyhnul bych se Praktice nebo zenitu.

 

Kompatibilní je vždycky sada objektivů stejného výrobce jako je tělo (např. Pentax M tělo + M objektiv; na jakýkoliv Pentax s bajonetem se dá nasadit jakýkoliv pentax objektiv, pokud má clonový kroužek), manuální minolta (ať už stará SRT101 nebo novější X700) je kompatibilní se všema manuálníma Minolta MD objektivama.

 

Základní objektiv bývá součástí prodeje a pevné padesátky jsou obvykle velmi dobré až vynikající a stačí to na mnoho námětů. A třeba s Pentax ME-Super + smc 50/1.7 stojí okolo 1000kč a umí to vpodstatě skoro všechno :). A nebo ten moderní MZ-5 + 28-70/4, to je taky dobrá volba, výhodou je výborné měření a možnost volby ohniska, nevýhodou nižší světelnost. Já bych volil něco echt analogovýho, ale možnost to je.


  • 0

#106 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 prosinec 2014 - 22:38:28

Říkali staří fotografové že pentax  kdysi něměl patentovanou výrobu objektivů proto se jich nechá sehnat hodně.Já už mám například 7let sirius 28mm. už jsem sním nafotil dost.V pentaxu z 20 mám už 4 rok cr5 nabíjecí faká bez problémů.Kamarád si kdysi sehnal do MZ-5 taky nabíjecí velice si to chválil.


  • 0

#107 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 26 prosinec 2014 - 00:21:47

Tak pokud fotoaparat neni sbirkovy kousek, proste a jednoduse staci navrtat diru a priletovat drat s konektorem tam, kde ma byt baterka a mit v kapse pakl tuzkovek v drzaku s vyvedenym dratem, ktery pro foceni zapnu do toho konektoru. Pak muzu jet na nabijeci baterky, fotak je lehci a nemusim resit dostupnost baterek.

 

Prakticu bych nezatracoval a uprimne, pentax s objektivem 50mm 1.7 za 1000 kc bych docela rad videl. Za 1200 jsem nabidl prakticu s pentaconem 50mm 1.8 a okamzite se po ni zaprasilo. Ty ceny za posledni rok vyletely fak hodne, loni jsem kupoval helios 58mm za 150 kc a pridali mi i funkcni zenit zdarma, dneska pod 500 skoro nikdo neprodava ani samotnu objektiv bez krytek


  • 0

#108 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 prosinec 2014 - 09:44:54

schválně jsem teď mrknul na ebay a vcelku běžně se prodává tělo + 50/1.7(2) okolo 30€, ale je taky pravda, že všechny byly jen do němec. Kdo hledá tak najde, nebo se zeptá... možná i ve více než 50% případů kdy jsem se ptal tak souhlasili se zasláním mimo SRN.

 

Spíš bych řekl že tady už nikdo ani nic k prodeji nenabízí, protože za ty ceny to nemá smysl. Svoje inzeráty jsem už taky stáhnul a radši si to nechám než prodávat pod cenou.


  • 1

#109 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 prosinec 2014 - 13:35:12

Jsem ze severních Čech, studuju v Praze.

Dík.   pokud  nespěcháš až moc,   až  dostěhuji a vybalím,   můžeš  přijít  na  kus  řeči  i   pro názornější  možnou odpověď  -  P8


  • 1

#110 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 prosinec 2014 - 14:34:41

Netuším, zda je to ještě pravda, ale když jsem kupoval MZ5n, v návodu bylo výslovně uvedeno, že akumulátory ("nabíjecí baterie") nejsou vhodné. Tak nevím...
  • 0

#111 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 26 prosinec 2014 - 16:09:01

Ano bylo to tam. Ale v baterry packu jsem nikdy jiné než nabíjecí neměl a nikdy nebyl problém
  • 0

#112 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 28 prosinec 2014 - 21:48:26

Nabijeci baterie v originalnim gripu muzou u nekterych pristroju delat problemy, protoze pristroj potrebuje svych cca 6V. To dostane z dvou baterii CR2 (jedna da 3V), ctyr obyc tuzovych, nebo pro me za me ze ctyr velkych monoclanku, protoze i ty davaji, jako tuzkove, 1,5V. Nabijeci tuzkove davaji 1,2V a tudiz v gripu daji slabych 4,8V. Resenim je adapter umoznujici zapojeni peti nabijecich baterek typu AA (stoji to asi 10kc, drzi to sest baterek), propojovaci drat a kus tycky o delce baterky, kterou pouzijeme v pripade zapojeni obycejnych baterek na misto pate, pouze jako vodivy kontakt.

 

nimh akumulatory muzou obcas zlobit, kdyz maji vydat hodne energie v kratkem case (nici se), resemim jsou bud nicd, ale ty uz jsou pro mnoho pouziti zakazane, neco jakekoli baterku, co slouzi pro vetsi narazove odbery.

 

Jendo, ja tedy na ebay vidim objektivy za vic nez 40 dolaru samotne a v kombinaci s fotakem jeste vyrazne drazsi. Tedy za cenu za kterou se to skutecne prodava. Pod 1300kc, coz byla spis vyjimka kdesi v USA, jsem nic nevidel. A to jeste pul hodiny zbyvalo.


  • 0

#113 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 prosinec 2014 - 10:11:06

Sada 4 alkalických batérii, ktoré kúpim v Lidlu za cca Euro mi v MZ5n baterrypacku vydrží cca 200 filmov 24 obr, takže nie je čo riešiť. Akumulátory som skúšal tiež, a podľa mojich skúsenosti, len Enelopky, ostatné sa mi veľmi rýchle vybili. Zo sadou Enelopiek som v priebehu cca 12 hodín vyfotil sedem filmov (to som fotil na svadbe netere len tak pre seba) a po pomeraní napätie kleslo len o desatinu voltu.  Klasické akumulátory by na to boli potrebné asi dve sady.


  • 0

#114 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 prosinec 2014 - 23:08:15

Říkali staří fotografové že pentax  kdysi něměl patentovanou výrobu objektivů proto se jich nechá sehnat hodně.Já už mám například 7let sirius 28mm. už jsem sním nafotil dost.V pentaxu z 20 mám už 4 rok cr5 nabíjecí faká bez problémů.Kamarád si kdysi sehnal do MZ-5 taky nabíjecí velice si to chválil.

Dovolil bych si upřesnit - bajonet byl patentovaný, ale pro použití se nevyžadovaly licenční poplatky.


  • 0

#115 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 prosinec 2014 - 23:11:21

Sada 4 alkalických batérii, ktoré kúpim v Lidlu za cca Euro mi v MZ5n baterrypacku vydrží cca 200 filmov 24 obr, takže nie je čo riešiť. Akumulátory som skúšal tiež, a podľa mojich skúsenosti, len Enelopky, ostatné sa mi veľmi rýchle vybili. Zo sadou Enelopiek som v priebehu cca 12 hodín vyfotil sedem filmov (to som fotil na svadbe netere len tak pre seba) a po pomeraní napätie kleslo len o desatinu voltu.  Klasické akumulátory by na to boli potrebné asi dve sady.

Vzhledem k tomu, že kdo hledá, najde baterie CR2 za 20-30 Kč, není ani použití batterypacku nutné.

Spíše tělo s batterypackem používá ten, komu větší a těžší tělo lépe padne do ruky.


  • 0

#116 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 30 prosinec 2014 - 00:44:10

 

Sada 4 alkalických batérii, ktoré kúpim v Lidlu za cca Euro mi v MZ5n baterrypacku vydrží cca 200 filmov 24 obr, takže nie je čo riešiť. Akumulátory som skúšal tiež, a podľa mojich skúsenosti, len Enelopky, ostatné sa mi veľmi rýchle vybili. Zo sadou Enelopiek som v priebehu cca 12 hodín vyfotil sedem filmov (to som fotil na svadbe netere len tak pre seba) a po pomeraní napätie kleslo len o desatinu voltu.  Klasické akumulátory by na to boli potrebné asi dve sady.

Vzhledem k tomu, že kdo hledá, najde baterie CR2 za 20-30 Kč, není ani použití batterypacku nutné.

Spíše tělo s batterypackem používá ten, komu větší a těžší tělo lépe padne do ruky.

 

Baterky se vybíjí hlavně za mrazu a při použití autofokusu.U vybití pak může být rozdíl několik filmů.


  • 0

#117 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 prosinec 2014 - 05:57:55

Dubraro súhlasím, ten foťák s baterrypackom skutočne lepšie sedí v ruke. A čo sa týka tých CR2, u nás sa dajú zohnať tak za dve eura, čo sa tiež dá prežiť, ale MZ5 je na rozdiel od MZ50 dosť veľkým žrútom bateriek, takže ten batterrypack predsa len pomôže.

 

Luboszz samozrejme, na vybitie bateriek vplýva veľa vecí, a je jedno či už CR2 alebo baterrypack, len v tomto je predsa len kapacita energie desať krát vyššia.


  • 0

#118 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 30 prosinec 2014 - 12:31:58

Dubraro súhlasím, ten foťák s baterrypackom skutočne lepšie sedí v ruke. A čo sa týka tých CR2, u nás sa dajú zohnať tak za dve eura, čo sa tiež dá prežiť, ale MZ5 je na rozdiel od MZ50 dosť veľkým žrútom bateriek, takže ten batterrypack predsa len pomôže.

 

Luboszz samozrejme, na vybitie bateriek vplýva veľa vecí, a je jedno či už CR2 alebo baterrypack, len v tomto je predsa len kapacita energie desať krát vyššia.

Na ten můj typ se to stejně nevyrábělo.já tam mám CR5 jedna nabíjecí vydrží 6-8 filmů i kdybych šel fotil svatbu a měl jednu v záloze tak mě to ůplně stačí.Samo že bych si vzal ještě jeden foták do zálohy.


  • 0

#119 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 prosinec 2014 - 18:01:35

Luboszz
Asi mluvíme o stejném, ale bateriím naopak chlad prospívá - například při dlouhodobém uložení. Druhou věcí je jejich schopnost "produkovat el.energii" při podchlazení - ta se samozřejmě snižuje.
Několikrát se mi stalo, že kamera přestala v mraze pracovat (např. Hexar už nechtěl převíjet). Stačilo vyjmout baterku, strčit do kapsy košile či kalhot, kameru pod bundu a za 5-10 minut vesele Hexar svinul film.
Takže: já baterie ukládám v chladničce, před použitím je nutné nechat je temperovat o pár stupˇnů více - prostě vrazit do kapsy blízké tělu a stačí. I při fotografování v mraze (před týdnem -10°C) je lépe (je-li možnost) strčit kameru pod oděv.
Jenom na okraj: po příchodu z mrazu do tepla ponechat kameru v brašně (neotevírat), nechat "zteplat", jinak se orosí. ˇCím je brašna lépe polstrovaná a těsnější, tím déle to trvá - i několik hodin! Velmi dobré je ji na konci focení (ještě v mraze) strčit do mikrotenového sáčku a vzduchotěsně zavázat. Po příchodu do tepla se pytlík orosí, ale kamera ne a také se daleko rychleji ohřeje. Pokud chcete s filmem manipulovat (vyvolávat) hned po příchodu z mrazu do tepla, pak:
na konci focení vyjmout film ještě v mrazu, dát do krabičky (kinofilmové jsou téměř vzduchotěsné, svitek třeba do mikrotenového sáčku), kameru do sáčku a zavázat. Než namícháte vývojku a připravíte volání (cca 20-30´), lze film vyjmout bez obav, že by se "namočil".
  • 0

#120 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 prosinec 2014 - 20:11:08

Dovedu si živě představit,  jak  v pralese Mionší  lovíte  baterky  z teplé skrýše jako Henri Charrière ...


  • 0

#121 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 prosinec 2014 - 20:22:15

jirin_ol

Nerozumím :-) Ten pán byl "Motýlek"? 


  • 0

#122 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 prosinec 2014 - 20:22:59

ano,   předpokládal jsem,  že  uhodnete rychle a přesně :-D


  • 0

#123 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 prosinec 2014 - 21:36:05

ó jak nonšalantní humor :) 

Jinak díky za tip, zítra si stejnojmený film velmi rád opět pustím.


  • 0

#124 paleontolog

paleontolog

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2015 - 08:41:10

Ahoj, snad mi někdo poradí. Po vyndavání filmu z fotoaparátu (Nikon EM) se mi zasekla páčka na převíjení filmu pro spoušť. Může to být špatnou technikou vyndavání nafoceného filmu, k čemuž s epojí moje další otázka: Jak správně vyndavat nafocený film?  :)


  • 0

#125 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 duben 2015 - 09:11:25

..proč se ptáš najednou ve 4 vláknech?  :roll:


  • 0

#126 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 duben 2015 - 15:44:55

Ahoj, snad mi někdo poradí. Po vyndavání filmu z fotoaparátu (Nikon EM) se mi zasekla páčka na převíjení filmu pro spoušť. Může to být špatnou technikou vyndavání nafoceného filmu, k čemuž s epojí moje další otázka: Jak správně vyndavat nafocený film?  :)

Ako to, ze nic nechapes?


  • 0

#127 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 duben 2015 - 11:20:36

Ináč, vo februári som behal po Hrebienku v Tatrách z MZ5n a baterrypackom na krku cca 5 hodín, a foťák nejavil žiadné problémy. Teplota síce bola len niečo pod nulou.


  • 0

#128 Schramm

Schramm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 srpen 2015 - 10:17:26

Zdravím všechny,

myslíte, že byste mi dokázali poradit, jakou citlivost iso má RC papír Fomaspeed 311n?

Na začátek svého analogového focení jsem totiž začal fotit přímo na něj a pro další focení bych rád znal jeho citlivost pro výpočet clony a času při jiných světelných podmínkách.

Nedalo by se to třeba vypočítat z jednoho zdařeného snímku? Vyfotil jsem "kabinetku" osoby ve vlněné zelené blůze a čepici na světle šedém kovovém pozadí. Celá scéna byla v přímém ostrém slunečním svitu a clonu jsem použil clonu 4,6 a čas 1/17s.

Bohužel se mi to nedaří nikde zjistit. :cry:


  • 0

#129 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 srpen 2015 - 11:13:59

Tuhle jsi to pročítal ?  http://www.temnakomo...r-jako-negativ/

 

Tuhle Pinholí Nejvyšší, Acer ale říká  :  Žádné velké s.... . Taky jsem zpočátku měřil a počítal, až jsem došel k tomuto poznatku: Expozimetr nosí do terénu jenom zbabělci  :lol: 

 

Ale napadá mě ještě - zkus se zeptat tady toho pána http://paveltalich.c...erybernard.html,  pan Talich s tímhle dost experimentuje, takže i o papíru bude něco vědět.


  • 0

#130 Schramm

Schramm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2015 - 13:23:17

Ne, toto téma jsem si ještě nepročítal.

Díky moc! Určitě to pročtu, a pokud nepochodím, tak se pokusím pana kontaktovat.


  • 0

#131 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 16 srpen 2015 - 20:55:09

omlouvam se za blbost, zacinam fotit na film.  kdyz zakladate film do vyvojnice. tak se to dela ve tme?, nebo pritom cervenem svetle?, ja mnel predstavu z "filmu" ze fotografove pouzivaji cervene svetlo, a tady ctu, ze zakladate po tme. tak abych neudelal nejakou .... diky  


  • 0

#132 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 16 srpen 2015 - 21:04:46

omlouvam se za blbost, zacinam fotit na film.  kdyz zakladate film do vyvojnice. tak se to dela ve tme?, nebo pritom cervenem svetle?, ja mnel predstavu z "filmu" ze fotografove pouzivaji cervene svetlo, a tady ctu, ze zakladate po tme. tak abych neudelal nejakou .... diky  

Určitě v úplné tmě! Doporučuju kontrolu "úplnosti tmy" až po (několika)minutovém pobytu v zatemněné místnosti, jestli ti tam fouká světlo třeba jen klíčovou dírkou nebo nějakou škvírou, tak to hned vidět není, oči se musí rozkoukat. Tak ať se daří ;)


  • 0

#133 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 srpen 2015 - 21:06:32

stopro tma. ještě je možnost při světle mimo citlivé spektrum, ale asi je to nákladné. tmu zvládneš. 


  • 0

#134 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 17 srpen 2015 - 05:47:18

stopro tma. ještě je možnost při světle mimo citlivé spektrum, ale asi je to nákladné. tmu zvládneš. 

no, mimo spektrum citlivosti běžnejch filmů pravděpodobně znamená taky mimo viditelný spektrum


  • 2

#135 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 17 srpen 2015 - 14:02:16

Nacvičit na použitém filmu za světla a pak už jedině v naprosté tmě. Já nedávno taky začínal a první dva filmy jsem si osvítil a tím zničil.


  • 0

#136 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 17 srpen 2015 - 23:10:11

Foma třeba v materiálech píše, že je možné zpracovávat při infračerveném světle. Sám jsem přemýšlel nad tím, jak to myslí, když v infračerveném světle nic neuvidím. Napadlo mě na to koukat přes IR kameru (takovou tu s IR LEDkou na noční vidění). Ale je to zbytečná složitost, dá se to naučit i ve tmě. Pro lidi, kteří se tmy bojí existují fotorukávy :).
Navíc některé filmy jsou trochu citlivé i na IR, tam by taky mohlo dojít k problému při dlouhodobém vystavení.
Pak jsou ještě modrocitlivé filmy, kterým červené světlo nevadí vůbec, ale je to dneska spíš rarita, protože nemají moc přirozené "barevné podání", tak se na focení spíš nehodí.
  • 0

#137 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 19 srpen 2015 - 20:37:59

Mě se osvědčil světlotěsný rukáv, viz třeba zde http://www.ebay.co.u...=item4618a655aa

Počáteční investice zdá se vyšší. Já už dnes jinak nenabíjím. Mohu tak činit kdekoliv, osvícený film při této činnosti dosud žádný (ťuk, ťuk).

Použití pro kinofilm, svitek bez problémů. Skladné, trvanlivé.

Nabíjení kazet 9x12 a větších tam nedělám, i když v případě nouze by to asi do 13x18 šlo také.  Jsou ale k mání i prostornější varianty rukávů, cenově ale náročnější. 

 

Zajímavé řešení do terénu a především pro ty kazety je zde http://www.temnakomo...av/#entry398422


  • 1

#138 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 29 srpen 2015 - 19:56:15

https://www.fotoskod...ky-set-na-r100/ tenhle set chemie se hodi i na svitky Fomapan 100? shanim neco do "zacatku" a pak je lepsi praskova nebo tekuta chemie. Pokud nemicham jabka z hruskama a film s papirem. Diky:)


  • 0

#139 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 29 srpen 2015 - 20:23:45

Inverzní film je pozitivní (barevný nebo černobílý) obraz na průhledné nebo průsvitné podložce vzniklý fotografickou cestou.  Takže jinak zvaný diapozitiv.   Tu sadu tedy použiješ třeba pro Fomapan R, ale to asi nechceš.

 

Fomapan 100 je černobílý negativní film.   Když u Škody, tak pro začátek pořiď třeba toto https://www.fotoskod...vyvojka-250-ml/ a totohttps://www.fotoskod...mafix-05-litru/

 

Ale začni možná nějakou malou teorií, pro úvod tady  http://www.temnakomo...h&fromMainBar=1

 

dál už se třeba budeš lépe orientovat, nebo se ptej dál ....


  • 0

#140 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 srpen 2015 - 20:25:10

Toto je set pre inverzné (diak) filmy. Na negativ nie je vhodný.


  • 0

#141 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 srpen 2015 - 20:26:27

LuzJi ma predbehol :-P .


  • 0

#142 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 29 srpen 2015 - 20:37:06

LuzJi má rozhodně pravdu. Ze začátku foť určitě na nové filmy. Je tu příliš mnoho neznámích. Největší výhra by bylo asi tak 100 stejných starých filmů skladovaných společně. Měl by jsi alespoň malou naději, že budeš vědět jak na ně. A navíc - až fotograficky povyrosteš budeš si nadávat že jsi ty krásně měkce kreslící a tak nějak zvláštní negativy vycamral na blbosti.
 


  • 0

#143 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 24 září 2015 - 20:00:14

Ahoj, na nejmenovanem webu jsem videl canon EOS 3000, mam doma EOS 1000D se setakem 18-55mm. kdyz dam obektiv z toho digitalu na tu 3K pujde tim fotit nebo je tam nejakej zadrhel? diky.


  • 0

#144 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 24 září 2015 - 20:11:09

Zádrhel je v tom že ten 1000D má snímač menší (asi poloviční)  než políčko kinofilmu a ten objektiv by u eos3000 nevykreslil celý formát. Takže by to chtělo nějaký objektiv  určený pro film a samozřejmě i pro tzv. "fulfrejm"


  • 0

#145 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 24 září 2015 - 20:11:39

Ahoj, na nejmenovanem webu jsem videl canon EOS 3000, mam doma EOS 1000D se setakem 18-55mm. kdyz dam obektiv z toho digitalu na tu 3K pujde tim fotit nebo je tam nejakej zadrhel? diky.

 

 

Zádrhel je, že ten objektiv nepokryje celé políčko kinofilmu (senzor v 1000D je menší než 24x36 mm), takže bys na filmu měl silnou vinětaci. Nasadit to pokud vím půjde, fotit s tím taky půjde, ale nebude to ono.


  • 0

#146 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 24 září 2015 - 20:22:16

diky .. nepotesil si mne, no ale lepsi nez koupit a pak se divit :) diky


  • 0

#147 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 září 2015 - 10:46:36

 

Ahoj, na nejmenovanem webu jsem videl canon EOS 3000, mam doma EOS 1000D se setakem 18-55mm. kdyz dam obektiv z toho digitalu na tu 3K pujde tim fotit nebo je tam nejakej zadrhel? diky.

 

 

Zádrhel je, že ten objektiv nepokryje celé políčko kinofilmu (senzor v 1000D je menší než 24x36 mm), takže bys na filmu měl silnou vinětaci. Nasadit to pokud vím půjde, fotit s tím taky půjde, ale nebude to ono.

 

Ani nasadit nepůjde, je tam mechanická zábrana. 


  • 0

#148 hihohu

hihohu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 září 2015 - 13:00:32

Ahojte, 

 

měl bych na vás prosbu, nemá čirou náhodou někdo teď o víkendu v podvečerních/večerních hodinách v plánu dělat zvětšeniny z kinofilmu a nevzal by si mě pod křídlo jako koukače přes rameno? :)

 

Papír mám, příspěvek na chemii/pivo samozřejmostí. Ideálně sever Prahy, Praha východ (jsem z Hovorčovic).

 

Díky moc předem za jakoukoliv reakci


  • 0

#149 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 25 září 2015 - 15:28:34

původně jsem si myslel, že bych zvětšoval, ale má bejt venku ještě moc hezky na to bejt zalezlej doma. Příležotostně by se to třeba dalo domluvit. Jsem ze Střížkova, nejsem žádnej extra borec skrz zvětšování, ale ukázat základy, to bych asi mohl zvládnout...


  • 0

#150 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 29 září 2015 - 20:12:40

damy a panove,

vzhledem ktomu jak mne moji kolegove dobre mirenymy slovnimi kopanci cpou nekam, kam jsem puvodne vubec neplanoval se dostat :), tak resim jak utesnit dvere v koupelne (mame tam shrnovaci dvere) a nemzuu to udelat permanentne. 

Cili http://www.plasty-es...hty-neprusvitne myslite ze tohle bude stacit? dalsi moznost je tad tam karton/ preklizku. co z bych stejne musel oblepovat.

 

diky za rady.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních