Přejít na obsah


Fotka

mamiya 645 vnik svetla alebo problém závierky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 24 únor 2012 - 08:42:04

Zdravím Vás, som tu prvýkrát a mám na Vás dotaz. Kúpil som si mamiyu 645 1000s a k tomu mám redukciu na objektívy psix Flektogon MC 50/4 a Biometar MC 80/2,8. Po nafotení prvého filmu som sa však trochu sklamal v tom, že po vyvolaní na niektorých políčkach som našiel preexponované pásy resp. zóny, ktoré zničili fotku. Pridám aj obrázky.

Bolo to fotené na fektogon MC 50/4 s predsklopeným zrkadlom, film bol negatív kodak ektar, vyvolaný bol dobre, toto sa mi stalo na niekoľkých záberoch, no nie na všetkých. Je toto problém vnikania svetla alebo problém závierky? Ak vnikanie svetla, tak z prednej strany na film alebo od zadu alebo okolo focusing screen, zrkadielka? Mamiya 645 má vzadu na film dvierka, čiže nemá vymeniteľný magazín.

Ďakujem za akúkoľvek radu. Pridávam foto.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   317,24K   76 Počet stažení
  • Přiložený soubor  2.jpg   340,43K   84 Počet stažení
  • Přiložený soubor  3.jpg   412,99K   73 Počet stažení

  • 0

#2 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 24 únor 2012 - 08:54:57

ešte dopíšem k tomu, že na týchto snímkoch sa mohlo stať aj to, že som po nafotení jedného záberu exponoval ten istý záber znova (prvý testovací film) a to tak, že zrkadlo som nechal predsklopené hore, objektív bez krytky a točil som film na nasledujúce políčko, neviem, či by toto mohlo mať vplyv a urobiť niečo takéto.
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 únor 2012 - 11:49:06

jestli je závěrka horizontální, tak to skoro vypadá, ža nechodí plynule. Může to dělat jen při některých časech. Osobní zkušenost s Leikou a časem 1/1000, který naštěstí nepoužívám často.
  • 0

#4 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 24 únor 2012 - 14:39:39

Mamca 645 (xyz) ma horizontalni zaverku, ne vertikalni, takze zaverkou to nebude.

Osobne se mi tohle, nebo neco podobneho stavalo na RB67 s jednou kazetkou. A i to jn kdyz jsem ji nechal na slunci delsi dobu.

Osobne bych to tipoval na lightleak zad, nebo spis zavirani prostoru, jelikoz 1000 nema vymenitelne zada. Osobne bych to videl na horni, nebo spodni cast dovirani dvirek - tesneni tam asi uz nebude moc fajn. Jinak to docasne resi cerna izolacka pres zaviratka a panty.

Hodne stesti, at uz vymenis tesneni, nebo budes oblepovat.
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 únor 2012 - 14:51:51

Na internetu uz o tom par zminek je a vzdy to byl problem netestnosti tech zadnich dvirek. Melo by stacit pretesnit a nebo oblepovat paskou, jak uz psal Ventillo.
  • 0

#6 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 24 únor 2012 - 18:42:20

Tak toto som si myslel tiež, tesnenie vzadu, som ako prvé vyhodil komplet, lebo bolo celé rozpadané a spravil som si nové, tým že som do tých drážok do tela napasoval penu a zospodu ako sa zatvárajú dvierka som tiež dal penu. To som spravil ako prvé lebo som to čítal na nete. Akurát sa mi nedzdá, že ten pás vyzerá ako keby to išlo z predu. Dnes som sa s tým zavrel do kúpelne a svietil som svetlom dovnútra cez zavretú závierku, zozadu, zboku atď. Zistil som ako som svietil, že problém možno bude inde. Závierku drží v tele taký kovovoý rám, ktorý je uchytený zvnútra na telo. Medzi týmto rámom a telom napravo pri hornom rohu pri pohľade zozadu od filmu som videl slabučko prenikať svetlo na jednom mieste. Našťastie je to na takom mieste, kde sa dá natlačiť nejaká pena alebo niečím to proste utesniť a nebude to ničomu vadiť.

Takže som to provizórne utesnil penou a zajtra pôjdem skúšať. Ak to prestane tak mám vyhraté, ak nie tak potom sa zameraim ešte na tie dvierka, ale myslím, že v mojom prípade to tie dvierka nebudú uvidíme.

Neviem, či sa niekto u tohto modelu stretol aj s týmto, že to je na tomto mieste.........

Mamca 645 (xyz) ma horizontalni zaverku, ne vertikalni, takze zaverkou to nebude.

Osobne se mi tohle, nebo neco podobneho stavalo na RB67 s jednou kazetkou. A i to jn kdyz jsem ji nechal na slunci delsi dobu.

Osobne bych to tipoval na lightleak zad, nebo spis zavirani prostoru, jelikoz 1000 nema vymenitelne zada. Osobne bych to videl na horni, nebo spodni cast dovirani dvirek - tesneni tam asi uz nebude moc fajn. Jinak to docasne resi cerna izolacka pres zaviratka a panty.

Hodne stesti, at uz vymenis tesneni, nebo budes oblepovat.

Na internetu uz o tom par zminek je a vzdy to byl problem netestnosti tech zadnich dvirek. Melo by stacit pretesnit a nebo oblepovat paskou, jak uz psal Ventillo.


  • 0

#7 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 25 únor 2012 - 23:01:39

Tak som dal dnes vyvolať film čo som dnes otestoval a zas na niektorých záberoch tie pásy, sú váčšinou v tej istej pozícii, ale nie sú vždy úplne rovnaké. Tak som sa nasral, poriadne som utesnil zvonku tie dvierka na film a olepil ich ešte páskou. Zasvietil som zozadu aj z predu objektivú svetlo a začal som fotiť na všetkých časoch postupne od 1/1000 až do 8s, zajtra to dám vyvolať a uvidím. Takto by som si snáď mohol vylúčiť dvierka a prípadne budem vedieť, či to súvisí so závierkou.
  • 0

#8 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 26 únor 2012 - 01:31:52

Ono treba mat na pamati, ze film sa odtaca z roliciek, cez kaztu. Prave v tom otacani bol pes zakopany u mna. Z charakteru bordelu by som tipoval, ze to bude nieco okolo zadneho tesnenia. Mozem sa ale mylit, riesil som to na RB-cku.
Rozhodpadne daj vediet jak to dopadlo, som vcelku zvedavy, co sa secko moze pos... kazit. :???:
  • 0

#9 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 únor 2012 - 08:42:47

Začínam sa prikláňať k tomu, že to bude light leak zo zadných dvierok, ono celkovo tie zadné dvierka a to vyriešenie tesnení na mamiyi 645 je nič moc. Myslím, že som to tesnenie hore neurobil asi úplne dobre, čo je možné.

Že je to vnik svetla si myslím aj preto a to mi môžeto potvrdiť alebo vyvrátiť, že ten osvetlený pás mi prechádza až úplne na rohy negatívu, čiže nie je len na ploche, kde sa otvára a zatvára závierka, ale aj na okrajoch filmu. Ak by to bol problém závierky, že niekde zostane dlhšie otvorená, tak by sa to podľa mňa prejavilo na zábere, ale nešlo by to do rohov filmu,ktoré sú mimo dosahu závierky. Mám to napríklad na zábere fotenom 1/60 a ide mi to cez celý záber, ak by závierka drhla a ostala niekde na chvíľku, tak by to bolo v obraze podľa mňa ale nie cez celý frame.

Ono treba mat na pamati, ze film sa odtaca z roliciek, cez kaztu. Prave v tom otacani bol pes zakopany u mna. Z charakteru bordelu by som tipoval, ze to bude nieco okolo zadneho tesnenia. Mozem sa ale mylit, riesil som to na RB-cku.
Rozhodpadne daj vediet jak to dopadlo, som vcelku zvedavy, co sa secko moze pos... kazit. :???:


  • 0

#10 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 únor 2012 - 08:49:40

Ono by nebylo od veci cvaknout jedno dve policka s krytkou na objektivu a hned bys vedel...
  • 0

#11 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 únor 2012 - 09:02:29

To som urobil, cvakol som ich 5, lebo som chcel ten testovaci film docvakať, tak som 5 políčok vyhodil do vzduchu, plytvanie filmom, ale čo už, teraz rieším podstatnejšiu vec. Na tých záberoch nebolo nič, lenže som ich cvakal v aute v relatívnej tme a rýchlo za sebou na 1/1000. Toto mi ale nevylúči vnik svetla cez dvierka, lebo ten vnik môže nastávať, ako ja pretočím film na nasledujúci záber a chodím s kamerou na statíve a občas sa to prejaví a občas nie. Tým spôsobom, čo som robil verím, že prídem na to, či je to drhnutím alebo vnikom svetla.

Ono by nebylo od veci cvaknout jedno dve policka s krytkou na objektivu a hned bys vedel...


  • 0

#12 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 únor 2012 - 12:36:49

Test dokonaný!!

Som si na 99percent istý, že závierka funguje správne a že ide o vnik svetla cez zadné dvierka filmovej komory. Na test som použil negatív 400ku, čiže 4x citlivejší na svetlo ako bežne používam. Keď som zatesnil poriadne dvierka z vonkajšej strany a oblepil to páskou, tak na negatíve nie sú žiadne pásy v obrázku ani na rohoch mimo závierky. Expozície sú pekne odstupňované, takže závierka vyzerá dobre.

Asi som to teda s tým utesnením poriadne nezvládol, kritická vyzerá byť hlavne horná časť dvierok filmovej komory a príslušné rohy. V týchto častiach je medzera v tele, do ktorej zapadajú dvierka, širšia ako po bokoch a treba to asi fakt dobre utesniť. Celkovo sa to tesnenie aj tie dvierka dali už od výroby navrhnúť lepšie, ale tak čo už. Treba to poriadne utesniť, prípadne pre istoru ešte olepiť a bude.

1percento neistoty si nechávam na nasledujúce fotenie, ale dúfam, že týmto som zistil príčinu a odstrániť ju. Dám vedieť, keď budem vyvolávať nasledujúci film, či som si pomohol alebo nie.
  • 0

#13 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 28 únor 2012 - 11:04:52

Test dokonaný!!

Som si na 99percent istý, že závierka funguje správne a že ide o vnik svetla cez zadné dvierka filmovej komory. Na test som použil negatív 400ku, čiže 4x citlivejší na svetlo ako bežne používam. Keď som zatesnil poriadne dvierka z vonkajšej strany a oblepil to páskou, tak na negatíve nie sú žiadne pásy v obrázku ani na rohoch mimo závierky. Expozície sú pekne odstupňované, takže závierka vyzerá dobre.

Asi som to teda s tým utesnením poriadne nezvládol, kritická vyzerá byť hlavne horná časť dvierok filmovej komory a príslušné rohy. V týchto častiach je medzera v tele, do ktorej zapadajú dvierka, širšia ako po bokoch a treba to asi fakt dobre utesniť. Celkovo sa to tesnenie aj tie dvierka dali už od výroby navrhnúť lepšie, ale tak čo už. Treba to poriadne utesniť, prípadne pre istoru ešte olepiť a bude.

1percento neistoty si nechávam na nasledujúce fotenie, ale dúfam, že týmto som zistil príčinu a odstrániť ju. Dám vedieť, keď budem vyvolávať nasledujúci film, či som si pomohol alebo nie.


Svete div se. Ja by som povedal 99% zo zaciatku problem dvierok, teraz 100%. :shock:
Mne sa to na RB67 prejavovalo sporadicky, podla toho jak dlho som mal natiahnute na jednom zabere a do akych uhlov som fotak proti slnku obracal. Zahada jako svina a po utesneni zmizlo. :-)
  • 0

#14 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 28 únor 2012 - 17:35:40


Test dokonaný!!

Som si na 99percent istý, že závierka funguje správne a že ide o vnik svetla cez zadné dvierka filmovej komory. Na test som použil negatív 400ku, čiže 4x citlivejší na svetlo ako bežne používam. Keď som zatesnil poriadne dvierka z vonkajšej strany a oblepil to páskou, tak na negatíve nie sú žiadne pásy v obrázku ani na rohoch mimo závierky. Expozície sú pekne odstupňované, takže závierka vyzerá dobre.

Asi som to teda s tým utesnením poriadne nezvládol, kritická vyzerá byť hlavne horná časť dvierok filmovej komory a príslušné rohy. V týchto častiach je medzera v tele, do ktorej zapadajú dvierka, širšia ako po bokoch a treba to asi fakt dobre utesniť. Celkovo sa to tesnenie aj tie dvierka dali už od výroby navrhnúť lepšie, ale tak čo už. Treba to poriadne utesniť, prípadne pre istoru ešte olepiť a bude.

1percento neistoty si nechávam na nasledujúce fotenie, ale dúfam, že týmto som zistil príčinu a odstrániť ju. Dám vedieť, keď budem vyvolávať nasledujúci film, či som si pomohol alebo nie.


Svete div se. Ja by som povedal 99% zo zaciatku problem dvierok, teraz 100%. ;-)
Mne sa to na RB67 prejavovalo sporadicky, podla toho jak dlho som mal natiahnute na jednom zabere a do akych uhlov som fotak proti slnku obracal. Zahada jako svina a po utesneni zmizlo. :smile:


Je to tak ako hovoríš, vyskytne sa to náhodou a je to vec entrópie, raz to tam je, raz nie je.........
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních