Přejít na obsah


Fotka

Objektiv k Mamiya RZ67 - 65 nebo 50


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 daniel_linnert

daniel_linnert

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
  • LocationKvasice
Reputace: 2

Publikováno 4 březen 2012 - 21:42:38

Ahoj temnokomorníci,

řeším dilema, jaký objektiv by byl vhodnější k mamči rz67. Teď tam mám klasickou 127 a když s ním chci fotit, musím samozřejmě být v patřičné vzdálenosti. Proto zvažuju nákup 65 s plovoucí čočkou nebo 50W? Jaké máte zkušenosti a doporučení?

Díky!
  • 0

#2 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 5 březen 2012 - 09:14:44

Ahoj temnokomorníci,

řeším dilema, jaký objektiv by byl vhodnější k mamči rz67. Teď tam mám klasickou 127 a když s ním chci fotit, musím samozřejmě být v patřičné vzdálenosti. Proto zvažuju nákup 65 s plovoucí čočkou nebo 50W? Jaké máte zkušenosti a doporučení?

Díky!

Danieli, nevím, jstli Ti poradím dosti fundovaně, osobně nemám RZ67, ale mám M 7ii a k ní obě ohniska která uvádíš. Takže má rada se týká spíše výběru ohniska na formát 6x7. A tady Ti asi nikdo neřekne, že to a to je lepší. Je to TVÁ VĚC co preferuješ nebo nejčastěji fotíš. Já jsem širokoúhelník a využívám "dramatickou persepktivu" širokého ohniska, takže mých 80% záběrů je s tou 50 (přepočet asi 24mm), kdežto s tou 65 (ohnisko asi 32) je dobré fotit klasické krajiny a podobné záběry (vycházím z kinofilmu, kde 35 je ideální ohnisko na dost záběrů). Nevím, jestli jsem nesděloval to, co už dávno víš a jde Ti především o optickou kvalitu konkrétních objektivů. To Ti musí říci nějaký uživatel RZ67. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#3 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 březen 2012 - 09:27:35

Ja si skôr myslím, že by si mal napísať, čo chceš vlastne fotiť, keď sa takto chceš rozhodnúť. Ja som tiež nový v strednom formáte. Mám mamiyu 645 1000s a keďže fotím hlavne krajinu mám k tomu cez redukciu carl zeiss flektogon mc 50/4 a carl zeiss biometar mc 80/2,8. Drtivo používam hlavne 50/4 na krajinky, išiel by som časom ešte možno aj do širšieho ohniska, ale 50 na 6x7 bude určite dosť široká.

Ahoj temnokomorníci,

řeším dilema, jaký objektiv by byl vhodnější k mamči rz67. Teď tam mám klasickou 127 a když s ním chci fotit, musím samozřejmě být v patřičné vzdálenosti. Proto zvažuju nákup 65 s plovoucí čočkou nebo 50W? Jaké máte zkušenosti a doporučení?

Díky!


  • 0

#4 daniel_linnert

daniel_linnert

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
  • LocationKvasice
Reputace: 2

Publikováno 5 březen 2012 - 10:55:39

Já fotím také hlavně krajinku a architekturu, samozřejmě sem tam i detail, na který je 127 super. Takže hledám širší ohnisko. ta 65 mi připadala jako dostatečná, navíc je vybavena plovoucí čočkou. Na ebayi ji mají za 340 dolarů.
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 březen 2012 - 11:01:02

žádnej objektiv není dostatečně širokej nebo dlouhej :shock:. Jednu dovolenou jsem fotil fujinou 645 s objektivem 55-90 a až na pár situací byl rozsah ohnisek dostačující. Jinam jsem si vzal pentax 645 se sadou 5 skel 45-200 a uživil bych jak širší, tak i delší ohniska. (netvrdím, že v prvém případě bych nevyužil potenciál pentaxu, ale z váhových důvodů nebyl vhodným přístrojem, zvlášť v kombinaci s jinou technikou).

Dovolím si odvážné tvrzení, a to že Mamiya je natolik renomovaný výrobce, že bych se zaměřil na výběr pro mě nejvhodnějšího ohniska a optickým výkonem jednotlivých typů bych se zabýval až v druhé řadě.
  • 0

#6 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 březen 2012 - 11:02:43

Na 35mm keď som fotil krajinu som v drvivej väčšine používal 24mm objektív, 35 je fajn, ale na zábery krajiny pre mňa málo a na archi vonku 35 je tiež podľa mňa málo takže ja na krajinu ako celkom ideál vidím 24mm alebo 28mm pri kine, občas by som sa vedel pohrať aj s 20mm alebo 17mm. Takže si prerátaj koľko ti dá 50 alebo 65 na 6x7 a rozhodni sa potom. Na 645 je 50mm menší uhol záberu ako 28, takže ja by som bral aj širšie ohnisko, ale zatiaľ si s 50 vystačím.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 březen 2012 - 11:27:58

Na 35mm keď som fotil krajinu som v drvivej väčšine používal 24mm objektív, 35 je fajn, ale na zábery krajiny pre mňa málo a na archi vonku 35 je tiež podľa mňa málo takže ja na krajinu ako celkom ideál vidím 24mm alebo 28mm pri kine, občas by som sa vedel pohrať aj s 20mm alebo 17mm. Takže si prerátaj koľko ti dá 50 alebo 65 na 6x7 a rozhodni sa potom. Na 645 je 50mm menší uhol záberu ako 28, takže ja by som bral aj širšie ohnisko, ale zatiaľ si s 50 vystačím.


kolik fotografů, tolik různých přístupů, stejnětak různé lokality kladou různé požadavky na objektivy. V žádném případě bych si netroufal nějak generalizovat co je vhodným krajinářským ohniskem a co už ne. Mám celou řadu snímků pořízených širokáčem, záklaďákem nebo i teletem a nemůžu říct že bych nějaký z těch objektivů oželel, naopak bych v některých případech našel využití i pro extrémnější ohniska, jinde by mi byly k ničemu. Záleží ale hlavně na přítupu, co a jak chci zobrazit.
Ještě si myslím, že limity dané omezeným ohniskem nutí k netradičnímu pojetí kompozice :shock:.
  • 0

#8 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 březen 2012 - 11:36:35

ja s tým plne súhlasím, mať tak perfektný transfokátor 20mm až 200 v prepočte na kino tak to by sa fotilo :shock: generalizovať sa nedá nič, ale keď nemôžem mať všetko tak som si vždy vedel vystačiť s 24mm, 35mm a nosieval som aj 135ku, všetko na 35mm. Občas to proste človek musí nakomponovať s tým čo má, lebo nosiť 6x7 alebo 6x4,5 a k tomu 5 pevných skiel po horách si tiež moc dobre z hľadiska váhy predstaviť neviem.......... dá sa ale povedať, že medzi krajinármi je veľmi populárne ohnisko 24mm a 28mm na 35mm film a samozrejme potom využitie teleobjektívu v krajine je tiež zaujímave

je to môj osobný názor ale ja by som proste volil na krajinu širšie ohnisko, čiže by som asi išiel do 50ky, neviem presne koľko ne pri 6x7 prepočet na 35mm, ale snáď nejakých 24mm to bude
  • 0

#9 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 5 březen 2012 - 13:33:34


Na 35mm keď som fotil krajinu som v drvivej väčšine používal 24mm objektív, 35 je fajn, ale na zábery krajiny pre mňa málo a na archi vonku 35 je tiež podľa mňa málo takže ja na krajinu ako celkom ideál vidím 24mm alebo 28mm pri kine, občas by som sa vedel pohrať aj s 20mm alebo 17mm. Takže si prerátaj koľko ti dá 50 alebo 65 na 6x7 a rozhodni sa potom. Na 645 je 50mm menší uhol záberu ako 28, takže ja by som bral aj širšie ohnisko, ale zatiaľ si s 50 vystačím.


kolik fotografů, tolik různých přístupů, stejnětak různé lokality kladou různé požadavky na objektivy. V žádném případě bych si netroufal nějak generalizovat co je vhodným krajinářským ohniskem a co už ne. Mám celou řadu snímků pořízených širokáčem, záklaďákem nebo i teletem a nemůžu říct že bych nějaký z těch objektivů oželel, naopak bych v některých případech našel využití i pro extrémnější ohniska, jinde by mi byly k ničemu. Záleží ale hlavně na přítupu, co a jak chci zobrazit.
Ještě si myslím, že limity dané omezeným ohniskem nutí k netradičnímu pojetí kompozice :D.

s tímhle si dovolím souhlasit - taky sem chytal gas a nakupoval všemožná ohniska abych nakonec zjistil že 99% času vystačím se záklaďákem :shock:
  • 0

#10 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 17 duben 2012 - 14:12:42

Ohnisko si musíš rozhodnout sám - já mohu jen konstatovat, že Sekor M 65/4 L-A je jeden z nejlepších objektivů v celém systému RZ67 (pozor - Sekor Z 65/4 je o dost horší). Sekor Z 50/4,5 W není vyloženě špatný, ale chce to přeci jen víc clonit pro optimální výsledek (jak překvapující u ultraširokáče, že ano). Existuje ještě Sekor M 50/4,5 ULD L ale ten jsem nezkoušel.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních