Přejít na obsah


Fotka

Precision enlarging meter od darkroom automation


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 1 únor 2012 - 14:14:44

Zdravím vespolek,
právě u mě zazvonil pošťák a balíčkem z USA a po zaplacení nechutného cla a DPH jsem ho dychtivě rozbalil. Nacházel se v něm výše zmíněný pozitivní expozimetr a podrobným manuálem spoustou podpůrných tabulek. Nyní se jdu zavřít do komory a zkalibrovat si papíry a pak se pokusím napsat nějaké svoje dojmy a poslat fotky. Co jsem hledal, tak na českém internetu nikde ani vidu ani slechu a tak se to snad bude někomu hodit.
  • 1

#2 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 1 únor 2012 - 16:17:10

Takže první dojmy jsou výborné!
Křemíková dioda v expozimetru je velmi citlivá a tak se s pomocí ní dá měřit i bílý bod (což třeba Meosix nedokázal). Zatím jsem zkoušel vždy změřit na snímku bílý bod a rozdíl oproti černé. Z prvního jsem získal čas a z druhého gradaci. Pak už jen pár ťuknutí do kalkulačky a máte čas v sekundách. Osvítil jsem jen několik testovacích proužků a všechny byly napoprvé koukatelné. Famózní!

Ještě mě čeká druhá kalibrace na středně šedou, každopádně už teď se mi ta mašinka velmi zamlouvá :-P

ehm, tak fotky budou, až pochopím, jak se v tomhle novém systému vkládají. Zatím jsem byl neúspěšný :-P
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 02:55:20

Nedá mi, asik to je neslušné, ale na kolik ta krabička přijde? Děkuju.
  • 0

#4 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 2 únor 2012 - 11:58:34

94 dolarů, ale pokud můžu doporučit, nechte si to někým známým z té Ameriky přivézt, protože poštovné a 20% DPH to nechutně prodražuje :mrgreen:
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 13:48:58

Ty poslúchaj Eutere je nekde o tym článek v češtině, rád bych si o tym neco přečetl, už sem to vyhledával, ale všecko je enem po americku. Začíná mne to zajímat. Děkuju.
  • 0

#6 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 únor 2012 - 13:56:54

Proc jsi si vybral tenhle merak a ne treba rovnou Analyser Pro od RH Desigh? Pouzity se da sehnat za podobnou cenu...
  • 0

#7 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 2 únor 2012 - 14:18:53

Proc jsi si vybral tenhle merak a ne treba rovnou Analyser Pro od RH Desigh? Pouzity se da sehnat za podobnou cenu...

Na to je jednoduchá odpověď -cena. RH analyser stojí 300GBP a tohle jen 94USD, což je trochu rozdíl.

V češtině k tomu žádné čtení není. Ale princip je jednoduchý. Je to pozitivní expozimetr, který ukazuje logaritmus osvitu (f-stopy) a to tak, že při 9,99 se osvítí Ilford MGIV do plné černé za 1s a při 0,00 za 1024s. Pak už si člověk jen určí citlivost papíru pro dané zóny:

Vyšroubuje se zvětšovák nejvýš a zatáhne se clona. Změří se hodnota osvitu. Udělá se proužkovka po půl (čtvrt) stopách a vyvolá se. Zjistí se kde začíná bíla a kde končí černá. Známe hodnotu osvitu a kolik stop měl každý proužek a dosazením do blbuvdorného vzorečku určím koeficient pro každou zónu.


a postupuje takto:

Vyberu si na snímku zónu kterou chci měřit. Třeba nejvyšší světla. Změřím a hodnotu odečtu od koeficientu pro danou zónu a mám osvit ve stopách.
Př: Pro nejvyšší světla je koeficient fomabromu 111 var. 4,25. Naměřil jsem měřákem 2,00. Odečtu to od sebe a mám dobu osvitu 2,25 stopy (2^2,25=4,75 sekundy). Nechám měřák v nejvyšších světlech a zapnu rozdílové měření. Měřák se vynuluje ukazuje rozdíl oproti výchozímu bodu. Najdu nejtmavší stíny a podle rozdílu ve stopách určím gradaci a je hotovo. Samozřejmě pomocí hodnot z proužkové zkoušky, kterou jsme si udělali na začátku lze gradaci určovat z jakýchkoliv dvou zón. Ten měřák vám doslova neutře zadek jako Analyser Pro, ale spolu s kalkulačkou to funguje bezvadně.
  • 1

#8 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 únor 2012 - 14:32:23

Na to je jednoduchá odpověď -cena. RH analyser stojí 300GBP a tohle jen 94USD, což je trochu rozdíl.

Taky jsem psal pouzity a ne novy tam je to jasne...
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 17:00:34

Eutere, ogaro, su z teho jelen, jak sa tak na dívám, tož bych byl věcej zmatený než chytrý, zostanu asik u klasiky, bo bych sa z teho ešče zcvoknul.
Já vím že je to asik mašinka, ale po zedníkovi nemožeš chtět aby to pochopíl.
  • 0

#10 veverka07

veverka07

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 2 únor 2012 - 19:04:59

Eutere, ogaro, su z teho jelen, jak sa tak na dívám, tož bych byl věcej zmatený než chytrý, zostanu asik u klasiky, bo bych sa z teho ešče zcvoknul.
Já vím že je to asik mašinka, ale po zedníkovi nemožeš chtět aby to pochopíl.

taky myslím,že můžu udělat proužkovky i bez kalkulačky a podle oka
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 22:07:13

Já ale nechtěl řéct, že by to jako stálo za kočku, enem, že temu moc nerozumím.
  • 0

#12 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 3 únor 2012 - 01:40:48

Asi jsem to napsal zbytečně složitě. Žádná věda to není a nejtěžší matematická operace je odčítání. Jak to funguje v praxi při zvětšování: Podívám se na negativ a vyberu důležitou zónu. Změřím. Podívám se do tabulky a najdu číslo dané zóny. Odečtu od sebe číslo zóny a číslo na měřáku a mám osvitový čas. Ještě můžu zkontrolovat rozsah kvůli gradaci, ale to je všechno. Není na to potřeba výkony superpočítač, ani doktorát z matematiky :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních