Přejít na obsah


Fotka

Diapozitív - načo si dať pozor?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 srpen 2012 - 20:59:14

Zdravím a prajem dobré svetlo :)

Kamarát zohnal 35mm diapozitív Kodak Elitechrome na skúšku a zo zvedavosti sme ho nafotili. Fotili sme ho na obyčajnom kompakte Olympus Trip 500 typu "zapni - stlač spúšť - a vypni". Výsledok ma doslova šokoval, prekrásne sú tie diáky :grin:
http://a3.sphotos.ak...411284738_n.jpg
http://a2.sphotos.ak...121255956_n.jpg

V skutočnosti ešte krajšie. Digi sa naň nechytá absolútne v ničom. Zapáčili sa mi natoľko že chceme zohnať diáky 6x6 do Flexaretu aj môjho Lubitela a ísť odfotiť nejakú krajinu. Máme vyhliadnutú aj v noci vysvietenú veľkú vlakovú nákladku a spraviť nejaké nočné fotky z dlhými časmi a zachytiť aj prechádzajúce vlaky...proste sa baviť a experimentovať ;-)
Načo si dať pozor pri diapozitívoch? Aké máte snimi skúsenosi? Mimochodom rozmýšľame nad Fuji Velviou 50.
  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 srpen 2012 - 21:36:05

... na obyčajnom kompakte Olympus Trip 500 typu "zapni - stlač spúšť - a vypni". Výsledok ma doslova šokoval, prekrásne sú tie diáky :grin:

a o tom to je. ty "obyčejné" foťáčky s expoziční automatikou od Olympusu odváděly právě na diapozitivech skvělou práci. V emerice říkali, že jsou to foťáky pro akademicky vzdělané jedince, PhD (u nás PhDr), neboť to značí "Push Here, Dummy" a ze sta zmáčknutí spouště v průměrně dobrých světelných podmínkách z toho vypadne 99 přesně naexponovaných diáků. Co já se kdysi natrápil s praktikou a diáky Orwochrome, Fomachrome, dělat několik expozic s korekcemi, plná řiť nepoužitelných filmů, a pak hned po otevření hranic utratil půlroční plat za Oly OM101PF právě pro takové PhD, přátelé, co utratili tříleté úspory za plnokrevné aparáty, se nad tím plasťákem ušklíbali, do něj jsem cpal Kodaky, a měl jsem najednou na filmech 24 nebo 36 parádních diáků.
Na diácích je nutno si dát právě pozor jen na přesnou expozici, na barvu světla, neb lidské oko je mrcha, vidí jako bílé i světlo červené, oranžové, zelené, kdežto film ukáže pravdu, noční snímky s umělým osvětlením jsou docela kumšt udělat pořádně.
  • 0

#3 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 13 srpen 2012 - 21:53:25

Diáky 6x6 sú nádherné, ale čo s tým potom? Máte na to premietačku alebo skéner? S flexaretou môže byť problém s nepresnou expozičnou mechanikou. Jednoducho - časy nie sú také, aké by mali byť. Treba si to odskúšať. Zoberte šedú kartu a expozimeter a zmerajte expozíciu. Potom obetujte diák na nastavenie expozičných časov - skúste buď rôzne časy, alebo na jednom čase skúste rôzne cloniť. Je to dosť drahé, ale akonáhle zistíte, čo Váš Flexaret robí, budú tieto diáky perfektné. Inak platí to, čo spomína kolega Jirinol. Všetko presne exponovať a hlavne pri vhodnom svetle. Väčšina dnes vyrábaných diákov je stavaná na denné svetlo a blesk. Fotenie pri umelom svetle bude znamenať výrazný posun k oranžovej. Ten sa na negatívoch dá pri zväčšovaní opraviť, ale na diáku to bude vidieť.
  • 0

#4 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 srpen 2012 - 22:47:40

a o tom to je. ty "obyčejné" foťáčky s expoziční automatikou od Olympusu odváděly právě na diapozitivech skvělou práci.

Ten malý kompakt má v papierových parametroch udávanu uzávierku iba 1/100 pri clone 6.7 tak ma prekvapil ako fotí. Však aj rodinné albumy nafotil a všetky fotky vydarené. Expozičnú automatiku mali až vyššie rady tých Olympusov, tento len sám odpaľoval blesk keď to bolo vhodné.

Diáky 6x6 sú nádherné, ale čo s tým potom? Máte na to premietačku alebo skéner? S flexaretou môže byť problém s nepresnou expozičnou mechanikou. Jednoducho - časy nie sú také, aké by mali byť. Treba si to odskúšať.

Máme skener na diáky ale aj premietačku by sme možno vyskúšali. A je mi jasné a som plne zmierený stým že možno bude celý film po nafotení nanič. Ale nevadí, však aj keď som sa bicyklovať učil mal som kolená porozbíjane nazačiatku a teraz chodím na bicykli tade kade niekto ani peši nejde ;-) Vyskúšam a uvidíme.

A ešte ma zaujíma čo je napísane ku tomu diáku: "Vhodný pro Push/Pull-processing od -1/2 krok až do +2 krok s minimální změnou barvy." Čo znamená ten Push/Pull proces? Asi je to úprava (zle) nafotených snímkov samotným vyvolávaním, a nie že môžem prestreliť expozíciu o +2 kroky a bude to ešte v pohode. Tak je to, nie?
  • 0

#5 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 14 srpen 2012 - 03:41:51

Milosx -> taky chci zkusit ektarchrome do flexy a zeisse (6x9), ale prvně půjde barva nega a až se prokáže, že to zvládají, tak půjde inverze, tedy černobíle to jde perfektně, takže o barevnou negaci nemám strach ale s inverzí se uvidí, to pak záleží jakou závěrku ta flexareta má, prontor či prestor jsou přesnější jak Metax, opravdu záleží se naučit clonovou korekci k danému času, aby evpozice vycházela na tuti...
  • 0

#6 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 14 srpen 2012 - 08:11:54

nazdar, ja som nacvakal 2 zvitky 6x4,5 Ektachrome a premietol - ciste subjektivny nazor > zmiesaj Velviu 50 s Ektarom a mas farbu Ektachrome :) Inak este jedna vec - Diaky su dost finance narocne - najprv zacnes kupovat zvitky a vyvolavat; potom to zacnes tlacit a raz ti hrabne v bedni a kupis si premietacku ;) a potom este platno a potom este viac ramcekov.


A fuji Velvia 50 - no je super ale mne sa tusim este nikdy nepodarila fotit perfektne - kup si jeden zvitok Provie 100 a jednu Velvia 50 , nacvakaj a porovnaj. Provia ti viac odpusti zlu expoziciu.
  • 0

#7 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 14 srpen 2012 - 08:31:11

Velvia má dosť problém s ťahaním do teplých farieb, ono to nie je až tak problém, ako skôr vlastnosť filmu. Čo sa týka toho push/pull, tak nie je problém ho aj nafotiť na takú citlivosť a vyvolať buď push alebo pull, tam sa upravuje doba v prvej vývojke. Ja napr. ešte mám zopár diákov, ktoré je možné exponovať od ISO 100 do 1000 a mení sa len doba vyvolávania. Ale ešte neviem, či z toho niečo bude.
  • 0

#8 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 srpen 2012 - 14:23:56

Inak este jedna vec - Diaky su dost finance narocne - najprv zacnes kupovat zvitky a vyvolavat; potom to zacnes tlacit a raz ti hrabne v bedni a kupis si premietacku ;) a potom este platno a potom este viac ramcekov.

A fuji Velvia 50 - no je super ale mne sa tusim este nikdy nepodarila fotit perfektne - kup si jeden zvitok Provie 100 a jednu Velvia 50 , nacvakaj a porovnaj. Provia ti viac odpusti zlu expoziciu.

Aj toho som si plne vedomý že to môže dopadnúť takto :lol: Umňa to začalo tým že som našiel doma Lubitel a teraz mi už chodí po rozume že u starkej bola kedysi premietačka na diáky a ako malý sme si na tom rozprávky premietali na stenu :D A dík za radu, skúsime teda asi tú Proviu 100vku na začiatok.

Inak čo spomínate že Flexaret nemusí mať presnú mechaniku uzávierky tak ma napadlo zmerať to na osciloskope...ak by sa to dalo. Lubitela môjho tiež chcem zo zvedavosti tak zmerať aké časy reálne cvaká. Napadlo ma to merať na synchronizačnom výstupe na blesk. Mal som to rozobraté a funguje to tam tak, že kým je uzávierka otvorená tak je tam vodivý kontakt takže zmerať by sa to dalo. Flexaret neviem ako dáva ten kontakt, či len na začiatku alebo tiež počas celej doby otvorenia uzávierky.
Keby tie časy neboli presné moc by nám to nevadilo. Keď budeme fotiť tu nočnú scénu tak to budú časy cez 10 minút pri veľkej clone, tak mi to vyšlo keď som si to informatívne prepočítal. Chápem že ak fotím vonku krajinu a namiesto 1/125 cvaknem čas na 1/250 tak to už môže byť tmavé, ale ak pri čase 15 minúť to bude +/- minútka tam by to nemalo až tak vadiť. Však je tam 12 políčok, môžeme skúšať ;-)
  • 0

#9 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 srpen 2012 - 14:28:11

Nevím jak Pull, ale Push bych rozhodně nedoporučoval ať si výrobce píše co chce. Zrovna Velvie 50 je dost osobitá, krajinu nefotím na nic jinýho - Provia vedle toho vypadá jak kdyby bylo -40°C jak je studená.
Óvšem taky nemá v oblibě ostrý slunce (Velvie, ale týká se to každýho diáku), nezvládá velký kontrasty, musí se dát bacha na přeexpozici ale i utopený stíny, Osvědčilo se mi s ní pracovat jako s ISO40, ale u světelně složitějších scén stejně dělám 2-3 varianty. Těch pár korun navíc není nic dramatickýho, narozdíl od nepoužitelnýho diáku. Měřím většinou bodově, ale nakonec se dost blížím měření foťáku (Pentax645, fuji ga645Zi) a když scénu vyhodnotím jako "normální," nechávám to na foťáku úplně.
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 srpen 2012 - 14:33:06

add měření časů závěrky:

http://www3.telus.ne...eed tester.html
  • 1

#11 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 srpen 2012 - 20:19:10

Takže dneska sme sa pustili do zmerania skutočných časov uzávierky na mojom Lubiteli ;-) A vyzerá to tak že buď je to jeho vlastnosť alebo sa mi tam čosi zasekáva lebo niekedy vydáva aj divné zvuky (musím rozobrať a zmeráme zasa). Tu máte hodnoty ktoré sme namerali a sú znova prepočítane na zlomok. Každý čas sme merali 5x a potom som spravil priemer.

nastavenie foťáku (čas aký by mala uzávierka mať) - čas aký sme namerali (zaokruhleny zlomok)
  • 1/15 (0.066s) - 0.064s (1/15)
  • 1/30 (0.033s) - 0.02372s (1/42)
  • 1/60 (0.0166s) - 0.009096s (1/110)
  • 1/125 (0.008s) - 0.005496s (1/182)
  • 1.250 (0.004s) - 0.005256s (1/190)
Merali sme to na osciloskope. Vo zveráku laser svietiaci cez uzávierku Lubitela a zaním bola na osciloskop pripojená infračervená prímacia fotodióda. Prikladám aj snímok ako vyzerali namerané dáta aj pracovisko :mrgreen:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 srpen 2012 - 09:54:22

Hm, takže místo pěti časů máš fakticky čtyři :-D
  • 0

#13 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 16 srpen 2012 - 10:49:35

No bohužiaľ a ešte tak divne posunuté :smile: Ale dnes som rozobral uzávierku a rozhýbal ju a vyskočené pružinky dal kam patria. Skúsime to znova zmerať a aj Flexaret VI zo zvedavosti :smile:
  • 0

#14 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 16 srpen 2012 - 11:02:42

není problém, že jsou časy posunuté, pokud jsou konstantní. akorát si více započítáš při exponometrii :)
  • 0

#15 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 16 srpen 2012 - 21:52:33

Dnes sme to merali znova a mám to stále akési divné :roll: . Porovnávali aj z iným Lubitelom ktorý vyzeral že ho vyorali niekde a ten išiel dobre. Merali sme aj Flexaret 6 ktorý by si tiež zaslúžil trocha opatery a ten išiel najlepšie zo všetkých, ten išiel super. Takže kým budem fotiť na diáky musím dať nejako dokopy Lubitel alebo si zohnať Flexareta ;-)
  • 0

#16 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 17 srpen 2012 - 09:18:17

Odchylky od jmenovitých časů jsou u mechanických závěrek běžné. Sám jsem si přeměřil všechny foťáky co mám a mám na nich nálepky se skutečnými časy. Pokud je závěrka v dobrém stavu, pak jsou ty časy pořád stejné. U slušných foťáků bývá odchylka malá, takže ji pro čb proces skoro nemá cenu řešit, ale pro diák je vhodné ji znát.
Časy co jsi naměřil na svém Lubitelu jsou krásné. Vzhledem k sovětské kvalitě bych ani tyhle nečekal. Smiř se s tím a buď rád.
  • 0

#17 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 srpen 2012 - 12:44:41

Včera sme merali aj Flexaret 6 a ten mal časy parádne. Tie mali odchýlky len v milisekundách. Rozmýšľam teda nad ním ale na Flexarete asi necvaknem na jedno políčko viacnásobnu expozíciu keďže sa uzávierka naťahuje zároveň s pretáčanim na nové políčko. Či dá sa to nejako?
  • 0

#18 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 srpen 2012 - 16:44:38

Miloš, otvor foťak, stlač tu páčku na pravej strane, ide to dosť ťažko a toč tou oskou, cez ktorú ide film k okienku, budeš počuť také tiché lupnutie, a potom môžeš cvakať, znavu natočiť a cvak. Len tu páčku musíš stále držat stlačenú.
  • 0

#19 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 srpen 2012 - 17:08:02

No počkať, otvárať foťák keď je tam už natiahnutý film nieje dobrý nápad. Veď mi osvetlí film? Tomu čiernemu papieru neverím.
  • 0

#20 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 17 srpen 2012 - 18:01:57

Flexaret VII má viacnásobnú expozíciu, ale chceš viackrát exponovať jedno poličko filmu alebo naťahovať uzávierku pre meranie? Ak pre fotenie tak potom potrebuješ sedmičku.
  • 0

#21 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 17 srpen 2012 - 18:22:54

Dia sú krásne, len krajinu a ak tam má byť zaujímavé svetlo, to chce používať prechodové filtre, alebo robiť bracketing a vybrať vhodnú snímku, alebo po skenovaní zložiť záber s viacerých expozícii. Velvia 50 ma značne malý dynamický rozsah.
  • 0

#22 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 srpen 2012 - 19:25:25

Flexaret VII má viacnásobnú expozíciu, ale chceš viackrát exponovať jedno poličko filmu alebo naťahovať uzávierku pre meranie? Ak pre fotenie tak potom potrebuješ sedmičku.

Myslím exponovať na jedno políčko. Aj tu na fore som sa dočítal že nočné fotky sa cvakajú viacnásovne. Najprv po západe horizont troška a potom hviezdy...

Asi si od kamaráta požičiam Flexareta VII, nabijem zvitok a vyskúšam ho. Až potom dia ;-)
  • 0

#23 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 srpen 2012 - 20:01:02

No počkať, otvárať foťák keď je tam už natiahnutý film nieje dobrý nápad. Veď mi osvetlí film? Tomu čiernemu papieru neverím.


asi som zle pochopil, ja som myslel, že chceš otestovať závierku ako taku. Na FVI sa dvojexpozícia robiť nedá, aspoň o tom neviem, možno sa mýlim, je však jedna možnosť, keď vyberieš film v tmavej komore (respektíve v rukáve), ručne ho namotáš späť na odvíjaciu cievku a založíš znovu, ak to urobíš dôsledne, zväčša sa trafíš takmer presne.
  • 0

#24 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 17 srpen 2012 - 23:06:52

Natiahnúť sa dá uzávierka aj na šestke, ale je to nutné urobiť pod objektívom priamo na uzávierke a riskujete tým poškodenie aparátu. To len dodávam pre úplnosť ;) K tej nočnej snímke - ak to chcete takto robiť, tak dá sa cez aparát prehodiť aj nejaký tmavý predmet, a potom stačí drôtená spúšť a môžete fotiť aj na jedno natiahnutie.
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 srpen 2012 - 08:03:46

Milosx, ak chceš robiť viacnásobné expozície a používať Flexaretu, tak si kúp "Standartku", tá sa naťahuje páčkou po objektívom ako u Ľubiteľa, takže môžeš bez prevíjania filmu robiť koľko chceš exp. na jedno políčko, film sa pretáča ako u Ľubiteľa podľa značiek na filme, je u neho možnosť fotiť na 6x4,5. Je to vlastne FVI oklieštena kvôli cene o prevíjanie a automatické naťahovanie závierky, ináč je všetko rovnaké, vrátane objektívu. Ja keď používam Flexu, tak z 90% je to standartka, aj keď mám aj VI, tak aj VII. U S sa nemôže stať to, že sa prekrijú políčka, alebo naopak že ich na filme bude len 8-9, alebo že sa pokazí mechanika prevíjania, a opticky je to to isté ako (VI.).
  • 0

#26 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 srpen 2012 - 08:11:59

Natiahnúť sa dá uzávierka aj na šestke, ale je to nutné urobiť pod objektívom priamo na uzávierke a riskujete tým poškodenie aparátu. To len dodávam pre úplnosť ;) K tej nočnej snímke - ak to chcete takto robiť, tak dá sa cez aparát prehodiť aj nejaký tmavý predmet, a potom stačí drôtená spúšť a môžete fotiť aj na jedno natiahnutie.


Fero áno, len to už je risk so zdravím Flexi, a v dnešnej dobe je to risk, že ju pošleš navždy do večných lovísk, a u F VII je možná dvojexpozícia len u modelu označovaného ako "A", teda prvého, ktorý má závierku Prestor, s "B" a závierkou Prontor to už neide.
Dá sa to ešte zo staršími modelmi do III., len tu už tá optika je otázna, hlavne nemá také antireflexné vrstvy
  • 0

#27 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 srpen 2012 - 08:50:31

Dik za rady, o tej Standardke som nevedel. Asi si ju zoženiem.
Teraz mám doma požičaný Flexaret 6 a zoznamujem sa sním. Jediná vec na ktorú si budem musieť zvyknúť je tá matnica v hľadáčiku. Je to fakt celé matnica a oproti Lubitelu nemá taký jasný obraz. No ale Lubitel má matnicu iba vstrede veľkej šošovky a cez ňu sa inak díva.
  • 0

#28 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 srpen 2012 - 10:50:48

Dik za rady, o tej Standardke som nevedel. Asi si ju zoženiem.
Teraz mám doma požičaný Flexaret 6 a zoznamujem sa sním. Jediná vec na ktorú si budem musieť zvyknúť je tá matnica v hľadáčiku. Je to fakt celé matnica a oproti Lubitelu nemá taký jasný obraz. No ale Lubitel má matnicu iba vstrede veľkej šošovky a cez ňu sa inak díva.


Vieš Miloš, tá matnica je tmavá. ale oproti Ľubiteľu je osvetlená celá, a druhá vec, musíš si uvedomiť, že je to stroj cca 50 rokov starý, a kto vie ako bol skladovaný, takže je aj predpoklad, že je už aj hodne zaprášená, dá sa to celkom ľahko vyčistiť. Niekde tu na TK sa písalo aj o tom ako vymeniť matnicu za inú svetlejšiu, zdá sa mi že z Mamye, nepamätám sa presne. Ja to neriešim, keď sa s tým naučíš robiť, nemáš problém a u fotenia nočnej oblohy myslím si že nie je problém s ostrením - nekonečno.
  • 0

#29 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 srpen 2012 - 12:18:33

To mi je jasné. Na Lubiteli sa dívam von cez veľkú šošovku (na ktorej sa nevytvára obraz) vstrede ktorej je vybrúsena malá matnica iba na ostrenie na detail. Ale na Flexarete (aj keď je tmavšia) sa mi páči že je na celej vidno napríklad hĺbku ostrosti pekne. A navyše ak budem fotiť v uplnej tme že na matnici nebude nič vidno dá sa na ňom popreklápať tá horná šachta na priehľadový hľadáčik ;-)
  • 1

#30 vafo

vafo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2013 - 09:05:29

Nevím zda jsem tu správně ale mám dotaz při skenování diaku je my jasné že se naskenuje ve výsledku barevný obraz ale jak to je při skenu barevného negativu dá se naskenovat aby byl v výsledku již pozitiv nebo musím mýt nějaký program na převod -Uvažuji o koupi skenu Praktica DS 6x6 Vím že to není sken na vyší úrovni ale jde my o to abych dostal do počítače čb-filmy negativní-- barevné filmy a dia filmy na prohlížení na počítači nebo vystavení třeba tu na Temné komoře děkujjim za odpovědi.Valeš.
E.mail-- vafo.cb@gmail.com
  • 0

#31 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 25 leden 2013 - 10:03:57

No záleži od toho aký softvér je ku skeneru. Pri niektorých to budeš musieť upraviť sám. A myslím si že aj tak je lepšie si to upravovať sám alebo automatika skenerov niekedy dáva divné vysledky.

Na farebnom negatíve budeš musieť invertovať farby a odstrániť ten farebný nádhych podložky. Odporúčam GIMP, vymakaný program, je zadara a beží na Linuxe aj windowsoch. Stačí tam odskenovaný negatív otvoriť a v okne s tým skenom dať hore Farby > Invertovať a už dostaneš reálne farby. Stále sú ale zafarbené (teraz po invertovaní) jemne modrým nádychom z podložky. Znova dáš hore Farby > Úrovne a dostaneš okno z histogramom a posúvnikmi. Tam si všimni 3 pipety, kvapkadla (neviem ako to nazvať) na výber čiernej, sivej a bielej farby. Klikni na výber bielej farby a klikni tou pipetou na negatív ale na jeho okraj, na okraj kde nieje fotka, kde je čisto iba farba podložky. Týmto vyberieš že tá namodralá farba má byť vlastne ako biela a GIMP krásne stiahne celý ten modrý závoj z fotky. Môžeš tam vybrať a čierny bod ak sa niekde na fotke nachádza a chceš zvýrazniť čiernu ale to netreba.
Ak sú nejaké otázky ohľadom GIMPu týka sa pýtaj(te) ;-)
  • 0

#32 vafo

vafo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2013 - 10:15:36

No zatím díky Gimp mám ale zatím jsem v něm nezkoušel mám i knihu k němu První cesta bude zakoupit ten skener nebo nějaký lepší a pak laborovat tak díky VF.
  • 0

#33 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 25 leden 2013 - 11:25:05

Stále sú ale zafarbené (teraz po invertovaní) jemne modrým nádychom z podložky. Znova dáš hore Farby > Úrovne a dostaneš okno z histogramom a posúvnikmi. Tam si všimni 3 pipety, kvapkadla (neviem ako to nazvať) na výber čiernej, sivej a bielej farby. Klikni na výber bielej farby a klikni tou pipetou na negatív ale na jeho okraj, na okraj kde nieje fotka, kde je čisto iba farba podložky. Týmto vyberieš že tá namodralá farba má byť vlastne ako biela a GIMP krásne stiahne celý ten modrý závoj z fotky. Môžeš tam vybrať a čierny bod ak sa niekde na fotke nachádza a chceš zvýrazniť čiernu ale to netreba.


anebo stačí použít volbu Barvy | Automatika | Vyvážení bílé a gimp se o to postará sám (zatím mi to vždy zafungovalo korektně).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních