Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

ZVĚTŠOVÁK KAISER


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
42 odpovědí na toto téma

#1 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 18 srpen 2012 - 13:33:30

Ahoj komorníci potřebuji poradit mám problem ze zvětšovákem,a to takový že mi problikává halogenka ve zvětšováku jedná se o kaiser z barevnou hlavou,halogenku jsem už jednou vyměnil za novou ale pořád to někdy bliká nevíte čím by to mohlo být, že by trafo jo a taky v té hlavě trošku vrčí nevím jestli je to zvuk te žarovky nebo to někde skratuje no prostě si z tím nevím rady prosím o případné zkušenosti co by to mohlo být děkuji
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 18 srpen 2012 - 13:35:12

Pokud si dobre pamatuju, tak presne tohle nam ve skole taky na jednom kaiseru delalo. Bylo to trafem.
  • 0

#3 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 19 srpen 2012 - 19:34:30

aha díky za odpověd
  • 0

#4 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 19 srpen 2012 - 19:48:38

Pokud si dobre pamatuju, tak presne tohle nam ve skole taky na jednom kaiseru delalo. Bylo to trafem.


a dá se to nějak opravit že bych to dal nějakemu šikovnemu
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 srpen 2012 - 21:20:20

Da, poridis nebo nechas vyrobit druhe trafo. Tusim, ze je tam stejna zarovka jak v meoptacke hlave s externim trafem, 12V/100W? To neni zadny hitech, ktery by se nedal sehnat, jen pokud si netroufas, tak to nech udelat elektrikari, at te to pak nezabije...
  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 srpen 2012 - 12:46:07

Vážený pane kolego, v nabídce výrobce jsou dva typy transformátorů výrobce Kaiser: Cat. KAI 4453 bez stabilizačního obvodu má na výstupu 12 V a typ Cat. KAI 4451 se stabilizačním obvodem pro dosažení konstantní barevné teploty osvětlovacího zdroje po zapnutí má na výstupu 11,5V v toleranci 1% a závada může být proto i jinde. O jaký typ transformátoru Kaiser se ve Vašem případě jedná? Klasická žárovková skříň má přežhavenou opálovou žárovku
Cat. KAI 4356, dále se nabízí barevná filtrační skříň s halogenovou žárovkou 12V a B&W vario hlava s halogenovou žárovkou 12V. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#7 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 20 srpen 2012 - 13:28:47

mě tohle dělal můj durst když dodělávala žárovka - pak zničehonic lupla tak jsem tam dal novou a v pohodě...
  • 0

#8 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 20 srpen 2012 - 17:34:25

Da, poridis nebo nechas vyrobit druhe trafo. Tusim, ze je tam stejna zarovka jak v meoptacke hlave s externim trafem, 12V/100W? To neni zadny hitech, ktery by se nedal sehnat, jen pokud si netroufas, tak to nech udelat elektrikari, at te to pak nezabije...

ano je to tak je tam

Vážený pane kolego, v nabídce výrobce jsou dva typy transformátorů výrobce Kaiser: Cat. KAI 4453 bez stabilizačního obvodu má na výstupu 12 V a typ Cat. KAI 4451 se stabilizačním obvodem pro dosažení konstantní barevné teploty osvětlovacího zdroje po zapnutí má na výstupu 11,5V v toleranci 1% a závada může být proto i jinde. O jaký typ transformátoru Kaiser se ve Vašem případě jedná? Klasická žárovková skříň má přežhavenou opálovou žárovku
Cat. KAI 4356, dále se nabízí barevná filtrační skříň s halogenovou žárovkou 12V a B&W vario hlava s halogenovou žárovkou 12V. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Tak jsem se na to trafo kouknul a je to KAI 4453 tak asi není moc dobre když je bez stabilizačního obvodu
  • 0

#9 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 20 srpen 2012 - 17:36:01

mě tohle dělal můj durst když dodělávala žárovka - pak zničehonic lupla tak jsem tam dal novou a v pohodě...

taky mi lupla ale vyměna za novou nepomohla tak nevím
  • 0

#10 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 20 srpen 2012 - 17:37:21

Vážený pane kolego, v nabídce výrobce jsou dva typy transformátorů výrobce Kaiser: Cat. KAI 4453 bez stabilizačního obvodu má na výstupu 12 V a typ Cat. KAI 4451 se stabilizačním obvodem pro dosažení konstantní barevné teploty osvětlovacího zdroje po zapnutí má na výstupu 11,5V v toleranci 1% a závada může být proto i jinde. O jaký typ transformátoru Kaiser se ve Vašem případě jedná? Klasická žárovková skříň má přežhavenou opálovou žárovku
Cat. KAI 4356, dále se nabízí barevná filtrační skříň s halogenovou žárovkou 12V a B&W vario hlava s halogenovou žárovkou 12V. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

jedná se o to první KAT 4453
  • 0

#11 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:46:35

Ahoj kluci mam dotaz na tento objektiv Rodenstock Rodagon 1:4/80mm mužu ho mít za 1800 co vy na cenu je to moc,tak akorát díky za odpověd
  • 0

#12 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:50:34

Kup si ho k vánocům!
  • 0

#13 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:56:10

Kup si ho k vánocům!



koupim jen chci vědět jestli cena neni moc
  • 0

#14 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:58:19

tady je uryvek z emailu co mi pán nabízi

mám ty objektivy jen dva je to Schneider-Kreuznach Componon 1:5,6/80 s tou redukcí na
M39, ten by měl být opravdu dobrý. Potom tu mám ten objektiv s kterým momentálně pracuji a ten by měl být ještě lepší a to je Rodenstock Rodagon 1:4/80mm a ten by
nebyl pod 1800Kč, myslím, že jej levněji nikde nedostanete. A ten Schneider by byl za 1000 Kč. To je zhruba vše co Vám mohu nabýdnout
  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 prosinec 2012 - 15:27:59

Ricmunde, není to spíš na bazárek?
  • 0

#16 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 5 prosinec 2012 - 16:27:24

Ricmunde, není to spíš na bazárek?


nevim ale to není moje nabítka jen se ptam jestli cena za objektiv je dobra nebo je moc no a ještě jsem to napsal do stejného přispěvku kde jsem už psal abych nedělal další ale jestli ma někdo pocit že to tady nepatři tak at to smaže už psat nebudu
  • 0

#17 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 prosinec 2012 - 16:34:13

ricmund preci nenabizi, ale pta se na radu. 1800Kc za Rodagon 80/4 je adekvatni cena, pokud je ve skvelem stavu a s krabickou. avsak - samozrejme, ze se da koupit levneji, staci hledat.
  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 prosinec 2012 - 16:47:41

aha, tak to jsem špatně pochopil :
" a ten by nebyl pod 1800Kč, myslím, že jej levněji nikde nedostanete. A ten Schneider by byl za 1000 Kč. To je zhruba vše co Vám mohu nabýdnout"
pominul jsem úvodní slova, že je to citace z dopisu jiného pána.
- omlouvám se za nepatřičný předchozí příspěvek.
  • 0

#19 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 5 prosinec 2012 - 18:13:35

aha, tak to jsem špatně pochopil :
" a ten by nebyl pod 1800Kč, myslím, že jej levněji nikde nedostanete. A ten Schneider by byl za 1000 Kč. To je zhruba vše co Vám mohu nabýdnout"
pominul jsem úvodní slova, že je to citace z dopisu jiného pána.
- omlouvám se za nepatřičný předchozí příspěvek.

ok beru omluvu
  • 0

#20 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 5 prosinec 2012 - 18:17:05

ricmund preci nenabizi, ale pta se na radu. 1800Kc za Rodagon 80/4 je adekvatni cena, pokud je ve skvelem stavu a s krabickou. avsak - samozrejme, ze se da koupit levneji, staci hledat.


super to jsem potřeboval vědět tak ještě počkam at zbytečně nevyhazuji prašule a co se tyče objektivu co mi pan nabízi nemužu ho posoudit takže raději budu hledat dál jen jsem potřeboval vědět vaš názor juknu ještě na aukro dík
  • 0

#21 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 5 prosinec 2012 - 20:09:53

dostal jsi odpověď, kterou jsi chtěl slyšet. Proč jsi se ptal? Šetříš na špatným místě.
  • 0

#22 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 6 leden 2013 - 10:34:37


Vážený pane kolego, v nabídce výrobce jsou dva typy transformátorů výrobce Kaiser: Cat. KAI 4453 bez stabilizačního obvodu má na výstupu 12 V a typ Cat. KAI 4451 se stabilizačním obvodem pro dosažení konstantní barevné teploty osvětlovacího zdroje po zapnutí má na výstupu 11,5V v toleranci 1% a závada může být proto i jinde. O jaký typ transformátoru Kaiser se ve Vašem případě jedná? Klasická žárovková skříň má přežhavenou opálovou žárovku
Cat. KAI 4356, dále se nabízí barevná filtrační skříň s halogenovou žárovkou 12V a B&W vario hlava s halogenovou žárovkou 12V. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

jedná se o to první KAT 4453





tak problem vyřešen stačilo vyměnit patici a už nebliká ,píšu kdyby náhodou někdo měl ten samý problém
  • 0

#23 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 15 duben 2013 - 14:05:34

Ahoj,

mám problém u kombinace spínacích hodin Vipo a trafa ke zvětšováku Kaiser VCP7005 (originál trafo se stabilizací). Při sepnutí hodin se (pravděpodobně "zpožděním" trafa) žárovka zvětšováku rozsvítí až po cca 0,5s. naučil jsem se s tím žít a ani u proužkových zkoušek a kratších časů to není žádný zásadní problém, ale přeci - nevíte čím to je? Bylo by možné tento jev nějak odstranit, třeba použitím originálních Kaiser hodin?

Díky za rady.
  • 0

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 15 duben 2013 - 14:14:23

tento problém s pomalým najížděním trafa jsem u jiného zvětšováku řešil spínacím/rozpínacím relé ovládaným spínacími hodinami (sepne obvod trafo-zvětšovák a vypne osvětlení komory).
  • 1

#25 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 duben 2013 - 17:58:42

Kaisera s originál trafem jsem měl, halogenka cca 100W na 12 V a žádný problém jsem nezaznamenal. Jesli to dělají hodiny můžeš zkusit, když zvětšovák strčíš do zásuvky bez hodin. Termín "zpoždění trafa" neznám. Leda že by mělo malé sycení, to by značilo nějakou poruchu, to je divný. Halogenka se prostě pomalejc rozsvěcí, tečou tam větší proudy, není to žárovka. Sehnal by jsem si zvětšovák s žárovkou.
  • 1

#26 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 duben 2013 - 10:23:04

Pokiaľ je to so stabilizátorom, tak by som problém hľadal tam, napr. veľký zvod elektrolytov a pod. Pri 100 W halogénke ide o prúd takmer 10 A, takže to už je dosť veľká záťaž pre stabilizátor. Ideálne by to bolo pripojiť na osciloskop a premerať stabilizátor v jednotlivých bodoch, kde je problém.
  • 0

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 duben 2013 - 12:20:14

Rád by jsem upozornil na možnost závady ve vedení drátů. Tedy považuji za nezbytné před pořizováním dalšího trafa projít všechny spoje stávajícího zařízení.. Klidně i rospojit a zase sešroubovat. Též může být zrádná závada v kontaktech přímo na járovce. Járovku je třeba několikrát vyndat a zase zandat. Cca 5x. Občas pomůže rozsvítit járovku a pak po asi třech minutách vytáhnout zástrčku ze zásuvky a následně si šáhnout na všechny spoje. Lepší je si "šáhnout" jazykem. Kde se objeví teplejší spoj je třeba hledat příčinu oteplení. Většinou jde o oxidaci, vymačkání drátů atd. Musíme mít na mysli, že v drátech teče proud o velikosti přibližně 8 Ampér a tak je znát každý malý neduh ve spojích.
Žárovka může následně blikat a pak prasknout vlivem blikání, nikoliv blikat před odchodem do věčného světla.
  • 0

#28 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 duben 2013 - 12:24:14

Tento problém vyvolává otázku stabilizace. Trafo od barevné hlavy je konstruováno a vyrobeno někdy před třiceti lety a déle. Bude jistě přínosem pro většinu z nás, co mají tyto trafa, aby některá dobrá duše ,znalá soudobé elektroniky, navrhla elektronické zapojení. Jen podotýkám, že by jsem rád nechal stabilizaci v primáru, tak jak je původně.
  • 0

#29 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 16 duben 2013 - 12:55:24

Kluci, já vám nevím, ale to co kolega Anadred popisuje je spíše (pozitivní) vlastnost než závada. Stabilizovaný zdroj má totiž ochranu, která zabraňuje proudovému rázu a možnému zničení nebo zkrácení životnosti žárovky při připojení šíťového napětí (v tomto případě pomocí hodin). Zároveň během té doby dojde ke stabilizaci parametrů zdroje (stabilizátoru) - proto to krátké zpoždění připojení výstupu zdroje a rozsvícení žárovky. Na provoz (osvit) to nemá negativní vliv - ony případné zaznamenané hodnoty osvitových časů obvykle nebývají přenosné ze zvětšováku na zvětšovák ;)
Řešením je, jak zmínil jirin_ol, spínání (hodinami) výstupu zdroje a ne síťového napětí - zdroj by byl stále připojen na síť - ale ani výrobce to nepovažoval u svých originálních hodin za podstatné. Včera jsem to změřil pomocí CPT 4034 a to zpoždění je 0,3 sekundy - neřešme blbiny, jsou lidi kteří měří osvit na délku jednoho cigára ;)
  • 2

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 16 duben 2013 - 14:36:27

nlc: kvalitní příspěvek. :-)
  • 0

#31 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 duben 2013 - 15:18:17

Já by jsem se bál spínat hodinami 8 Ampér. Přeci jen je to na tyto hodiny dost. Uvědomme si jak j¨sou spínací kontakty vyrobeny
  • 0

#32 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 16 duben 2013 - 15:55:50

Já by jsem se bál spínat hodinami 8 Ampér. Přeci jen je to na tyto hodiny dost. Uvědomme si jak j¨sou spínací kontakty vyrobeny


použiť relé..
  • 0

#33 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 16 duben 2013 - 15:57:49

Já by jsem se bál spínat hodinami 8 Ampér. Přeci jen je to na tyto hodiny dost. Uvědomme si jak j¨sou spínací kontakty vyrobeny


viz. příspěvek jirin_ola ;)

tento problém s pomalým najížděním trafa jsem u jiného zvětšováku řešil spínacím/rozpínacím relé ovládaným spínacími hodinami (sepne obvod trafo-zvětšovák a vypne osvětlení komory).


  • 0

#34 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 16 duben 2013 - 16:22:15

mám svícení 24V / 250W, takže 10,5A tudy jede jen to jiskří (po zařazení relé ovšem nejiskří). Přímo z trafa je napájen chladicí ventilátor světelné skříně zvětšováku, nezávisle na expozičních hodinách jede tedy furt, a dále ionizační vysavač na filmy (Kinetronics Static-Vac), který je zapínán samozřejmě, když nesvítí žárovka zvětšováku). Relé tedy spíná jen šťávu mezi expozičními hodinami a žárovkou. Původní obrovský a těžký zdroj, který bohužel byl nefunkční, jsem již kvůli nákladům na opravu do chodu neuváděl, ale pořídil malinký spínaný stabilizovaný zdroj na lištu (VO elektronických součástí) za cenu nižší než by stála oprava původního zdroje, jedno spínací relé vedle něj, kus kabelu a dvě vidličky, a za 15 minut bylo vše hotovo. Pak už jsem jen multimetrem zkontroloval napětí u žárovky pod zátěží a došteloval na přesných 12V červíkem na zdroji.
Jsem s tímto řešením, jedoucím už téměř dva roky bez poruch a problémů (dokonce s původní halogenkou, která by papírově měla být už dávno mrtvá) velmi spokojen a děkuji tímto za pomoc radou i dodávkou přesných součástí nejmenovanému kolegovi, který již na TK nechodí, bohužel.
  • 1

#35 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 duben 2013 - 18:10:00

Tohle je krásné a elegantní řešení.
  • 0

#36 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 16 duben 2013 - 20:25:29

Včera jsem to změřil pomocí CPT 4034 a to zpoždění je 0,3 sekundy - neřešme blbiny, jsou lidi kteří měří osvit na délku jednoho cigára ;)


To je pravda, při finálním osvitu to nevadí. A dá se říci, že si na to při proužkovkách zvykám a už s tím dokážu existovat. Ideál to ale není a vrtalo mi hlavou jak to vyřešit.

mám svícení 24V / 250W, takže 10,5A tudy jede jen to jiskří (po zařazení relé ovšem nejiskří). Přímo z trafa je napájen chladicí ventilátor světelné skříně zvětšováku, nezávisle na expozičních hodinách jede tedy furt, a dále ionizační vysavač na filmy (Kinetronics Static-Vac), který je zapínán samozřejmě, když nesvítí žárovka zvětšováku). Relé tedy spíná jen šťávu mezi expozičními hodinami a žárovkou. Původní obrovský a těžký zdroj, který bohužel byl nefunkční, jsem již kvůli nákladům na opravu do chodu neuváděl, ale pořídil malinký spínaný stabilizovaný zdroj na lištu (VO elektronických součástí) za cenu nižší než by stála oprava původního zdroje, jedno spínací relé vedle něj, kus kabelu a dvě vidličky, a za 15 minut bylo vše hotovo. Pak už jsem jen multimetrem zkontroloval napětí u žárovky pod zátěží a došteloval na přesných 12V červíkem na zdroji.
Jsem s tímto řešením, jedoucím už téměř dva roky bez poruch a problémů (dokonce s původní halogenkou, která by papírově měla být už dávno mrtvá) velmi spokojen a děkuji tímto za pomoc radou i dodávkou přesných součástí nejmenovanému kolegovi, který již na TK nechodí, bohužel.


Děkuji za podět. Půjdu podobnou cestou (tchán je naštěstí v tomto oboru výborný a pomůže).

Děkuji všem za reakce a pomoc.
  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 16 duben 2013 - 20:27:48

...Pak už jsem jen multimetrem zkontroloval napětí u žárovky pod zátěží a došteloval na přesných 12V červíkem na zdroji.


pardon, tisková oprava ve spěchu napsaného nesmyslu, správně: " došteloval na přesných 24V"
  • 0

#38 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 duben 2013 - 05:34:41

To je pravda, při finálním osvitu to nevadí. A dá se říci, že si na to při proužkovkách zvykám a už s tím dokážu existovat. Ideál to ale není a vrtalo mi hlavou jak to vyřešit.


Jak dlouhé časy osvitu proboha používáš, že si musíš zvykat na zpoždění 0,3 sekundy? :shock: Já to nikdy nezaznamenal, ale třeba jsem jen nenáročný :oops:
Podle mého, když trafo funguje, není třeba měnit. Naopak zhasínání červeného světla při osvitu doporučuji, mám to udělné stejně jako Jirka.
  • 0

#39 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 17 duben 2013 - 06:12:58

Pri čb procese by som ten nábeh žiarovky veľmi neriešil. Ale pri farbe, kde treba proces čo najviac štandardizovať, by tak dlhý nábeh už mohol predstavovať problém. V každom prípade, impulzný zdroj je ideálna vec a nevadí tu ani jeho rušenie, pretože neživíme predsa audio zosilňovač, ale žiarovku ;)

Existuje ešte iný spôsob stabilizácie, tzv. prúdové zrkadlo. To znamená, že obvod nie je stabilizovaný napäťovo, ale nastaví sa na prietok prúdu, napr. pre 12V/100W by sme nastavili 8,3 A a žiarovka bude svietiť konštantným výkonom. Vo fáze jej zažíhania sa ale prejaví rovnaký jav, ako kolegovi, pretože kým sa vlákno nezohreje, tak má menší odpor a pri bežnom štarte ním tečie poriadne väčší prúd. Až po niekoľkých desatinách sekundy prúd poklesne na nominál. Práve tento jav je za tak krátkou životnosťou foto halogeniek. Prúdové zrkadlo by teda túto krátku životnosť o niečo predĺžilo, otázka je však, či by tie nevýhody neboli predsa len väčšie.
  • 0

#40 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 duben 2013 - 06:56:10

Treba skúsiť tzv. predžhavenie halogénky, ako to poznáme z projektorov na film. U 8mm projektorov je to cca 3 volty, takže vlákno je len červené, ale takmer nesieti, až pri premietaní sa prepne na plný výkon, teda na 12 voltov, čím sa šetri vlákno žiarovky, lebo nedostáva tie rázy, ako to spomína feromarcin. A ešte jedno upozornenie, treba si skontrolovať, ak to prístroj má, na aké napätie je nastavený. V našej sieti totiž už dávno nie je 220V, ale 235V, a teda ak prístroj je nastavený na 220V tak žiarovka dostáva adekvátne väščie napätie a to taktiež podstatne skracuje jej životnosť halogenky.
  • 0

#41 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 17 duben 2013 - 13:38:44


To je pravda, při finálním osvitu to nevadí. A dá se říci, že si na to při proužkovkách zvykám a už s tím dokážu existovat. Ideál to ale není a vrtalo mi hlavou jak to vyřešit.


Jak dlouhé časy osvitu proboha používáš, že si musíš zvykat na zpoždění 0,3 sekundy? :shock:/> Já to nikdy nezaznamenal, ale třeba jsem jen nenáročný :oops:/>


Dělám vše při jedné cloně a časy se pohybují okolo 10-15 sekund, a potom půl sekundy, se kterou navíc počítám, není problém. Velký rozdíl může znamenat situace, kdy ladím poružkovkou po sekundách a potom rozdíl 0,2-0,3 sekundy je hodně.
  • 0

#42 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 duben 2013 - 13:53:52

Dělám vše při jedné cloně a časy se pohybují okolo 10-15 sekund, a potom půl sekundy, se kterou navíc počítám, není problém. Velký rozdíl může znamenat situace, kdy ladím poružkovkou po sekundách a potom rozdíl 0,2-0,3 sekundy je hodně.


Tak tomu moc nerozumím. Napíšu svůj pohled na věc, ale nebez to jako absolutní pravdu nebo radu jak to "správně" dělat, názory se můžou lišit. Když vyjdu od nějakého základního času a přidám k němu (a každému dalšímu) 1 sekundu tak rozdíl mězi nimi bude pořád jedna sekunda - myslím tím řadu osvitů proužků 10-11-12-13 atd. sekundy. Jestli je ten první čas 10 nebo 9,7 sekund je úplně jedno.
Pokud děláš proužkovku tak že nasvítíš vše základním časem a pak "doblikneš" jen rozdíl pro každý proužek - řada 1-2-3 atd sekundy - tak se ti jen zjemní a posune krok, ale ve výsledku se také dostaneš tam kam potřebuješ. Navíc tahle metoda podle mých zkušeností nedává konzistentní výsledky při krátkých časech, vždy je lepší svítit celý osvit najednou i u proužků. Jen názor, neradím ;)
  • 1

#43 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 17 duben 2013 - 16:27:09


Dělám vše při jedné cloně a časy se pohybují okolo 10-15 sekund, a potom půl sekundy, se kterou navíc počítám, není problém. Velký rozdíl může znamenat situace, kdy ladím poružkovkou po sekundách a potom rozdíl 0,2-0,3 sekundy je hodně.


Pokud děláš proužkovku tak že nasvítíš vše základním časem a pak "doblikneš" jen rozdíl pro každý proužek - řada 1-2-3 atd sekundy - tak se ti jen zjemní a posune krok, ale ve výsledku se také dostaneš tam kam potřebuješ. Navíc tahle metoda podle mých zkušeností nedává konzistentní výsledky při krátkých časech, vždy je lepší svítit celý osvit najednou i u proužků. Jen názor, neradím ;)/>


Ano, to je přesně ta situace, základní čas a potom krátké kroky. Nikdy jsem neuvažoval nad tím, že by to nemohlo být konzistentní, ale je to zajímavá zkušenost. Vyzkouším, uvidím...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních