Přejít na obsah


Fotka

Pomôcka (tabuľka) na určenie expozície


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 březen 2012 - 14:01:06

Zdravím. Pred nedávnom som začal fotiť Lubitelom a nemám expozimeter. Digitál vláčiť zo sebou a porovnávať aké clony a časy dáva on sa mi nechce, tak sa nenaučím nič. Googlil som a našiel som zatiaľ iba takúto pomôcku a tú nosím v mobile a pomáham si ňou. Akurát si prepočítavam keď mám iné ISO. Nemáte alebo nepoznáte kde by niečo takéto prehľadné dalo niekde nájsť? Kým to dostanem "do očí" tak mi to veľmi pomôže...a verím že nielen mne :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 18 březen 2012 - 14:07:51

tahle tabulka mi nepřijde moc přesná - jako kdybys to vymáchal v rodinalu 1+100 tak to asi nějak dopadne ale osobně bych radši pořídil nějaký obyč expozimetr - třeba sverdlovska čtyřku ti můžu nabídnout za 700+ případná pošta ale nechci se vtírat...
  • 0

#3 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 18 březen 2012 - 15:48:05

http://photo.net/cla...as-forum/00H1rS

http://www.fredparker.com/ultexp1.htm
  • 2

#4 Zee

Zee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationHolíč, Slovakia
Reputace: 38

Publikováno 18 březen 2012 - 18:00:44

Tak keď už sa ťaháš s mobilom v ktorom máš túto "pomôcku", tak napr. toho Sverdlovska 4 by si uniesol tiež (si myslím). Naviac by mohol poslúžiť aj do budúcna (časom aj tak budeš musieť nejaký kúpiť), naviac s cenou 700 KČ... (je to dobrá ponuka - tým sa nesnažím nijako prihriať polievku kolegovi MrB14ck - len konštatujem). Mám tu pred sebou niekoľko takých tabuliek, ale s expozimetrom si niesu rovno.
  • 0

#5 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 březen 2012 - 18:22:29

Jasné žu takéto tabuľky niesú presné ale ide mi o to aby som mal aspoň približnú predstavu, naučil sa to a dostal to do očí aspoň trochu. Včera som vyfotil celý film a dnes som začal ďalší. Zapisujem si ku každej snímke aký som dal čas a clonu aby som vedel keď to vyvolám ako som to fotil.
  • 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 18 březen 2012 - 18:49:00

tahle tabulka mi nepřijde moc přesná - jako kdybys to vymáchal v rodinalu 1+100 tak to asi nějak dopadne ale osobně bych radši pořídil nějaký obyč expozimetr - třeba sverdlovska čtyřku ti můžu nabídnout za 700+ případná pošta ale nechci se vtírat...

Vezmi jej na sraz, asi uděláme bussines... Případně nevyměnil by jsi za papíry Ilford MG X press 13x18
  • 0

#7 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 18 březen 2012 - 20:08:41

Jasné žu takéto tabuľky niesú presné ale ide mi o to aby som mal aspoň približnú predstavu, naučil sa to a dostal to do očí aspoň trochu. Včera som vyfotil celý film a dnes som začal ďalší. Zapisujem si ku každej snímke aký som dal čas a clonu aby som vedel keď to vyvolám ako som to fotil.

Nejde o tabulku, ale o hlavu. Pokud budeš o scéně přemýšlet a použiješ rozumnou kombinaci film/vývojka, tak se dá na tenhle návod spolehnout - http://www.fredparker.com/ultexp1.htm

Bez spotmetru nedám ani ránu, ale pro případ ztroskotání jsem si to několikrát zkoušel. Odhadnout expozici a porovnat se spotem. V rozumným světle jsem se lišil tak o clonu. Pokud fotíš důležitý snímky pomocí "bracketingu", tak se vejdeš.

Používám Fomu 100@50 a docela mě překvapilo, jak malej rozdíl dělá expozice jedný scény N-1, N a N+1 na vyvolaným filmu. Schválně si to někdy zkus.
  • 0

#8 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 březen 2012 - 22:27:12

Napadlo ma že sa opýtam krsného otca, ten Lubitel bol jeho kedysi. Ako on fotil. Isto nemal žiadný expozimeter a podobne. Som zvedavý čo povie.
  • 0

#9 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 18 březen 2012 - 23:31:59

Napadlo ma že sa opýtam krsného otca, ten Lubitel bol jeho kedysi. Ako on fotil. Isto nemal žiadný expozimeter a podobne. Som zvedavý čo povie.

ono kdysi filmy byly víc expozičně pružné - když mi vyprávěl děda jak fotil svitek v agfě troliboxu která má jeden čas a dvě clony tak sem nevěřil vlastním uším - pak to vymáchal v univerzální vývojce a okontaktil - z jednoho svitku měl i 8 fotek z 8 v pohodě...
  • 0

#10 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 březen 2012 - 23:47:58

Našiel som užitočnú stránku kde je kopu pojmov vysvetlených a je to po slovensky (ak niekto neovláda dobre angličtinu). Dám to sem a snáď to tu nájde niekedy nejaký hľadajúci začiatočník a pomôže mu to. Budem len rád :???:

http://irisfoto.sk/f...page=matematika
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 22 březen 2012 - 00:45:58

ono kdysi filmy byly víc expozičně pružné...


No joo, dneska ty acrosy a ektary uz nestoji za nic... rozsah tak dve clony, kdyz se povede... :???:
  • 0

#12 2M

2M

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2012 - 23:16:56

S Lubitelom 2 som začínal pred 34 rokmi. V podstate tak ako sa o to pokúšaš ty. Foma vtedy balila filmy aj s letákom, kde bola obdobná tabuľka. No, "niečo" z toho vždy vyšlo, ale konzistentné výsledky určite nie. A dostať to do oka ? - tak takto teda určite nie! Skutočný zlom u mňa nastal až keď som si kúpil expozimeter - vtedy Leningrad 4 a prečítal snáď všetky knihy o fotografovaní z miestnej knižnice. Odvtedy už bolo z 12 záberov na filme 12 použiteľných (expozične), zmenšil sa odpad, zvýšila sa moja spokojnosť...
  • 0

#13 Igni

Igni

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 10:08:49

Našiel som užitočnú stránku kde je kopu pojmov vysvetlených a je to po slovensky (ak niekto neovláda dobre angličtinu). Dám to sem a snáď to tu nájde niekedy nejaký hľadajúci začiatočník a pomôže mu to. Budem len rád ;-)

http://irisfoto.sk/f...page=matematika

Lubitela dvojku jsem nedávno pořídim za směšný penízek na aukru a jakožto začátečník sháním informace. musím říct že tabulka pod článkem mi přijde pro začátečníka jako suprová věc - jednoduše sem se v ní vyznal a doufám že bude ku prospěchu. tedy jednoduše, Díky za ní
  • 0

#14 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 leden 2013 - 10:25:41

Stejně jsou to jen orientační tabulky. Vždycky záleží co cheš zdůraznit, jak je snímaná plocha prosvětlená a jakým poměrem a s jakým rozložením ploch. Já nevím, ale mě expozimetr vždycky jen nějak divně rozptyloval. Naučil jsem se skládat výslednou expozici intuitivně podle vjemu. Nějakou představu o clonách za slunce nebo soumraku člověk mít musí, ale to doladění je vždycky v hlavě:)
  • 0

#15 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 4 leden 2013 - 17:10:10

No já nevím. Taky jsem s takovou podobnou (ještě podrobnější dokonce) tabulkou chvíli fotil. Na všech filmech z té doby je 36 obrázků. Pak jsem si pořídil aparát s měřením a hned bylo o poznání veseleji. A to nemluvím o faktu, že když jsem si pořídil další aparát, tentokrát už s výborně vyladěným bodovým měřením, tak to teprve začalo být ono. Hlavně asi záleží, co si kdo od výsledné fotky slibuje. Komu stačí mít tam "něco", ten se obejde po chvíli i bez tabulky. Hlavně s dnešními pružnými filmy. Na druhou stranu, ten kdo chce zachycovat svět bez velké dávky náhody/umění/říkejtetomujakchcete, pro toho je dobré měření základ. Teda podle mě.
Neberte si to, prosím, nijak osobně, kolego Graine.
  • 0

#16 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 leden 2013 - 17:28:49

Ale kdež bych se hněval:)))) Základ u focení je klídek, takže široké fórum debaty vždy otevřeno:) A vůbec nevyvracím důležitost měření, ono kazit si matroš přílišným bohémstvím taky není nic moc:) Prostě jsem se nějak zaběhl a zatím to funguje:)
  • 0

#17 Wisly

Wisly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 leden 2013 - 22:57:17

Alebo, ked uz zo sebou vlacis mobil, tak si stiahni aplikaciu Light meter do androidu. Nie je to sice bohvieco, ale aspon kym nezozenies riadny expozimeter. Je to lepsie ako ta tabulka.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních