Přejít na obsah


Fotka

Dvoulázňové vývojky pro umělce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
149 odpovědí na toto téma

#51 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 červen 2014 - 08:50:30

Podla teorie - hladaj chybu najprv u seba - suhlasim.

Ala aj tak sa mi to vidi trochu ine :)


  • 0

#52 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 9 červen 2014 - 08:56:26

Odpovědi na všechny vaše otázky, kolego Pentaxisto, naleznete v knize pana K. S. Ljalikova "Teorie fotografických procesů", nakladatelství československé akademie věd, 1955. Vřele doporučuji si ji opatřit a nastudovat. Bez tohoto teoretického základu se nelze v podstatě nikam dál posunout.


  • 0

#53 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 červen 2014 - 13:01:08

Tak druhý pokus: Tá istá vývojka a film Kodak PlusX, prvých šesť záberov omylom exp. ako 400ASA. Film vyšiel prakticky rovnako ako predchádzajúci, aj tie omylom exp. zábery sú tam, len bude trochu problém s fotkami. Ostatné sú OK, len trochu svetlejšie, ako som to písal minule.

Nabudúce naexponujem na nominál, či respektíve na 100ASA a uvidíme.


  • 0

#54 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 srpen 2014 - 20:46:04

Ďalší pokus, tri filmy Ilford P3 - Jirinol exponované na nominál 400ASA, tá istá vývojka, pri teplote cca 24 stupňov vyvolané 3+3 minúty, preplach čistou vodou a kyslý ustaľovač desať minút. Filmy sú parádne, vývojka plne nahradzuje Microphen, ktorý mi došiel a vďaka ktorému som sa skamarátil s P3, takže ju na P3 budem používať ďalej. Ešte som ju neotestoval pri nafoteni P3 na vyššiu citlivosť (800, 1600) - skúsim, uvidíme.


  • 0

#55 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 26 srpen 2014 - 14:02:46

Ďalší pokus, tri filmy Ilford P3 - Jirinol exponované na nominál 400ASA, tá istá vývojka, pri teplote cca 24 stupňov vyvolané 3+3 minúty, preplach čistou vodou a kyslý ustaľovač desať minút. Filmy sú parádne, vývojka plne nahradzuje Microphen, ktorý mi došiel a vďaka ktorému som sa skamarátil s P3, takže ju na P3 budem používať ďalej. Ešte som ju neotestoval pri nafoteni P3 na vyššiu citlivosť (800, 1600) - skúsim, uvidíme.

Skusil _ - a jak to  dopadlo?


  • 0

#56 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 srpen 2014 - 15:25:29

ešte nie, nebol čas


  • 0

#57 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 11 září 2014 - 13:02:47

Zde je můj recepis na Diafine:

 

A            
voda    750 ml        
Siřičitan sodný: 35g        
Hydrochinon: 6g        
Fenidon: 0,2g    ALT    
Disiřičitan draselný: 6g nebo disiřičitan sodný: 5,478g
Doplnit na 1l

B
voda    750 ml
Siřičitan sodný    65
Borax    20
Doplnit na 1l

 

Jak jsem psal jinde, lze opakovat 2x, osvědčilo se mi to zejména s Double X @ 800. Na agresivní push je ale FX-4 dle mého názoru daleko lepší.


  • 0

#58 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 23 říjen 2015 - 09:40:46

Tak jsem se konečně rozhodnu, že si vyzkoušim nějakou tu dvoulázňovou vývojku. Udělal jsem si D-23 podle Stöcklera a mam teď takovej jenoduchej dotaz. Filmy se při použití dvoulázňovek obvykle nepřednamáčej, takže nedojde ke smytí antihalačky. Překvapilo mě že se nesmeje ani do vývojky - ta zůstává čirá - což je dobře. No a film má po ustálení zbarvenou podložku. Je to asi správně? Jakože Tri-X byl takovej jako růžovej (to jsem kdysi řešil, že barva značí špatný ustálení, ale ustalovač mam čerstvej...) Ještě dodám, že pro rychlejší sušení a odstranění flekanců dělám poslední lázeň filmu v cca 50-60% lihu, kde se pak ta barva z větší části smeje. Dotaz teda je: je v pořádku zbarvená podložka filmu po vyvolání v dělený D23 a ustálení ve fomafixu a nemusim to řešit, nebo dělám něco špatně? Díky.


  • 0

#59 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 říjen 2015 - 10:14:37

TriX se mi nikdy nepovedlo úplně odbarvit, vždy mu zůstane lehce růžový nádech. Pomůže trochu delší praní.

 

Jenom tak, když už se tu probíralo složení lázně B, tak Anchell píše u dělené D-23 varianty:

 

borax 18g/500ml - nízký kontrast, jemné zrno, nižší citlivost

 

kodalk 7,5g/500ml - něco mezi

 

soda 4,5g/500ml - vyšší kontrast, hrubší zrno, nej. využití citlivosti

 

Béčko se používá jako jednorázovka a proto tam není siřičitan, pro klid duše by tam 10g neuškodilo.

Pokud má vývojka tendenci závojovat, je dobré přidat do Áčka bromid.


  • 0

#60 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 26 říjen 2015 - 10:08:33

OK, to jsem tak nějak předpokládal, že ta barva v podstatě má zůstat. Jen že u jinejch vývojek se smejvá asi líp a neni tak výrazná. Béčko jako jednorázovka? Dyť je tam jen báze, tomu se nemůže přece nic stát, ne? Proč by se tam přidával siřičitan? Jinak o těch různejch variantách jsem taky četl. V podstatě by jako vývojka stačil roztok A, protože se zdá, že ten siřičitan tam je dostatečně bazickej a vyvolávání probíhá už v Áčku - v Béčku se to jen dotahne na stíny.

 

Nějaký info jse čerpal taky zdehle, třeba by to mohlo někomu přijít vhod: http://unblinkingeye...D-23/dd-23.html


  • 0

#61 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 26 říjen 2015 - 11:22:46

Já používal béčko jednorázově. Je to levné a je lepší ho mít čerstvé. Pokud se používá opakovaně, tak se tam siřičitan dává. Asi chrání zbytky vývojky, aby lázeň nekazila.

V případě dělené D-23 a podobných variantách probíhá vyvolávání v áčku a v béčku se dotáhnou stíny. U klasických dvoulázňovek jako Diafine není áčko zásadité, a proto probíhá vyvolávání jenom v béčku. Složení áčka se pak nemění.


  • 0

#62 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 červenec 2016 - 12:29:10

Dvoulázňové vývojky pro "umělce"...

Taky vás ve fotografickém uměleckém rozletu brzdí mnoho technických a technologických prkotin, kterým vlastně ani nechcete rozumět? Natož si je pamatovat? NEMUSÍTE!

Pro nás, technické antitalenty s uměleckými sklony, existují totiž negativní vývojky, které nám umožní přímo bohémský fotografický život. Nemusíme si pamatovat, jaký máme založený film. Nemusíme měřit světlo! Stačí intuitivní odhad expozice. Čas při volání můžeme strávit při kafíčku či cigárku bez teploměru a hodinek v ruce. Klidně můžete strčit do tanku stovku spolu se čtyřstovkou. Výsledky budou excelentní! V některých případech vás přímo ohromí ona nevysvětlitelná souhra šťastných náhod, které zhodnotí a zhmotní váš umělecký záměr do negativu výjimečných kvalit.

Ano, řeč bude o dvoulázňových negativních vývojkách!

Nebojte se, jsou to ověřené věci. Začal to Heinrich Stoëckler v třicátých letech minulého století. Tyto vývojky používal i Ansel Adams. Velkou zásluhu na popularizaci těchto vývojek má Barry Thornton.


U nás jsou jako konfekční vývojky dostupné dvě: DIAFINE a EMOFIN.

Princip fungování je geniálně prostý: vývojku rozdělíme na dvě části. V té první je vyvolávací látka a antioxidant. V té druhé pak zásada. Když film namočíme do první, emulze nabobtná a nasaje určité množství vyvolávací látky. V druhé lázni pak dojde k samotnému vývoji. Ve světlech se vývojka za krátký čas spotřebuje a proces se zastaví. Ve stínech se vyvolávací látka spotřebovává méně a pomaleji, a proto se stíny krásně provolají. Tento proces neovlivňuje čas, teplota ani pohyb. Stačí na začátku ťuknout a po nějaké době ještě jednou drcnout nebo překlopit.

Tyto vývojky jsou přímo požehnáním pro záběry v kostelích, katedrálách, tmavých interiérech zámků a jiných tmavých prostor s průhledy přes okna do zahrad atd. Stačí dát kameru na stativ, odhadnout šero, přidat „šváru“ a ještě něco navrch. Otevřít závěrku! Zamknout za sebou dveře a zajít ven na cigáro nebo na pivo...
Já s dvoulázňovkama velmi rád fotograficky odpočívám. Když na mě přijde únava, vezmu starého Zorkije, strčím do něho nějakou prošlou kazetu filmu a jdu se toulat. Mačkám jen tak bez velkého přemýšlení všechny možné blbosti co potkám. Pak to v klidu u kafíčka dvoulázňově vyvolám. To byste nevěřili, co je tam někdy za nápady!

Principiálně by šla rozdělit vlastně každá vývojka. Tak, jak to udělal A. Adams s D23.

Zde je: A. ADAMS D 23



Roztok A:
Dest. voda 750ml
Metol 7,5g
Siřičitan sodný 100g
Dest. voda do 1000ml
Roztok B:
Dest. voda 750ml
Metaboritan sodný 10g
Dest. voda do 1000ml

Původní Stoëcklerka:

Roztok A:
Dest. voda 750ml
Metol 5g
Siřičitan sodný 100g
Dest voda do 1000ml
Roztok B:
Dest. voda 750ml
Borax 10g
Dest. voda do 1000ml
Tyto dvě vývojky dobře fungují s klasickými filmy silnějších emulzí.

Pro novější tenké emulze s placatými krystaly zmodernizoval dvoušichtovku pan Barry Thornton

Roztok A:
Dest. voda 750ml
Metol 6,25g
Siřičitan sodný 85g
Dest. voda do 1000ml

Roztok B:
Dest. voda 750ml
Metaboritan sodný 12g
Dest. voda do 1000ml

Dále tu máme něco podobného Diafine:

Roztok A:
Dest. voda 750ml
Siřičitan sodný 35g
Hydrochinon 6g
Fenidon 0,2g
Pyrosiřičitan sodný 6g
Dest voda do 1000ml

Roztok B:
Dest. voda 750ml
Siřičitan sodný 65g ( já dávám 35g a stačí to)
Metaboritan sodný 20g (méně energická verze/ Borax 20g)
Dest. voda do 1000ml


Schválně nepíši žádné rady, jak který film exponovat. Na to jistě přijdete sami. S jedním filmem projeďte všechny časy, vyvolejte a hned uvidíte, jaké je to vaše správné ISO.

Několik poznámek:
V každém roztoku máčet minimálně 3 minuty.
Kdo nevěří, že se za tak krátký čas může vyvolat film, nechť si udělá malý testík: do skleněných štamprlí nalijte roztoky. Malý odstřižek filmu namočte (na světle) nejdřív do Áčka a po třech minutách do Béčka. V Béčku změřte čas do ztmavnutí
.
Trvanlivost je téměř neomezená (roky).

Vydatnost 15 filmů z litru. Poté vylít Béčko, namíchat nové a klidně pokračovat!

Pro vás, co rádi experimentujete mám jeden návrh:
Vezměte vaši nejoblíbenější konvenční vývojku a jeden zkušebně exponovaný film. Založte jej do tanku. Do litrovky s vodou nasypejte dvě čajové lžičky boraxu nebo metaboritanu sodného a počkejte malou chvilku, než se rozpustí. Nalijte vývojku a nechejte pár minut nabobtnat emulzi. Slijte vývojku a nalijte namíchanou zásadu a po čtyřech minutách slijte a normálně ustalte. Po ustálení si to prohlédněte a napište ostatním vaše dojmy z vynalézání nové vývojky.

Metaboritan sodný (Kodalk) si klidně namícháte doma. Je to velmi jednoduché. Dejte do porcelánové misky 69g boraxu (koupíte v potřebách pro zahrádkáře) a 14,5g hydroxidu sodného (z drogerky). Zakápněte vodou (4-10 kapek) a míchejte a míchejte. Nejdřív se to rozmatlá a pak to začne tuhnout. Nakonec to umělohmotnou lžičkou podrtíte na prášek.

Zdarec! S úctou váš Bzenčák


Zobrazit článek

Potvrdzujem dvoj roztokové vývojky že sú fantastické, ja osobne pracujem s delenou DK20 s verziou Bčka s boraxom. Teraz chcem skúsiť DIAFINE, pokiaľ je uvedený recept adekvátny DIAFINE receptúre samozrejme. Teraz neviem, ako mám postupovať s B roztokom v DIAFINE verzii, či ho mám vylievať po procese, alebo ho opakovane pouzívať. Ja v DK20 mám koncentrát Bčka s boraxom 20g, ten riedim (50ml + 450ml vody) a potom vylejem.Ako to je vo verzii Diafine ... riediť Bčko alebo neriediť?

 

Prikladám zopár prác z DK20 dvojdielnej.Fotené na Fomapan 200. Odkedy pracujem s DK20,fotím len na Fomapan,nakolko výsledky su takmer neporovnatelné od drahých ČB filmov. Foma 200 je brilantná,čistá,ultrajemnozrnná,taktiež Foma 100@200 aj 400ka je výborna v DK200.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#63 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 červenec 2016 - 15:01:15

Celá Diafinka se používá opakovaně. Nic se nevylévá! Béčko se používá opakovaně a velmi pomalu ztrácí alkalitu. Než ztratí úplně, tak se vlastně vynosí (ubude). A musí se namíchat nový roztok.


  • 0

#64 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 červenec 2016 - 17:07:10

Celá Diafinka se používá opakovaně. Nic se nevylévá! Béčko se používá opakovaně a velmi pomalu ztrácí alkalitu. Než ztratí úplně, tak se vlastně vynosí (ubude). A musí se namíchat nový

Ďakujem, ja som zo začiatku práce s DK20 B roztok nevylieval, ale hneď na druhý deň mal roztok s boraxom čajovú farbu,tak som si namiešal silnejši koncentrát a potom som to riedil a hned aj vylial.

 

Takže pri Diafine Bčko neriediť? Pripadá mi to moc tých 20g alkálie, aby mi nevyskočil kontrast...

A ešte jedna otázka: videl som recept na Diafine s hydrogensiricitanom sodným, tu je ale verzia s pyrosiricitanom sodným, ako to je s tými siričitanmi?


  • 0

#65 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 červenec 2016 - 17:52:33

B roztok sa neriedi. V pripade originalnej Diafine je (temer) vecny a regeneruje sa zasobnym roztokom v mnozstve rovnakom, ako sa doplna diel A.

V ostatnych dvojroztokovych vyvojkach sa diel B po pouziti vyleje, a pre dalsie pouzitie sa namiesa novy. Napr borax je jednou z najlacnejsich chemikalii. Po case clovek nadobudne urcitu rutinu a borax davkuje polievkovou lyzicou. Samozrejme vyhradenou na tieto ucely.

Borax po kontakte s pokozkou vie svrbiet. Tak, ako s oststnymi chemikaliami, potrebne su okuliare, ruska a rukavice.

 

 

Otazka na mieste je pouzitie kysleho prerusovaca. V priade pouzita uhlicitanov v roztoku B treba prerusovat vodou (nezalezi vacsinou na case, ak sa dodrzi aspon minimum) i ustalovac by mal byt asi neutralny az zasadity. Uhlicitany burlivo vyvijaju v kyslom prostredi znamy plyn, ktory poskodzuje zelatinu filmu.

 

Truhlik/Pytlik


  • 0

#66 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 červenec 2016 - 17:56:25

B roztok sa neriedi. V pripade originalnej Diafine je (temer) vecny s aregeneruje sa zasobnym roztokom v mnozstve rovnakom, ako sa doplna diel A.

V ostatnych dvojroztokovych vyvojkach sa diel B po pouziti vyleje, a pre dalsie pouzitie sa namiesa novy. Napr borax je jednou z najlacnejsich chemikalii. Po case clovek nadobudne urcitu rutinu a borax davkuje polievkovou lyzicou. Samozrejme vyhradenou na tieto ucely.

Borax po kontakte s pokozkou vie svrbiet. Tak, ako s oststnymi chemikaliami, potrebne su okuliare, ruska a rukavice.

 

Truhlik/Pytlik

Výborne, tak ešte vylúštiť záhadu ktorý siričitan je vhodnejší či Pyro alebo Hydrog....en siričitan...

Moja osobna skusenost pri ostatnych dvoj roztk,vyvojkach,že borax v konc.20g/1Lit. bez riedenia poriadne zvyšuje kontrast...u diafine to asi bude niečo iné


  • 0

#67 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 červenec 2016 - 19:52:49

Ja používam predpis vyššie uvedený podľa bzenčáka. Robím si roztoky na 0,6 litra A aj B s Metaboritanom.  V urobených roztokoch vyvolám 6 filmov a vylejem ich a robím nové. V súčastnosti mám už 9 navážku, a dnes som v nej vyvolal druhý film, Ilford P3 posledné cievky od Jirinola, a film je OK. Prvá lázeň je namodralá, lebo ako prvý film som vyvolal Fomu 200 bez prednamočenia, aj tá je OK.


  • 0

#68 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 červenec 2016 - 19:56:23

Ja používam predpis vyššie uvedený podľa bzenčáka. Robím si roztoky na 0,6 litra A aj B s Metaboritanom.  V urobených roztokoch vyvolám 6 filmov a vylejem ich a robím nové. V súčastnosti mám už 9 navážku, a dnes som v nej vyvolal druhý film, Ilford P3 posledné cievky od Jirinola, a film je OK. Prvá lázeň je namodralá, lebo ako prvý film som vyvolal Fomu 200 bez prednamočenia, aj tá je OK.

Ide o to, že všade na webe na fórach je verzia Diafine Ačka s použitím hydrogensiričitanu sodného...

Z Foma 200 je namodralá lázeň? F200 vo zvitku farbí do zelena...


  • 0

#69 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 červenec 2016 - 21:03:16

 

B roztok sa neriedi. V pripade originalnej Diafine je (temer) vecny s aregeneruje sa zasobnym roztokom v mnozstve rovnakom, ako sa doplna diel A.

V ostatnych dvojroztokovych vyvojkach sa diel B po pouziti vyleje, a pre dalsie pouzitie sa namiesa novy. Napr borax je jednou z najlacnejsich chemikalii. Po case clovek nadobudne urcitu rutinu a borax davkuje polievkovou lyzicou. Samozrejme vyhradenou na tieto ucely.

Borax po kontakte s pokozkou vie svrbiet. Tak, ako s oststnymi chemikaliami, potrebne su okuliare, ruska a rukavice.

 

Truhlik/Pytlik

Výborne, tak ešte vylúštiť záhadu ktorý siričitan je vhodnejší či Pyro alebo Hydrog....en siričitan...

Moja osobna skusenost pri ostatnych dvoj roztk,vyvojkach,že borax v konc.20g/1Lit. bez riedenia poriadne zvyšuje kontrast...u diafine to asi bude niečo iné

 

Este k tomu hydro a pyro:

https://cs.wikipedia...siřičitan_sodný


  • 0

#70 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 červenec 2016 - 21:52:25

 

 

B roztok sa neriedi. V pripade originalnej Diafine je (temer) vecny s aregeneruje sa zasobnym roztokom v mnozstve rovnakom, ako sa doplna diel A.

V ostatnych dvojroztokovych vyvojkach sa diel B po pouziti vyleje, a pre dalsie pouzitie sa namiesa novy. Napr borax je jednou z najlacnejsich chemikalii. Po case clovek nadobudne urcitu rutinu a borax davkuje polievkovou lyzicou. Samozrejme vyhradenou na tieto ucely.

Borax po kontakte s pokozkou vie svrbiet. Tak, ako s oststnymi chemikaliami, potrebne su okuliare, ruska a rukavice.

 

Truhlik/Pytlik

Výborne, tak ešte vylúštiť záhadu ktorý siričitan je vhodnejší či Pyro alebo Hydrog....en siričitan...

Moja osobna skusenost pri ostatnych dvoj roztk,vyvojkach,že borax v konc.20g/1Lit. bez riedenia poriadne zvyšuje kontrast...u diafine to asi bude niečo iné

 

Este k tomu hydro a pyro:

https://cs.wikipedia...siřičitan_sodný

 

Ano pozrel som si, že hydrolýzou je mozne dosiahnuť hydrogensiricitan sodny v roztoku. Ja som dost skeptický k domácej výrobe nahrážok chemikalii ako je vyroba Kodalku a v tomto pripade Hydrogensiricitanu sodného...či to vlastne plní tu funkciu ako je pôvodná chemikalia vyrobená original v chem.priemysle.

Ak to naozaj tak funguje, tak to je dobrá úspora ako kupovať 0,5kg hydrogensiricitanu sodneho za cca 20€...


  • 0

#71 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 červenec 2016 - 22:17:27

!


  • 0

#72 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 červenec 2016 - 22:21:05

 

 



Ano pozrel som si, že hydrolýzou je mozne dosiahnuť hydrogensiricitan sodny v roztoku. Ja som dost skeptický k domácej výrobe nahrážok chemikalii ako je vyroba Kodalku a v tomto pripade Hydrogensiricitanu sodného...či to vlastne plní tu funkciu ako je pôvodná chemikalia vyrobená original v chem.priemysle.

Ak to naozaj tak funguje, tak to je dobrá úspora ako kupovať 0,5kg hydrogensiricitanu sodneho za cca 20€...

 

Je tam rovnica:

Na2S2O5 + H2O = 2NaHSOktora hovori o vzajomnom pomere medzi pyrosiricitanom a hydrogensiricitanom sodnym. Jedno nasypes do vody a stane sa z neho to druhe. Jedna i druha receptura je spravna, ked navazis prislusne mnozstva. Sam som to nevedel, ale tu na temnej mi otvorili oci skusenejsi kolegovia. :)

 

vážne cenné informácie. Do určiteho mnozstva vody nasypem 6g pyrosiric.sod., alebo postupne sypem ako je v recepte..resp. či to musim rozpustiť extra zvlášť..?


  • 0

#73 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 červenec 2016 - 08:16:27

 

 

 



Ano pozrel som si, že hydrolýzou je mozne dosiahnuť hydrogensiricitan sodny v roztoku. Ja som dost skeptický k domácej výrobe nahrážok chemikalii ako je vyroba Kodalku a v tomto pripade Hydrogensiricitanu sodného...či to vlastne plní tu funkciu ako je pôvodná chemikalia vyrobená original v chem.priemysle.

Ak to naozaj tak funguje, tak to je dobrá úspora ako kupovať 0,5kg hydrogensiricitanu sodneho za cca 20€...

 

Je tam rovnica:

Na2S2O5 + H2O = 2NaHSOktora hovori o vzajomnom pomere medzi pyrosiricitanom a hydrogensiricitanom sodnym. Jedno nasypes do vody a stane sa z neho to druhe. Jedna i druha receptura je spravna, ked navazis prislusne mnozstva. Sam som to nevedel, ale tu na temnej mi otvorili oci skusenejsi kolegovia. :)

 

vážne cenné informácie. Do určiteho mnozstva vody nasypem 6g pyrosiric.sod., alebo postupne sypem ako je v recepte..resp. či to musim rozpustiť extra zvlášť..?

 

1. Vezmi tu alternativu receptu, co je s pyrosiricitanom.

2. Ked pride rad na pyrosiricitan, navaz predpisane mnozstvo.

3. Vsyp do roztoku.

4. Pokracuj akoby sa nic nestalo.

Takze ked vezmes pyrosiricitan a vsypes ho do vody, vzniknu dva hydrogensiricitany.

V zivote to nie je az take jednoduche, v roztokoch vacsina latok disociuje a vznikaju tak vazby medzi ionmi vsetkych latok. Vacsinou. Ale niekedy nie. Nejde vobec o vysoku chemiu, ale pre uzivatela pripravenej vyvojky toto moze byt iba nezaujimava tema. Teda ja o chemii viem iba to nevyhnutne. Ked sa tu najde niekto, kto studoval minimalne strednu chemicku, mozno nieco dopise.

Ovela zaujimavejsi je podla mna vysledok toho snazenia. Pyrosiricitan sa pouziva vacsinou tam, kde nie je siricitan vhodny. Co by bolo naozaj dobre, su tu dve knizky na stiahnutie, ktore su naozaj dobre a obe by bolo vhodne precitat si. Obe su od toho iste autora:

 

http://www.temnakomo...-third-edition/

http://www.temnakomo...ell-bill-troop/

 

Netreba ich vediet naspamat a po prvom precitani ich mozno citat na preskacku. Ale je to to najlepsie, co kedy naozaj vyslo k ciernobielej fotografickej chemii. Su potom knizky, ktore rozvijaju niektoru problematiku podrobne - dobre su tie o kave alebo o pyrogallole - ale to si uz clovek zhana zamerne ak narazi na obsahovy limit tychto dvoch kniziek.


  • 1

#74 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 4 červenec 2016 - 14:13:22

Vážení kolegové, úspěšně používám EMOFIN. Je sice z kategorie finančně méně dostupných, ale vývojka je to díky jejím vlastnostem naprosto s k v ě l á. Časy potřebné pro zpracování v jednotlivých lázních jsou ideální i pro uživatele v období zv. středního stařeckého věku. Čas, potřebný k udržení myšlenky se pohybuje do 5 minut. Vyrovnávací účinek pro snímky. kde světlo necháváme na filmové podložce chvíli samostatně pracovat, je velmi dobrý, stejně tak, jako ostrost výsledných negativů. Získal jsem darem několik desítek originálního balení EMOFINU, které se podařilo přestěhovat z CH a tak patrně dožiji a budu následně konservován v EMOFINU. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 3

#75 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 červenec 2016 - 15:36:09

 

Ja používam predpis vyššie uvedený podľa bzenčáka. Robím si roztoky na 0,6 litra A aj B s Metaboritanom.  V urobených roztokoch vyvolám 6 filmov a vylejem ich a robím nové. V súčastnosti mám už 9 navážku, a dnes som v nej vyvolal druhý film, Ilford P3 posledné cievky od Jirinola, a film je OK. Prvá lázeň je namodralá, lebo ako prvý film som vyvolal Fomu 200 bez prednamočenia, aj tá je OK.

Ide o to, že všade na webe na fórach je verzia Diafine Ačka s použitím hydrogensiričitanu sodného...

Z Foma 200 je namodralá lázeň? F200 vo zvitku farbí do zelena...

 

možno do zelena, pozeral som na to len pri nalievaní do tanku na čiernom pozadí, ale to je jedno. Hlavne je, že táto farba nemá žiadný vplyv na činnosť vývojky.

Podľa Bzenčaka používam pyrosiričitan sodný a funguje to.


  • 0

#76 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 4 červenec 2016 - 19:56:21

 

 

 

 



Ano pozrel som si, že hydrolýzou je mozne dosiahnuť hydrogensiricitan sodny v roztoku. Ja som dost skeptický k domácej výrobe nahrážok chemikalii ako je vyroba Kodalku a v tomto pripade Hydrogensiricitanu sodného...či to vlastne plní tu funkciu ako je pôvodná chemikalia vyrobená original v chem.priemysle.

Ak to naozaj tak funguje, tak to je dobrá úspora ako kupovať 0,5kg hydrogensiricitanu sodneho za cca 20€...

 

Je tam rovnica:

Na2S2O5 + H2O = 2NaHSOktora hovori o vzajomnom pomere medzi pyrosiricitanom a hydrogensiricitanom sodnym. Jedno nasypes do vody a stane sa z neho to druhe. Jedna i druha receptura je spravna, ked navazis prislusne mnozstva. Sam som to nevedel, ale tu na temnej mi otvorili oci skusenejsi kolegovia. :)

 

vážne cenné informácie. Do určiteho mnozstva vody nasypem 6g pyrosiric.sod., alebo postupne sypem ako je v recepte..resp. či to musim rozpustiť extra zvlášť..?

 

1. Vezmi tu alternativu receptu, co je s pyrosiricitanom.

2. Ked pride rad na pyrosiricitan, navaz predpisane mnozstvo.

3. Vsyp do roztoku.

4. Pokracuj akoby sa nic nestalo.

Takze ked vezmes pyrosiricitan a vsypes ho do vody, vzniknu dva hydrogensiricitany.

V zivote to nie je az take jednoduche, v roztokoch vacsina latok disociuje a vznikaju tak vazby medzi ionmi vsetkych latok. Vacsinou. Ale niekedy nie. Nejde vobec o vysoku chemiu, ale pre uzivatela pripravenej vyvojky toto moze byt iba nezaujimava tema. Teda ja o chemii viem iba to nevyhnutne. Ked sa tu najde niekto, kto studoval minimalne strednu chemicku, mozno nieco dopise.

Ovela zaujimavejsi je podla mna vysledok toho snazenia. Pyrosiricitan sa pouziva vacsinou tam, kde nie je siricitan vhodny. Co by bolo naozaj dobre, su tu dve knizky na stiahnutie, ktore su naozaj dobre a obe by bolo vhodne precitat si. Obe su od toho iste autora:

 

http://www.temnakomo...-third-edition/

http://www.temnakomo...ell-bill-troop/

 

Netreba ich vediet naspamat a po prvom precitani ich mozno citat na preskacku. Ale je to to najlepsie, co kedy naozaj vyslo k ciernobielej fotografickej chemii. Su potom knizky, ktore rozvijaju niektoru problematiku podrobne - dobre su tie o kave alebo o pyrogallole - ale to si uz clovek zhana zamerne ak narazi na obsahovy limit tychto dvoch kniziek.

 

Už mám v živote prvú Diafinku namiešanú. Ten Hydrogensiričitan som si pripravil zvlášt v 250ml destil.vody,nech to je podľa vzorca bez iných chemikálii. Pyrosiričitan + čistá voda, to som podľa receptu vlial do 750ml časti Diafinu.Tie knihy si prezriem určite, predpokladám sú v angl.jaz. ...to zvládneme :)


  • 0

#77 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 červenec 2016 - 13:00:44

Stala sa zvláštna vec:

Začiatkom júna som namiešal novú várku Diafine (v poradi 9) a vyvolal v nej Fomu T200/120, potom 2x Ilford P3 a Kodak Plus X, filmy boli OK, a dnes Fomu T200/120 a film je svetlý. Môj dotaz teda je, či má niekto skúsenosť s tým, že by ten zelený sajrajt z Fomy mal vplyv na životnosť Diafinky. Už sa mi stalo, že som várku spracovával štyri mesiace a bola v pohode.

Bol to skúšobný film z Pentagona Sixa po prerábke na formát 6x4,5, merané originál hranolom na P Six. Musím ešte preveriť aj tento, ale zdá sa mi, že aj popis na filme je svetlejší ako obvykle. Po usušení filmu musím porovnať s inými, dobre vyvolanými  Fomami T200.


  • 0

#78 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 červenec 2016 - 21:51:03

Napodiv, roztok "B" v miesanych vyvojkach ma kratku zivotnost. Kedze cena je zanedbatelna, tolerancia vysoka, miesa sa vzdy cerstva.

Ani roztok "A" nie je nekonecny, Dochadza ku kontaminacii, svoje spravi oxidacia vzdusnym kyslikom hlavne vplyvom ubytku roztoku, ktory sa vynesie z vyvojnice filmom ... Preto je vhodne doplnat pracovny roztok po rysku (predom stanovenu) cerstvym roztokom.

Ak vyvojky svoje problemy oznamuju vopred podvyvolanim filmu, tak je to fajn. Taky X-Tol bez regeneracie umre medzi dvoma vyvolavaniami, ostanu iba oci pre plac.


  • 0

#79 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 červenec 2016 - 22:13:26

V 565ml roztokov (také mám fľaše) s chemikáliami pre 600ml vyvolávam 6 ks filmov a vylejem, robím nové roztoky-obidva. Ako som písal, stalo sa mi, že som 6 filmov vyvolal za štyri mesiace a všetko bolo OK. Teraz sú to dva mesiace. Po každom vyvolaní dolievam do fliaš destilku až po hrdlo. Nakoľko som už v navážke vyvolal aj osem filmov, viem, že je počítané s tým, že pri každom vyvolaní sa z roztoku niečo vynesie, takže to nemá vplyv na funkčnosť vývojky.

Len som asi prišiel na chybu, hranol na P Sixe mi ukazuje o dva clony viac (porovnávané s Pentaxom MZ3). Mám rozfotený druhý taký istý film, snáď ho zajtra dofotím a vyvolám v tej istej vývojke (6 film), len tak. Film exponujem s upravenou clonou. Uvidíme.


  • 0

#80 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 červenec 2016 - 23:00:41

OK, ale chyba v merani nema nic spolocne s popiskami na kraji filmu. Vzdy, ked posudzujem film, kontrolujem pomer zcernania popisiek a policok samotnych. Ak su popisky OK a policka svetle, je film podexponovany. Ak je sveyle jedno i druhe, ide o podvolany film. Ak je jedno i druhe OK, mohlo by byt vsetko OK. Ale aj nemuselo.

Diel "A" je  v pravych dvojroztkovych vyvojkach miesto, kde film nasaje potrebne rozpustene zluceniny, k vyvolavaniu vsak nedochadza a preto v spravne navrhnutych vyvojkach nedochadza v tomto roztoku k zmene pH, k relativnemu ubytku vyvoavacej latky, k vzniku reakcnych splodin. A tak by mala byt dlhoveka. 600 ml by teoreticky malo stacit na vyvolanie cca 120 filmov. 600ml v citateli a 5ml, ktore kinofilm/svitok vynesie v menovateli dava toto teoreticke cislo. Kedze ale vyssie uvedene okolnosti odlisuju realitu od teorie, ako vhodna naprava je doplnenie vyneseneho roztoku roztokom cerstvym zo zasobnej flase. Destilovanou vodou sa zvykne doplnat z roztoku odparene mnozstvo vody. Bezne sa automaticky doplnaju vodou velke regeneracne systemy vo farebnej fotografii. Este pred spustenim vyvolavania a doplnanim regeneratormi/doplnovacmi/replenisher.

"A" roztok by som preto po 6-tich filmoch nevylieval.


  • 0

#81 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 červenec 2016 - 10:52:08

Po porovnani starších filmov vyvolaných v Diafine, ale aj v iných vývojkách začínam mať pocit, že Diafine (teda aspoň tá vážená ktorú používam) a Foma T200 si spolu nerozumejú. Mám vyvolané Fomy T200 v iných vývojkách, a filmy sú vyvolané dobre. V Diafine sú všetky svetlejšie, akoby podexponované (aj popisky). Keď sa k tomu ešte pripojila podexpozícia o 2 clony, tak sa ani nedivím. Kodak Plus X exponovaný ako 200, Double X ako 400, Foma 100 exp. ako 200 (kino), Ilford P3 exp. ako 400, Agfa APX100 vychádzajú parádne.

 

Čo sa týka Diafinky, ak sa dobre pamätám, tak v 1 litri vývojky by sa malo dať vyvolať 15 filmov. Takže v 600ml vyvolať 6 filmov je asi skutočne málo. Len ja mám zafixované, že v litry vývojky môžem vyvolať 10 filmov (klasické vývojky). Existujú samozrejme aj také, ktoré vyvolajú len 5 filmov a pod. To už zväčša sú špecialitky. Ak by som bral v potaz aj cenu, tak tá nehraje veľkú rolu. Všetkej chémie mám dostatok do konca života a zväčša za babku alebo za odvoz, takže cenu ani neriešim. Jedine čo by mi mohlo dôjsť je metaboritan, ktorý si však viem vyrobiť, respektíve prejsť na variantu s boraxom, ktorého mám okolo 2kg, takže nie je čo riešiť.


  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 červenec 2016 - 18:02:59

Napodiv, roztok "B" v miesanych vyvojkach ma kratku zivotnost. Kedze cena je zanedbatelna, tolerancia vysoka, miesa sa vzdy cerstva.

Ani roztok "A" nie je nekonecny, Dochadza ku kontaminacii, svoje spravi oxidacia vzdusnym kyslikom hlavne vplyvom ubytku roztoku, ktory sa vynesie z vyvojnice filmom ... Preto je vhodne doplnat pracovny roztok po rysku (predom stanovenu) cerstvym roztokom.

Ak vyvojky svoje problemy oznamuju vopred podvyvolanim filmu, tak je to fajn. Taky X-Tol bez regeneracie umre medzi dvoma vyvolavaniami, ostanu iba oci pre plac.

 

Pravda, "náhlá smrt" Xtol-u je hodně nepříjemná věc... Poté, co jsem chemii na Mytol a Instant Mytol  namíchal do propylenglykolu (s výjimkou siřičitanu),  je po problému. Voda - paklíček se siřičitanem - stříkačkou odměřit "koncentrát"- zamíchat - temperovat - vyvolávat. Flaštička zatím drží 4  měsíce, změny aktivity jsem nepozoroval.

P.S. A když se k ředěným roztokům 1+1 a 1+2 přidá Rodinal 1+200, dá se říct, že obrázky jsou "šťavnatější". Možná je o vhodné pro můj zvětšovák s difusním světlem, třeba pro kondenzor je to jinak.


  • 0

#83 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 červenec 2016 - 18:51:45

Diafine konfekční (tudíž poněkud drahá...), namíchána v roce 2012. Mám v láhvi základně 1,25 litru, jak klesnu v "A" na litr, odleju "B" na stejnou výsku v lahvi a do obou doplním chybějících 250 ml z v roce 2012 namíchaného zásobního roztoku. Před půl rokem když jsem s ní dělal napsoledy, jela. Vyvolaných zatím cca 60 filmů. Obzvláště vhodné (dle mého) na volání Fomapanu 400, který je 400 snad jen v tomto....


  • 1

#84 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 6 srpen 2016 - 19:31:03

Ahoj,

 

mozna budu za blbce, ze se to uz probiralo, ale nejak jsem nenasel ... 

Jak to vypada pri pouziti Diafine s Fomapan 120? Myslim tim antihalacni vrstvu. Kdyz to namacim ve vode, tak je to jak brcal ... Co Diafine roztok A? Nekontaminuje se tim? Muzu to pouzivat v pohode dal? Neudela neco to barvivo s vyvojkou?

 

Diky


  • 0

#85 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 6 srpen 2016 - 19:56:23

ano, roztoky se občas hezky barví antihalačkou. většinou to po chvíli trochu zbledne, ale barevné to je samozřejmě dál. negativní vliv nepozorován.


  • 0

#86 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 srpen 2016 - 16:04:14

Tak som to dnes riskol a vyvolal v poradí 6 film v 0,6litri váženej Diafine.  Prečo riskol. Po vyvolaní dvoch Foma F200/120 bol diel A pekne sfarbený do azúrova celkom husto. Výsledok však je OK a myslím si, že to sfarbenie z antihalačky nijako neovplyvnilo vyvolávacie schopnosti vývojky.


  • 0

#87 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 17 září 2017 - 19:50:59

procházel jsem celé tohle vlákno a nevím jestli jsem přehlídl, ale v čem ustalujete po teto vyvojce?

A když nahradím Pyrosiřičitan sodný Disiřičitanem draselným (sodným) jak píše seydou

11-zář 14 13:02:47
má to nějaký neg. vliv?

 


  • 0

#88 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 září 2017 - 21:21:13

Ustaluj ako doteraz.
Nastuduj si neutralne a zasadite ustalovace. Pokial si miesas chemiu sam, oplati sa prebehnut. Viac si lamat hlavu s disiricitanmi (co su vlastne pyrosiricitany) nebudes.
Sodny pyrosiricitan sa inak pouziva aj vo vyvojkach. Ten by sa mozno oplatil :)


  • 0

#89 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 18 září 2017 - 06:28:25

Ustaluj ako doteraz.
Nastuduj si neutralne a zasadite ustalovace. Pokial si miesas chemiu sam, oplati sa prebehnut. Viac si lamat hlavu s disiricitanmi (co su vlastne pyrosiricitany) nebudes.
Sodny pyrosiricitan sa inak pouziva aj vo vyvojkach. Ten by sa mozno oplatil :)

 

Takže TF-2 by mohla být?

 

Kde se dá koupit chemie za rozumnou cenu?

 

Existuje nějaká brožura, kde by byly nějaké základy takovéto chemie pro normální lidi? :-D


  • 0

#90 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 září 2017 - 07:46:48

TF-2 je urcite vyborna.
Ja kupujem v Bratislave v Centralcheme (najcastejsie).

Poznaj svoje okolie je jedna z vyzivev mladeho fotografa :) Bobrik zvedavosti.


  • 0

#91 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 září 2017 - 08:39:10

V každé slušné městské či okresní knihovně  by měli  mít  knihu "Fotografická chemie",  SNTL 1987,  autorství: Karl-Wilhelm Junge, Günter Hübner .  

V antikvariátech bys mohl najít  další knihy s tématem  fotografického receptáře,    mnohá doporučení na česky i anglicky  psané zdroje  vědomostí  najdeš  i tu na  TK,   hledej.  

Slabá brožura nenahradí zanedbané či  chybějící studium  středoškolské chemie  (tohle  ti  nemohu vyčítat,  nemám  už  40 let ponětí o  učebních osnovách tuzemských středních škol)

A kde  najít  zdroje  pro nákup  chemie,   se  dá  během  pár  vteřin vyhledat  na  seznamu.   Takže  začít  receptářem,  až budeš  vědět, co  chceš,  hledej zdroje. 


  • 0

#92 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 září 2017 - 09:35:04

Ano, spravne.

BOZP na prvom mieste :)

Nadoby na pripravu, ci pouzitie fotografickych chemikalii nemiesat s tymi pre potraviny.

Praskovu chemiu navazovat s ruskou na nose, okuliarmi na ociach, fajn su aj modre nirilonove rukavice.

Vacsina chemikalii je v koncentrovanej podobe organizmu skodliva. Staci vsak minimalna obozretnost a riziko sa zmensi na mieru podobnu tomu, ktoremu sa vystavujeme pri prechode cez prechod pre chodcov. Staci sa obzriet do lava, do prava a ked nic nehrozi prejst.
Niektore chemikalie priam vyzyvaju k pokusom, na ktore nie su urcene. Radsej neskusat! Recepty v receptaroch su vymyslene tak, aby cloveku neublizili.
Vela stastia.


  • 0

#93 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 18 září 2017 - 10:01:08

V každé slušné městské či okresní knihovně  by měli  mít  knihu "Fotografická chemie",  SNTL 1987,  autorství: Karl-Wilhelm Junge, Günter Hübner .  

V antikvariátech bys mohl najít  další knihy s tématem  fotografického receptáře,    mnohá doporučení na česky i anglicky  psané zdroje  vědomostí  najdeš  i tu na  TK,   hledej.  

Slabá brožura nenahradí zanedbané či  chybějící studium  středoškolské chemie  (tohle  ti  nemohu vyčítat,  nemám  už  40 let ponětí o  učebních osnovách tuzemských středních škol)

A kde  najít  zdroje  pro nákup  chemie,   se  dá  během  pár  vteřin vyhledat  na  seznamu.   Takže  začít  receptářem,  až budeš  vědět, co  chceš,  hledej zdroje. 

 

Ok, tak  "Fotografická chemie",  SNTL 1987,  autorství: Karl-Wilhelm Junge, Günter Hübner mám. Vrhnu se tedy do studia :)  Ale myslím, že budu muset sehnat někoho na doučování :D

 

Děkuji za doporučení


  • 0

#94 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 3 říjen 2017 - 11:29:44

Chtěl bych vás zkušenější poprosit o pár rad k práci s Diafine. Budu míchat 1 gallon originálu. Do vývojnice potřebuji cca 2l vývojky. Jaký způsob použití je nejvhodnější?

a) používat jednu 2l láhev, zbytek schovat na pozdější doplňování až bude ubývat (množstvím i vydatností?)?

b) používat jednu 2l láhev, až nebudu spokojený s výsledky vylít a začít používat odloženou část (doplněnou na potřebné 2l starým roztokem?)?

c) uchovávat ve velkém kanystru, vždy odlít potřebné 2l do vývojnice a vrátit zpět?

A pak ještě ohledně ustalovače:

d) mám tu skoro čerstvý Fomafix, je k Diafine vhodný? (a je nějaký problém s tím, že už ustaloval po vývojce jiného typu - Foma R09, nebo je tu úplně jedno?)

e) nejsem typ který by si doma něco namíchal, jaký kupovaný ustalovač je pro Diafine nejvhodnější?


  • 0

#95 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 říjen 2017 - 12:19:08

Ahoj Pavle,

Vitaj v klube uzivatelov bezproblemovej chemie.

Kazda z troch moznosti je spravna, ja pouzivam a) .

 

Ustalovanie nie je az taka veda, Fomafix - fajn, neutralne a zasadite ustalovace su lepsie. Najdolezitejsia je na ustalovani jeho ucinnost a potom to nasledne pranie.
Ak si uz v pouzitom ustalovaci nieco ustaloval, na zdrany priebeh spracovania po Diafine to vplyv mat nebude.
Ak pouzivas kysly ustalovac, potom vedz, ze kupel/lazen B obsahuje ucinne zasady, a preto by mohlo dojst prenosom k poskodeniu ustalovaca skor, ako napr po D-76. Pre ochranu kysleho ustalovaca sa preto zvykne pouzivat prerusovac so slabou kyselinou. Ja osobne so presvedceny, ze prudka zmena pH uz v prerusovaci moze viest k devastacii zelatiny a nestoji to za ochranu ustalovaca, ktort po desiatom filme tak-ci-tak vylejem.
Odporucam zasadity ustalovac, pripadne tzv plain fixer - cisty tiosiran sodny. Ak by si mal pristup k chemikaliam, ustalovac sa da namiesat aj z rhodanidu (thiokyanatanu) a thiomocoviny. Samotny thiosiran sa da vsak kupit za hubicku a naco sa trapit.
Ja uz roky prerusujem cistou vodou. Z vyssie uvedenych dovodov. Ked mam viac filmov, pripadne obdobie s vyssou frekvenciou ich prisunu, pouzivam dva ustalovace za sebou. Napred ten opotrebenejsi a za nim ten cerstvejsi. Dnes uz vyhradne fixer C-41RA.


  • 0

#96 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2017 - 14:58:23

Keko a kde kupuješ ten kodak fixer? Ja som ho nikde nevidel..... používam len TF2
  • 0

#97 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 říjen 2017 - 16:03:05

Kodak Fixer sa da kupit od predajcu, ktory zasobuje minilaby. Niekedy vsak staci zajst za spriaznenou dusou v takom minilabe a poprosit ju, nemal by mat problem objednat ho pre teba.

Dnes je vela predajcov, ktory k tomuto produktu maju pristup, ale nevyznaju sa v tom. Mozno staci poprosit o "Kodak Flexicolor RA Fixer and Replenisher". U Kodaku je to pod katalogovym cislom CAT 372 8961. Predava sa ako balenie 2x10 litrov. Su to dve 5litrove bandasky, koncentrat sa riedi s vodou 1:1. Cena je niekde okolo 25€ a v litri sa da korektne ustalit 10 filmov. Ustalenie jedneho filmu vychadza teoreticky 0,125€. Teda asi 3.50Kc. Ni eje to malo, satle menej, ako konfekcne ustalovace nemeckej proveniencie. Najlacnejsie je, samozrejme, miesat si sam.
Ja sam ho mam tak, ze ho v praci k spracovaniu bezne pouzivame.


--------------

Doplnene: TF-2 je super :) Ja robim taku jeho modifikaciu - miesto metaboritanu tam sypem tetraboritan/teda borax. To ked sa mi chce. :)


  • 1

#98 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 4 říjen 2017 - 09:33:41

Keko díky za rady. Včera jsem namíchal a těším se že brzo vyzkouším v praxi...


  • 0

#99 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2017 - 08:49:03

Keko, ja mám dva recepty na TF-2, jeden je Thiosiran + siričitan + kodalk a druhý je bez kodalku, iba thiosiran + siričitan.
Tá tvoja modifikácia je teda thiosiran /250g/ + siričitan /15g/ + borax? Kolko boraxu dávaš na 1l . Kodalku dávam 10g/l, nerobím suchý ale koncentrát do H2O.
Pokial tam ale dávaš len borax tak roztok aky nevydrží tolko ako s kodalkom,,, alebo sa mýlim?
  • 0

#100 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 říjen 2017 - 10:30:28

thiosíran+siřičitan není TF2,  ale  tzv. neutrální ustalovač (siřičitan je tam pouze pro konzervaci).   Pro ustalování filmů  s "pyrozávojem"  čím méně siřičitanu,  tím  lépe (nejlépe vůbec žádný,  ale  pak  ten  ustalovač  nelze dlouho  skladovat).  


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních