Přejít na obsah


Fotka

Jak vypočítat optimální vzdálenost objektivu od filmu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 29 duben 2012 - 22:01:57

Tak jsem se pustil do kombinace komponentů ze dvou přístrojů. Tělo - plastový středoformát (6x6) a objektiv Tessar 1:6,3 F=13 cm. Vzdálenost objektivu od filmu jsem nijak neřešil a po vyvolání prvního svitku nelze jinak, nežli předělat :idea: Proto prosím o radu, jak jednoduše spočítat správnou vzdálenost? Za každou radu velký dík .
  • 0

#2 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 29 duben 2012 - 22:10:01

Tak jsem se pustil do kombinace komponentů ze dvou přístrojů. Tělo - plastový středoformát (6x6) a objektiv Tessar 1:6,3 F=13 cm. Vzdálenost objektivu od filmu jsem nijak neřešil a po vyvolání prvního svitku nelze jinak, nežli předělat :idea: Proto prosím o radu, jak jednoduše spočítat správnou vzdálenost? Za každou radu velký dík .

Na tom není nic k počítání. Zaostření na nekonečno dosáhneš když ho dáš 13 cm od filmu, pro zaostření blíž ho musíš dát od filmu o něco dál. Otázkou je, odkud na objektivu měřit těch 13 cm. Neexistuje lepší řešení než vložit místo filmu matnici a vyzkoušet to.
  • 0

#3 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 29 duben 2012 - 22:15:47


Tak jsem se pustil do kombinace komponentů ze dvou přístrojů. Tělo - plastový středoformát (6x6) a objektiv Tessar 1:6,3 F=13 cm. Vzdálenost objektivu od filmu jsem nijak neřešil a po vyvolání prvního svitku nelze jinak, nežli předělat :idea: Proto prosím o radu, jak jednoduše spočítat správnou vzdálenost? Za každou radu velký dík .

Na tom není nic k počítání. Zaostření na nekonečno dosáhneš když ho dáš 13 cm od filmu, pro zaostření blíž ho musíš dát od filmu o něco dál. Otázkou je, odkud na objektivu měřit těch 13 cm. Neexistuje lepší řešení než vložit místo filmu matnici a vyzkoušet to.

Tak to bylo rychlé, zrovna jsem chtěl ještě připsat, od které že to části objektivu mám měřit :-P Tak to vypadá, že se nevyhnu pohyblivé části, pokud nebudu chtít ostřit jenom na dálku.. Díky! Vyzkouším..
  • 0

#4 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 30 duben 2012 - 06:23:31

Maoja Svokra hovrila ´´nie je kôň ako kôň´´ o objektivoch je to asi podobné,dalo by sa povedať že nie je 13cm ako 13cm.
  • 0

#5 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 30 duben 2012 - 08:45:36

Maoja Svokra hovrila ´´nie je kôň ako kôň´´ o objektivoch je to asi podobné,dalo by sa povedať že nie je 13cm ako 13cm.

Ahoj Ondko, to má asi svokra pravdu :idea: Já to vyzkouším s tou matnicí a uvidíme. Při nejhorším to nechám napevno, jenom na nekonečno na krajinky..
  • 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 30 duben 2012 - 12:05:58

Můžeš si taky stanovit nějkou hyperfokální vzdálenost a potom zaostření řešit zacloněním a tedy vzrůstem hloubky ostrosti.
  • 0

#7 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 30 duben 2012 - 12:16:32

Můžeš si taky stanovit nějkou hyperfokální vzdálenost a potom zaostření řešit zacloněním a tedy vzrůstem hloubky ostrosti.

To bude chtít asi hodně testů, ne? Asi se budu muset podívat v literatuře a opět se snažit pochopit lépe optiku a další souvislosti..
  • 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 30 duben 2012 - 14:18:32

Vážený kolego, doporučuji pouhou konrolu správného bodu ostření za pomoci matnice v rovině filmu, případně tabulky pro hloubku ostrosti příslušného typu přístroje a objektivu pro optimální nastavení hyperfokální vzdálenosti a rozsahu hloubek
ostrosti pro jednotlivá clonová čísla a zaostřovací vzdálenost. Ostatní aktivity jsou jen Vaší ztrátou energie, času a peněz.
Maximálně můžete pro klid duše jednoduchým testem zjistit optimální clonové číslo daného objektivu, při němž dochází k
poněkud neobvyklému jevu maximálně ostré kresby. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#9 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 30 duben 2012 - 14:25:00


Můžeš si taky stanovit nějkou hyperfokální vzdálenost a potom zaostření řešit zacloněním a tedy vzrůstem hloubky ostrosti.

To bude chtít asi hodně testů, ne?

Ne

Asi se budu muset podívat v literatuře a opět se snažit pochopit lépe optiku a další souvislosti..

Ano.
Hloubku ostrosti si můžeš spočítat třeba tady http://www.dofmaster.com/dofjs.html
A to studium literatury to asi bude chtít taky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních