Přejít na obsah


Fotka

ILFORD EM10 pozitivní expozimetr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2012 - 22:22:28

Ahoj, dostalo se mi do rukou tohle udělátko, nicméně fakt nemám ponětí jak to použít. Jsem se radoval jak mi to ušetří papíry a čas ale nějak to vůbec nechápu. Nemáte to někdo? Mohli byste mi prosím napsat nějaký stručný návod co s tím? Ne že bych byl úplně mimo, kamarád má meosix a tam je mi to jasný, je tam rozptylka která dělá jakýsi průměr šedé, a kolečko v kolečku kde si to zkalibruju, ale ten Ilford má jen nicneříkající stupnici a vespodu číslo CALIBRATION NO 27. Fakt netuším jak se s tím pracuje...
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 září 2012 - 22:55:49

google "ilford em10 manual":
http://www.ilfordpho.../page.asp?n=115
http://www.ilfordpho...21125512773.pdf
...
  • 0

#3 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2012 - 23:33:36

no. je to na nic. změří ti to střední šedou, to je fakt. pro nástřel prvního listu papíru možná fajn, ale nakonec zjistíš, že čas první expozice dokážeš jakž takž odhadnout stejně dobře i sám.
měl jsem tu hračku pár měsíců v komoře, nakonec jsem ji za 0.99p poslal ebayem dál. papírová zkouška ti řekne víc.
pokud to s pozitivním expozimetrem myslíš vážně, pak asi jedině RH Designs Zone Master.
  • 0

#4 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 19 září 2012 - 08:14:56

Vážený kolego, Snek(u), co jezevec - to názor... Ilford EM 10 má vysokou citlivost a jeho kvalita převyšuje pravěký Meosix Typ. I.
Použití je všestranné, může velmi dobře posloužit při justáži osvětlení průmětny zvětšovacího přístroje a umožňuje velice přesně
sjednotit tonalitu kritických ploch ucelené tematické serie výstavních zvětšenin například v podání pleťovky, či odstupňování bílé
v aktivní obrazové ploše od bílé plochy rámečku. Tolerance zraku je značná a kontrola EM10 tudíž přesnější. Za hrůzostrašnou
cenu prodávaný přístroj příliš nelákal, ale situace je příznivější a je dobré toho využít. S pozdravem "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#5 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 09:18:57

No o těch návodech vím, ale stejně jim nějak nerozumím, asi jsem si to nedobře přeložil, ale nic mi to bohužel nedalo. Zkrátka bych čekal, že se podobný zařízení nějak nakalibruje, a pak mi bude říkat čas, ale v tomhle případě stále tápu...
  • 0

#6 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2012 - 17:00:11

hmmm nejde mi to s tim, tak to asi pošlu dál...
  • 0

#7 RobertF

RobertF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2013 - 12:22:21

Zdavím, mohl by prosím někdo napsat jak se toto používá? Taktéž to bohužel nemohu pochopit.
  • 0

#8 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 22 leden 2013 - 09:43:03

Ahoj,
jestli to z mailu dohledám, tak můžu zaslat foto (slabší, ale čitelné) čes. návodu - překlad od Martinse, který mi to poslal. :neutral:
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 leden 2013 - 12:06:11

Ten přístroj je "komparační expozimetr". Funguje tak, že jej vložíte na průměrnu do požadovaného místa, změříte. Po např. změně zvětšení vložíte čidlo na stejné místo a úpravou světelného toku (clona, omezovač světelného toku...) "srovnáte" na stejnou hodnotu.
  • 0

#10 RobertF

RobertF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2013 - 14:11:14

O ten návod určitě mám zájem, byl bych moc vděčný, mail mám robert.fiser@centrum.cz

Pentaxista: já doufal, že by mi toto zařízení mohlo říct alespoň přibližně dobu expozice...
  • 0

#11 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 22 leden 2013 - 19:46:01

Ahoj,
jak píše pan Pentaxista - neřekne expozici, jen "změří světlo" a při menším nebo větším zvětšení pak doladíš clonou "stejné" světlo, aby toho bylo dost pro danou citlivost papíru...
Jinak to máš v mailu :-)
  • 0

#12 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 25 říjen 2013 - 12:44:29

Při hledání něčeho kolem EM10 jsem narazil na graf, který by dle mého měl pomoci k vyšší užitnosti téhle hračky. Zdrojem je tahle diskuze http://www.apug.org/...mpressions.html

Zatím jsem neměl čas se s tím víc zabývat, navíc v angličtině diletant, tak třeba někdo jiný v tom najde zda vůbec a jak je to použitelné.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#13 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 27 říjen 2013 - 21:16:19

Diskusi se mě na několikrát nepodařilo otevřít - ale výš psané by stačit mělo - lze očekávat od tohoto přístorje určité služby, ne automatické vyjádření expozice...
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 říjen 2013 - 22:43:37

No, pokud chcete tento aparát používat ke stanovení expozice - tak to prostě nejde. Stanovíte-li (například proužkovou zkouškou) optimální expozici, můžete se pokoušet (u jiného políčka) stanovit správnou expozici - ovšem pouze za předpokladu, že: najdete na dalším záběru plochu stejné denzity, jakou měla měřená plocha z předchozího negativu a nyní chcete dosáhnout stejného zčernání, nezměníte filtraci u MG papírů, použijete stejný fotopapír, nezměníte vývojku a způsob volání, atd. atd.
"Opravdickým" pozitivním expozimetrem je např. přístroj od RHdesigns Analyser Pro (http://www.rhdesigns...alyser_pro.html). Pravda - cenově se pohybuje ÚPLNĚ jinde, než zmiňovaný přístroj od Ilfordu. Zato umí věci "neskutečné". Po kalibraci za Vás udělá kdeco a vy se můžete věnovat "výtvarnu" a neničit si nervíky přepočítáváním a odečítáním z tabulek. M.j. dokáže pracovat s jednou dvanáctinou stopy a vše umí okamžitě přepočítat při změně požadovaného kontrastu, umí proužkovku (7 intervalů dle vlastního nastavení) a mnoho jiného.
Pokud strávíte v komoře více, než při fotografování, poohlédněte se po bazarech. Tento přístroj se sice nevyskytuje v nabídkách často, ale už jsem ho viděl několikrát.
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 říjen 2013 - 22:48:08

Momentálně jedna nabídka (UK) na e-bay
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních