Přejít na obsah


Fotka

Z filmovej kamery do TV za starých čias


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 duben 2012 - 20:50:44

Zdravím. Nedá mi spať jedná vec. Ako za starých čias, myslím tak 30 aj viac rokov dozadu vedeli filmy alebo rozprávky natočené na filmovej kamere dostať do televízora. Napríklad viem že Perinbaba bola točená na film. Ako to v tej dobe dostali do televízora? Skenovalo sa to nejako alebo ako? Ešte premietanie v kine to chápem ale toto mi nejde do hlavy. V dnešnej pretechnizovanej dobe si to akosi neviem predstaviť.

Ešte jedno, mám doma JAWU 350/634 a znova ma zaujíma ako vedeli v tom 80 roku, fotku motorku a dielov vytlačiť na papier a montážne príručky. Však to tiež fotili na film :mrgreen:
  • 0

#2 Sledge

Sledge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 duben 2012 - 19:29:05

Zdravím. Nedá mi spať jedná vec. Ako za starých čias, myslím tak 30 aj viac rokov dozadu vedeli filmy alebo rozprávky natočené na filmovej kamere dostať do televízora. Napríklad viem že Perinbaba bola točená na film. Ako to v tej dobe dostali do televízora? Skenovalo sa to nejako alebo ako? Ešte premietanie v kine to chápem ale toto mi nejde do hlavy. V dnešnej pretechnizovanej dobe si to akosi neviem predstaviť.

Na to existovaly filmové snímače - v podstatě stroj s několika promítačkami a obrazovými snímači (dříve elektronkovými). Byl tak však problém v tom, že pro zachování synchronizace je potřeba film strhnout a uklidnit (přejít na další políčko) během půlsnímkového zatemňovacího intervalu, což je cca 1,6 ms. Dokázal to snad jediný přístroj - Flying Spot s pneumatickým strhem (náš pan učitel správně tušil, že tento exotický typ snímače bude jediný, který si budeme pamatovat :smile: a to ještě pouze s 16 mm filmem. Proto se konstruovaly trochu jinak, bohužel ze školy už jsem nějaký pátek a materiály u sebe nemám, tak nemohu dát bližší info. Buď se mohlo využívat paměťových/akumulačních vlastností snímacích elektronek, nebo úprava procesu tak, že pohyb filmu byl plynulý (zejména později u CCD).

Nakonec jsem našel alespoň toto:
http://radio.feld.cv...ie_Televize.pdf

Pro filmové fajnšmekry - existoval i vysílací proces s filmovým intermediátem, kdy se primární obraz (v "živém přenosu") zaznamenával na film, ten se průběžně vyvolával a putoval k obrazovému snímači, jehož výstupní signál se vysílal do éteru (do 60 s od expozice!!!).
http://en.wikipedia....ate_film_system
http://people.ischoo...television.html

Vložený obrázek
  • 1

#3 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 14 duben 2012 - 20:00:29

Ešte jedno, mám doma JAWU 350/634 a znova ma zaujíma ako vedeli v tom 80 roku, fotku motorku a dielov vytlačiť na papier a montážne príručky. Však to tiež fotili na film :smile:


Tie príručky( výkresy v nich ) boli kreslené ručne. Alebo myslíš fotografie v nich?
  • 0

#4 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 15 duben 2012 - 12:46:01

Pro tisk grafiky v knihách je myslím řada metod, z nichž něktré jsou už hodně staré, od různých dřevo-/lino-/mědirytů, přes litografii až po ofset. U každé je potřeba vyrobit tiskovou formu, která umožní opakovaný tisk identických kopií. Tebe asi zajímá, jak se vyráděla tato tisková forma, že? To se dělalo nějdříve ručně a později fotochemickou cestou třeba z negativů.
Příkladem může být bromolejotisk- z fotochemicky vytvořené matrice na fotopapíru se dá tiskařská barva přenést i na obyčejný papír.

Pozn.: čerpám jen z internetových zdrojů :smile:, neručím za správnost :smile: . Určitě tu bude někdo, kdo se grafikou zabývá víc a mohl by poskytnout informace vyššího stupně odbornosti...
  • 0

#5 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 duben 2012 - 18:20:52


Ešte jedno, mám doma JAWU 350/634 a znova ma zaujíma ako vedeli v tom 80 roku, fotku motorku a dielov vytlačiť na papier a montážne príručky. Však to tiež fotili na film :smile:


Tie príručky( výkresy v nich ) boli kreslené ručne. Alebo myslíš fotografie v nich?

Áno fotené je v tých príručkách.

Sledge > Vau! Fascinujúce :smile: A tom som mechanik PC sietí, elektrotechnik ale nemal som ani šajnu ako to fungovalo kedysi. Paráda, vďaka.
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 duben 2012 - 23:21:44

Pre tlač fotografií sa vyrábajú tzv. CTP platne (ak dobre pamätám názov). Nie tak dávno sa tieto platne vyvolávali ako klasické fotografie, len s niekoľkými rozdielmi: Vyrábali sa 4 platne pre jednotlivé farebné výťažky (CMYK), sú z tenkého kovu a namiesto klasickej emulzie je tam niečo iné - modrá farba, ktorá vytvára výstupky oproti rovnému plechu. Zvyšok emulzie sa pri vyvolávaní odplaví. Potom sa platne napnú na bubny v ofsetových strojoch a otlačajú farbu na papier. Modernejšia výroba platní už používa na ich osvit laser, ale princíp je stále rovnaký. Odporúčam tieto platne pozháňať prípadným záujemcom, dá sa z nich vyhotoviť napr. kvalitná strecha na zajačinec alebo kurín, pretože sú chrómované :smile:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních