Přejít na obsah


Fotka

Pochopení starého expozimetru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 kure

kure

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2012 - 15:27:15

Zdravím,
procházel jsem domácí poklady a narazil jsem na řadu fotoaparátů, kamer a rozhodl jsem se trošku si vyzkoušet focení na měchový foťák Zeiss Nettar 516. Sice nejdou časy delší než 1/15, ale prostě má svoje kouzlo :D. Ještě jsem objevil starý expozimetr, ale úplně netuším jak funguje. Co tak chápu, že hodnotu k hodnotě DIN netočím kroužek s časy podle toho, na jaké černé políčko ukáže ručička epozimetru, ale k čemu tam jsou ta červená políčka pod těma černýma a jak se v tom přesně vyznat?

Přiložený soubor  P1070487.JPG   4,59MB   118 Počet stažení
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 duben 2012 - 17:01:17

nahoře budou krátké a dole stupnice s dlouhými expozičními časy
expozimetr bude mít někde nějaké klapátko, nebo clonku, která se vřadí nebo nevřadí a tím pracuje jedna anebo druhá stupnice, ale tenhle typ neznám
-
jinak měření "okem" dle nějaké tabulky, kartičky - mráček, sluníčko atd. bude asi stejně přesné, nebo přesnější tohoto přístroje

jestli u tý závěrky časy váznou je lepší ji dát před používáním vyčistit a nebo aspoň před expozicí procvakat s krytkou naprázdno, aby byla "zaručeně rozhejbaná" aspoň pro ten jeden záběr
aby nebylo zklamání
  • 0

#3 kure

kure

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2012 - 21:37:31

Tak žádné překlapávátko tam není, hledal jsem nějaké návody atp. jediná byla zmínka, že ta červená stupnice by se měla týkat f 1,4-2,8. No uvidim, je pravda že normálně si fotim na kompakt kde mam nastaveno soustavně 100ISO,takže sem snad schopnej nějak ty časy odhadnout.
  • 0

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 duben 2012 - 08:10:36

Drahé kuře: http://www.edvandera...pages/index.htm
  • 0

#5 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 duben 2012 - 09:18:01

Sakra odkaz nefunguje. Což nevadí, jelikož co by selenový exp. bude asi jinde... Sorry. Obecně řečeno se domnívám že měří neustále, pokud neukazuje ve slabých světelných podmínkách, stisknutím červeného tlačítka se uvnitř odsune clonka odkryje celé čidlo a čte se červená stupnice na měřáku. Kolečka na tělě jsou vlastně primitivní počítač.
  • 0

#6 kure

kure

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2012 - 17:03:10

Neměří stále, měří pouze po stisknutí červeného tlačítka. Když se nestiskne, tak tu ručičku nerozhýbu ani kynetickou energií jak s tím "kynklám" ze strany na stranu. A ještě na tom otočném kolečku-hodnoty 50-25-10-5-2-1-2-4-8-15-30-1'-2ˇ-4 jasně že chápu 1/10 1/5 ale pak to přejde do těch červenejch sem ztracenej např. 2-1-2 u první dvojky tu bude 1/2 protože to následuje za 1/5, ale pak tam ta další čísla??? Ta poslední červená s apostrofem budou znamenat asi celé vvteřiny, ale ta ostatní?
  • 0

#7 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 duben 2012 - 17:14:02

1/5,1/2,1 sec, 2 sec, .... 30 sec, 1 min, 2 min, 4 min

Někde by mělo být něco co ti oddělí hladiny osvětlení. Je blbost aby jedna ručička, jedno čidlo a jedno tlačítko měřily dvě hladiny osvětlení. Zkoušel jsi to i proti silnému zdroji světla? Je slyšet nějaký zvuk šoupání, klapnutí při stisku tlačítka? No a poslední možnost.. Koukni dovnitř.
  • 0

#8 kure

kure

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2012 - 17:34:55

Díky, to mě nenapadlo, že to jsou minuty. Zkoušel jsem svítit baterkou abych poznal, jak to reaguje a opravdu pouze jen při zmáčknutym červenym tlačítku. Fotky jak vypadá jsou zde http://lightmetermus...ixtus09_01.html a tu i rozebraný http://www.myphotowe...tus/sixtus2.htm
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2012 - 17:41:31

Některé expozimetry měly na okénku (za kterým je umístěno čidlo) buď destičku z nějakého matného materiálu - jakousi "clonu, ND filtr" (sloužilo to k měření vysokých hladin), nebo bylo okénko "překryto" "dvířky" se štěrbinou - tentýž účel. Plně odkryté čidlo měřilo "nízké hladiny světla", částečně zakryté vysoké hladiny.
Také je možné, že točítko, kterým se nastavuje citlivost filmu, může fungovat jako přepínač (rozsahů).
Možná byste mohl prozkoumat "okénko čidla", zda tam nelze něco umístit, resp. zda tam něco nebylo (a není to ztraceno). Jistě mohl existovat i jiný způsob, jak omezit vstup světla na čidlo...
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2012 - 17:48:01

Ve druhém odkaze je vidět jakési ozubené kolečko směřující "do dlaně". Co dělá expozimetr, když se jím otočí?
  • 0

#11 kure

kure

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2012 - 18:02:55

Otáčí se pouze kolečko s časy.
  • 0

#12 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 duben 2012 - 18:37:31

podle mě se nastaví na kolečku citlivost, pak expozimetr ukáže packou na nějakej čas, podívám se na ty dvě kolečka kolem citlivosti a pro danou hodnotu času odečtu hodnotu clony kterou zvolím pak na foťáku.
jestli je to tak, že při zmáčknutí červeného tlačítka se aktivuje ten rozsah s delšími časy, tak bez zmáčknutí možná (jen moje hypotéza) nereaguje proto, že je to selenovej expozimetr a je už starej a nereaguje tolik na světlo...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních