Přejít na obsah


Fotka

skenování negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Petr0221

Petr0221

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2012 - 18:10:43

Ahoj, chci se zeptat jestli někde v brně neskenují negativy, jedná se o svitkový film, a popřípadě i cenu, jsem ze Svitav, tak kdyby tu byl někdo z okolí a věděl by, kde blíž se dá nechat oskenovat svitek, zkoušel jsem už přefocování, ale stejně to není ono, díky moc .-)
  • 0

#2 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 16 květen 2012 - 20:26:13

V Ústí vedle autobusáku je foto irena, kvalita služeb a fotek nic moc, ale svitek jsou schopni oskenovat bezproblémů klidně i na kartu (kvalitu u podrobnosti nevim, kdysi jsem si nechával skenout jen pár perfo filmů)...
  • 0

#3 ady

ady

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 květen 2012 - 12:50:30

Pozor, přestože jim u foshe dáš flashku ke zkopírování skenů, napaří ti poplatek 30,- za "přenos dat". Přitom jim tam člověk flashku nechá, aby nemusel platit zbytečné vypalování CD.
  • 0

#4 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 18 květen 2012 - 13:16:45

Petr0221: poslal jsem ti zprávu zdejším systémem - nevím, jestli došla.
  • 0

#5 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 11 říjen 2012 - 15:09:09

Když to uděláš správně, tak podle mě nění lepší cesta, než to přefotit. Nevím, jakej máš materiál, ale po dlouhejch výzkumech sem zakoupil makroměch s nástavcem na film a jsem zcela spokojen. Skenování je na dlouhé lokte a když to někam poneseš, tak dostaneš hrůznej výstup za šílený prachy. Přefocuju na D700 do RAWu a opravdu sem ještě nezažil, že kvalita negativu by rozlišením byla tak velká, že by jí rozlišení toho foťáku degradovalo.

Jiná story je zobrazování a vůbec všechny nevýhody/výhody, které digitalizováním vzniknou, ale to je prostě o digitální fotce jako takovej.

Je zajímavý, že ofotit negativ do rawu a třeba třikrát při různej intenzitě světla ti dá představu o tom, co všechno na tom negativu je a co všechno NAJEDNOU na monitoru a i na papíře (budeš-li to "vyvolávat" z toho digi) neuvidíš...
  • 1

#6 LevakBob

LevakBob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2013 - 22:30:09

Jestli máš ještě zájem můžu ti to v Brně naskenovat na Nikonu ls-8000.
  • 0

#7 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2013 - 05:05:20

Nechával jsem si v pár labech udělat fotky z mých vlastních skenů z Epsonu. Nehledě na to, že to není kdovíjak profi mašina, se mi skeny z i z 35mm líbí. Našel jsem si foťák, který dělá přesně tu škálu a gradaci, která se mi líbí. Ovšem jen do okamžiku, než to přijde v jakémkoli labu na papír. Všechno kouzlo klasiky je pryč. Někdo mi psal, že dnešní fotopapíry jsou už vyráběný jen specielně pro digi "fotky" a že klasika na ten papír samozřejmě jde, ale není to ono. No fakt není, je to takový ujetý, ten digitální chaos je tam cítit. Ale zajímavé, že na lcd monitoru je sken naprosto úžasný. Nemaáte někdo nějaké řešení, aby klasika vypadala na papíru jako klasika?
  • 0

#8 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 26 červenec 2013 - 05:29:37

Nechával jsem si v pár labech udělat fotky z mých vlastních skenů z Epsonu. Nehledě na to, že to není kdovíjak profi mašina, se mi skeny z i z 35mm líbí. Našel jsem si foťák, který dělá přesně tu škálu a gradaci, která se mi líbí. Ovšem jen do okamžiku, než to přijde v jakémkoli labu na papír. Všechno kouzlo klasiky je pryč. Někdo mi psal, že dnešní fotopapíry jsou už vyráběný jen specielně pro digi "fotky" a že klasika na ten papír samozřejmě jde, ale není to ono. No fakt není, je to takový ujetý, ten digitální chaos je tam cítit. Ale zajímavé, že na lcd monitoru je sken naprosto úžasný. Nemaáte někdo nějaké řešení, aby klasika vypadala na papíru jako klasika?

Vyzkousej pana Písaříka (Thalia picta - Praha) delaji to osvitem (nikoliv beznym tiskem) na baryt.

  • 1

#9 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 červenec 2013 - 05:37:51

fotokomora je klasické řešení.
  • 0

#10 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2013 - 05:55:14

Mahonny - na baryt? To zní zajímavě, to by mohlo být opravdu lepší. A oni v Thalii negativ oskenujou a pak ho osvítí na baryt?

Hidejoshi - já bohužel nepatřím k těm šťastnějším, že jsou kdovíjak technicky zdatní. A co se týče klasiky barvy v komoře, tam je pro mě spousta neschůdných, neboli na moji nízkou frekvenci focení spousta komponentů. Sehnat barevnou hlavu, vyřešit teplotu lázní, nákup Ra4, papíru, je to pro mě moc finančně náročný, na těch mých pět dobrých fotek za dva měsíce je to vyloženě vyhození rychlestárnoucích chemikálií. atd. Už jsem o tom stokrát přemýšlel, ale je tam příliš mínusů..
  • 0

#11 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2013 - 08:04:18

Asi jsem já blbec zapomněl poznamenat, že se mi jedná o barvu, tam ten baryt asi nebude, že?.))
  • 0

#12 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 26 červenec 2013 - 09:12:21

Asi jsem já blbec zapomněl poznamenat, že se mi jedná o barvu, tam ten baryt asi nebude, že?.))


Ano bud jim pošleš negaci a uni to udělají klasickým způsobem, nebo si ho doma naskenuješ, upravíš a pošleš jim ho a oni ho osvitem dostanou na papír. Baryt je myslím jen na čb, ale nejsem si jistý.
Tady cituji ze stránek (doufám, že to není proti zdejším předpisům):

Profesionáĺní velkoformátové černobílé a barevné zvětšeniny - LightJet

V Thalia Picta jsme pyšní na nejlepší dostupnou technologii digitální osvitové laboratoře LightJet. Vaše data můžeme rychlostí světla přenést lasery RGB na fotografický papír až do velikosti 126 x 300 cm. Pokud jsou data zpracována v 3x16 bitech, výstup LightJet 3x12 bitů umožňuje neuvěřitelných 68 miliard barevných odstínů. Jemnost kresby, bohatost odstínů je umocněna i kvalitními bromostříbrnými fotopapíry volanými chemicky. Mají matný, lesklý nebo metalický povrch. Používáme barevné fotopapíry Kodak Endura F (lesk) a N (mat), Kodak Endura metalic, Duratrans nebo Duraclear.
Pro milovníky černobílé fotografie máme připravený jednovrstvý černobílý papír Ilford FB Gallery na barytové podložce. Jako za starých dobrých časů zaručuje sytou černou a svítivou bílou a na zpracování je velký podíl ruční práce. Součástí větších zakázek je test - pruh 1:1. Jsme jednou z mála laboratoří na světě, kde tuto unikátní špičkovou technologii - osvit z dat na barytový papír - ovládaji. LightJet je ideální pro výstavní zvětšeniny a galerie.
  • 1

#13 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 26 červenec 2013 - 09:51:20

... Ale zajímavé, že na lcd monitoru je sken naprosto úžasný ...

Tady bych se právě zarazil. Podstatou kvalitního a barevně věrného tisku je kalibrace procesu v krocích negativ - scan - zobrazení - tisk. Nejjednodušší je kalibrace zobrazovacího zařízení (monitoru) podle výsledného tisku, profesionálním řešením je kalibarce monitoru určeného pro grafiku speciální sondou. Pohledej si o tom něco na gůglu. Jedním ze zádrhelů tu třeba taky je skutečnost, že pro zobrazení na monitoru se používá tříbarevný systém RGB (skládání světel, tzn. bílá= všechny, černá= žádné), zatímco tisk probíhá většinou ve čtyřbarevném CMYKu (skládání pigmentů, tzn. bílá=nic, černá= vlastní kazeta K, nebo smíchání C, M a Y).

Pokud by ses rozhodnul pro samodomo kalibraci, doporučuji si dát pozor na pozorovací úhly monitoru. V závoslosti na tom, kterou technologií bylo Tvoje "lcd" vyrobeno to může dělat dost divy. Rozuměj, sedneš si na židli trochu jinak (někdy stačí se jen narovnat/shrbit) a barvy máš někde jinde...
  • 1

#14 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2013 - 12:20:26

Díky za rady, jdu kalibrovat a študova Thalii, vypadá to slibně:)
  • 0

#15 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 15 červenec 2014 - 09:07:44

Zdar,

nevíte o někom či nemáte osobně Ostraváci možnost za nějakou přijatelnou cenu naskenovat negativy...čb malý formát.

Díky.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních