Přejít na obsah


Fotka

Farba podložky farebného filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 11 červenec 2012 - 20:32:43

Zdravím a prajem dobré svetlo.
Chcem sa spýtať, prečo napríklad farebné 35mm filmy majú podožku červeno-oranžovo-hnedého odtieňa. Z akého dôvodu taká vlastne je? Nedávno som skenoval nejaké farebné filmy a po invertovaní farieb som sa musel snimi pobaviť a odstrániť nejako ten modrý nádych. Keď sa osvecuje farebný film na papier tak nijako nevadí odtieň tej podložky? Pýtam sa lebo ma to zaujíma a nikdy som fotky nedával na papier (zatiaľ) :-P
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 11 červenec 2012 - 20:42:19

Zabarveni podlozky pri osvitu na papir nevadi, papiry jsou na to kalibrovane a ten zbytek se uz da korigovat filtrama pri zvetsovani.
  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 červenec 2012 - 14:38:35

Zdravím a prajem dobré svetlo.
Chcem sa spýtať, prečo napríklad farebné 35mm filmy majú podožku červeno-oranžovo-hnedého odtieňa. Z akého dôvodu taká vlastne je? Nedávno som skenoval nejaké farebné filmy a po invertovaní farieb som sa musel snimi pobaviť a odstrániť nejako ten modrý nádych. Keď sa osvecuje farebný film na papier tak nijako nevadí odtieň tej podložky? Pýtam sa lebo ma to zaujíma a nikdy som fotky nedával na papier (zatiaľ) ;-)

No, ona to není, jak by se zdálo, barva podložky, ale filtr zařazený za modrocitlivou vrstvou (zeleno- i červenocitlivá vrstva si částečně uchovávají citlivost k modré). Hrubě zjednodušeno má tedy moderní barevný negativ anatomii (po směru světla) Modrocitlivá - Filtr - Zelenocitlivá - Červenocitlivá - Podložka.
Ve skutečnosti je to složitější, jsou tam ochranné vrstvy, UVfiltr, vícenásobné citlivé vrstvy, řízení difuze atd...
Snad to na první zvědavost stačí, přesnou anatomii bych musel pohledat.
  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 červenec 2012 - 15:44:09

Ono tá "maska" má aj inú funkciu, v pozitívnom procese nahrádza jeden filter, takže keď je film správne vyvolaný, tak stačia na filtráciu len dva filtre.
Keď niekedy v polovici 70 rokov začala firma ORWO používať túto masku, dala si to aj do názvu filmu NC19Mask, musím uznať, že tieto filmy boli skutočne lepšie ako bez toho "Mask". Orwo bola sa mi zdá posledná, ktorá to zaviedla.
  • 0

#5 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 červenec 2012 - 21:18:14

Vďaka všetkým za info, už mi to je jasné.

No, ona to není, jak by se zdálo, barva podložky, ale filtr zařazený za modrocitlivou vrstvou (zeleno- i červenocitlivá vrstva si částečně uchovávají citlivost k modré)...

Čítal som kedysi že medzi vrstvami ako si spomenul je filter ale nevedel som že to je práve toto.
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 14 červenec 2012 - 09:29:54

Neviem, či sa tu nepletú dve rozdielne veci. Prvá vec je žltá filtračná vrstvička, ktorá je za prvou vrstvou na filme a pri spracovaní sa odfarbí. Veľmi staré negatívne filmy mali na tomto mieste žlté koloidné striebro. Rovnako klasický farebný film mal tri svetlocitlivé vrstvy. Prvá bola modrocitlivá - nesenzibilizovaná, za ňou bola žltá filtračná vrstva, ktorá mala zamedziť prenikaniu modrých lúčov na spodné vrstvy, pretože tie sú taktiež modrocitlivé, potom nasledovala ortochromatická vrstva zelenocitlivá a úplne na podložke bola červenocitlivá panchromatická vrstva. Odvtedy sa zrejme dosť toho zmenilo, ale princíp asi ostal rovnaký. Úlohou masky teda červeného "závoja" bolo zlepšiť podanie farieb. Za starých časov sa predával aj fotopapier osobitne určený na nemaskovaný film a maskovaný film (PN, PM20, 30, ...), ktorý mal mať vrstvy vyladené na použitie so správnym druhom filmu. Informácia, že maska nahrádza filter (pri zväčšovaní) sa mi nezdá pravdivá. Vždy sa farby vyvažovali dvomi filtrami, pretože pridanie tretieho spôsobuje šedú, ktorú treba odrátať. Pravdepodobne sa len zmenila potrebná filtrácia. Mne napr. vychádza filtrácia žltej a purpurovej približne rovnaká, resp. žltá o cca 10 - 20% vyššia. Zároveň sa nachádza v priateľných medziach do tých 100%. Občas keď pracujem s nejakým archívnym nemaskovaným negatívom, sa filtrácia vyšplhá aj cez 140% a farby zďaleka nie sú také prirodzené, ako na maskovaných filmoch.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních