Přejít na obsah


Fotka

pár dotazů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 13 březen 2012 - 17:41:04

Zdravím přátele:),

už tady dlouho nikdo nedal pár amatérských dotazů, aby si ti zkušení mohli zanadávat, že ti mladí nečtou forum (ale čtou, dokonce i knížky:) a ptají se na ty stejné věci stále dokola, tak semka házím pár věcí, co jsem se nedočetl ani jinde nenašel...

1. tak pro začátek něco banálního, negativ lesklou stranou k opalové žárovce? Jednou čtu, že ano, podruhé, že to je jedno..je to jedno?? a jestli není, proč?

2. k čemu slouží třetí kondenzor? Mám magnifax 3a a v něm 2 kondenzory, jedničku a dvojku.

3. jak dlouho přerušujete? stačí minuta? Můžu ustalovat déle než je napsáno na lahvi od fomafixu speed? a perete? co teplota vody, může ovlivnit délku praní? Peru (RC) dokud se mi v rukou nezmění povrch fotky na hladkou plochu. A neperu ve stojaté vodě, ale v tekoucí a drhnu fotku, fyi.

4. děláte proužkovku na každou fotku?

moc děkuji za Váš čas! a jestli vás to nebude otravovat, hodím sem další věci po další vyvolávání a zvětšování.
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2012 - 18:24:51

1. vyzkoušej a schválně jestli uvidíš rozdíl :???:
2. pro různé velikosti filmu se používá různá konfigurace pro dosažení rovnoměrného prosvětlení při maximálním využití světelného výkonu.
3. asi 20s, ustalování - ano ale s časem zbytečně nepřeháňet (do 10minut). ano, peru fotky ;), teplota vody - viz příbalový leták. RC - asi 3 výměny vody, ne víc jak 10minut, pro mě stačí. Baryt - i přes hodinu, dvě, několikerá výměna vody.
4. ano
  • 0

#3 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 14 březen 2012 - 10:11:34

2. zajímalo by mě na jaký formát? 6x6? 6x7?
  • 0

#4 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2012 - 14:39:04

1. vyzkoušej a schválně jestli uvidíš rozdíl :)

Nebudu Tě trápit - lesklou nahoře k žárovce, jinak to budeš mít zrcadlově převrácené. Což u některých záběrů možná nepoznáš a u jiných silně (čísla, nápsy ap.) Zdařec Luigi ;)
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 březen 2012 - 15:22:36


1. vyzkoušej a schválně jestli uvidíš rozdíl :)

Nebudu Tě trápit - lesklou nahoře k žárovce, jinak to budeš mít zrcadlově převrácené. Což u některých záběrů možná nepoznáš a u jiných silně (čísla, nápsy ap.) Zdařec Luigi ;)


Ale notááák, jsi mi zkazil škodolibou radost :)
  • 2

#6 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2012 - 16:26:17

Ale notááák, jsi mi zkazil škodolibou radost ;)

Promiň, chápu, kdybych měl jistotu, že tam vrzne negativ s písmem nebo čísly, tak bych LUkáše taky nechal lehce vycukat, ale co kdyby tam šoupnul rybník.... Zdařec, Luigi :)
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2012 - 17:04:34

3. jak dlouho přerušujete? stačí minuta? Můžu ustalovat déle než je napsáno na lahvi od fomafixu speed? a perete? co teplota vody, může ovlivnit délku praní? Peru (RC) dokud se mi v rukou nezmění povrch fotky na hladkou plochu. A neperu ve stojaté vodě, ale v tekoucí a drhnu fotku, fyi.


Minuta stačí. Ustalovaní delší dobu ti nedoporučuju, ale nemusí š se slepě na sekundy držet ustalovací doby. Fomaspeed ti moc nedoporučuju. Teplota vody ovlivňuje délku praní, čím teplejší tím dříve vypráno, ale dávej pozor aby ti neslezla emulze, čili žádná horká voda. RC per proudem aspoň 5 minut při teplejší vodě. Když pomáháš při vypírání prsty na emulzi tak to samozřejmě urychlíš.
Ještě jedna rada. Na papírech RC se nauč, ale přejdi pak na barytované papíry, kvalitativní rozdíl je značný, stálost obrazu delší. Jen trošku drbačky navíc.
  • 1

#8 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 14 březen 2012 - 22:30:25


3. jak dlouho přerušujete? stačí minuta? Můžu ustalovat déle než je napsáno na lahvi od fomafixu speed? a perete? co teplota vody, může ovlivnit délku praní? Peru (RC) dokud se mi v rukou nezmění povrch fotky na hladkou plochu. A neperu ve stojaté vodě, ale v tekoucí a drhnu fotku, fyi.


Minuta stačí. Ustalovaní delší dobu ti nedoporučuju, ale nemusí š se slepě na sekundy držet ustalovací doby. Fomaspeed ti moc nedoporučuju. Teplota vody ovlivňuje délku praní, čím teplejší tím dříve vypráno, ale dávej pozor aby ti neslezla emulze, čili žádná horká voda. RC per proudem aspoň 5 minut při teplejší vodě. Když pomáháš při vypírání prsty na emulzi tak to samozřejmě urychlíš.
Ještě jedna rada. Na papírech RC se nauč, ale přejdi pak na barytované papíry, kvalitativní rozdíl je značný, stálost obrazu delší. Jen trošku drbačky navíc.


děkuji Krakene, jj, učím se na RC, ale už pokoukávám po skle, abych mohl napínat baryt...

a jakej ustalovač doporučuješ? nejraději bych si už začal něco míchat sám, ale na to se ještě necítím, takže si rád něco koupím...no rada nad zlato)

díky díky, happy happy
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2012 - 23:02:29



3. jak dlouho přerušujete? stačí minuta? Můžu ustalovat déle než je napsáno na lahvi od fomafixu speed? a perete? co teplota vody, může ovlivnit délku praní? Peru (RC) dokud se mi v rukou nezmění povrch fotky na hladkou plochu. A neperu ve stojaté vodě, ale v tekoucí a drhnu fotku, fyi.


Minuta stačí. Ustalovaní delší dobu ti nedoporučuju, ale nemusí š se slepě na sekundy držet ustalovací doby. Fomaspeed ti moc nedoporučuju. Teplota vody ovlivňuje délku praní, čím teplejší tím dříve vypráno, ale dávej pozor aby ti neslezla emulze, čili žádná horká voda. RC per proudem aspoň 5 minut při teplejší vodě. Když pomáháš při vypírání prsty na emulzi tak to samozřejmě urychlíš.
Ještě jedna rada. Na papírech RC se nauč, ale přejdi pak na barytované papíry, kvalitativní rozdíl je značný, stálost obrazu delší. Jen trošku drbačky navíc.


děkuji Krakene, jj, učím se na RC, ale už pokoukávám po skle, abych mohl napínat baryt...

a jakej ustalovač doporučuješ? nejraději bych si už začal něco míchat sám, ale na to se ještě necítím, takže si rád něco koupím...no rada nad zlato)

díky díky, happy happy


Smíchat dvě chemikálie z vodou není až takový problém, ne? Z ustalovačů doporučuju klasický kyselý, nebo TF2. T těmi speedovými ustalovači na bázi thiosíranu amonného nemám dobré zkušenosti. Není problém to odvážit a namíchat, opř. zaslat. Pokud nebude ochotný nikdo z pražských temnokomorníků, rád ti to při troše času odvážím a zašlu, za cenu chemie a poštovného.
  • 0

#10 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 14 březen 2012 - 23:14:09




3. jak dlouho přerušujete? stačí minuta? Můžu ustalovat déle než je napsáno na lahvi od fomafixu speed? a perete? co teplota vody, může ovlivnit délku praní? Peru (RC) dokud se mi v rukou nezmění povrch fotky na hladkou plochu. A neperu ve stojaté vodě, ale v tekoucí a drhnu fotku, fyi.


Minuta stačí. Ustalovaní delší dobu ti nedoporučuju, ale nemusí š se slepě na sekundy držet ustalovací doby. Fomaspeed ti moc nedoporučuju. Teplota vody ovlivňuje délku praní, čím teplejší tím dříve vypráno, ale dávej pozor aby ti neslezla emulze, čili žádná horká voda. RC per proudem aspoň 5 minut při teplejší vodě. Když pomáháš při vypírání prsty na emulzi tak to samozřejmě urychlíš.
Ještě jedna rada. Na papírech RC se nauč, ale přejdi pak na barytované papíry, kvalitativní rozdíl je značný, stálost obrazu delší. Jen trošku drbačky navíc.


děkuji Krakene, jj, učím se na RC, ale už pokoukávám po skle, abych mohl napínat baryt...

a jakej ustalovač doporučuješ? nejraději bych si už začal něco míchat sám, ale na to se ještě necítím, takže si rád něco koupím...no rada nad zlato)

díky díky, happy happy


Smíchat dvě chemikálie z vodou není až takový problém, ne? Z ustalovačů doporučuju klasický kyselý, nebo TF2. T těmi speedovými ustalovači na bázi thiosíranu amonného nemám dobré zkušenosti. Není problém to odvážit a namíchat, opř. zaslat. Pokud nebude ochotný nikdo z pražských temnokomorníků, rád ti to při troše času odvážím a zašlu, za cenu chemie a poštovného.


tiberian už mi napsal do zprávy, že mi za kilčo zašle na 5 litrů..něco si o tom zprve přečtu, zkusím se poptam v praze a pak případně napíšu..díky pánové
  • 0

#11 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 14 březen 2012 - 23:23:27





3. jak dlouho přerušujete? stačí minuta? Můžu ustalovat déle než je napsáno na lahvi od fomafixu speed? a perete? co teplota vody, může ovlivnit délku praní? Peru (RC) dokud se mi v rukou nezmění povrch fotky na hladkou plochu. A neperu ve stojaté vodě, ale v tekoucí a drhnu fotku, fyi.


Minuta stačí. Ustalovaní delší dobu ti nedoporučuju, ale nemusí š se slepě na sekundy držet ustalovací doby. Fomaspeed ti moc nedoporučuju. Teplota vody ovlivňuje délku praní, čím teplejší tím dříve vypráno, ale dávej pozor aby ti neslezla emulze, čili žádná horká voda. RC per proudem aspoň 5 minut při teplejší vodě. Když pomáháš při vypírání prsty na emulzi tak to samozřejmě urychlíš.
Ještě jedna rada. Na papírech RC se nauč, ale přejdi pak na barytované papíry, kvalitativní rozdíl je značný, stálost obrazu delší. Jen trošku drbačky navíc.


děkuji Krakene, jj, učím se na RC, ale už pokoukávám po skle, abych mohl napínat baryt...

a jakej ustalovač doporučuješ? nejraději bych si už začal něco míchat sám, ale na to se ještě necítím, takže si rád něco koupím...no rada nad zlato)

díky díky, happy happy


Smíchat dvě chemikálie z vodou není až takový problém, ne? Z ustalovačů doporučuju klasický kyselý, nebo TF2. T těmi speedovými ustalovači na bázi thiosíranu amonného nemám dobré zkušenosti. Není problém to odvážit a namíchat, opř. zaslat. Pokud nebude ochotný nikdo z pražských temnokomorníků, rád ti to při troše času odvážím a zašlu, za cenu chemie a poštovného.


tiberian už mi napsal do zprávy, že mi za kilčo zašle na 5 litrů..něco si o tom zprve přečtu, zkusím se poptam v praze a pak případně napíšu..díky pánové

za tu cenu ber hned - ona výroba tf-2 je celkem easy ale když budeš mít 5l tak to ti vydrží až do důchodu - teď sem dělal v litrovce dobrý 3 měsíce s frekvencí 2x týdně po 20 papírech a vylil jsem jí jenom proto že mi v ní už plaval nevyfiltrovatelnej bordel a bál sem se aby to nezanechalo stopy - ustalovala vesele dál :smile:
  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 15 březen 2012 - 07:46:54

... - teď sem dělal v litrovce dobrý 3 měsíce s frekvencí 2x týdně po 20 papírech a vylil jsem jí jenom proto že mi v ní už plaval nevyfiltrovatelnej bordel a bál sem se aby to nezanechalo stopy - ustalovala vesele dál :smile:


jestli dobře počítám, v 1 litru ustalovače TF2 během 3 měsíců 480 papírů? jak velké papíry to byly?
tak doufám, že stejnou radost z těch fotek budeš mít i za rok, dva.....
  • 1

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 březen 2012 - 11:01:23

Jak říká Jirinol, opatrně, zas tak "sytý" ten ustalovač není. 5 litrů mám tak na rok a to nemám příliš velkou produkci.
  • 1

#14 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 15 březen 2012 - 11:07:13

13x18cm - z žádnou fotkou se zatím nic neděje tak doufám že to bude ok i časem - btw stejně šlo vesměs o učení - na jednu fotku sem spotřeboval někdy i 5-10 papírů - jsem dost perfekcionalista co se výsledku týče...
  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 15 březen 2012 - 12:53:49

13x18cm - z žádnou fotkou se zatím nic neděje tak doufám že to bude ok i časem - btw stejně šlo vesměs o učení - na jednu fotku sem spotřeboval někdy i 5-10 papírů - jsem dost perfekcionalista co se výsledku týče...


to mi tedy vychází na 11,23 m2 papíru, no potěš koště.....
  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 15 březen 2012 - 13:04:30

doporučím ti přečíst si tohle:
http://photo.net/bla...ng-forum/007dXZ
a pokud chceš šetřit na ustalovači, tak používat způsob dvoustupňového ustalování, při kterém je větší jistota, že filmy (i papíry) budou ustáleny dobře.
v každém případě 11m2 na jeden litr je příliš mnoho !!!
  • 0

#17 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 10 duben 2012 - 13:39:35

1. vyzkoušej a schválně jestli uvidíš rozdíl :smile: 2. pro různé velikosti filmu se používá různá konfigurace pro dosažení rovnoměrného prosvětlení při maximálním využití světelného výkonu. 3. asi 20s, ustalování - ano ale s časem zbytečně nepřeháňet (do 10minut). ano, peru fotky :smile:, teplota vody - viz příbalový leták. RC - asi 3 výměny vody, ne víc jak 10minut, pro mě stačí. Baryt - i přes hodinu, dvě, několikerá výměna vody. 4. ano


poradil by mi někdo ohledně těch kombinací?? K čemu samotný kondenzor 1? k čemu 2. kondenzor? a jejich kombinace s trojkou????

děkujiii pánové
  • 0

#18 ady

ady

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 červenec 2012 - 00:41:07

1. vyzkoušej a schválně jestli uvidíš rozdíl :smile: 2. pro různé velikosti filmu se používá různá konfigurace pro dosažení rovnoměrného prosvětlení při maximálním využití světelného výkonu. 3. asi 20s, ustalování - ano ale s časem zbytečně nepřeháňet (do 10minut). ano, peru fotky :), teplota vody - viz příbalový leták. RC - asi 3 výměny vody, ne víc jak 10minut, pro mě stačí. Baryt - i přes hodinu, dvě, několikerá výměna vody. 4. ano


poradil by mi někdo ohledně těch kombinací?? K čemu samotný kondenzor 1? k čemu 2. kondenzor? a jejich kombinace s trojkou????

děkujiii pánové


mám dojem, že tady jsem odpověď našel.. http://www.uloz.to/x...ax-3-manual-pdf
jinak zajímavé vidět oficiální informace.
ale neznám rozdíl 3a, takže dyštak sory, jestli to bude něco jiného.
  • 0

#19 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 28 červenec 2012 - 09:20:19

manuál pro 3a včetně informace o použití kondenzorů máme tady v souborech: http://www.temnakomo...42-magnifax-3a/
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních