Přejít na obsah


Fotka

Jak prohlizet negativ


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 únor 2012 - 08:23:08

S pomoci kamarada jsem vyvolal sve prvni svitky. Do komory a ke zvetsovaku mam bohuzel hodne spatny pristup, tak bych chtel negativy okukovat i bez toho a zvetsovat bych sel az se nashromazdi kriticke mnozstvi tech povedenych.

Zatim jsem slysel akorat o prosvetlovacim pultu:
http://www.fotoskoda...svetlovaci-pult
a prohlizeci lupe:
http://www.fotoskoda...-lupa-8x-680260

Penize do foceni tecou jako Niagara, tak bych rad co nejvic veci vyresil bez nich. Ten prosvetlovaci pult bych si umel predstavit jako nejake mlecne nebo matovane sklo nad obyc lampickou. Nedelal jste si nekdo neco doma?

Ohledne lupy - vyplati se kupovat tyhle specialne s nozickama nebo staci nejake ctenarska?
(Do budoucna budu resit asi i lupu na ostreni pod zvetsovak ale nevim jestli se da pouzit i na toto.)

P. S. Scanner nemam a resit to pres nej ani nechci.
  • 0

#2 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 18 únor 2012 - 08:27:52

Obecně řečeno můžeš si to proti světlu přefotit přístrojem na D. A potom to obecně zkouknout v PC.
Spousta triků je tady. http://www.diyphotography.net
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 18 únor 2012 - 09:53:57

kojo, v podstatě jsi si odpověděl sám, kup si lupu v lídlu a doma rozsviť lampičku.
  • 0

#4 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 únor 2012 - 11:27:34

kojo, v podstatě jsi si odpověděl sám, kup si lupu v lídlu a doma rozsviť lampičku.

Ok, ja se spis ptal z duvodu abych zbytecne nezkousel slepe cesty, ktere uz byly prozkoumane nekym jinym. Nechci mrhat casem ani penizem. Tak diky za ujisteni!

Obecně řečeno můžeš si to proti světlu přefotit přístrojem na D. A potom to obecně zkouknout v PC.
Spousta triků je tady. http://www.diyphotography.net

Cestou A/D prevodu se mi jit moc nechce. Ale za ten web dekuju!
  • 0

#5 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 18 únor 2012 - 12:06:26

No negativ se nejlépe prohlíží jako pozitiv. :mad:
  • -1

#6 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 18 únor 2012 - 13:05:55

Na svitek ti klidně stačí běžná kancelářská lupa.
Zaostřovací lupa je pro tohle k ničemu.
Lampička a matové sklo je řešení, i když trochu krkolomný. Záleží na konstrukci tvé lampičky a dostupnosti matového skla.
Nejdostupnější prosvětlovací pult je počítačový monitor a soubor třeba "white_1280x1024.png". Jestli vlastníš nějaký chytrý telefon jako iPhone, HTC, atd., tak to je ještě lepší, jejich displeje mají hustější rastr a nebude tě při prohlížení lupou rušit.
Pak se dají zbastlit různý tubusy a udělátka na přefocování negativu d.fotoaparátem, ale nic víc než s lupou z toho stejně nevyčteš. Jen se na ty otočený barvy trochu líp kouká.
  • 0

#7 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 18 únor 2012 - 13:15:25

neni treba ani vytvaret zadny soubor. Staci nahodit prohlizec internetu do adresy zadat "about:blank" a pripadne pomoci F11 zvetsit pres celou obrazovku. Rychle a levne...
  • 0

#8 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 18 únor 2012 - 15:36:17

Moc to s tim kochanim neprehanej, nebo to budes mit poskrabane driv nez se dostanes ke zvetsovani. :mad:
  • 2

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 únor 2012 - 16:10:58

Pánové, styďte se. Temnakomora.cz a nikdo mu neporadí, aby svitky nakontaktoval. Místo toho návody na přefocování nějakými záhadnými přístroji a tak :mad: Jestli začínáš, tak stejně na negativním obrazu moc nepoznáš. Polož svitky v zatemněné místnosti na fotopapír, překrej čistým sklem a blikni světlem. Pokud už tedy nemáš zvětšovák. Vyvolej a prohlížej. Tenhle způsob ti řekne o kvalitě snímku nejvíc...
  • 2

#10 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 18 únor 2012 - 16:27:28

Tak tak.. kontaktování lze zvládnout v místnosti kde je tma. Chceto jen sklo a zdroj světla, papír a misky. Napadlo mne to hned co jsem si přečet první příspěvek a po rolování samozřejmně dal za pravdu Pavlovi.
  • 0

#11 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 18 únor 2012 - 17:39:44

No tak jsem debil no. Taky nemám ten staff pod obrázkem. :mad:
  • 0

#12 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 18 únor 2012 - 18:17:53

No tak jsem debil no. Taky nemám ten staff pod obrázkem. :mad:

Oni jsou fakt dobri ti dva...:mad:

Ano uz se stydim...
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 únor 2012 - 19:25:59

:mad: hajzlíci :mad:))) ze slušnejch lidí srandu si dělat :mad:
  • 0

#14 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 18 únor 2012 - 22:17:23

Hidejoshi: nemyslel jsem ten tvůj příspěvek... ale tazatelův.. od kojy..
Nadruhou stranu naše řešení chce už opravdu hardkore temnokomorníka který se s tím nemaže. :-) Ale i začátečník by si to mohl zkusit, třeba i s fotogramy...
A vůbec... mažte do komor :-)
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 únor 2012 - 22:24:25

Toffe, já si myslím, že by to pro koju bylo dobré řešení, však sám nechce jít digi převodem, tak tohle je vcelku prímový mezikrok. Tedy mezikrok, kontakt je pro mnohé láskou na celý život, tak abychom ještě něco nezpískali :-) Já si tak vytvářím i archiv. Vždy stránka s negativy a stránka s kontakty na A4 pohromadě...
  • 0

#16 Tomasfoma

Tomasfoma

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
  • Locationokres Kladno
Reputace: 1

Publikováno 19 únor 2012 - 13:52:43

opravdu stačí jenom blyknout nebo tam je nějaký delší čas jako u zvětšeniny
  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 únor 2012 - 14:05:19

:-) hajzlíci :)))) ze slušnejch lidí srandu si dělat :)


a hele, dvě hvězdičky, umí číst a psát! a dokonce celkem spisovně! :-)
  • 0

#18 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 19 únor 2012 - 14:09:04

opravdu stačí jenom blyknout nebo tam je nějaký delší čas jako u zvětšeniny

chce to najit si cas pro tvuj proces a tve negativy.
Ja mam treba 14s pro Ilfordi RC Express, f=40, F/8, gradace 2 vysku zvetsovaku si ted nepamatuju z hlavy. --> udelej si prouzkovku a poznas. Pokud pak zachovas porad stejny cas pro kontakty, budes moci porovnavat jak mas co nafoceno a pomuze ti to v predstave jak mas u daneho snimku postupovat u pozitivu...
  • 0

#19 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 19 únor 2012 - 15:48:22

On nemá zvětšovák! Na kontakty ho nepotřebuje. Nachystej si dvě misky do jedné dej vývojku a do druhé ustalovač. Zavři se do koupelny a zhasni. Pak někde v rohu rožni červenou blikačku na kolo. Vytáhni papír polož na něj negativy a přiklop sklem. Pak co nejrychleji blikni vypinačem. Dej papír do vývojky a pozoruj jak to leze... Když to bude málo, tak příšte blikni pomaleji. Dál už se mi to nechce popisovat. .. Běž a hned to bez okolků ještě dnes udělej!
  • 0

#20 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 19 únor 2012 - 20:45:15

Teda panove, malinko jste se tady rozjeli. Jsem zde novacek a neznam pomery ale valnou cast prispevku bych jinde nazval zbytecnou... Bez urazky prosim.

O tom, ze lze delat kontakty vim ale jak jsem psal - nejenom, ze nemam zvetsovak ale ani komoru. Vidim to, ze negativy budu vyvolavat v rukavu a nebo obcas kdyz se stavim doma.

Mellonovi dekuju za tip s LCDckem, to me vubec nenapadlo.
  • -1

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 únor 2012 - 22:42:38

na prohlížení nejčastěji používám část - lupu s plastovým držákem - od prohlížečky na kinofilmové diapozitivy - není to meopta, je to kousek z nějaké německé - vidím v tom dobře a vidím lépe než s kouskem z meopty
viz. lupa

na prosvícení jsem používal - používám různé věci - bez hodnosti:
kousek pauzáku před tam jsoucí zářivkou - mám vedle zvětšováku - praktické, skoro zadara a hned hotové
světelnou reklamu z elektry - skvělá věc, rovnoměrně svítí a dostal jsem ji zadarmo, ale je rozměrná - aktuálně visí na půdě
jakési světelné panely "tcm" se zářivkami uvnitř - nevím na to původně určené, sehnal jsem dva - svítí rovnoměrně, možná kosmetické svítitdlo? je dost silné, nutné zatlumit - aktuálně leží na půdě
originální prohlížečka na kino-svitky za 50,- svítí průměrně - dvě žárovky, ale vidět je v ní hezky - měl jsem štěstí v obecném bazaru - občas používám
originální světelný pult za 180,- měl jsem štěstí v bazaru - ten co je na něm negativ 18x24 z prvního první letos - fotografoval jsem si dvorek jen tak v dešti - používám někdy v komoře na větší lístky filmu - poctivý smaltovaný plech a robustní provedení, možná originál fotografické, nebo staré lékařské zařízení
-
suma sumárum když vám lidi někdo nabídne dobrej pultík o rozměru 8x10 palců což je tak největší rozměr negativu pro civilisty tak ho do 1500,- kupte a nebo můžete jít cestou improvizace že áno... :-)

Přiložený soubor  lupa.jpg   39,52K   94 Počet stažení Přiložený soubor  pauzak_zarivka.jpg   41,85K   120 Počet stažení
Přiložený soubor  svetlna_reklama_elektro.jpg   47,73K   119 Počet stažení Přiložený soubor  svetel_panel_tcm.jpg   50,29K   116 Počet stažení
Přiložený soubor  prohl_panel.jpg   43,47K   126 Počet stažení Přiložený soubor  prohlizecka_orig.jpg   38,4K   108 Počet stažení
  • 1

#22 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 únor 2012 - 08:46:34

Teda panove, malinko jste se tady rozjeli. Jsem zde novacek a neznam pomery ale valnou cast prispevku bych jinde nazval zbytecnou... Bez urazky prosim.

O tom, ze lze delat kontakty vim ale jak jsem psal - nejenom, ze nemam zvetsovak ale ani komoru. Vidim to, ze negativy budu vyvolavat v rukavu a nebo obcas kdyz se stavim doma.

Mellonovi dekuju za tip s LCDckem, to me vubec nenapadlo.



Na co komoru? Postačí toaleta. Pokud to nemáš v oku, stejně negativ prohlížením přes lupu proti světlu nevyhodnotíš. Akorát si ho dosouložíš a budeš mít po žížalkách. Kontakt si uděláš jednoduše, potřebuješ jenom dvě misky a dvě petky na chemii,sklo a balík papírů. A na kontakt si tu lupu taky můžeš položit, navíc se ti bude lépe vyhodnocovat.
  • 0

#23 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 20 únor 2012 - 09:02:30

Ok, budu konkretni - v byte, kde dlouhodobe prebyvam nejsem schopny zajistit si temnou mistnost (starej byt, vsude alespon svetlik a prastare dvere s drevenymi futry mezi nez se vejde i centimetrova skvira).
Ale treba se toho opravdu bojim az moc a nekde jinde bych kontakty udelal. Kouknu se po vlaknech primo o tom a pripadne se ozvu. Diky.

RHx, diky za tipy na bazar, zacnu ho obcasne kontrolovat.
  • 0

#24 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 20 únor 2012 - 09:14:57

Bojíš se zbytečně. Já to dělám taky v koupelně. Do světlíka nacpu polštář a pod dveře hodím ručník. I tak tam fučí kolem starých dveří, ale to je tak málo že to ničemu nevadí. Na tu chvilku se papíru nic nestane. Neboj prubnito.
  • 0

#25 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 únor 2012 - 09:34:29

Odborníci nazývají foukání pod dveřmi a dalšími otvory- flašink. :cool:
  • 0

#26 pcp

pcp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 únor 2012 - 10:07:36

Ok, budu konkretni - v byte, kde dlouhodobe prebyvam nejsem schopny zajistit si temnou mistnost (starej byt, vsude alespon svetlik a prastare dvere s drevenymi futry mezi nez se vejde i centimetrova skvira).
Ale treba se toho opravdu bojim az moc a nekde jinde bych kontakty udelal. Kouknu se po vlaknech primo o tom a pripadne se ozvu. Diky.

RHx, diky za tipy na bazar, zacnu ho obcasne kontrolovat.


žádný strach, udělej si čas jeden večer, kdy nikdo nebude doma, pozhasínej, a v koupelně si těch pár kontaktů uděláš. Světlík a okýnko na dveřích přelep černým pytlem na odpadky a přítelkyni/psa/spolubydlící posaď k facebooku se slovy "Teď půl hodiny nevylézejte".
Taky jsem se dlouho bál klasické fotografie, ale nakonec jsem zjistil, že spoustu chyb ti odpustí. A dokonalé nebude nikdy nic, důležité je začít a vyladit si postup, pak můžeš zlepšovat.
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 únor 2012 - 11:18:27

"ale nakonec jsem zjistil, že spoustu chyb ti odpustí"
to jistě ovšem v začátcích je dobré se chybám vyhýbat pokud možno důsledně

-
-
-
časem člověk vidí kde může tolik nehledět na postup a lajdačit

i když
"nějakej obraz - hurá!" se objeví vždycky tady jsem klidnej
spíš jde o to když se snažím čehosi dosáhnout a ono to neleze dobře na papír, protože jsem někde něco ošulil
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních