Přejít na obsah


Fotka

Praktické focení v přírodě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 10 březen 2012 - 21:13:51

Začínám nosit vybavení ven. Přemýšlím jak bych se popasoval s některými výzvami a zajímají mne vaše tipy.

Filtry
100x100 - v čem to nosit? Mám k nim pouzdra z tvrdé folie ale leze se do nich hrozně blbě. Nerad bych je doškrábal.

Filtry a prach
Foťák na stativu, všechno naštelováno, vytáhnete filtr a je jak posypanej popelem. Jak to řešíte? Mají cenu nějaké lepší ofukovací balonky s údajným filtrem vzduchu?

RB67 na zádech
Zatím jako nejlepší se mi jeví normální "turistický" batoh (40-50l) a do něj cca 3 fotobrašny = 1 na tělo a hledáčky, 1 na skla, 1 na filtry a zbytek.

Klidně sem házjte i další své triky a vynálezy.
  • 0

#2 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 březen 2012 - 09:43:52

ahoj, hodně záleží spíš na tom, jaká ergonomie ti vlastně vyhovuje, většinou pokud si něco ustálíš, tak si do batohu vlastní vložky všiješ sám tak aby tvým potřebám vyhovovaly.
jinak když jsem ještě používal filtry, tak jsem je prostě utřel tím hadříkem na brejle.
také tu budou někde vlákna s patřičnými fotkami jak to kdo má.
hodně zdaru
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 březen 2012 - 12:16:09

V tom Vám asi nikdo (úplně a dobře) neporadí... Každému vyhovuje něco jiného, každý má jiný "styl" focení v přírodě, každý si pod pojmem "příroda" představuje něco jiného.
Filtry - na deskové filtry (typu Lee, Cokin a jiné) existují originální futrály. To, o čem mluvíte, jsou patrně krabičky, ve kterých se filtry prodávají.
Já používám (na 100x150mm) "sametem" (nebo co to je) vystlanou brašničku-pouzdro od Cokin. Vejde se do ní několik filtrů, držák a redukce. Je to šikovné, ale je to další herberk na rameni. Velmi příjemné je pouzdro od Lee - rovněž s výstelkou a vypadá jako album. Je ale drahé a samozřejmě neochrání filtry před brutálním násilím.
Kruhovým filtrům je samozřejmě nejlépe v originálních krabičkách, ale pak jich máte plnou brašnu... Na ty používám "rolovací" pouzdra od Lowepro (6ks v jednom pouzdře). Dobré, ale - samozřejmě - potřebujete k výměně filtru obě ruce. (Pozn.: jeden z mých kolegů z toho byl tak na nervy, že si VŠECHNY filtry pro SF vykuchal z originálních obrouček a šoupnul je do ocelových (individuálně zhotovených). Do filtrového závitu má vešroubovaný jakýsi redukční kroužek se "supermagnety" a výměna filtru se odehrává sejmutím a přiložením. Sluneční clonu do bajonetu nepoužívá - má kompendium obřích rozměrů, které není neseno objektivem, ale drží ve stativovém šroubu. Toto řešení je bezvadné, ale potřebujete dobrý prostorný batoh.)
Na rychlou očistu filtru "v terénu" je dobré "cigárko z Rodenstock útěrky". Asi před měsícem jsem dostal od svých dcer ploché štětce z pudru. Jsou nesmírně jemné (velmi pravděpodobně z přírodních chlupů) - a špinavé od pudru. V "normálním" mýdle a pracím prášku to vyprat nešlo, zkusil jsem to pracím prostředkem na Goretex a podobné tkaniny. Nezanechává totiž na tkanině (zde chlupu) žádné zbytky. A je to pravda. Po vyprání žádné šmouhy. Takže: krabička od spotřebovaného pudru (samozřejmě vymytá) + štětec - bez problémů ometám cokoliv z optiky.
S ofukovacím balónkem opatrně! Miniaturní balónky jsou na nic, velké jsou málo skladné, nemusí být uvnitř čisté (talek) a pod poměrně velkým a soustředěným tlakem "vrhají" na filtr to, co nasály. Jste-li tedy v prašném prostředí, "nastřelujete" na filtr (Lee, Cokin, Kood... jsou plastové) částice písku.
RB67 je opravdu dost velká, že?! Možná dokonce jako Brontax - :)
Já (většinou) po dosažení "oblasti focení" vyjmu kameru z brašny, upevním na stativ a pak ji nosím na stativu přes rameno - přetaženou igelitkou. Chce to dobrý stativ (aby se v nepříhodnou dobu nesložil), dobrou hlavu (aby se nerozhodla, že povolí právě tehdy, když je to nejméně bezpečné, nebo dokonce odpadla ze stativu), dobré upínání (aby se rychloupínací deska neuvolnila), atd. Také je dobré mít furt na paměti, že mám něco za hlavou a to něco se může chovat podivně (zničil jsem si jednu hledáčkovou korekci a jeden hodně dobrý filtr 82mm tak, že mi o ně blemcala 50centimetrová drátěná spoušť...).
Co do pohodlí a bezpečí pro větší výbavu je nejlepší krosna (resp. dobrý rám z ní) a plastový kufr (nárazuvzdorný, vodo a vzduchotěsný...).
  • 1

#4 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 11 březen 2012 - 17:30:46

V tom Vám asi nikdo (úplně a dobře) neporadí...

Kdepak, svou odpovědí to vyvracíte :) Přesně takovéto postřehy jsem měl na mysli. Díky.

Ad filtry - jak píšete, originální pouzdra jsem na ebay pod cca 1000 Kč neviděl. Prozatím s koupí otálím, zda nevyplave levnější řešení. Na menší (Cokin P) se dělají i pevné plastové krabičky s sloty, na větší formát jsem neviděl.

Ohledně utěrek mám pocit, že s prachem mi moc nepomáhají jelikož vždy na čištěný povrch také něčím přispějí. Ruličku a šmrdlání jedním růžkem vyzkouším, to zní dobře. Ten štětec je zajímavý nápad, jen aby časem nenalapal prach také, vyzkouším po "cigárku". Na balónky mám podobný pohled a nechávám nakonec.

S foťákem přes rameno se mimo hledání kompozice na jednom stanovišti bojím. V lese plném trčícího nebo poletujícího čehosi (větve, pavučiny, prach, sníh) by mi přišel jako magnet na průšvih. Stačilo mi, když jsem v zimě rozbaloval nádobíčko v metrové závěji mezi zasněženými stromy. Tam mi nakonec nejlépe fungovala pláštěnka na velký batoh - udusal jsem ji do sněhu a stáhnul okraje, aby trčely vzhůru nad úroveň sněhu, brašnu dal dovnitř tohoto "pytle" a zavíral kvůli sněhu shora.
  • 0

#5 yshop

yshop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationVýchodní Čechy
Reputace: 5

Publikováno 11 březen 2012 - 19:40:14

na "cokiny" jsem zvažoval pevný futrál na CD (např)
  • 0

#6 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 11 březen 2012 - 19:52:27

na "cokiny" jsem zvažoval pevný futrál na CD (např)


Tam bych se akorat bal, ze vnitrni prepazky budou z folie. Mel jsem takhle v ruce krasny doma vyrobeny poradac na zelatinove filtry a v nem 20 oskrabanych plastovych filtru - zrejme se pri transportu v te folii trochu pohybovaly...
  • 0

#7 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 březen 2012 - 10:55:49

Já mám místo štětce na pudr takovou rtěnku od Kaisera, v které je schovaný štětec z uhlíkového vlákna. Pootáčením (jako u rtěnky) svazek chlupů pozvolna vylézá, čímž se zároveň šteluje jeho měkkost. Koupil jsem u Škody za něco přes stovku.
  • 0

#8 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 březen 2012 - 11:40:21

Jako batoh doporucuji sehnat starsi (vyroba skoncila) batoh Treksport Alpin 55,
a do toho udelat vnitrni vystelku, mam to takto a vejde se mi tam :

Mamiya RB67 s nasazenym sklem a kazetou
3 dalsi skla
filtry, filmy, dratenky, kazeta

na Lee filtry mam origos futralek + kazdy filtr jeste v takovem sametovem pouzderku od Cokinu, B+W filtry v origos krabickach.

To vse se vejde do horni casti batohu, do spodni se vejde svacina, ci nahradni obleceni.

Zkusim nafotit a poslat, ale jinak je to presne tento batoh :???:

http://www.temnakomo...80511221530.jpg
http://www.temnakomo...80511222315.jpg
  • 0

#9 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 březen 2012 - 12:46:33

Jako batoh doporucuji sehnat starsi (vyroba skoncila) batoh Treksport Alpin 55,
a do toho udelat vnitrni vystelku, mam to takto a vejde se mi tam :

Mamiya RB67 s nasazenym sklem a kazetou
3 dalsi skla
filtry, filmy, dratenky, kazeta

na Lee filtry mam origos futralek + kazdy filtr jeste v takovem sametovem pouzderku od Cokinu, B+W filtry v origos krabickach.

To vse se vejde do horni casti batohu, do spodni se vejde svacina, ci nahradni obleceni.

Zkusim nafotit a poslat, ale jinak je to presne tento batoh :???:

http://www.temnakomo...80511221530.jpg
http://www.temnakomo...80511222315.jpg

Ale ten kocour, je můj ;)
  • 0

#10 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 12 březen 2012 - 18:41:46

Jako batoh doporucuji sehnat starsi (vyroba skoncila) batoh Treksport Alpin 55,
a do toho udelat vnitrni vystelku, mam to takto a vejde se mi tam :


Ja si prave rikal, ze bych do batohu (kterej uz mam a mohl by slouzit i normalne) daval nejaky stary fotobrasny co se daji levne sehnat a pripadne nosit/vozi samostatne - bylo by to flexibilnejsi. Ale je pravda, ze Tvuj batoh vypada moc dobre a dotazene. Z ceho je udelana ta vystelka? Zatim jsem slysel akorat o pouziti karimatky.
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 březen 2012 - 20:04:42

karimatka je ideální materiál, stačí zašít do batohoviny nebo šusťáku, přidat suchý zipy nebo to sešít dohromady napevno. fantazii se meze nekladou.

Ještě jsem se k takovému ultimativnímu řešení nedostal, takže Pentax 645 je v klasické fotobrašně a když je potřeba jsem schopen ji nacpat do batohu pro delší výlety, na treky ji připínám na popruhy krosny zepředu.
Pro velkoformát používám tentýž batoh, na dno přijde pytel s kazetama, na to postupně foťák zabalený do jepťuchy, malá fotobrašnička s 2 objektivama případně pro větší počet testuju kartonovej pořadač a na vrchu je igelitka s filtrama, expozimetrem atd. Použití: postavim stativ, na hák pověsím igelitku, na stativ namontuju foťák, případně vyměním objektivy a zavěsím batoh, nakonec mám přístupné kazety co jsou na dně. Jednoduché, funkční. Jenom to komplikuje když si přibalím ještě Fujinu na barvu, ale ta se dá dát kolem krku.
  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 březen 2012 - 07:03:59

Jinak batohy a vlozky do nich se tu uz resily, napr.:
http://www.temnakomo...post__p__443139
  • 0

#13 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 18 červen 2012 - 15:05:05

Vážení kolegové, menší bráška koně, skromný, vytrvalý a houževnatý bude jistě ideálním nosičem Vaší fotografické výbavy![attachment=538:donkey bag.png] S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních